До каква възраст е нормално да се кърмят бебетата?

  • 14 681
  • 105
  •   1
Отговори
Ние сме на 1,2 г. и продължаваме да се кърмим особено вечер. По-скоро така и е по-удобно да се приспива,нищо че се събужда по няколко пъти през нощта
Четох различни статии в интернет, че това е нормално и трябва бавно и постепенно тя самичка да се откаже, но знаете общоприетото мнение, според което не е нормално на тази възраст дечицата да се кърмят още.
Да не говорим за педиатърката и която е абсолютно против, както и разни баби, лели и т.н.
Чувстам се така, сякаш правя нещо нередно, но пък от друга страна вътрешно съм убедена, че постъпвам правилно,защото виждам , че малката е по-спокойна по този начин.
Ще се радвам да споделите как е при вас

# 1
  • Мнения: 236
Мила pipikapone,
иди в Кърмаческия и ще се увериш, че бебетата могат да се кърмят и много по-дълго Grinning или поне дотогава, докато е приятно за теб и за бебето.
А на всичките си роднини кажи да си гледат техния живот, смени си педиатърката също.
Иди в библиотеката на кърмаческия - аз лично исках да отбивам малката, но след всичко прочетено съм убедена, че ще се кърмим още дълго. Желая ти дълго и безпроблемно кърмене, което горещо ти препоръчвам!

# 2
  • Пловдив
  • Мнения: 1 263
Докато се чувствате комфортно  Peace
Е, а иначе знам, че трябва да спре да се кърми бебето, когато може да свали сутиена на майка си с една ръка  Wink Joy Joy Joy

# 3
  • Мнения: 502
  И аз вече се чувствам като теб.Бабите и познатите ми  се чудят защо още го кърмя,"голям е вече!"!Но пък педиатърката ми казва,че няма лошо в това,"до година и половина даже си е нормално кърменето"-това са нейните думи.Аз по-скоро се притеснявам,че кърмата ми намаля много,а той друго мляко неиска....Но твоето бебче е по-голямо,ако си решила,можеш вече постепенно да го отбиваш. Peace

# 4
  • Мнения: 1 674
Ние още се кърмим,защото ни е приятно.Мисля ,че сама ще прецениш кога да спреш,

# 5
  • Мнения: 9 973
докато ви е приятно естествено Wink

# 6
  • Мнения: 4 428
На този въпрос няма еднозначен отговор. За всяка майка и ббе е различно  Peace Аз приемам за нормално едно, ти друго, трети трето. Решаваш си ти, не лелите, бабите, педитата или някой друг  Peace

# 7
  • Мнения: 27 524
Според зависи от много неща. За мен лично - 6-8 месеца са достатъчни  Peace

# 8
  • Мнения: 1 062
За мен до към годинка е достатъчно детето да извлече напълно ползата от кърменето. Но това е достатъчно, а не знам какво значи нормално. Нормално е до тогава до като ти и бебето се чувствате комфортно от това и изпитвате нужда. Друг е въпросът, че колкото по-голямо става детето, толкова по-трудно става отбиването.

# 9
  • София
  • Мнения: 408
Аз лично ще я кърмя докато имам кърма. Природата си знае работата.

# 10
  • Мнения: 274
Ние още се кърмим.Това не е нормално,но малката не мисли така Blush

# 11
  • Мнения: 9 814
По принцип до около година.

# 12
  • Мнения: 7 418
   Зададох този въпрос на свекървата си,тя ми отговори:"Това е интимен процес и се касае само майката и бебето.Никой не трябва да се намесва със мнението си за срокове,честотата на кърменето и т.п."
  Аз самата още кърмя! Peace

# 13
  • Мнения: 7 723
За мене не е нормално, но ти си знаеш... Peace

# 14
  • Мнения: 3 663
Ние още се кърмим,защото ни е приятно.Мисля ,че сама ще прецениш кога да спреш,
ох, пепа, като прочетох поста и отначало видях първата лентичка и ми се очетвориха очите Simple Smile
чак след това забелязах втората  Crazy
нищо лично, фен съм на кърменето, просто ми стана забавно  Hug

# 15
  • Мнения: 6 441
Нормално-едва ли някой може да ти даде точнен отговор на този въпрос.Нормално е понятие с различно значение за всеки един от нас.
За мен е нормално,докато детенцето само не се откаже или майката сама не прецени,че е достатъчно.  Peace

# 16
  • Варна
  • Мнения: 1 306
А педиатърката защо е против, стана ми интересно?
"Нормално" е много относително понятие. Общо- взето - докато ти писне.
Аз от мързел да отбия изкарах три години, не съм вманиачена кърмачка, но и нищо ненормално не виждам. Второто смятам по-малко да го кърмя, примерно година и нещо.

# 17
  • Мнения: 46 511
И за кърмене, и за изкуствено хранене - докато детето иска.

# 18
  • Мнения: 27 524
Аз лично ще я кърмя докато имам кърма. Природата си знае работата.

Така може да откарате и до студентските години. И определено не е нормално  Wink

# 19
  • София
  • Мнения: 250
СЗО препоръчва кърменето да продължи до две годишна възраст. А иначе докато ви е приятно и на двамата. Аз лично кърмих до 1г. и 11м и съм горда с това- струваше си всичките усилия и "борба" с роднините.

# 20
  • Мнения: 2 374
За мен 7-8 месеца са напълно достатъчни!

# 21
  • Мнения: 1 008
Според мен до шест месечна възраст. Но аз хал хабер си нямам от кърмене.
Аз лично ще я кърмя докато имам кърма. Природата си знае работата.

Така може да откарате и до студентските години. И определено не е нормално  Wink
Тъй,тъй...

# 22
  • Мнения: 8 242
Още се кърмим.. И смятам да е така, докато младежът сам реши, че вече не му е необходимо.
Никой не ме натиска да отбивам, но определено ме гледат странно като кажа, че още кърмя на непознати или не толкова близки хора  Crazy

# 23
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
И аз мисля,че до 2 годишна възраст е достатъчно  Peace

# 24
  • Мнения: 4 753
Докато се чувствате комфортно  Peace
Е, а иначе знам, че трябва да спре да се кърми бебето, когато може да свали сутиена на майка си с една ръка  Wink Joy Joy Joy

Да, мило....  hahaha

# 25
  • Мнения: 512
За мен 7-8 месеца са напълно достатъчни!

И аз съм на това мнение, но все пак всеки си решава сам.  Peace

# 26
  • София
  • Мнения: 3 099
Не бих кърмила толкова дълго, но и не бих слушала роднини/познати/непознати и/или псевдо-педиатри!

Щом си искала, значи е трябвало!

# 27
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Лично аз мисля, че до 3 години е достатъчно!  Peace

# 28
  • Мнения: 177
И ние още се кърмим. Преди време имаше такава тема в "Часът на мама" и казаха една сентенция - Кърменето до 6 м. е задължително, до 1 г. препоръчително, а след това е лудост". Аз лично не споделям тези мисли.

# 29
  • Мнения: 11 003
Докато майката и бебето го искат и се чувстват добре.

# 30
  • София
  • Мнения: 408
Аз лично ще я кърмя докато имам кърма. Природата си знае работата.

Така може да откарате и до студентските години. И определено не е нормално  Wink
Къде пише, че не е нормално???? И все пак мисля, че кърмата ще спре някой ден, но едва ли това ще стане след 20 години   Crossing Arms

# 31
  • Мнения: 959
За мен нормално е до 8-9 м. възраст.
Разбира се за майка, която кърми 2г. това ще е ненормално.
И все пак, всичко е въпрос, на лична преценка и усещане.

# 32
  • на Север
  • Мнения: 503
Аз още кърмя Моника(2 г.7мес.), надявам се скоро да се отбие сама Wink

# 33
  • Мнения: 961
Докато майката и бебето го искат и се чувстват добре.
Peace

# 34
  • Разград
  • Мнения: 2 102
Докато майката и бебето го искат и се чувстват добре.
Peace

# 35
  • Мнения: 27 524
Аз лично ще я кърмя докато имам кърма. Природата си знае работата.

Така може да откарате и до студентските години. И определено не е нормално  Wink
Къде пише, че не е нормално???? И все пак мисля, че кърмата ще спре някой ден, но едва ли това ще стане след 20 години   Crossing Arms

Не знам къде го пише. Е, да, кърмата може и да спре и 14г след раждането.  И, да, със сигурност след осъзнаването на децата да се кърит не е нормално. Тук става въпрос вече за зависимост на майката към бебето, а не обратното. Защото то отдавна се е осъзнало и не осъзнава, нито има нужда от това. Знам, че много майки ще скочат, но все пак не бива да бъдем крайни -  Hug Нито към некърменето изобщо, нито кърменето до пубертета са добре дошли  Wink  Crazy

# 36
  • София
  • Мнения: 408
Нещо не ми стана много ясно това което си написала  newsm78
Не ми се води безсмислен спор. Аз споделих личната си гледна точка. В крайна сметка ти нали твоето дете си го отбила вече - не бери грижа за моето!!!

# 37
  • Мнения: 6 274
Тя, темата сама по себе си е предразполагаща към скандали, но мисля, че се прекалява с някои изказвания. Нали сте съгласни, че всяка майка има правото да определя кое е най - добро за нейното дете ? Защо тогава вие определяте кое е ненормално ? Аз не съм чувала някоя майка да е кърмила детето си до 15 годишна възраст. Но в случаи, когато майката има кърма, аз не мога да разбера какъв е проблема, че бебето се кърми до 1, 2 или 3 годинки. Който, колкото и когато иска да си кърми детето. Не бъдете толкова крайни в изказванията си, моля.

# 38
  • Мнения: 487
L_A_L_K_A, теоретично не е задължително кърмата да спре някой ден. След няколко месеца кърмене, е достатъчно и по-рядко сучене, за да се поддържа лактацията.  Peace

# 39
  • Мнения: 27 524
Нещо не ми стана много ясно това което си написала  newsm78
Не ми се води безсмислен спор. Аз споделих личната си гледна точка. В крайна сметка ти нали твоето дете си го отбила вече - не бери грижа за моето!!!

О, на мен ми е ясно. Грижи за хора, които не познавам, не бера  Grinning  Лакатацията, както загатнах вече, може да се поддържа и 20 години. Което е повече от всичко, но ни най-малко нормално, нали?  Simple Smile Не приемай лично изказванията ми. Иначе знам, че крайности и изключения винаги има  Grinning

# 40
  • София
  • Мнения: 2 296
Каката я кърмих 1г.и 5м.,сама се отказа.
Малкия още го кърмя,мисля да продължа да го кърмя,
докато и на двамата ни е приятно.
За мен е нормално до 2г.,а пък баби,лели и стринки ги пращам да си
гледат работата. Peace

# 41
  • София
  • Мнения: 408
БЛОНДИ- язък, че си в тоя форум толкова време и не си изчела всичко. Whistling
В подкрепа на всичко което написах, ще кача следната извадка:

“След годинката в млякото няма нищо полезно”.

Организмът на мама не знае, че днес детето има рожден ден и не започва да изработва течност второ качество. Млякото и през втората и през третата година на лактацията съдържа всички необходими на детето белтъчини, мазнини, въглеводороди, витамини, микроелементи, хормони, защитни фактори и много други. По време на края на лактацията, когато кърменето приключва по естествен начин, кърмата се приближава по състав до коластрата. Това е необходимо, за да се защити максимално майчината гръд и здравето на детето в сложния период на отделяне от гърдата. Мъникът, сучейки няколко месеца мляко по време на приключването, след отбиването не боледува поне половин година. И майка му, отбивайки го постепенно, никога няма да се сблъска с проблеми от типа на мастита, за разлика от жени, прекратили стабилна лактация ненавреме и неграмотно. Така че, млякото след годинка е полезно за детето така, както и слагането на гърдата. След една година детето търси гърдата когато заспива и по време на нощния сън, сутрин, когато се буди, търси я денем, за да заспи, иска я, когато иска да пие или да пийне с друга храна, когато е разстроено, обидено, има нужда от утеха, тича при мама да суче, когато му домъчнее за нея. С възрастта потребността от слагане на гърдата намалява, тъй като се намалява потребността от абсолютна майчина защита. Всички деца са много различни. Има деца, които на 1.5 – 2 години съвършено спокойно минават без гърдата, но има и деца, на които майчината гръд им е нужна до 3-4 години.Твърдението, че да се суче повече от година е вредно, не се вписва и в биологическите рамки, ако се разгледа човека като млекопитаещо от раздела на приматите. Големите примати кърмят децата си примерно шест периода, равни на продължителността на бременността. При човека в този случай се получава да кърми 54 месеца, или 4.5 години. Може би на някого няма да му се понрави сравнението с маймуните, но все пак трябва да се има предвид биологията. През първите години от живота на детето се полагат основите на физическото му здраве, извършва се усъвършенстване на системите на организма му, основният растеж на мозъка се извършва през първите три години. Кърмата съдържа огромен брой компоненти, необходими за развитието на детето. Тези компоненти ги няма нито в най-съвременните смеси адаптирано мляко, нито в храната на възрастните и никога няма да ги има. Както стана дума по-горе, това са фактори на имунната защита, фактори за растежа на тъканите, хормони и биологически активни вещества, витамини под такава форма и такова съотношение на микроелементите, че да са оптимални за усвояване. Детето има нужда да получава всичко това не само през първата година от живота си.
Оптимално дълго кърмене няма, тъй като няма еднакви деца и еднакви майки. При правилна организация на кърменето краят на този процес е някъде между 1.5 и 4 години и зависи не от мнението на лекаря или близки роднини и приятелки, а от готовността на детето да се отдели от гърдата, от настъпването на края на лактацията на майка му, от готовността на самата майка да отдели детето от гърдата. И от нищо друго.
източник: http://www.bg-mamma.com/site/content/view/696/76/

# 42
  • София
  • Мнения: 17 592
Звучи ми извратено и ужасно. Напълно подкрепям педиатъра, бабите и всички други, които се опитват да ти отворят очите. На теб може да ти е удобно да кърмиш и до пълнолетие. Това не е въпрос на удобство, а на физиологична нужда от този вид храна - е, отдавна я е отминала.


По време на края на лактацията, когато кърменето приключва по естествен начин, кърмата се приближава по състав до коластрата. Това е необходимо, за да се защити максимално майчината гръд и здравето на детето в сложния период на отделяне от гърдата. Мъникът, сучейки няколко месеца мляко по време на приключването, след отбиването [color=redне боледува поне половин година.[/color]


Е това пък е такава въпиеща, фрапантна и безумна глупост, че думи нямам!!!!!!!!!!!!!

Или просто си пропуснала да го прочетеш на племенника ми, който беше болен баж в периода на спиране на кърменето и в следващата половин година беше 4 пъти на АБ? Да допълня, че моето бебе, което НИКОГА не е било кърмено, а е в ежедневен контакт с въпросния ми племенник, за същия период се разболя веднъж - зарази се от него, играеха заедно точно в началото на грипа му (за което аз съм виновна, изобщо казано) и то изкара само с вит. C и вентолин? Да бях знаела, да те бях поканила да му разясниш тази своя теорийка - може би пък вирусите тогава щяха да го подминават като информиран?

Безобразие е да сеете такива заблуди!!!

# 43
  • Мнения: 2 829
Лалка, прочети внимателно изказването на Блонди  Grinning Защото става така, че спорите без повод. Блонди е права, че теоретично може и 20 години да не ти спре кърмата, явно наистина доста е чела Hug А 20-години кърмене (на едно и също дете Mr. Green) и на мен ми се струват множко...

Кати АБВ, добре че се появи ти да ми отвориш очите! Отивам да се срамувам в ъгъла, но с риск сина ми да е на АБ и вентолин до края на живота си продължавам да го кърмя Mr. Green
Явно племенника ти е единственото кърмаче в света. Интересно дали е отбит така, както е описано в статията? Така изказването ти би имало поне малко смисъл?
Безобразие е да обиждаш наред и да се държиш арогантно с хора, които с нищо не са те обидили и не ти пречат! Явно смяташ, че ти си единственото мерило за това кое е правилно и кое не!

# 44
  • Мнения: 875
пипикапоне, а защо не си си пуснала темичката в кърмаческия? по един начин ще ти отговорят кърмещите майки и по съвсем друг - некърмещите. ако трябваше да отговоря на въпроса ти преди да родя, сигурно щях да кажа нещо от сорта на 6 - 9 месеца, а в момента нещата стоят по съвсем различен начин.  освен това думичката 'нормално' е малко не на място... много неща, които намираме за ненормални са си съвсем нормални другаде. всеки кърми толкова колкото си иска. и всеки си преценява до колко да се съобразява с хорското (и общофорумското) мнение.  Peace

кати, баш, миличка, а не баж  Peace . не за друго, ами да не си живееш и ти в заблуда...

# 45
  • София
  • Мнения: 17 592
Държа да отбележа, че нямам нищо против кърмещите майки. Общо взето, по принцип не ми пречи онова, което хората правят със собствените си тела и изобщо не ме касае.

Да се твърди, обаче, че кърменето - по какъвто и да било начин - е панацея и видиш ли, кърми 3 години и детето ти ще бъде здраво (примерно) 6 години, е безотговорно и безобразно.

Няма на света такова средство, което да предпази децата ви, или вас самите, на 100 % от разболяване. (Освен, може би, живот в барокамера...)

Изказвания като цитираното по - горе от мен определено ме ... хм, дразнят е слаба дума, вбесяват ме, също както изявленията на дамите от телешопинг, че сложи си, видиш ли, тази наколенка и ще се сдобиеш с ново коляно или рекламите, обещаващи гаранция за сбъдването на разни неща до 100%.

# 46
  • Мнения: 7 723
Държа да отбележа, че нямам нищо против кърмещите майки. Общо взето, по принцип не ми пречи онова, което хората правят със собствените си тела и изобщо не ме касае.

Да се твърди, обаче, че кърменето - по какъвто и да било начин - е панацея и видиш ли, кърми 3 години и детето ти ще бъде здраво (примерно) 6 години, е безотговорно и безобразно.

Няма на света такова средство, което да предпази децата ви, или вас самите, на 100 % от разболяване. (Освен, може би, живот в барокамера...)

Изказвания като цитираното по - горе от мен определено ме ... хм, дразнят е слаба дума, вбесяват ме, също както изявленията на дамите от телешопинг, че сложи си, видиш ли, тази наколенка и ще се сдобиеш с ново коляно или рекламите, обещаващи гаранция за сбъдването на разни неща до 100%.
Peace

# 47
  • Мнения: 875
кати, никой не е тръгнал да твърди, че кърмата е панацея. но е факт, че предимствата на естественото хранене са определено много повече в сравнение с изкуственото. самите думички - 'естествено' и 'изкуствено' говорят много. на мен пък ми се вижда безотговорно твоето сравнение за кърменото и некърменото дете - как едното, видите ли, боледува, а е на кърма, докато другото е здраво, едва ли не, защото не е на кърма. и с колкото и големи букви да го напишеш, този аргумент е просто смешен.

# 48
  • Мнения: 7 723
Тук, обаче става въпрос не за бебе- пеленаче, а вече за дете в почти съзнателна възраст Peace

# 49
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 929
Нормално е нещо, което всеки сам за себе си преценява. Аз още кърмя големия си син. По инерция малко се получиха нещата. Мъника ми се иска до година и половина някъде, та да се отбият уж и двамата. Така си усещам нещата в момента, след време може и друг акъл да ми дойде.

В България и на мен една педиатърка още докато бях бременна ми каза, да взема да спирам с кърменето. Тук, понеже живея в чужбина, никой не ми приказва такива неща. Напротив, даже ми се радват.  Mr. Green

# 50
  • Мнения: 160
Ами парво честит ден на маиката. Ниакои току што ми изпрати следната картичка "Ниакои казва, че триабват шест седмитси след като се роди дете за да се варне "нормалното." Този ниакои не знае, че след като станеш мама ниама вече "нормално."

Та, думата ми е, че авторката може да слуша два типа мнеииа, единиа (които садаржа кратички "лични" нешта от рода на "ами аз така мислиа," "ами това е смешно, странно...", "ами видите ли, моито дете...., пак на комшииката,") и другиа (на hора, които са чели, сравниавали, разговариали... сештате се, по-далгите и обосбовани...). Неин си избор кои мениа ште слуша, само мога да кажа, че ако ниакои ми изпрати НАУЦHО ПУБЛИКУВАНА статиа с меродавност от последните 10 години, коиато да тварди, че фрмулата (никакво адаптивно мляко не е това, ниакои колега си е сваршил добре работата да го нарече адаптивно мляко) е еднакво добра за бебето, аз ште му стисна раката онлаин... а за научно публикувана статиа имам предвид в медитсински или здравен журнал, коиато е редактирана, а не он wеб-а или от странитсите на производителите...

Извиниавам се за правописа, ама моита транслитератсиа на кирилитса на компутера не работи, а тази онлине е ужасна...

# 51
  • София
  • Мнения: 1 603
До каква възраст ще кърмиш, може да решите само ти и твоето бебче. За всяка двойка мама и бебе е различно, щом усещаш, че ви е приятно - продължавай, така със сигурност правиш най-доброто и за двете.

Аз лично, още кърмя и нямам представа, до кога ще е така, но знам, че когато дойде време кърменето да приключи, аз ще разбера. Надявам се, че няма да е скоро.

Довери се на твоя майчин инстинкт, а не на мнението на околните - в повечето случаи те и понятие си нямат за какво иде реч. Част от писаниците тук, също са безумни, особено тези съдържащи срокове или думички, като "извратено" и "ужасно". Смени си педиатъра.

 Hug

# 52
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Мисля, че темата трябва да се казва - до каква възраст е нормално да се кърмят ДЕЦАТА, а не бебетата. Тъкмо от това наслагвано внушение, че се кърми само бебе, идват проблемите. Дъщеря ми е на 3г 5м и продължава да суче, най-често само веднъж дневно, рядко повече. Мляко вече почти няма - тя самата го казва. Суче за комфорт, от навик, от желание за гушкане - 20-тина секунди, след което доволно отхвърчава някъде по нейните си дела или заспива. Изкарва с дни без мен и без сучене. С две думи казано - природата си знае работата и децата се отказват сами, без да е нужно човек да прави нещо по въпроса, освен да си гледа детето с любов.
Ако майката смята, че е дошло време да се прекъсне кърменето - тогава с любов и търпение нещата се получават. Ако хората около нея смятат, че е време - са добре дошли да постъпват със собствените си деца както решат, а чуждите не им влизат в работата. Същото е както в любовната връзка - няма да спреш да се виждаш с човек, когото лудо обичаш, само защото майка ти или приятелите ти са ти казали така. Преценяваш дали това, което ти говорят, отговаря на вътрешното ти усещане - ако не, тогава правиш това, което усещаш за най-правилно и толкоз.

# 53
  • Мнения: 1 559
Кърми до когато на теб ти е конфортно и приятно Peace,както и докогато малкото човече само си иска.Аз кърмих дъщеря си до 1 год и 7 мес...и накрая тя сама се отби,защото бях вече 4-ти мес Laughing.бременна и кърмата ми спря.Преди това самa идваше и си казваше-цица Joy....как да не и дам.
А това ,за кой какво казва,дрън,дрън #2gunfire(особено разни бабички Sick)...не слушай никой,само себе си...
Няма по хубаво от кърмата....,колкото и хубави млека да излизат на пазара,не могат да заменят кърмата на майката. Peace

# 54
  • Мнения: 3 092
До като  е приятно и на двете страни .Няма ограничения . Grinning
Аз прекъснах кърменето по моя инициатива когато малката беше на 1г и 6 м подари хронична преумора от буденето нощем и здравословни проблеми , който се налагаше да реша . Sad
На вас пожелавам дълго кърмене !

# 55
  • София
  • Мнения: 44 098
Няма нищо нередно. Колкото ви е приятно и на двете толкова се кърмете....
Година, две, три...няма правила.
Препоръчително е децата на АМ до към 3 годинки да пият такова...значи и за кърмата важи същото....

# 56
  • Мнения: 1 103
Ами докато имаш кърма аз кърмих и двете си деца до три месеца после край .

# 57
  • Earth
  • Мнения: 1 952
katiABV - толкова много нелепа арогантност и крайност в един пост отдавна не бях чела ......  Embarassed Shocked
Затова по-долу ще ти отвърна, само че с по-премерен тон.

Държа да отбележа, че нямам нищо против кърмещите майки. Общо взето, по принцип не ми пречи онова, което хората правят със собствените си тела и изобщо не ме касае.

Държа да отбележа, че хората  правят със собствените си тела това, за което ги е предопределило природата. А какво не правят - НЕ МИ ПРЕЧИ.

Нямам нищо против некърмещите майки. Жал ми е само като видя дете, захапало пластмаса смучейки изкуственяк......

# 58
  • Бургас
  • Мнения: 10 348
Ако питаш моето свеки ще ти каже "Максимум 9 мес., после вече не е полезно"  Wink Е аз кърмих три месеца, но не по нейна препоръка, а защото просто кърмата ми спря.Кърми докато искаш  Peace

# 59
  • София
  • Мнения: 39 759
Докато имаш кърма Simple Smile Дияна за съжаление успях да я кърмя само 5 месеца.

# 60
  • Мнения: 24 467
Това, че нещо си го пише във форума е точно толкова важно, колкото и това, което казва мама, баба, приятелката и съседката /понеже, примерно, те са извадка от форума също/.  Laughing
Нормално е това, което обикновено според общественото мнение е стандарт, но това не означава, че собствените ни представи за същото това нещо не могат да се отличават от тази общоприета норма.
Кърма можеш да имаш и години наред, това е добре- ако човек си търси работа може да се цани и като дойка. Да пие кърма едно поотрасло детенце не ми се стува нито вредно, нито полезно и незаменимо. Въпрос на вкус и усет. Поставянето на рекорди и в тази насока са от значение само за онези, които се състезават по тази писта. Другото си е чисто желание и манталитет.

# 61
  • Мнения: 3 092
ТПоставянето на рекорди и в тази насока са от значение само за онези, които се състезават по тази писта.
аз не познавам такива

# 62
  • Мнения: 24 467
Аз пък съм чела такива. Laughing Тук.
Не се засягайте, имена не цитирам, попадала съм на весели за мен изказвания и цели теми.
Цитат важи за всяко състезание- резултатите от него са важни само за онези, които участват.

# 63
  • София
  • Мнения: 4 588
Докато имат желание и двете страни. За мен е приемливо докъм годинка. Peace

# 64
  • Мнения: 2 448
Ами какво ти пука за хората, аз лично не съм кърмила изобщо, щото нямах грам мляко и детето ми не засука, но и да имах пак едва ли щях да откарам до годинката, но всеки си решава сам за себе си.Щом се чувстваш добре ти и детето прави го. Само не знам с тези зъбки как се справяте с кърменето, ама това е защото няма личен опит е се чудя. Rolling Eyes Simple Smile

# 65
  • Мнения: 24 467
Лично аз считам, че след като авторката се чувства неудобно и има нужда от подкрепа може спокойно да си комуникира с майки, които мислят като нея- те ще й датат това, от което се нуждае.
Нито е нормално, нито "ненормално" да се кърми бебе на 1 г. и 2 м. Както и да не се кърми.

# 66
  • Мнения: 3 092
pasinet зъбките изобщо не пречат . Laughing

# 67
  • Мнения: 1 447
Какво ти пука какво ще кажат хората кърми докато и двамата имате желание.
Сама най-добре ще прецениш кога трябва да спреш.

# 68
  • Мнения: 189
Аз вече спрях да обръщам внимание на баби, лели и съседки, данък обществено мнение не плащам и както съм си усещала бебка досега, така ще усетя кога да спрем да се кърмим. Мисля, че това е строго индивидуално и интимно, за да се влияеш от чужди мнения.

# 69
  • София
  • Мнения: 18 679
Веселба Grinning
Винаги съм се водила по вътрешното си убеждение и уважавам хора, които постъпват по същия начин. Ако чувстваш, че е нормално да кърмиш дете на 3 години - кърми си! Ако ти е некомфортно да даваш на осеммесечно бебе - отбиваш и толкова. Кърменето е преди всичко акт на взаимност, не става насила, нито с нежелание.
Но пък хора, които се водят от бабата, комшийката, форума или които компетентно ми размахват пръст "това е нормално, онова не е" - смешно, просто смешно Laughing

# 70
  • Мнения: 3 929
Сама можеш да видиш от лентичката, на каква възраст сме. Още го кърмя, защото е пристрастен и не виждам изглед да се откаже или отбие от само себе си. Аз също съм изложена на присмех, но...какво да направя?! Детето ми се чувства добре, докато го кърмя, успокоява се. Да си призная, дотежава ми и бих искала да го отбия вече, защото това кърмене го привързва изключително към мене и буквално го прави зависим от мене, а се налага понякога да не сме заедно и свекърва ми не се наема да го гледа. но това е друга тема.
Ако на теб не ти тежи, кърми си детето. Няма нормална възраст за отбиване. Най-добрият вариант е и на двамата да ви е добре.

# 71
  • Мнения: 343
И моето момиченце е на година и два месеца и все още суче. Яде от нашата храна и когато сме навън или я гледа някой друг, пие адаптирано мляко, но определено си предпочита естествения източник. Около годинката и аз изслушах всички компетентни мнения, как оттам-нататък кърменето било безмислено, всъщност съм нямала кърма или пък била бистра водица, но ги подминавах с аристократично великодушие  Sunglasses. Нормалното е колкото аз реша, че е нормално, или когато Кари сама реши да излезе от редиците на кърмачетата, но засега няма такива изгледи.

# 72
  • Мнения: 4 400
Малката е на годинка и не приема доводи за отбиване.Скоро на гости бе баба и дето все ми обяснява как е голяма да я кърмя и малката си поиска а аз казах че няма да дам.Последва такъв рев че баба и взе да ме умолява да угодя на детето в разрез на всичко което е говорила до сега.
Моето мнение е че детето ще покаже кога е готово до тогава не ме интересува какво мисли Сульо и Пульо детето си е мое циците също.

# 73
  • Мнения: 742
Кърми докато ти е приятно и докато смяташ, че детенцето ти има нужда от това, но един съвет-не се увличай Peace

Аз съм явно по-мързеливичка и ми беше много по-лесно да приспя детето с "нани", да го успокоя, да го нахраня и т.н. Сега ни е доста трудно да приключим (все още се кърмим преди сън и в 3 през ноща  ooooh!)

Уж е голяма и вече разбира, обяснявам й че мама я боли вече, но навикът си е навик-търси си детето Hug

Така,че моят съвет е да кърмиш, но умерено  bouquet

# 74
  • Мнения: 2 837
Няма нормално. Добре е да се кърми до годинка. Бях си поставила такъв срок. Но понеже не ми тежи никак кърменето вече, все още не съм отбилао. Малкият не е вманиачен, точно два пъти на ден си иска да цока, но ако аз реша, няма да е голям проблем да го отбия. Не заспива на гърда, не се успокоява на гърда, след като падне...просто си цока вече повече от шест месеца по два пъти на ден. И аз, въпреки че не съм от лесните и малко хора смеят да ми кажат нещо в очите, вече усещам променено отношение. Но...не се впечатлявам. Мислех до една, после да една и половина, сега не съм слагала срок. Може и до следващата седмица, може и до след година и половина. Не се гордея с дългото кърмене, не се и срамувам.

# 75
  • Мнения: 1 691
детето си е мое циците също.

Така е! Когато дойде времето за отбиване, ти сама ще го усетиш.

# 76
  • Мнения: 730
 Аз лично не бих кърмила повече от 8 месеца.

# 77
  • Мнения: 2 467
 А до каква възраст е нормално да се влюбиш?
До каква възраст е нормално да се сбиеш?
До каква възраст е нормално да се напиеш Wink?

За всеки е различно.

# 78
  • Мнения: 3 675
Мисля, че максимумът е до една година.След това - безумие.Това много ми напомня за това как на 2 години племеника ми ходеше още с памперс.

# 79
  • Мнения: 1 559
Мисля, че максимумът е до една година.След това - безумие.Това много ми напомня за това как на 2 години племеника ми ходеше още с памперс.

Пълни глупости  Joy hahaha....безумие Rolling Eyes
Ми те щото тук са просто безумни,и те насърчават да кърмиш колкото се може повече ooooh!..,а за памперса,колкото и странно да ти звучи до 3 год. казват че е съвсем нормално да си го носи Wink.Детето не се насилва,да пикае в гърне и т.н.когато се почувства готово Rolling Eyes...В бг е нормално на год и половина да махнат памперса,щото си имате все по една баба,дето да ви подгъзува Sick...и да ви гледа децата.И второ,памперсите скъпи Mr. Green...как така ще се дават грешни пари..,айде моля,моля Laughing

# 80
  • София
  • Мнения: 44 098
Мисля, че максимумът е до една година.След това - безумие.Това много ми напомня за това как на 2 години племеника ми ходеше още с памперс.

Което всъщност също е съвсем нормално...

# 81
  • Earth
  • Мнения: 1 952
А до каква възраст е нормално да се влюбиш?
За всеки е различно.

М..да. Наскоро четох за мъж на 62 години, който се развежда след 35 години брак, защото СРЕЩНАЛ ЖЕНАТА НА ЖИВОТА СИ.....


( не е много по темата, ама някак си реших, че тук му е мястото  Mr. Green )

# 82
  • Мнения: 878
Мисля, че максимумът е до една година.След това - безумие.Това много ми напомня за това как на 2 години племеника ми ходеше още с памперс.
А ти имаш ли деца?

# 83
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Мисля, че максимумът е до една година.След това - безумие.Това много ми напомня за това как на 2 години племеника ми ходеше още с памперс.
И какво му е безумното в случая???  newsm78

# 84
  • Мнения: 2 837
Интересно ми стана за памперса. Щото аз друга кърмеща след годинка около мен не виждам, но двегодишни деца с памперси - дал Бог. Всъщност наистина и аз искам да питам авторката има ли деца. Защото при цялото ми желание да махна памперса колкото може по-рано (не заради парите, а защото не съм сигурна, че нямат негативни ефекти), не виждам как ще стане скоро, без да травмирам детето. Това, че ще сложиш дете на гърне и то ще пишка или ака там далеч не означава, че ще почне да си казва (особено ако е като моето, което още не говори и показва само когато иска) кога има нужда. Което означава, че памперсът си стои на дупето. Освен да не излизаме навън и да не вършим нищо друго, а през 15 мин да се събличаме, висим на гърнето и обличаме (последното може да почне да се избягва, за да се спести труд, така ще се избегне и първото и ще остане само веселбата "Седнал на едно гърне"Simple Smile

# 85
  • Мнения: 415
Аз лично не твърдя, че кърменето е панацея (лекарство, което лекува всичко), но за мене и 1% вероятност да е по-здраво детето ми са достатъчни, за да направя необходимото.
И след като някакви хора, които са учили и работили по въпроса, са стигнали до извода да препоръчат кърмене поне 2 години (СЗО) естествено е че ще им повярвам, още повече че нямат очевидна материална или друга изгода от това.

Не знам струва ли си да пиша по вечната глупост - "това дете не е кърмено пък е здраво, а онова е кърмено пък е болно", за всеки случай ще цитирам една съфорумка, която го е казала много хубаво:

Цитат
За кърменето и болестите - тези сравнения - еди кой си не е кърмен изобщо и не е боледувал, пък друг е кърмен и е боледувал, според мен изобщо не са коректни. Защото те не отчитат нещо много важно - гените на човека. Никой не може да каже дали някой който е кърмен и боледува, ако не беше кърмен нямаше да боледува още повече. Или дали някой който не е кърмен и като дете е здрав, на 30 години няма да развие диабет например, което кърменето в ранната му възраст би могло да предотврати. На мен ми е ясно че при условие че и двамата с мъжа ми сме алергични аз и да се скъсам да кърмя, бебето ми вероятно също ще бъде алергично. Аз не мога да му зачеркна генетичния фонд с това кърмене. Обаче за мен е важно да знам че това това бебе, родило се с наследствените обременености които не мога да променя, ще получи всичко най-дообро за да можем поне частично да неутрализираме това отрицателно наследство. Ето затова е цялата работа. Да направиш колкото можеш, то е ясно че не можеш да направиш всичко. Та мисля че сравненията, които ние неформално си правим не са коректни, мисля че много повече може да се разчита на статистиката за да се създаде представа. Статистиката не борави с с по няколко или няколко десетки случая, с колкото борави един човек, а с извадки от хиляди деца, като се контролира за различни фактори като наследствена обремененост и т. н.

# 86
  • Мнения: 8 242
Мисля, че максимумът е до една година.След това - безумие.Това много ми напомня за това как на 2 години племеника ми ходеше още с памперс.

Махнахме памперса на 1 година, вкл. и нощния.. Ама още кърмя - почти 2 години.. Аз за коя графа съм  Mr. Green

# 87
  • Варна
  • Мнения: 932
Мисля, че максимумът е до една година.След това - безумие.Това много ми напомня за това как на 2 години племеника ми ходеше още с памперс.

Което всъщност също е съвсем нормално...

Чак пък нормално . Ние още си се кърмим , ама памперс слагам само нощем и той напоследък все си остава сух , така че скоро и това ще отпадне. А докога е нормално - ми до когато дотогава . Не мисля , че има определение като нормално , то си е просто кърмене , все едно да питаш докога е нормално детето да закусва сутрин .

# 88
  • Мнения: 3 926
Махнахме памперса на 1 година, вкл. и нощния.. Ама още кърмя - почти 2 години.. Аз за коя графа съм  Mr. Green
За най-ненормалните Mr. Green Не стига, че си травмирала детето с ранното махане на памперса, ами и го правиш психологически зависимо от теб и акта на сукане Naughty
 Hug Hug Hug
По темата - явно обществото ни има нужда от някакви норми. Хубаво ни е да си поставяме граници, може би просто, за да ги преминаваме и да кажем: "Ха! Аз съм бунтар - ето ме извън всякакви норми!"
Що се отнася до кърменето... Аз бих задала друг въпрос - а до кога е нормално да се прави секс? Не съм чела статистики по въпроса Thinking

# 89
  • Мнения: 1 559
Интересно ми стана за памперса. Щото аз друга кърмеща след годинка около мен не виждам, но двегодишни деца с памперси - дал Бог. Всъщност наистина и аз искам да питам авторката има ли деца. Защото при цялото ми желание да махна памперса колкото може по-рано (не заради парите, а защото не съм сигурна, че нямат негативни ефекти), не виждам как ще стане скоро, без да травмирам детето. Това, че ще сложиш дете на гърне и то ще пишка или ака там далеч не означава, че ще почне да си казва (особено ако е като моето, което още не говори и показва само когато иска) кога има нужда. Което означава, че памперсът си стои на дупето. Освен да не излизаме навън и да не вършим нищо друго, а през 15 мин да се събличаме, висим на гърнето и обличаме (последното може да почне да се избягва, за да се спести труд, така ще се избегне и първото и ще остане само веселбата "Седнал на едно гърне"Simple Smile

Хич да не ти пука за памперса Flutter,когато тогава...само мисля,че при вас може да е по различно ,ако ходи на детска градина newsm78..,може да не го искат с памперс,знам ли newsm78
Тук до 3 год.възраст няма проблем...като стане на 3,ти казват от градината(понеже това вече се води,предучилищна),че е време да се маха памперса(ако не го е махнало детето дотогава,защото има доста деца,които го махат около 2 год.и нещо Wink).На 3 год.детето вече разбира,и става много по лесно(съдя от приятелката ми,синът и като стана на 3 ,за 3-4 дена се отказа от дневния,и след още няколко дни и от нощния Laughing )...
Дъстеря ми,също понякога пикае в гърне...или доста често казва когато се е наакала вече Joy...пробвахме вецнъж да се учим,ми извинявай ма то за няколко часа поне 8 пъти се напика в гащите #2gunfire..и аз само след нея тичах.Еми мерси,ама аз имам и друга работа Tired.Сега просто понякога е слагам на гърнето и това е. Sunglasses

# 90
  • София
  • Мнения: 44 098
Мисля, че максимумът е до една година.След това - безумие.Това много ми напомня за това как на 2 години племеника ми ходеше още с памперс.

Което всъщност също е съвсем нормално...

Чак пък нормално . Ние още си се кърмим , ама памперс слагам само нощем и той напоследък все си остава сух , така че скоро и това ще отпадне. А докога е нормално - ми до когато дотогава . Не мисля , че има определение като нормално , то си е просто кърмене , все едно да питаш докога е нормално детето да закусва сутрин .
Всяко дете е готово да се раздели с памперса на различна възръст.
при някои на година и половина (което е странно след като самите те почват съзнателно да контролират мускулите си към 2 годинки, но да кажем, че има и  изключения), при други на две, при други може дори и на 3....Просто тогава са достатъчно озряли за това...няма защо да става драма от това....точно както едни деца прохождат на 8-9 месеца, а други на година и половина....

# 91
  • Мнения: 2 837
Интересно ми стана за памперса. Щото аз друга кърмеща след годинка около мен не виждам, но двегодишни деца с памперси - дал Бог. Всъщност наистина и аз искам да питам авторката има ли деца. Защото при цялото ми желание да махна памперса колкото може по-рано (не заради парите, а защото не съм сигурна, че нямат негативни ефекти), не виждам как ще стане скоро, без да травмирам детето. Това, че ще сложиш дете на гърне и то ще пишка или ака там далеч не означава, че ще почне да си казва (особено ако е като моето, което още не говори и показва само когато иска) кога има нужда. Което означава, че памперсът си стои на дупето. Освен да не излизаме навън и да не вършим нищо друго, а през 15 мин да се събличаме, висим на гърнето и обличаме (последното може да почне да се избягва, за да се спести труд, така ще се избегне и първото и ще остане само веселбата "Седнал на едно гърне"Simple Smile

Хич да не ти пука за памперса Flutter,когато тогава...само мисля,че при вас може да е по различно ,ако ходи на детска градина newsm78..,може да не го искат с памперс,знам ли newsm78
Тук до 3 год.възраст няма проблем...като стане на 3,ти казват от градината(понеже това вече се води,предучилищна),че е време да се маха памперса(ако не го е махнало детето дотогава,защото има доста деца,които го махат около 2 год.и нещо Wink).На 3 год.детето вече разбира,и става много по лесно(съдя от приятелката ми,синът и като стана на 3 ,за 3-4 дена се отказа от дневния,и след още няколко дни и от нощния Laughing )...
Дъстеря ми,също понякога пикае в гърне...или доста често казва когато се е наакала вече Joy...пробвахме вецнъж да се учим,ми извинявай ма то за няколко часа поне 8 пъти се напика в гащите #2gunfire..и аз само след нея тичах.Еми мерси,ама аз имам и друга работа Tired.Сега просто понякога е слагам на гърнето и това е. Sunglasses
То става вече спам, но лошото е, че в яслата не само че не ги учат на гърне, ами предпочитат памперс, защото им е по-лесно на лелките (нали групите са препълнени). А аз наесен ще го дам вече на ясла. Така че ще е хубаво дотогава да го науча без памперс и просто да не им нося.
Причината, поради която мен ме изумява това мнение за пелените е, че всъщност аз наистина не познавам връстник на сина ми, който да е без памперс - даже срещам все по-малко майки, които изобщо правят опити за слагане на гърне.
Що се отнася до това дали ми пука - и да ми пука, и да не ми пука - това е. Въпреки че от деветмесечен ходеше по мебелите, синът ми проходи на година и четири месеца. Може би нещо и по този въпрос трябваше да направя? Или пък да го накарам да говори насила? Или да го накарам да показва насила? Е, аз не мога. Мога да го кърмя, мога да показвам и да го уча на неща, на които детето иска да се научи. Всяко нещо се случва, когато сме готови за него. И за нас възрастните е така.

# 92
  • Мнения: 2 478
Аз спрях да кърмя,когато синът ми беше на 11 месеца.Просто ми спря кърмата.А никога по собствена воля не бих го отбила.
Че той е още бебе.И ни беше толкова хубаво да се кърмим.
Сега е по-трудно,особено със зъбоникненето.Преди,когато му пробиваше зъбче и той беше крив и неспокоен,само кърменето го успокояваше.
А нищо странно не виждам в памперса на 2 годишно дете.
Моето детенце ака на гърне от 2 месеца,но това не означава че мога да махна памперса.
Има време за всичко.
Приветствам по-дългото кърмене,а не насилственото приучаване на бебета без памперс. Peace

# 93
  • Мнения: 1 949
Мисля, че максимумът е до една година.След това - безумие.Това много ми напомня за това как на 2 години племеника ми ходеше още с памперс.
А ти имаш ли деца?

Ммммм..да, и аз си зададох същия въпрос.  newsm78

По темата - не може еднозначно да се отговори. Аз кърмих 13месеца,  но имах ... да кажем, .... здравословни причини да отбия. Иначе всяка майка трябва да направи своя избор  Hug Понякога децата сами отказват да бъдат кърмени Wink

# 94
  • Мнения: 878
О4евидно е,4е моми4ето,което запо4на спора за памперсите няма деца,и аз преди да родя разправях,4е видите ли моето дете няма да се тръшка на улицата Laughing,пък то взе,4е ми се падна едно дето се тръшка по4ти на всяко излизане WhistlingИ моето дете явно не е нормално според някои хора,щом на 26м не сме махнали напълно памперса и нощният все още прелива Crossing Arms
По темата аз кърмих 17м и спрях по мое желание,защото си въобразих,4е 2г дете е голямо за кърмене и с възраста става все по трудно да го отбиеш Thinking

# 95
  • Мнения: 1 924
Цитат
До каква възраст е нормално да се кърмят бебетата?

Докато бебето иска?

# 96
  • Мнения: 2 614
Ами след втори клас започва много да бие на очи!  Mr. Green

# 97
  • Мнения: 2 467
Ами след втори клас започва много да бие на очи!  Mr. Green

Ааа, не съм съгласна  Naughty Тогаз захитряват и ще е изобретателно в прикритията  Mr. Green

# 98
До като се отбият. Естественото отбиване е от 1 до 4г.

# 99
  • Мнения: 7 418
До като се отбият. Естественото отбиване е от 1 до 4г.
   Може ли малко по-подробно? newsm78

# 100
  • Пловдив
  • Мнения: 1 405
Докато и двете страни се чувстват добре и удовлетворени от процеса!

# 101
  • София
  • Мнения: 618
Докато и двете страни се чувстват добре и удовлетворени от процеса!
  Peace

# 102
  • Мнения: 4 242
Докато е приятно и за двете страни и докато някой има нужда от това  Grinning
Аз виждам че Ива има нужда и не бих я лишила от това и удоволствие, защото не виждам смисъл, за да начеша нечия краста или да направя на някого удоволствие понеже съзнанието му било извратено и вижда нередности в редното, м, не става. За мен кърменето е съвсем естествен процес който ще прекъсне от самосебе  си. Не си задавам въпроса до кога, нормално ли е и т.н. Не ми дреме за мнението на околните по въпроса, все едно да ми броят хапките в чинията щото имам шкембе  Mr. Green, то си е моя работа!

# 103
  • Мнения: 681
И ние все още се кърмим.

# 104
  • В Голямото село
  • Мнения: 560
Няма някакъв определен стандарт за това докога е 'нормално' да се кърми. За някои е нормално 3 месеца, за други - 2 години. Както повечето са писали - докато и на двамата ви харесва. Остави ги чуждите приказки, данък 'обществено мнение' не плащаш. Не дължиш обяснения за избора си на когото и да било - той си е лично твой, ти си майката и ти единствено можеш да решиш колко да продължи кърменето.

# 105
  • София
  • Мнения: 6 254
Докато майката и детето искат. Simple Smile
Лично за мен е нормално да кърмя децата си до 2-2.5 г. За някои това е безумно дълго, а други пък кърмят и доста след това. Въпрос на лично усещане и избор. Wink

Общи условия

Активация на акаунт