Дългокърмещи майки - да пообщуваме - част 27!

  • 21 530
  • 743
  •   1
Отговори
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 842
Еп. 26

Опитът и ежедневието при т.нар. дълго кърмене (над годинката) са малко по-различни и специфични от обичайните въпроси, които вълнуват майките при кърмене в първите месеци или по време на захранването. Това е мястото за обсъждане на тези въпроси.

Да не се бърка с чат и спам, нито с отчетна тема!   Peace

Тук се обсъждат съвсем конкретно различни по-тясно насочени въпроси за кърменето над годинка, практика и опит   Grinning

# 1
  • Мнения: 3 054
Аз съм "кандидат"-такава майка;-)

# 2
  • София
  • Мнения: 2 658
Аз да споделя малко по темата. За малкия е рано да говоря за играчки, но каката няма такава. Залепена е само за мен и редовно изпада в истерични ревове след събуждане от следобеден сън. Confused Иначе много обича да ходи при бабите си за няколко часа, но не и да спи там. Есента като видях, че няма да мога и малкия лигльо да науча да спи в креватчето, я убедих тя да спи там. Просто я усетих, че не иска непременно да я държа или прегръщам и си заспиваше сама. С голямо желание се премести, накупихме нови чаршавчета и одеяла и първите няколко месеца се родих. Заспиваше си сама в стаята даже. После лека-полека пак се примъкна при нас и в момента спи 2-3 часа в нейното легло и после пак при нас. Аз съм като арестант между двамата, но се примирих.  Rolling Eyes Естествено моят начин на гледане е възмутено обсъждан от всички и че така правя лоша услуга на децата си като ги свиквам само с мен, но само времето ще покаже. Не пожелах да пратя каката нито на ясли, нито при баби на отглеждане, въпреки, че ми предлагаха като се роди бебето да отидела да си живее с едната баба. Надявам се въпреки проявите и на ревност и ревовете да съм и направила добра услуга с това. Rolling Eyes
А относно дъвкането, и двамата дъвчат много преди година и пият от обикновени чаши.

# 3
  • Пловдив
  • Мнения: 23 788
Не знам. Моите деца не са особено привързани към мен. Е, да привързани са, ама предпочитат баща си. Дъвчат, ядат, пият...

# 4
  • Враца
  • Мнения: 2 312
относно пасирането на храната- аз в началото на захранването опитах с педагагическо захранване. оказа се, че моят син се дави от всичко с непюрирана консистенция. така беше до преди 1 месец. сега от време на време яде разни работи с по-едри парченца. но все още в повечето случаи в даден момент някоя хапка го задавя и в крайна сметка повръща всичко Rolling Eyes
захранен е на 6 месеца. преди това никакъв интерес не проявяваше.

# 5
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 842
Моята малка дъщеря пък се потресе от кашавите храни (както и от лъжичката). Наложи се да захранвам с намачкани с вилица неща, т.е. не съвсем ситни частици. Давеше се често, разбира се, и още се дави често, но предпочиташе така да яде и да дъвче.
Чак след това въведох гладко пасирани храни, т.е. плодови пюрета, които взимам готови от неща, които не мога да приготвя сама.
Също така се дразнеше от лъжичката и горе-долу над месец давах с пръсти - как се дава полутечна наситнена храна с пръсти знаете ли? Crazy
Сега дъвче доста неща вече, мога да й връча парче хляб да държи и да се храни сама дори (много удобно).

# 6
  • София
  • Мнения: 6 707
И моята дъщеря беше същата - не хареса пюрета, искаше да дъвче, затова и захраних полу-педагогически, с пръсти, с каквото се сетиш, не че яде нещо особено до година и нещо... Simple Smile Сега яде по много. Grinning
Братовчедка й на 5 г. /става след месец/ още има проблеми с дъвченето - смуче всяка хапка по 10 мин. /засичала съм/, и после дори плюе. Тя е тежък случай, с нарушен хранителен интерес според мен, а не е кърмена изобщо, навремето даже много добре си е яла пюрета от 4-5 месечна.

Мен по-скоро ме озадачи това повтарящо се мнение на български психолози, които предпочитат детето да се съсредоточи върху плюшеното мече, вместо да търси близост с майка си. За мен това е подобно на търсенето на бибата, вместо на гърдата.
Бу, моля те, дай линк към твърдения на чужди психолози по тази тема, ако може на англ., други езици не чета.  bouquet

# 7
# 8
  • Мнения: 765
Аз това съм ви го споделяла, но понеже много ме впечатли, засегна и възмути, пак ще кажа (пък и да се запиша в новата тема) - когато детето ми беше  на около 6-7-8 месеца позната лекарка ме предупреди строго да приключвам с кърменето, защото така детето не може да преодолее оралната фаза (по Фройд) и съответно му се съсипва ранното сексуално развитие.
Ма направо и емотикон не ми се слага за коментар на това!

За дъвченето - от много малък си искаше корички хляб и гевречета, даже трябва да е бил на 11 месеца, когато ми направи гладна стачка против пасираните храни. Докато разбера, че иска да яде на по-едри парчета, а не че е проява на злоядство, минахме през големи циркове, баща му жонглираше с топки, докато аз набутвах изневиделица по някоя лъжичка.  #Crazy Joy

Бу, балгодаря за линковете! (дано има кога да ги погледна  Tired)   bouquet

# 9
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 842
Още:
http://www.breastfeeding.asn.au/bfinfo/sustained.html
http://www.allattamentoalseno.it/lavori/Allattamento_esclusivo_a … ppo_cognitivo.pdf
(оценете това: Conclusion: These results, based on the largest randomized trial ever conducted in the area of human lactation, provide strong evidence that prolonged and exclusive breastfeeding improves children’s cognitive development.)

# 10
  • София
  • Мнения: 6 707
Благодаря, сега ще почета Grinning

# 11
  • Мнения: 186
Вмъквам се и тук да следя  Wink
Не сме от графата "дългокърмещи", но да споделя за дъвченето. Дъвчим от самото начало, тъй де не съм предлага пюрета и човечето се справи както с мекия банан, така и с ябълката. Не ми се е задавял. Мисля, че дъвченето и кърменето нямат нищо общо. За справка наше връстниче, пак момче, е на адаптирано мляко и пюрета след 5 месец. Сега майката има желание да го научи да дъвче и предлага парченца, но той се дави и отказва да ги яде.

# 12
  • Мнения: 765
Някой сеща ли някой проблем в развитието, за който дългото кърмене да НЕ е било обвинявано? - никнене на зъби, дъвчене, проговаряне, сексуално развитие, емоционално развитие, развиване на самостоятелност, ниско желязо, смущения в съня, прояждане на немлечна храна/захранване... Сигурно има и други, които не се сещам в момента.
Не, сериозно, има ли нещо, за което кърменето да не е понесло отговорност?!

# 13
  • София
  • Мнения: 12 263
  Само да се запиша, после ще ви чета  Simple Smile

# 14
  • Мнения: 395
Синчето ми дъвчи много добре, въпреки наличието само на 6 зъба. Беше на 8-9 месеца, когато за разходка вземах нарязани плодове на лентички. Майките се чудеха как детето си държи парченцето круша и си го яде само. Същите тези майки естествено сега се чудят защо кърмя все още /една от тях се била консултирала със специалист, който казал че кърменето след годинка е вредно/.
Относно играчката - детето няма любима, която да търси непрекъснато. Аз обаче се опитвам да му изградя такава. Има едно малко мишле Мишо, което е винаги при нас по време на сън. Когато сме извън София винаги вземаме и мишлето. Идеята ми бе при евентуална раздяла през деня с мен, мишлето да напомня за мама и детето ми да се чувства по-спокойно. Или поне при евентуалното отбиване след време, Мишо да помогне.

Общи условия

Активация на акаунт