Терапия с Достинекс - висок пролактин

  • 108 908
  • 156
  •   1
Отговори
Имам въпрос към всички, които имат проблем сходен с моя. Пия Достинекс заради висок Прогестерон.
Имам проблем с цикъла?
Случвало ли ви се е?

# 1
Обърках хормона става въпрос за висок Пролактин.

Какви симптоми има при лечение с Достинекс.
Нормално ли е да ми закъснява цикъла и да имам леко кафеничкаво кървене.

# 2
  • София/Варна
  • Мнения: 2 413
когато аз лекувах пролактина цикъла ми се съкрати до нормалните 28-29 дни, нормализира се и не беше чак толкова болезнен, но аз пиех Бромокриптин.

# 3
  • Мнения: 1 329
Обикновенно при висок Пролактин, лекарите препоръчват Парлодел или Бромокриптин.
Парлодена е по-скъп.

За достинекс незнам, има някакви заместители от рода на Витекс, които намаляват до някаква степен пролактина.
Консултирай се с доктора си.

# 4
  • Мнения: 35
Достинекса няма странични действия свързани с цикъла.Докато го пиех ми беше редовен.Ако има вероятност да си бременна,трябва веднага да го спреш.  Simple Smile

# 5
Какви проблеми имаш с цикъла точно?
Ако бил дълъг, би трябвало да се скъси. Ако си нямала овулация, би трябвало да се появи.

Достинексът е най-доброто и най-чисто лекарство за лечение на висок Пролактин.
Аз бях дълги години на терапия с Парлодел, от който ми се гадеше и падаше кръвното(няколко пъти съм и припадала). С времето организмът ми привикна към него и той спря да действа, да не говорим, че никога не получих овулация с него. Смениха ми го с Достинекс - по- скъп е, но ефекта беше коренно различен - първо не се пие всеки ден( само 1 седм по 1т или 2пъти седм по 1/2т), второ - няма странични действия като гадене и нужда организмът да привиква към него.
След приемът на достинекс ми се регулира цикъла и се появи овулация.
Спира се обаче след + тест за бременност се спира и се заменя с  Парлодел, който се пие до 25 г.с.

# 6
Благодаря Ви за мненията, момичета.

# 7
  • Мнения: 11
zdraveite sajaliavam che niamam kirilitsa,az sam  s visok prolaktin i mi beshe izpisano  parvo BROMOKRIPTIN,no tai kato jiveia v Ispania tuk mi predpisaxa PARLODEL che go niama BROMOKRIPTINA,i taka sled meseets i polovina priemane na xapchetata zapochna adsko glavobolie i estestveno gi spriax pochustvax se kato novorodena,napravix si isledvania i pak e visok sega shte si xodia na BG, da si pravia pregled sas skener za da vidim kakav e problema a tova za koeto spomenavate DOSTINEKS nikoi ne mi go e kazal .Ako niakoi moje da me posavetva s niakakbva informatsia po vaprosa shte sam mui blagodarna

# 8
  • София/Варна
  • Мнения: 2 413
tsura1976, бързо се отказваш - от Бромокриптина не само имах главоболие, но и ми се гадеше и ми играеше кръвното. Товаобаче е обичен страничен ефект както при Бромокриптина, така и при Парлодела (поне доколкото съм чела).
А за да пишеш на кирилица ползвай Кредор-а.

# 9
  • Sofia
  • Мнения: 1 263
Достинекса няма странични действия свързани с цикъла.Докато го пиех ми беше редовен.Ако има вероятност да си бременна,трябва веднага да го спреш.  Simple Smile
И при мен беше така. След забременяването пих Бромокриптин /1/2 таблетка вечер/ до 12 г.с. От форума знам, че някои момичета го пият през цялата бременност.
Иначе съм много доволна от Достинекс-а. С него наистина трайно смъквам нивото на пролактина. От Бромокриптин и аз имам страхотно главоболие. Сега пак съм на Бромокриптин, защото чакам добри новини след стимулация.
 Иначе аз също нямам овулация-единствения начин е чрез лекарства. Но цикълът ми е съвсем редовен и не се е променил от лекарствата.
 За кафеникавото течение-най-добре да се отиде веднага на лекар. При мен от високия пролактин понякога цикълът ми е точно такъв.
 Но можеш и тест да направиш, ако не си все още. Обикновено при бременност и кървене дават някой прогестеронов препарат май newsm78.

# 10
  • Мнения: 63
и аз имам висок пролакатин пила съм многократно достинекс тои е наи добрият препарат на пазара ни и наи скъпичкият маи маи.поради високото ниво на хормона много трудно забременях.Доктора ми Иво Тодорв ми изписа хапчета за пролактина от Германия защотото с достинекса ми се нормализираше хормона но времено .от немските хапчета забременях на 1та седмица.ако имате като моят проблем препорачвам ви този гениколог учил е в германия и работи с много нови методи

# 11
  • Мнения: 4 700
Пия Достинекс от 4 години. Преди бях на Бромокрептин, но от Достинекса сам по доволна. А цикалат ми се регулира и жсеки месец имах овулация. Забременях по4ти веднага, когато zапо4нахме да пражим опити и никога не сам имала карвене или zацапване от него.

# 12
  • Мнения: 957
Не ми е много ясно защо след забремяване се минава на друго лекарство, което има същото свойство да подтиска нивото на пролактина. Доколкото разбирам от това, което съм прочела досега за лекарствата за подтискане на пролактина, лечението продължава и по време на бременността, когато стойностите на пролактина са били много завишени и/или е налице доброкачествен тумор на хипофизата, който секретира пролактин и ако при преустановане на  лечението по време на бременността  има опастност това туморче да се разрастне много и да започне да притиска разни участъци в мозъка или зрителния нерв. Нормално е по време на бременността стойностите на пролактина да скочат десетина пъти, тъй като гърдите се подготвят за бъдещото бебе. Аз преди да забременея пиех Достинекс заради повишения ми пролактин(без да имам туморче на хипофизата), след като разбрах, че съм бременна го спрях и докторът не ми изписа никакъв заместител. Между другото днес ходих да си взема резултата от изследвания на кръвта ( сред изследваните неща е и пролактина) и в първия момент щях направо да припадна от ужас - пролактинът ми при реф. ст. 4.8 - 23.3   е 155.7.
Като се върнах в къщи се разрових из интернет и прочетох, че е нормално по време на бременността стойностите на пролактина да скочат десетина пъти.

Последна редакция: ср, 24 яну 2007, 20:00 от elfljo

# 13
tsura1976, Бромокрептинът влияе на кръвното, на мен ми падаше много и съм припадала няколко пъти. Сигурно за това. Трябва ти време да провикнеш към лекарството. С Достинекс няма да имаш такива проблеми.

elfljo, и не само поради тези причини се пие Парлодел по време на бременност - най-вече поради риска от аборт.

Познавам 2 момичета, и двете с аденом, не пиха нищо по време на бременност и си родиха живи и здрави деца.
Едната даже и кърми след това.
Аз сега смятам да сондирам мнението на лекарите, дали може да се кърми при проблеми с пролактина. На една приятелка категорично й забраниха и веднага й дадоха Достинекс след като роди. Много ме съмнява да  разрешат, а и след като пих до 20г.с. Парлодел, едва ли ще има изобщо някаква кърма...  newsm78

KayRenn и Жана /bg_paint/, на вас какво ви казаха по въпроса?

# 14
  • Мнения: 957
Между другото понасях Достинекса много добре, но като се ровех в интернет открих една негова странична реакция, която се беше проявила при мен, но не правех връзка между двете неща. Оросяването на крайниците ми беше станало много лошо. Само да ме духне леко вятъра и пръстите на ръцете и на краката ми ставаха жълти като на мъртвец и не ги чувствах. Ако знаете какво е синдром на Рейно, по същия начин изглеждаха крайниците ми. от ноември не взимам Достинекс и не ми се е случило подобно нещо, а преди ставаше много често, дори и в по-топло време.

# 15
  • Мнения: 98
Здравейте на всички.
Често чета мненията по различни въпроси. От скоро /две седмици/аз също съм на лечение с Достинекс.

# 16
  • Мнения: 2 412
Здравейте момичета. Може да видите темите "Аденом на хипофизата" 1 и 2 - там е изписано много по въпроса. Желая ви успех!

# 17
здравйте! искам да ви разкажа за моя проблем свързан с високия пролактин и ако някои има моето заболяване нека сподели  или ми разкаже... и така аз съм на 19год. когато бях в дести клас все още  не ми беше дошъл цикъла. Отидох на доктор и се оказа висок пролактин. Изписаха ми бромокриптин и го пих можеби година но започна да ми става лошо, припаднах веднъж и т.н. После смених докторката и започнах да спирам бромокриптина и новата ми изписа достинекс. този месец  не ми доиде , а забелязах че имам някакво бледо кафеникаво течение. Някой ако знае от какво е или ако му се е случвало да пише, че направо ще полудея. толкова ме е страх, защото докторката ми видя и кистички по яичниците.

# 18
  • Мнения: 2 412
dimitrovaa Hug, първо се успокой. Скоро изследвала ли си си пролактина? Помоли да те прегледат и с вагинален видеозон за поликистозни яйчници. Направи си всички изследвания и след това ако наистина имаш много завишен пролактин искай ЯМР. Най-добре попрочети в Аденом на хипофизата, там сме изписали много по въпроса. Успех  thumbsup

# 19
  • София
  • Мнения: 6 302
и аз имам висок пролакатин пила съм многократно достинекс тои е наи добрият препарат на пазара ни и наи скъпичкият маи маи.поради високото ниво на хормона много трудно забременях.Доктора ми Иво Тодорв ми изписа хапчета за пролактина от Германия защотото с достинекса ми се нормализираше хормона но времено .от немските хапчета забременях на 1та седмица.ако имате като моят проблем препорачвам ви този гениколог учил е в германия и работи с много нови методи
Можеш ли да кажеш името на лекарството, което ти е изписал този д-р, както и да дадеш негови координати? А ти всъщност имаш ли аденом на хипофизата или само повишен пролактин?

# 20
  • Мнения: 284
dimitrovaa не се притеснявай
не винаги първата диагноза поставена от лекарите е най вярна
от 4-ма лекари 2-ма ми казаха че имам поликистозни яйчници а другите двама че нямам
така че е най добре да потърсиш и друго мнение за всеки случай
аз пия достинекс от около 9 месеца с малко прекъсване и ми се е случвало в един месец цикълът ми да дойде 2 пъти
преди пиех бромокриптин но с него пролактина си оставаше с високи стойности

най важното е да не се притесняваш и да намериш лекар който ще ти обърне нужното внимание
 Heart Eyes

# 21
здравейте на всички!
Незнам какво е аденом на хипофизата, но си спомням че още с първите изследвания ми направиха и снимка на хипофизата (КАТ на хипофизата- така се казва самото изследване) и там нямам нищо. Пише следното нормални меки тъкани, няма патологични промени в турското седло.. нормални структури в ЗЧЯ.  И така ще отида да си направя едни изследвания и ще видим колко е този хормон. БЛАГОДАРЯ ВИ ЗА ВНИМАНИЕТО !!!!!

Последна редакция: чт, 02 окт 2008, 15:46 от dimitrovaa

# 22
Здравейте, нова съм тук и пиша за пръв път, надявам се да ми помогнете!Изследвах си хормоните и се оказа, че имам завишен пролактин около 1500 е стойността!Нямам аденом или увеличение на хипофизата!Тук прочетох ,че хормона се влияе от стрес,аз преди изследването щях да припадна от нерви и имах ужасни лични проблеми.Изписаха ми Достинекс, но още не съм го започнала!Мислите ли ,4е трябва да си направя повторно изследване???Благодаря

# 23
  • Мнения: 2 412
Inkaaa, задължително си пусни повторно пролактин, но гледай да си спокойна, да не си пила кафе, без месо предната вечер и секс Wink. Не започвай терапия с Достинекс без да си повторила изследването и си намери добър ендокринолог. Достинекса е скъпо лекарство и няма смисъл да си го купуваш ако нямаш проблеми.. Какви други хормони ти пуснаха? Успех мила Hug.

# 24
Изследваха ми още естроген и прогестерон ,но те са ми в норма.Няма значение колко струва лекарството,стига да се налага да го пия!Менструацията ми е много оскъдна и нередовна,предполагам ,че нямам и овулация не съм убедена, но затова си направих тези изследвания!Мисля ,наистина да повторя пролактина.Ще се радвам на всякъкви мнения и съвети!

# 25
  • Мнения: 83
Inkaaа, наистина и аз те съветвам да повториш пролактина отново.Както си прочела, този хормон зависи от много неща.
По отношение на менструацията-учудвам се, че са ти пуснали естроген и прогестерон, без преди това да са изследвани ФСХ и ЛХ.Тези хормони се правят на 3-5 ден от цикъла, така че ако мойеш си ги пусни и тях.

# 26
Какви са тези хормони!Съжалявам ,но не ми е позната абривиатурата!Правиха ми го изследването на 20-21 ден ,каза 4е може и тогава или на 5- 6 както казвате Вие!!!Само пролактина беше висок.Има ли някакви симптоми, по които да се ориентирам, 4е наистина е завишен??Благодаря и се извинявам за въпростите! Rolling Eyes

# 27
  • Мнения: 83
ФСХ-фоликулостимулиращ хормон и ЛХ-лутеинизиращ хормон.Отделят се от хипофизата и имат значение за нормалната овулация и т.н. Тези два хормона се правят на 3-5 ден от цикъла. За естроген и прогестерон-може и тогава когато са ти правени на теб.
Високия пролатин е свързан с отделяне на секрет от гърдите и липса на менструация(или някакво друго отклонение в цикъла).Но тези симптоми не са задължителни.Не се притеснявай. При какъв лекар си ходила? По принцип при проблеми с менструацията се изследват пролактин, ФСХ и ЛХ първо и чак тогава естроген и прогестерон

# 28
За тези иследвания ме прати гинеколог и не ми спомена нищо за връзката между стреса и пролактина и за тези другите хормони!!!

# 29
  • Мнения: 83
Това донякъде обяснява нещата Laughing

# 30
  • Мнения: 38
Има ли значение в коя фаза от цикъла се изследва пролактина?

# 31
  • Пловдив
  • Мнения: 3 193
Няма значение,може да се изследва по всяко време на цикъла,стига да са спазени другите изисквания за коректност на изследването.

# 32
  • Мнения: 239
Здравейте и от мен, момичета.
Миналият месец правихме изследвания с мъжа ми. Неговата спермограма е добра, при мен- повишен пролактин  Cry 1091 при норма до 619...
Много съм притеснена! Сега започвам едномесечна терапия и след това ново изследване за пролактин. Моля ви, кажете ми има ли някоя от вас, която е имала този проблем, справила се е с него и е забременяла... Sad
Имам нужда от малко кураж, че нещата ще се оправят... Praynig

# 33
  • Мнения: 4 700
АЗ.
И не само аz.

Не можах да иzнося бебето, zагубих го, но по други причини, нямаЩи ниЩо обЩо с пролактина. Обаче е много важно да се обърнеШ към добър специалист ендокринолог. Нека те иzпрати на ЯМР, zа да се види дали има или няма аденом. Аz имам такъв. И трябва да zнаеШ, че тоzи проблем не се реШава zа един месец. Пролактинът Ще ти влеzе в норма, но спреШ ли медикамента пак Ще се вдигне. АЗ zабременях по естествен начин, въпреки че имам аденом и съм на терапия с достинекс. Открит проблем е наполовина реШен проблем.

# 34
  • Видин
  • Мнения: 159
Аз съм имала този проблем, завишен пролактин с открит микроаденом на хипофизата. Забременях 4-5 месеца след като започнахме опитите, пих бромокриптин до 7 месец от бременноста и родих едно прекрасно момиченце на което се радвам много в момента. Сега продължавам да пия лекарства само че достинекс. Пожелавам ти много успех и кураж, трябва да вярваш че всичко ще е наред и да си спокойна. Месеца в който наймалко очаквах да съм бременна това се случи. Успех.

# 35
  • Мнения: 38
Някой може ли да ми каже защо Достинекса не се препоръчва при бременност, при условие че е много по пречистен от Бромкриптина, който дава толкова много странични действия!

# 36
  • Пловдив
  • Мнения: 3 193
Защото няма достатъчно изследвания как влияе на плода,само заради това,което кара лекарите да не го препоръчват по време на бременност и да го заменят с Бромокриптин или Парлодел.

# 37
  • Мнения: 4 700
ts71, споделям мнението на Цецито. И аz Ще съм на достинекс до положителен тест. Моят лекар дай иска да ми увеличи доzата, въпреки че правихме инсе преди една седмица. Ще видим сега какво Ще каже след като са готови реzултати от иzлседването на пролактина. 

# 38
  • Мнения: 1
и аз като вас имам висок пролактин 1550 при норма 511 изписаха ми достинекс но преди да кача нивото на пролактина пих дофастон за да ми предизвиква цикала защото ако не пия някакви хапчета не ми идва  не редовно а изопщо преди дофастона съм пила противо зачатачни няколко години и същия ефект като не ги пия пак  не ми идва 2006година ми правиха изследване на пролактина и беше наред а сега 2009година след като пих сумати хормони се оказа че пролактина ми не е наред можели  от противозачотачните и дофастона които съм пила да съм се овредила още повече .МОЛЯ ДАИТЕ МИ САВЕТ .

# 39
  • Мнения: 4 700
lilly_80 , не си се увредила от дуфастоно. А може да не ти идва в следствие на zавиШен пролактин. Задължително си пий достинекса и се консултирай с добър ендокринолог. Поискай направление zа ЯМР, zа да се иzключи наличието на аденом.

# 40
Здравейте, момичета. И аз като вас имам проблем с пролактина. Имам аденом на хипофизата и висок пролактин. От няколко години се лекувам с достинекс. Като го пия, нивото на хормона ми се нормализира и аденома много ми намаля. Дори преди 4 месеца родих детенце. По време на бременността пих парлодел, после кърмих 2 месеца и съответно не съм пила никакви медикаменти. В последният месец пак минах на достинекс, защото вследствие бременността, раждането и кърменето хормона и аденома много ми се увеличиха. Обаче се появи проблем - много ми пада косата откакто пак пия достинекс и освен това, сега с бебето никак не се наспивам, а като не се наспя страничния ефект на лекарството е, че ме боли ужасно главата! Някой да има сходни проблеми от приема на достинекс?

# 41
  • Мнения: 4 700
 TEC , това с косата сигурна ли си, че е от достинекса? ЗаЩото zнам, че на кърмачките много им пада косата. А главата не ме е боляла никога от достинекса. Нямам в момента листовката, но ако ти я имаШ погледни дали главоболие е едно от страничните ефекти. 

# 42
  • Пловдив
  • Мнения: 3 711

ТЕС , аз родих скоро , но не пия никакви хапчета в момента за аденома и пролактина. За съжаление  и моята коса капе  ужасно много -направо  падат цели кичури.Според мен проблема ни е  от бременността и раждането.Горещо ми препоръчаха шампоана ФИТОВАЛ -аз смятам да го пробвам.

# 43
Миле, Анели, благодаря ви за бързите отговори. В листовката пише, че е възможно главоболие. За падане на коса нищо не пише. Аз го свързвам косопада с приема на достинекса, защото преди да забременея докато го пиех и имах периоди, в които много ми падаше косата. Като го спрях заради бременността, спря да ми пада и косата. И докато кърмех също си бях ОК. Сега от вече 2 месеца не кърмя, а 1-2 седмици след като пак почнах достинекса и пак взе да ми капе косата.
А как сте с килограмите. Аз качих 22. Много бързо свалих 12, щото родих много голямо бебе. Но сега 10 кила са се заинатили и не мога да ги сваля, макар че откакто не кърмя се ограничавам. И не свалям грам. Чудя се дали има нещо общо с пролактина и аденома.

# 44
  • Мнения: 284
 TEC
докато пиех Достинекс нямах странични ефекти даже се чувствах много добре
единстения проблем беше че качиш 5 6 килограма и няма сваляне  Sad
успех

# 45
  • Пловдив
  • Мнения: 3 711
ТЕС ,по принцип казват , че истинския косопад започва след спиране на кърменето. А като прибавим, че сега и е пролет факторите  косата да пада стават много.Надявам се все пак да ми остане коса след като всичко приключи!

# 46
  • Мнения: 20
Хеи, здравейте и от мен. аз имах 4 пъти по-висок пролактин от колкото трябваше - изследвах го януари т.г., но при мен се оказа дисфункция на щитовидната жлеза. изписаха ми достинекс и ел тироксин. Малко след като започнах с приема им стана нашето бебче. преди 2 седмици изследвах пак пролактина и вече беше 199,4 , което много ме радва.сега пия само утрогестан за задаржане и живот и здраве, ако е рекъл Бог в края на октомври ще се увеличим.
Ендокринолога ми беше на ниво,за което ще съм му благодарна до живот. Минах през доста такива - пълна скръб - професори в София. Ако някой иска мога да дам телефона му, само 4е е в Русе. Д-р Волен Славянов се казва, завършил е в Румъния.
успех на всички Hug

# 47
  • Мнения: 930
аз пия Достинекс почти от година, но досега нямам странични действия Peace
мисля , че този препарат е с най -малко странични действия сравнение с другите и затова е толкова скъп Blush

# 48
Alex4e, желая ти успешна бременност и прекрасно детенце.
Аз си самонамалих дозата достинекс и като че по-малко ме боли главата. А мислите ли, че има връзка между нашето заболяване и свалянето на килограми. Аз винаги съм била доста слаба. По-време на бременността качих над 20 кила и сега 10 ме затрудняват. Някой имал ли е сходен проблем?

# 49
  • Мнения: 4 700
TEC , когато ми откриха аденома бях много слаба. Няколко години бих бромокриптин, но теглето ми се промени. След това zапочнах достинекса и точно по това време се пренесох при приятеля ми. Не zнам дали от достинека или смяната на начина на живот, но доста бърzо качих над 10 килограма. Сега продължавам да съм на достинекс, но благодарение на диета свалих 14 килограма. Та като се zамисля, май нито достинекса, нито бромото влияят директно върху теглото, а виновни сме си само ние и начинът ни на живот. Много пъти съм питала лекари дали е въzможно от достинекса да съм качила килцата, но отговорът винаги е бил отрицателен.

# 50
  • Мнения: 28
Дами, здравейте!   bouquet
Аз се опитвам да помогна на моята кума, която има проблеми с пролактина (и не само  Sad ). Милата от доста време се тъпче с всякакви лекарства. Сега лекаря и е спрял Достинекса, а тя била купила вече три кутии. Сигурно знаете за какви средства става въпрос, а новоназначените  също са скъпи. Ако някоя от вас има нужда - пишете ми на лични, много искам да и помогна...

# 51
  • Мнения: 4 700
eche , кажи на кумата си да не бърzа да продава достинекса. Нека 4 до 6 седмици след като е спряла медикамента да си иzследва пролактина. Почти съм убедена, че Ще е много висок. ВИнаги се качва след ряzко спиране на медикаментите. Освен ако не е бременна.  Peace

# 52
  • Мнения: 161
Искам да ви питам дали знаете нещо за Достинекса дали е все още по здравна каса

# 53
  • Пловдив
  • Мнения: 3 711
Искам да ви питам дали знаете нещо за Достинекса дали е все още по здравна каса
Онзи ден в аптеката ми казаха, че го няма  в списъка на склада от,който зареждат  newsm78.И аз се чудя дали го има, защото мислех да пия него вместо бромокриптин.

# 54
  • Мнения: 108
Достинекса не е вече по здравна каса . Заменен е с  бромокриптина .

# 55
  • Мнения: 161
Днес на приателката ми от аптеката са и казали че им излизало че е Достинекса е по каса, тя пита в аптека Марешки newsm78

# 56
  • Пловдив
  • Мнения: 3 711
Днес на приателката ми от аптеката са и казали че им излизало че е Достинекса е по каса, тя пита в аптека Марешки newsm78

Дано , че нищо вече не ме учудва в тая  държава.

# 57
  • Мнения: 196
И аз да се включа в темата за Достинекса.  #Crazy
Току що си го купих не по здравна каса, струва 68 лв и не смея да започна да го пия. Моля някой да ми каже кога да го пия през деня или вечер преди лягане? Много четох за страничните ефекти и се уплаших.
На мен ми е изписан по 1 таблетка за 7 дни. Не е ли много на често какви се струва?

Благодаря предварително   love001

# 58
  • Мнения: 4 700
rali_bt , zависи на теб zа какво ти е иzписан. Като ти гледам доzата сигурно е zа спиране на кърмата, а? Ако е така доzата ти е добра. Най добре е да го пиеШ вечер след ядене и преди лягане. Така се иzбягват повечето от страничните ефекти. 

# 59
  • Мнения: 196
Де да беше за спиране на кърма Милеее, ами то е за невъзможност за забременяване.
Имам малко завишен пролактин и малко занижен прогестерон и една извънматочна бременност преди една година. Дотора ми каза, че е можело да не се случи ако съм била изследвала хормоните на време. Изписа ми Достинекс за нормализиране на пролактина и каза че би трябвало да си забременея без проблеми. И тъй като за такива като мен дозите на това лекарства са по 1-2 таблетки на седмица за няколко месеца, моята ми се струва твърде висока  Crazy Crazy Crazy Whistling


Благодаря ти за съвета все пак, май точно така ще го взимам.

# 60
  • Мнения: 4 700
Рали, няма никакъв, ама никакъв смисъл да го вzемаШ 7 дни. Ще ти падне ряzко zа момента и после веднага Ще се вдигне оЩе по ряzко. Таzи доzа има смисъл само, ако е zа да се спре кърмата. Ендокринолог ли ти я иzписа таzо доzировка?  ooooh!

# 61
  • Мнения: 196
Изриса ми я д-р Иво Тодоров от ин витро клиника "Братя Тодорови", мисля че той все пак трябва да знае какво прави нали.. #Crazy #Crazy #Crazy?

# 62
  • Мнения: 4 700
За таzи клиника ниЩо добро не съм чула. Идея си нямам какво има предвид с таzи доzировка. Не съм лекар, но от 12 години пия медикаменти zа пролактина и съм много добре zапоzната с действието им. Аz бих те посъветвала да се консултираШ и с някой друг.

# 63
  • Мнения: 1
Здравейте! За първи път споделям проблемите си в този форум.
Повече от два месеца пия Достинекс заради двойно завишен пролактин. Това, което ми направи впечатление след първите няколко приема, че повлия отрицателно на кръвното ми налягане и се появи главоболие...но след това тези неразположения изчезнаха. Аз нямам проблеми с цикъла, но вероятно имам с овулацията, зашото вече трета година правим неуспешни опити с мъжа ми за забременяване. Два месеца след приемът му (винаги 14 дена преди цикъл започват да ме болят гърдите, болките са много силни), ми прави впечатление че болките са доста слабички, и цикълът ми от 31, 30 дена се скъси на 26. Това ме безпокои....как ще разбера кога точно ми е овулацията .....с тест? Оцветяване по време на овулация получавам изключително рядко, но юли месец имах такова, отново без резултат. Единственият вариант който не съм пробвала е мерене на температура. Чувствам се повече от отчаяна. А иначе според изследванията направени до този момент и на двама ни, сме физически здрави. Правих си и цветна снимка, тръбите ми са напълно проходими. Остават имунологичните излседвания за финал и първа стъпка инсеминация след 4-5 месеца.

# 64
  • Мнения: 154
И аз съм с висок пролактин пия медокриптин. Прочетох че пролактинът се повишава при стрес а аз бях много притеснена при прегледа, не знам защо все ме е страх че ще м кажат нещо лошо, а два дни преди това ми блъснаха кучето към което съм много привързана. Дали е възможно в следствие на това да съм била с висок пролактин?

# 65
  • Мнения: 2
njakoi moze li da mi kaze ,pri le4enie s dostineks dali tsikala mu e idval prez 10 dni?

# 66
  • Мнения: 2 412
Ами на мен ми идва през 20 дни и според мен достинекса е причината, но не мога да кажа на 100%. Нито един лекар не е потвърдил това. Ако ти имаш свестен лекар питай го.

# 67
  • Мнения: 2
ami na men mi doide tsikula na 20.04 posle pih purvata si tabletka dostineks na 28.04.2010 i na 02.05 pak mi doide.\\\\\\\\\pitah doktora si, no mi kaza 4e ne e ot dostineksa,no si mislja 4e sa mi se razbo6uvali hormonite.Ne znam.

# 68
  • Мнения: 2
рали, да не би да ти е изписал 1 хапче на седмица, а не 1 хапче всеки ден за 7 дни, защото аз днес бях на преглед при същия д-р и той ми изписа едно хапче на седмица, общо за 8 седмици... Чета тук, че някои не сте доволни от д-р Иво Тодоров, може ли да споделите мнения, положителни или отрицателни?

# 69
  • Мнения: 132
Здравейте, момичета на мен ми изписаха Достинекс по половин таблетка седмично!На листовката прочетох,че не трябва да приемаш Достинекс ако имаш ниско кръвно и отоци по глезените,а аз имам  и  двете!Не знам какво да  правя!Да имформирам ли моя лекар и той да ми каже какво да правя?Някоя от вас имала ли е тези симптоми и да го  е пила ? Rolling Eyes

# 70
  • Мнения: 2 412
mimisyta, разбира се, че трябва да кажеш на лекаря за това. Иначе може да припаднеш и т.н. Друг е въпроса, че той е трябвало да те пита за това преди да изпише хапчетата #2gunfire.

# 71
  • София
  • Мнения: 2 434
Аз забременях с второто си дете при пролактин 1500. Правиха ми какви ли не изследвания включително ЯМР - нищо. След това кърмих доста дълго време около 2 години и с големи усилия спрях кърмата. Днес си изследвах пролактина 1330 и това след като съм пила 2 месеца Достинекс. Не знам на какво се дължи, но по мое мнение и докторите толкова знаят. Когато се взема кръв за пролактин /понеже е стресов хормон/ се стои полу-легнал около 1/2 час преди да ти вземат кръв, иначе изследването не е коректно, аз въпреки че го знаех не им казах на лаборантките те би трябвало да го знаят, но не го спазват. И сега честно казано не съм толкова притеснена  Wink

# 72
  • Пловдив
  • Мнения: 3 711
emy_emy , хубаво е , че нямаш аденом, въпреки високия пролактин.В тези случаи лекарите не могат да кажат на какво се дължи хиперпролактинемията .Лечението и в двата случая е с достинекс .Нормално е  все още да имаш  висок пролактин , щом си кърмила две години .Може би е добре да продължиш с хапчетата и да изчакаш няколко месеца и отново да повториш пролактина .Междувременно консултация с читав ендокринолог не е излишна  Hug

# 73
  • Мнения: 132
mimisyta, разбира се, че трябва да кажеш на лекаря за това. Иначе може да припаднеш и т.н. Друг е въпроса, че той е трябвало да те пита за това преди да изпише хапчетата #2gunfire.
dafinov list,точно това е проблема,че аз му казах!За ниското кръвно не съм му казала,понеже не съм си мислила тогава,че това може да е проблем,но за подуването на глезените му казах!Имам венозна недостатъчност и ми се подуват глезените,приемам лекарства!Попитах проблем ли е да се комбинират моите лекарства с Достинекс и той ми каза,че нямало никакъв проблем!И ако не бях прочела листовката  не знам какво можеше да стане ! fight Бог да ни пази от такива лекари!

# 74
  • Мнения: 113
Здравейте и от мен Hug

И аз пия Достинекс и на мен ми го изписа Иво Тодоров. Дозата е 1 хапче веднъж седмично, в продължение на 8 седмици. Имам редовен цикъл, но явно не и овулация. Надявам се скоро да забременея!

Доктора ми предписа и Клостилбегит за стимулиране на овулацията, но аз засега не го пия. Надявам се само Достинекса да помогне. Ако след 1-2 месеца не се получи, може би ще пия и Клостила.

На някой друг от вас изписали ли са ги и 2-те лекарства? Ако да - помогнаха ли за забременяване?

# 75
  • Мнения: 699
Здравейте и от мен Hug

И аз пия Достинекс и на мен ми го изписа Иво Тодоров. Дозата е 1 хапче веднъж седмично, в продължение на 8 седмици. Имам редовен цикъл, но явно не и овулация. Надявам се скоро да забременея!

Доктора ми предписа и Клостилбегит за стимулиране на овулацията, но аз засега не го пия. Надявам се само Достинекса да помогне. Ако след 1-2 месеца не се получи, може би ще пия и Клостила.

На някой друг от вас изписали ли са ги и 2-те лекарства? Ако да - помогнаха ли за забременяване?

Имаш ли преглед за проходимост на тръби след като ти е изписан Клостила ?

# 76
  • Мнения: 113
Не знам как съм пропуснала да се абонирам за темата и чак сега виждам коментара, за което се извинявам.

Не evita1717, нито ми е правена цветна снимка, нито пък на него спермограма (както препоръчват момичетата тук). Изписаха ми го след като:
- споделих, че от няколко месеца пробваме и не става,
- че не съм видяла дотогава положителен тест за О.
- и след като доктора видя на УЗИ нещо продълговато (явно ЖТ) и каза, че това показва, че овулацията ми не е била качествена.

Точно преди малко в една друга тема се чудех защо така масово се предписва това лекарство, мен лично много ме плаши, засега мисля да не го пия (до края на годината поне), пък евентуално от догодина ще си помисля (дай боже да не се наложи да го обмислям).

А иначе междувременно след като пих 8 седмици по 1 хапче Достинекс, след това по съвет на ендокринолог продължих с по 1/2т. седмично. Питах докторката до кога - тя каза до забременяване - и така до онзи ден (още месец след 8-те седмици), когато реших аз от любопитсво да си пусна едно изследване на пролактин... и какво да установя...... Пролактин 35 при реф.127 - 637!!!

# 77
  • Мнения: 1
Здравейте! аз се лекувам с ДОСТИНЕКС от доста време,нямам проблеми с цикъла за сега,правена ми е снимка и ми откриха тумор4е,а може ли да ми кажете колко време по принцип се взима това лекарство и може ли да се премахне оперативно?благодаря ви предварително Simple Smile

# 78
  • Мнения: 300
Здравейте! аз се лекувам с ДОСТИНЕКС от доста време,нямам проблеми с цикъла за сега,правена ми е снимка и ми откриха тумор4е,а може ли да ми кажете колко време по принцип се взима това лекарство и може ли да се премахне оперативно?благодаря ви предварително Simple Smile

Аз пия Достинекс по една таблетка всяка седмица в определен ден и в един и същи час. Лекарят ми каза да продължавам докато разбера, че съм бременна, след което сприрам.
За тумора нищо не мога да ти кажа.
Успех!

# 79
  • Пловдив
  • Мнения: 3 711
Оперативно се премахват тумори над 10 мм. Достинекса спомага за намляване  размера на тумора .

# 80
  • Мнения: 98
На мен ми беше изписан достинекс след пункцията по едно хапче на ден до теста ми за бременност. Пролактина преди пункцията ми беше : 504,45 при референтни стойности 70,80 - 566,46. Като чета в темата май никой не го е пил толкова на често. Чак се притесних, ама вече е минало.

# 81
  • Пловдив
  • Мнения: 3 193
Достинекс се изписва и за да се предотврати хиперстимулация и дозата е по-различна, отколкото при лечение на хиперпролактинемия и микроаденоми, така че не се тревожи, Paele.

# 82
  • Мнения: 182
Здравейте,
на мен също ми изписаха Достинекс по 1/2 на 5 дни общо 4 табл.
В момента правим опити за забременяване - всички пишете, че не е опасно ако се забременее - в листовката друго пише....
До колкото прочетох ,ако пиеш Бромкриптине страничните ефекти са повече,но дали Достинекса също се спира бавно и постепенно както Бромкриптина?
Моя пролактин е на горна граница и док се съмнява, че от това може да правя ЛУФ - възможно ли е наистина?
Понеже пия и Преднизолон / по 10мф всеки ден /- дали двете лекарства биха си пречили - хормони са все пак?
Аз го купих Достинекса вчера, но ме е страх да го започвам  Sad
Страх ме е от страничните ефекти, от това,че ако го започна после няма спиране общо взето, от това, че плода може да има аномалий.
Дайте ми съвет моля Ви,
Благодаря  Heart Eyes

# 83
  • Мнения: 98
Цецинка много благодаря за инфото. Аз наистина вървях към хиперстимулация, защото ми вливаха и калций.

# 84
  • Пловдив
  • Мнения: 3 193
boggy, ако забременееш, веднага ще ти спрат Достинекса, не защото вреди на плода, а защото няма достатъчно данни за това как влияе приема му по време на бременност. Аз го спрях непосредствено след като разбрах, че съм бременна.
Високият Пролактин може да подтисне овулацията.
Дали си пречат Достинексът и Преднизолонът не зная.
При мен от Достинекса нямаше никакви странични ефекти. Той е много по-пречистен и по-добър препарат от Бромокриптина.
Съвет не мога да дам, защото не съм лекар, само споделям опит.

# 85
  • София/Варна
  • Мнения: 2 413
Той е много по-пречистен и по-добър препарат от Бромокриптина.
В допълнение искам да споделя, че достинекс и бромокриптин имат съвсем различен механизъм на действие, както и период на отделяне в организма.
Приемът на кое да е от двете лекарства по време на бременност цели да предпази плода от високите нива на пролактин, които могат да доведат до спонтанен аборт. Обикновено лекарите препоръчват да се спре лечението към края на първия триместър, преди бебчето да започне да се храни през плацентата.
Има случаи, при които препоръчват прием на достинекс или бромокриптин по време на цялата бременност (нарастващ и хормоносекретиращ аденом на хипофизата). Нямам представа как това се отразява на бебчето, но може да доведе до проблеми с  количеството кърма, особено при достинекса, който е доста по-ефиксен в коригирането нивата на пролактина и действа доста дълго време след последния прием.

# 86
  • Мнения: 84
KayRenn какво имаш предвид под различен механизъм на действие на бромокриптин и достинекс? Аз имам висок пролактин и ми изписаха и двете - което си избера. Четейки из форума виждам, че достинекс няма толкова странични ефекти, но тогава каква е причината все още да се изписва и бромокриптин newsm78
Също така по какво може да се познае, че липсата на овулация се дължи на висок пролактин? Фоликулите стават на кисти или въобще няма фоликули  newsm78

# 87
  • София/Варна
  • Мнения: 2 413
Освен по-малкото странични ефекти, другата разлика е, че достинексът има по-продължително действие. Т.е, бромокриптин се налага да се пие по-често и в по-малки дозички, за да се постигне същия ефект както при достинекс.
ТУК има едно изследване по темата, но е от '94. Предполагам нещата не са се променили много от тогава Simple Smile
Бромокриприна се предпочита заради по-ниската цена основно, не всеки може да си позволи дългосрочно лечение с достинекс.
Мен лично напоследък ме вълнува как се отразява приемът на тези препарати по време на бременността върху способността на жената да произвежда кърма.

Също така по какво може да се познае, че липсата на овулация се дължи на висок пролактин? Фоликулите стават на кисти или въобще няма фоликули  newsm78

Доколкото съм запозната, високите нива на пролактин подтискат секрецията на хормоните, които са отговорни за съзряването и отделянето на фоликули. Това е предпазен механизъм при бозайниците, който не позволява нова бременност, докато майката има малко и беззащитно бебе.

# 88
  • Пловдив
  • Мнения: 3 711

Мен лично напоследък ме вълнува как се отразява приемът на тези препарати по време на бременността върху способността на жената да произвежда кърма.



KayRenn,пих парлодел до раждане буквално (спрях го три дни преди да родя).Кърма имах сигурно за три деца Grinning. И незнам защо но вече три месеца не кърмя и имам пак мляко ,което не намаля     Sick

# 89
  • Мнения: 4 700
KayRenn, аz бях 4 години на бромокриптин и 10 на достинекс. От 15 г.с. имам коластра, пролактинът ми беШе 100 при горна граница около 20. Достинексът го спрях веднага Щом раzбрах, че съм бременна. Надявам се всичко да е наред и след някой друг месец да мога да ти кажа как е положението с кърмата.  Simple Smile

# 90
  • Мнения: 84
Миле , кое те накара да смениш бромокриптин с достинекс .Аз все още съм на кръстопът и не знам кое да започна да пия. При достинекса ме притеснява голямата доза която се пие веднъж седмично, а при пролактина многото странични ефекти и това че повечето момичета от форума са се отказали от него. Също така пия противозачатъчни могат ли да се пият заедно с тях?

# 91
  • Мнения: 4 700
Ами предложи ми го проф. Павлов. Каzа, че достинексът е по пречистен и по добрият вариант. Аz попитах ендокриноложката ми в Германия и тя каzа, че ако искам да го сменям бромото с достинекса. Може да се комбинира с противоzачатъчни, но все пак го обсъди с гинеколога си.
Кой каzва, че се пие висока доzа? АЗ поддържах пролактин в норма с половин таблетка на 14 дни. СТранични ефекти никога не съм имала. ИмаШе педиот, преz който наистина гълтах по 2 таблетки на седмица и пролактина ми беШе почти 0. Това по съвет отново на проф. Павлов, но е факт, че след това аденомът ми се смали мноооого. После пак си минах на половинка на 14 дни. Живот и zдраве след таzи бременност пак смятам да съм на достинекс, ако се налага.

# 92
  • София/Варна
  • Мнения: 2 413
Живот и zдраве след таzи бременност пак смятам да съм на достинекс, ако се налага.
Много мами с пролактином споделят, че след бременността, раждането и периода на кърмене, аденомът им преставал да секретира чудовищни нива пролактин. Дано и при теб се получи така Simple Smile

# 93
  • Мнения: 4 700
Да, това и аz го наблюдавам при много мами. Дай Боже, ама с моя късмет ме съмнява тая работа. Че нали при мен ниЩо не е както трябва.  Crazy

# 94
  • Пловдив
  • Мнения: 3 193
И при мен след раждането Пролактинът ми е в норма, но аденома все още не съм проследила. Обаче аз не се радвам, защото ме е страх да не би аденомът да расте, а да не секретира Пролактин ooooh!

# 95
  • Пловдив
  • Мнения: 3 711
Цеци, не се притеснявай.Моя пролактином няма динамика от преди бременността въпреки раждането и  двегодишното кърмене.

# 96
  • Пловдив
  • Мнения: 3 193
Не е много по темата, но при мен нищо не се получи с кърменето Confused А си мислех, че като съм имала завишен Пролактин ще има мляко в изобилие.

# 97
  • София/Варна
  • Мнения: 2 413
Не е много по темата, но при мен нищо не се получи с кърменето Confused А си мислех, че като съм имала завишен Пролактин ще има мляко в изобилие.
При задържани плацентарни частици секрецията на пролактин се подтиска.

# 98
  • Пловдив
  • Мнения: 3 193
Кайрен, благодаря за разяснението. И аз предполагах, че липсата на кърма е свързана с гинекологичните проблеми, но не бях сигурна.А аз доста си постоях в това опасно състояние, но не по моя вина ooooh!

# 99
  • Варна
  • Мнения: 7 146
Здравейте и от мен,момичета!Реших и аз да споделя не малкия си опит с Достинекса...
След невъзможност да забременея в продилжение на година и 7-8 месеца,отидох на гинеколог,за да започна необходимите изледвания,с които да се установи причината.Едно от първите неща,които ми предписа Д-р Кирилова беше изледване на куп хормони и тогава цъфна високо ниво на Пролактин и на Андростендион.Последва направление за ендокринолог (Д-р Сарджева) и тя ми изписа Достинекс.Причината обаче за високия пролактин не ми беше посочена...Прегледа беше само физически,при което Д-р Сарджева сметна,че всичко с хипофизата е наред и няма нужда от по-задълбочени изследвания.Както и да е,доверих и се...От декември,2009г. си пия Достинекса,като схемата постоянно беше променяна,в зависимост от показателите на изследването.В един момент от много висок,падна под долната граница...Сега вече хормона е в норми,но всички лекари ме съветват да не спирам Достинекса.Пия си го,макар и в много малки дози.
Иначе,бременност така и не се случи.Вече никой не знае защо...Няма видима причина,но все пак не съм направила всички съществуващи на света изследвания,нали?Макар и да съм направила за тези 3 години невероятно много такива...
Вече сме записани за Инвитро и си чакаме реда,а междувременно продължаваме с опитите luvbed
От Достинекса иначе нямам оплаквания и странични ефекти.Единствено сега като се замисля,наистина откакто го пия,продължителността на цикъла ми намаля от 29-30 дни на 26,но това не ми е проблем.

# 100
  • Мнения: 84
Kali_tod а каква ти е схемата на Достинекс към момента? Най-вероятно щом като са ти взели документите за фонд ин витро значи има някаква причина която лекарят ти е посочил в епикризата.

# 101
  • Мнения: 1 000
Кали, аз имам подобен опит с Достинекса, въпреки че се води за по-доброто и скъпо  лекарство, много по-пречистен от Бромокриптина, на няколко пъти се налага коригиране в дозата, защото Пролактинът падаше под минимума. Съветвам те да го следиш по-често затова и да не го спираш рязко, а постепенно, защото при рязко спиране  скача Пролактинът драстично. Аз сега съм на Бромокриптин от 1 г. половин таблетка вечер и ми е винаги в норма. Успех и то скоро!

# 102
  • Варна
  • Мнения: 7 146
Kali_tod а каква ти е схемата на Достинекс към момента?
Схемата много отдавна е: три седмици поред в понеделник и четвъртък по 1/4 от таблетчица;на четвъртата седмица - в понеделник 1/2,а в четвъртък 1/4
Кали, аз имам подобен опит с Достинекса, въпреки че се води за по-доброто и скъпо  лекарство, много по-пречистен от Бромокриптина, на няколко пъти се налага коригиране в дозата, защото Пролактинът падаше под минимума. Съветвам те да го следиш по-често затова и да не го спираш рязко, а постепенно, защото при рязко спиране  скача Пролактинът драстично. Аз сега съм на Бромокриптин от 1 г. половин таблетка вечер и ми е винаги в норма. Успех и то скоро!
Аз нямам намерение да го спирам въобще...Правя си изследвания периодично и Пролактина си е в норма.Лекарите ми смятат,че с тази малка доза няма смисъл да рискуваме и да го спираме.

# 103
  • Мнения: 84
Момичета, а знаете ли какви са идеалните стойности на Пролактина когато става въпрос за забременяване /при съответните реф.стойности на лабораториите/.? newsm78

# 104
  • Мнения: 4 700
АЗ zабременях с пролактин на горна граница. Когато бях на висока доzа достинекс и пролактинът ми беШе почти нула лекарят ми смятаШе, че не е проблем да zабременея. Мисля, че е важно да не е zавиШен, zаЩото тогава пречи на овулацията.  Rolling Eyes

# 105
  • Мнения: 104
А аз ако ви кажа,че преди пункция ми изписаха Достинекс по 1 таблетка през вечер,пих го така до теста за бременност,който беше положителен и тогава докторът ми каза- намали го до 1 таблетка през 2-3 вечери, на 7 юли влизам в 3 месец,а още го пия- прочетеното тук адски ме уплаши- добре че на своя глава го спрях преди дни...Sad(((на 11 юли съм в клиниката и ще попитам...защо така ми казаха да продължа да го пия,след като при бременност е противопоказно?!

# 106
  • Мнения: 7
Здравейте момичета  bouquet
Моят пролактин е 28.8 при референтни стойности 3.0-23.5 Имам си главоболие, постоянно ми е отпуснато и ми се спи, но ендокриноложката нищо не ми предписа, вместо това сега ще ми прави изследвания за диабет заради глюкозата която е 5.73 при реф.стойности 3.0-6.0. Не знам поне според мен глюкозата си е в норма, но пролактина е завишен, гинеколожката ми каза че имам деформация на яйчниците, но не опасна, имам си и често пукливи кисти. Въпроса ми е дали трябва да е много по-завишен прлактина за да пия хапчета или да сменя ендокринолога. Моля споделете мнението си. Благодаря ви Simple Smile

# 107
  • София/Варна
  • Мнения: 2 413
Обикновено леко завишените нива на пролактин вървят ръка за ръка с инсулинова резистентност. Затов лекаря ти е постъпил разумно.

# 108
  • Мнения: 7
Благодаря ти KayRenn   bouquet
Ще си изчакам резултатите от изследванията за диабета и ще видим Simple Smile

# 109
  • Мнения: 1
Здравейте,аз имам същия проблем като Betichka.Цикълът ми закъснява с 8 дни и ми процапа няколко капки кафеникаво...предварително благодаря.

# 110
  • София
  • Мнения: 7 645
Здравейте и аз имам много висок пролатин и висок инсулин, за първи път тук прочитам, че двете неща имат връзка помежду си. Пих достинекс 8 седмици по 1 хапче, цикъла ми се нормализира. След като го спрях 2 месеца ми дойде със закъснение и 3-ти път не ми дойде въобще. Лекаря ми беше казал, че ефект мога да чакам чак след 8 месеца от почването... на мен ми се стори странно.
Не съм имала зацапване и странични реакции! Все си мисля че не е трябвало да спирам да пия достинекс докато не забременея, но направих така както ми беше казал лекаря. Чакам да минат 8 месеца...
От два месеца правим опити, цикъл не ми е идвал, овулация 100% не съм имала... вече си меря и базалната температура... но знам че пролактина ми спира всичко...

Последна редакция: сб, 07 яну 2012, 20:33 от brayda

# 111
  • София/Варна
  • Мнения: 2 413
И инсулина.
Аз бях вкарала пролактина в норма, но инсулин си беше завишен и правеше проблеми.

# 112
  • София
  • Мнения: 7 645
И как реши проблема с инсулина? А и с пролактина?

# 113
  • София/Варна
  • Мнения: 2 413
Ендокринолог ми предписа лекарства и за пролактина, и за инсулина, диетолог ми препоръча хранителен режим подходящ за този тип проблеми.

# 114
  • Мнения: 1 842
Ендокринолог ми предписа лекарства и за пролактина, и за инсулина, диетолог ми препоръча хранителен режим подходящ за този тип проблеми.
А какъв е хранителния режим? Peace

# 115
  • София/Варна
  • Мнения: 2 413
Ендокринолог ми предписа лекарства и за пролактина, и за инсулина, диетолог ми препоръча хранителен режим подходящ за този тип проблеми.
А какъв е хранителния режим? Peace
Нямам го в електронен ви, но основни линии се изхвърля от менюто всякакъв джънк, всичко съдържащо обилни количества мазнини, включително и трансмазнини, без бързи въглехидрати, но и с бавните да се внимава. Наблягане основно на зеленчуково-вегетарианско меню, по възможност продуктите да са с установен произход. За месата - 2-3 пъти в седмицата, препоръчват се червени нетлъсти, колбаси никакви, в краен случай пилешко или пуешко филе, но по възможност да е наистина пушено, а не обработвано с химикали.
Без алкохол, без газирани напитки, без сокове, дори и фрешовете с мярка. При абстиненция за сладко - по  парченце чер шоколад с над 70% какао в тях, по възможност да не е български (нашите производители го подправят с много захар).

# 116
  • Мнения: 643
Здравейте, имах много висок пролактин, който смъкнах много бързо с Достинекс. Забременях веднага. Но и Аг- то и ендокринолога ми казаха, че не трябва да се спира Достинекса изведнъж. Както и, че вече имало много проучвания (не в БГ), че Достинекса в намалена доза не влияе на плода. Намалиха ми го тройно и ми казаха, че ще го пия до около 4 месец, като постепенно ще намаляваме дозата. Срещала съм момичета от др. форум, които са пили Достинекс по време на бременността, но тук не срещам никой... И като Ви чета и сега много се обърках....  Rolling Eyes

# 117
  • Мнения: 1 842
Здравейте!
Опитвам се да изчета темата, но искам през това време да задам въпроса който ме вълнува!
И той е, преди да започнете приема на медикамент за сваляне на пролактина имали ли сте проблем с цикъла като оскъден цикъл или пропуск на месец или нещо такова? Или проблем с овулацията? Ако има моля да ми пишете в темата или на лични.
Благодаря. Peace
Продължавам да чета.

Момичета, а знаете ли какви са идеалните стойности на Пролактина когато става въпрос за забременяване /при съответните реф.стойности на лабораториите/.? newsm78
А това е другия ми въпрос.  Peace

Благодаря за отговора KayRenn, за жалост чак сега прочитам поста ти тук. Нямаш ли възможност да сканираш или качиш по някакъв начин материала в електронен вариант? Peace

Това е нещо интересно, което открих за пролактина: http://www.doctorbg.com/page.php?id=12410
 

Последна редакция: вт, 18 дек 2012, 05:28 от Съншайн

# 118
  • Мнения: 643
Съншайн при мен преди да сваля пролактина, първо М. ми прескачаше месеци, а накрая не ми идваше изобщо без медикаменти  Confused



Здравейте, имах много висок пролактин, който смъкнах много бързо с Достинекс. Забременях веднага. Но и Аг- то и ендокринолога ми казаха, че не трябва да се спира Достинекса изведнъж. Както и, че вече имало много проучвания (не в БГ), че Достинекса в намалена доза не влияе на плода. Намалиха ми го тройно и ми казаха, че ще го пия до около 4 месец, като постепенно ще намаляваме дозата. Срещала съм момичета от др. форум, които са пили Достинекс по време на бременността, но тук не срещам никой... И като Ви чета и сега много се обърках....  Чудя се дали да продължавам и ако да- до кога с Достинекс- а? Rolling Eyes

# 119
  • Мнения: 1 842
Съншайн при мен преди да сваля пролактина, първо М. ми прескачаше месеци, а накрая не ми идваше изобщо без медикаменти  Confused


А имаш ли проблем с щитовидна жлеза, повишено тсх? Благодаря ти за отговора. Peace

# 120
  • Мнения: 643
Нямам проблем със щитовидната жлеза. ТСХ- то ми е малко ниско...  Hug

# 121
  • Мнения: 1 842
Нямам проблем със щитовидната жлеза. ТСХ- то ми е малко ниско...  Hug
Колко ти е тсх? Приемала ли си някакив медикаменти тогава? Колко ти е бил пролактина и на колко си го свалила? Извнявай за многото въпроси. Peace

# 122
  • Мнения: 643
За ТСХ не съм пила нищо. При първото мерене пролактина ми беше 3 пъти над нормата. След две седмици прием на Достинекс се оказа, че е паднал под нормата, намалих дозата и сега е вече в норма. Проблемът е, че не мога да реша кога да го спра, тъй като съм бременна. Единият ми лекар казва да го спирам, а другия- да го пия още малко...  Rolling Eyes

# 123
  • Мнения: 1 842
За ТСХ не съм пила нищо. При първото мерене пролактина ми беше 3 пъти над нормата. След две седмици прием на Достинекс се оказа, че е паднал под нормата, намалих дозата и сега е вече в норма. Проблемът е, че не мога да реша кога да го спра, тъй като съм бременна. Единият ми лекар казва да го спирам, а другия- да го пия още малко...  Rolling Eyes
В кой месец си?

# 124
  • Мнения: 643
9 седмица  Heart Eyes

# 125
  • Мнения: 1 842
Лично аз не знам какво да ти кажа като съвет и не смея чесно казано, значи от скоро свикваш с мисълта че ще си майка? Hug
Лично аз съм пред друга дилема, пак ще пускам пролактин и ако е висок ще трябва да пия някакъв медикамент! Да, не бил вреден хубаво обаче трябвало като го почна да го пия цял живот което не ми допада много! Sad Но ще видим какво ще е.

# 126
  • Мнения: 2
Нам мен също ми предписаха бромокриптин, но чета все ужасни неща за него, видях листовката на Достинекса и аз имам ледени крайници дори и през лятото. Ама се чудя, дали изобщо да ги започвам тези хормонални хапчета, моя пролактин е в норма, ако започна да се лекувам с бромокриптина, още ще падне,а нито имам проблеми с цикъла, нито с овулацията, единствено заради фиброзокистозната мастопатия ми го предписа един хирург след като видя мамографията ми. Както и Простерогела, от който тази сутрин получих страхотна болка в гърдата... Притеснява ме факта, че имам болки и под мищниците. Прочетох и за Витекса... Моля ви посъветвайте ме кое от тези хапчета са с по-малко странични ефекти.

# 127
  • Мнения: 643
Здравейте, пих Достинекс преди да забременея, поради висок пролактин. Смятам, че той ми помога да ми идва менструацията и да забременея. Сега вече моето малко момче е на 4 месеца и няколко дни, не кърмя от 2 месеца. Изследвах пролактина и в момента при горна граница- 600, моя е 2800. Ендокринолога ми каза, че е толкова висок от бременността и кърменето, както и, че е все още много рано за предписване на Достинекс или резонанс.... Има ли някоя от вас, която след бременност е изследвала пролактин и бил ли е и ак да, кога в норма? Налагало ли се е отново пиене на Достинекс?  Hug

# 128
  • София/Варна
  • Мнения: 2 413
Не съм била с точно твоя казус, но като консултант по кърмене мога да потвърдя, че лекарката ти е права и първите 6 месеца след раждане пролактинът задържа високи нива, независимо дали жената е кърмила или не.

# 129
  • Мнения: 643
Не съм била с точно твоя казус, но като консултант по кърмене мога да потвърдя, че лекарката ти е права и първите 6 месеца след раждане пролактинът задържа високи нива, независимо дали жената е кърмила или не.

Благодаря ти  Hug

# 130
  • София
  • Мнения: 2 104
Има ли значение от кой ден от цикъла ще се почне ДОстинекса. Изписаха ми го заради повишен пролактин (29 при горна граница 24), но това забравих да питам. Благодаря ви!

# 131
  • Мнения: 643
Има ли значение от кой ден от цикъла ще се почне ДОстинекса. Изписаха ми го заради повишен пролактин (29 при горна граница 24), но това забравих да питам. Благодаря ви!

Няма значение  Peace

П.С. Аз започах Достинекс по препоръка на ендокринолога.

# 132
  • Мнения: 1 842
Здравейте, пих Достинекс преди да забременея, поради висок пролактин. Смятам, че той ми помога да ми идва менструацията и да забременея. Сега вече моето малко момче е на 4 месеца и няколко дни, не кърмя от 2 месеца. Изследвах пролактина и в момента при горна граница- 600, моя е 2800. Ендокринолога ми каза, че е толкова висок от бременността и кърменето, както и, че е все още много рано за предписване на Достинекс или резонанс.... Има ли някоя от вас, която след бременност е изследвала пролактин и бил ли е и ак да, кога в норма? Налагало ли се е отново пиене на Достинекс?  Hug
А защо си изследвала пролактина след бременност-лекар ли ти препоръча да се изследваш? Peace

# 133
  • София
  • Мнения: 144
Здравейте момичета и аз да се запиша! Simple SmileОнзи ден ми излязоха резултатите от хормоналните изследвания и пролактина ми се видя висок -PRl-403.90   ж-127-637  , ТSH-1.630  0.27-4.20 , ТАТ-29.92 при по- малко от 115 , МАТ - 11.84 при по-малко от 34  ?Вие как бихте коментирали резултатите ? newsm78За първи път пускам такива изследвания тъй като ще кандидатстваме по фонда онвитро ,а пък на преглед и консултация съм чак на 31.05 ако случайно не изместят часа за по-късно........та до тогава може ли някой да ми помогне ........?Моля.....? Rolling Eyes

# 134
  • Варна
  • Мнения: 7 146
Онзи ден ми излязоха резултатите от хормоналните изследвания и пролактина ми се видя висок -PRl-403.90   ж-127-637 

Е, то си има референтни стойности. Как така ти се видя високо, като е в рамките на тези стойности?  newsm78

# 135
  • София
  • Мнения: 144
Ами едно момиче от форум зачатие ми каза че стойностите трябвало да са между 200-300 максимум за да е сигурно че е имало овулация и че нямам проблеми с нея Tired

# 136
  • София
  • Мнения: 144
Едно момиче в един друг форум изказа мнение че нормалните стойности са от 200-до около 300 за да е сигурно че е имало овулация и че нямам проблеми с пролактина за това търся от всички мнения по въпроса пък дано някой знае със сигурност Tired

# 137
  • Варна
  • Мнения: 7 146
Ами едно момиче от форум зачатие ми каза че стойностите трябвало да са между 200-300 максимум за да е сигурно че е имало овулация и че нямам проблеми с нея Tired

Глупости са това. Толкова много момичета забременяха на горна граница на Пролактина... Плюс това, всяка лаборатория си има различни референтни стойности. Хората няма да си играят да пишат референтни стойности, ако реално те трябва да са между 200 и 300.

# 138
  • София
  • Мнения: 144
Благодаря ти за подкрепата и позитивизма ,  :Dkali_tod!Вдъхна ми надежда и кураж дано в действителност да не е проблем че минах през доста трънлив път до тук -дано поне мечтата ми за детенце се сбъдне.........нищо друго не искам по-силно от това!!!  newsm03 Grinning Grinning Grinning

# 139
  • София
  • Мнения: 144
Добре поне че има хора като теб , че понякога губя чувството за реалност кое е добре и кое не - толкова съм блокирала от притеснение ........ Rolling Eyes

# 140
  • Варна
  • Мнения: 7 146
Добре поне че има хора като теб , че понякога губя чувството за реалност кое е добре и кое не - толкова съм блокирала от притеснение ........ Rolling Eyes

Виж, мила... Дори и Пролактина да не е в норми, или нещо друго да не е в норми, това се регулира. Повярвай ми, за 7 години борба научих едно нещо - по-добре да има проблем и той да е установен, изяснен и да се бориш с него, отколкото всички да ти казват, че всичко е ОК и пак да не става!
Действай методично и с търпение и нещата ще се наредят.
Не изпадай в паника при всеки резултат, който не е в норма!
Аз бях с Пролактин над 1 500 и той ми беше най-малката грижа, повярвай ми!

# 141
  • София
  • Мнения: 144
Права си , но аз се притеснявам защото до тук съм с две лапароскопии-  с ендометриоза на яйчниците съм  след тях изкарах 6 месечен курс на Золадекс и отделно съм лежала за други гинекологични неща , миналата година оперирах разширена вена за да изчистя и този проблем и да подготвя организма за по нататъчна евентуална стимулация , а тази година тъкмо се възтанових малко пък открихме че сме и с мъжки фактор- азооспермия и сега просто се моля поне при мен положението да се задържи поне да стигна до бременност и да я износя......на това се моля че почва да ми идва в повече всеки следващ гинекологичен проблем ! За това се шашкам на моменти малко повече , но като се обърна назад направо се чудя как съм преминала през всичко това..... само един Господ знае  .явно съм силна...... newsm12 но съм благодарна че се изправих срещу проблемите и ги преборих ,благодарна съм и на това че има такива форуми където човек може да получи информация, ценни съвети и да намери нови приятели ,които да го подкрепят.Това наистина значи много за мен !Благодаря! smile3503

# 142
  • Мнения: 2
Здравейте,
Пиша ви, за да споделя своя опит с лечението на висок пролактин. В неуспешни опити за бебеправене в продължение на 5 месеца, с моя приятел решихме да се консултираме с гинеколог. Бяха ми назначени всякакви хормонални изследвания, от където се оказа, че пролактина ми е 2 пъти и половина над горната граница. След консултация с ендокринолог ми бе назначено лечение с Достинекс 2 пъти по 1/2 таблетка на седмица. Докато пиех лекарството доктора ни каза да не спираме с опитите за бебе и ако видя две черти да прекратя приема му. След няма и 2 месеца вече се радвам на така желаните EFP Следваща седмица имам контролен преглед и се надявам всичко да е наред.
Забравих да спомена - след като видях положителния тест се свързах с ендокринолога си за консултация и той ми каза, че след като родя и след като спра да кърмя трябва отново да изследваме пролактина, за да видим дали е необходимо по нататъшно лечение, тъй като при много жени пролактина се регулира след раждането.
Успех на всички бъдещи и настоящи мами newsm51  love001

# 143
  • София/Варна
  • Мнения: 2 413
denisimaa, би ли споделила кой е ендокринолога ти и от кой град е?

# 144
  • Мнения: 2
KayRenn, ендокринологът ми се казва д-р Генов. На консултация при него бях в медицински център Репромед в Плевен, но мисля, че преглежда и на други места Simple Smile

# 145
  • София/Варна
  • Мнения: 2 413
Благодаря!
Очарована съм от адекватното му мнение Simple Smile

# 146
  • Мнения: 1
Здравейте мили дами,искам да ви попитам дали  има случай при които е изписван Достинекс ,както при мен ,когато има липса на цикъл.Предварително благодаря за отговорите Simple Smile

# 147
  • Мнения: 724
Може да нямаш цикъл от високия пролактин и затова ти е изписан Достинекс.

# 148
  • Мнения: 1 156
а как сте след достинекса ? Аз съм зле Sad дали е от него ? ще привикна ли или след всяко хапче ще съм по-зле и по  - зле (нали бил с натрупване)

# 149
  • Мнения: 724
Аз не съм имала проблеми когато започнах да го пия.Ти кога го пиеш-вечер?

# 150
  • Мнения: 1 156
вечер 1 път седмично половин таблетка. вече дори не знам дали от него ми е зле. но от както го пия ми стана ! а минаха вече 3-4 дни.

# 151
  • Варна
  • Мнения: 7 146
вечер 1 път седмично половин таблетка. вече дори не знам дали от него ми е зле. но от както го пия ми стана ! а минаха вече 3-4 дни.

Ако правилно съм разбрала, че го пиеш само една вечер от седмицата и то о 1/2, едва ли ти е лошо от него. Пък и той е по-изчистения вариант на Бромокритина...

# 152
  • Мнения: 1 156
да,правилно,. Може и много да са ми хапчетата.Миналата седмица правих ЯМР с контраст ... да не е пък от него ... пия Еутирокс и бахови капки. А до скоро пиех и Дормиплант.
Как мислите вие Confused Притеснена съм и ми писна да звъня на лекарката. направо ми е неудобно. Сега петък ми предстой да го пия пак Sad

# 153
  • Варна
  • Мнения: 7 146
Не съм запозната с останалите лекарства, но си мисля, че по-скоро е от някое от тях. Но за какво да звъниш на лекарката си? Тя едва ли има какво да направи. понякога трябва просто да си търим страничните ефекти...
Е, ако е много силно и започнеш да повръщаш или да губиш ориентация, тогава вече да. Но ако е едно замайване и леко гадене...  newsm78 Ти си решаваш.

# 154
  • Мнения: 1 156
ами за сега е замайване и леко гадене. но от следващото хапче може и да ми стане.

# 155
  • Мнения: 1
Здравейте, на терапия съм с достинекс от 3 години, и от месец изпитвам болка в едната гърда. Някои имал ли е подобни странични ефекти от достинекса или е проблема е друг? И ако сте имали такъв проблем, как сте се справили с него, дали трябва да посетя лекаря ми?

# 156
  • Мнения: 1
Здравейте, на терапия съм с достинекс от 3 години, и от месец изпитвам болка в едната гърда. Някои имал ли е подобни странични ефекти от достинекса или е проблема е друг? И ако сте имали такъв проблем, как сте се справили с него, дали трябва да посетя лекаря ми?

Здравей и аз съм на терапия с достинекс и също имам болезнени гърди… Все още не съм ходила на ехограф или мамолог, понеже часове има за след половин месец… Предпологам че от хормоните. А ти посети ли лекар ?

Общи условия

Активация на акаунт