Майчинството счетоводно - 42

  • 32 439
  • 738
  •   1
Отговори
# 330
  • Мнения: 23
Здравейте, на 18 юли малката навърши годинка и този месец следва да подам документи в НОИ за отпуск 2та година. Осигурявам се на 2 места-по трудово правоотношение и като свободна професия. Интересува ме какви точно документи трябва да подам и дали от 2те места/ и ч/з работодател и като самоосигуряващ се/ или само като самоосигуряващ се?
Извинявам се , ако за неяснотите, но и аз не сам в час много:)))

# 331
  • Малта
  • Мнения: 1 126
Много ме е срам НИЩО НЕРАЗБИРАМ от това счетоводство, даже не знам къде и какви документи да подам, за да си получа майчинските след раждане, пък и детските после????

Дали има някой желаещ някак кратко и ястно (като за тъпунгел) да ми обясни??? Даже съм склонна ако има такива услуги да отида и да си платя  Blush

# 332
  • Русе
  • Мнения: 530
Благодаря Ви Viva_123, доколкото разбирам има някакви съпътстващи болничния декларации, които трябва да се подадат с него. Чудех се какви са те?
С третия болничен се подава Декларация обр.1 - http://www.nssi.bg/content/laws/07/Pril.1.doc и приложение 15- http://www.nssi.bg/content/laws/07/Pril_15_boln.pdf
След 3ти болничен се подава Декл. обр,2 - http://www.nssi.bg/content/laws/07/Pril.2.doc + копие от акт за раждане на детето.

 
Здравейте, на 18 юли малката навърши годинка и този месец следва да подам документи в НОИ за отпуск 2та година. Осигурявам се на 2 места-по трудово правоотношение и като свободна професия. Интересува ме какви точно документи трябва да подам и дали от 2те места/ и ч/з работодател и като самоосигуряващ се/ или само като самоосигуряващ се?
Извинявам се , ако за неяснотите, но и аз не сам в час много:)))
Само от едното място се подават документите- приложение 3- http://www.nssi.bg/content/laws/07/Pril.3.doc + заповед за разрешен отпуск от работодателя ( ако подаваш като самоосигуряващо се лице няма такава заповед) + копие( заверено) от акт за раждане  на детето. Документите се подават от работодателя. Ако решиш да ги представяш като самоосигуряващо се лице, може и лично да си ги подадеш, но ти трябват и опис и придружително писмо, които представяш в НОИ.

Много ме е срам НИЩО НЕРАЗБИРАМ от това счетоводство, даже не знам къде и какви документи да подам, за да си получа майчинските след раждане, пък и детските после????

Дали има някой желаещ някак кратко и ястно (като за тъпунгел) да ми обясни??? Даже съм склонна ако има такива услуги да отида и да си платя  Blush
Дай малко повече информация. Работиш ли? На трудов договор ли си? Безработна? Имаш ли 12 месеца стаж?

Последна редакция: ср, 03 авг 2011, 17:18 от silvia1980

# 333
  • Малта
  • Мнения: 1 126
silvia1980,
Веднага дявам Инфо  Peace : осигурявам се от март 2010 с прекъсване през април 2011 до юли (ако може ще си ги платя тези мекеци допълнително)
осигурявам се обаче на 4 часа и на мин.раб.заплата (вноската на месец ми е 64 лв.)
  По принцип съм на свободна практика и тези усигуровки са фиктивни, т.е. не работя реално по 4 часа и за тези пари (понякога повече, понякога по малко  Wink )

Какви права ми дава това ми положение?

Благодаря предварително, че ми обръщаш внимание   bouquet

# 334
  • Мнения: 9 050
Здравейте!
Днес се зачетох в разни информации за болнични и майчински, но от всичко прочетено само се обърках още повече...

Може би въпросът, който ще задам, е бил обсъждане не веднъж, но (извинявам се за което) ще го задам отново, за да не прекарам часове в издирване на случай, който да е идентичен с моя.

Нека всичко е наред с бременността - предстои ми да изляза в 45-дневен болничен преди раждане в средата на януари 2012 година. Интересува ме как би стоял въпросът при мен с размера на майчинските през първата година, при положение, че преди месец излязох от отпуска за гледане на дете до 2 годишна възраст (т.е. в продължение на една година получавах по една минимална заплата на месец), в момента съм в тримесечна платена отпуска (взимам всички дни, които са ми останали от предходни и за настоящата година) и след средата на септември мисля да си пусна два месеца неплатена отпуска (от тая, която се полага при нужда - от общо шестте, докато детето навърши 6 години). А после (поне ще се опитам) да мина директно на болничен - та така до раждането. Просто нямам намерение въобще да се връщам на работа междувременно.

Въпросът е, че досега се успокоявах, че първата година ще си получавам стандартния процент от работната заплата... Само че с тия изчисления от 18 месеца назад... Съвсем влязох в джаза... Всъщност... какво да очаквам?!?! На мен за основната част от периода като база за изчисление да ми се води минималната заплата, която съм получавала от първата до втората година на сина си???

Точно така, основната част от дохода Ви е МРЗ. Единствените месеци, ще са тези 3, през, които сте в платен отпуск. В зависимост от това каква е заплатата Ви, може да получавате и повече то МРЗ като обезщетение. Гледате си дохода 18 месеца назад, като за месеците в отпуск за отглеждане на дете до 2 години се взима МРЗ, за неплатения отпуск - също. За платения отпуск - заплатата Ви, а за месеците в болничен - осигурителния доход, от който е изчислено обезщетението за този болничен.

silvia1980,
Веднага дявам Инфо  Peace : осигурявам се от март 2010 с прекъсване през април 2011 до юли (ако може ще си ги платя тези мекеци допълнително)
осигурявам се обаче на 4 часа и на мин.раб.заплата (вноската на месец ми е 64 лв.)
  По принцип съм на свободна практика и тези усигуровки са фиктивни, т.е. не работя реално по 4 часа и за тези пари (понякога повече, понякога по малко  Wink )

Какви права ми дава това ми положение?

Благодаря предварително, че ми обръщаш внимание   bouquet

Ако нямате действащо правоотношение към момента, имате право само на социално майчинство. От кога сте в майчинство и от август имате ли нов договор? Понеже пишете, че за юли нямате.....Какво значи "на свободна практика"? Регистрирана ли сте като самоосигуряващо се лице?

Последна редакция: ср, 03 авг 2011, 23:38 от Boten Mary

# 335
  • Малта
  • Мнения: 1 126
Зина, не съм регистрирана като самоосигур.лице, защото бях на трудов договор (безсрочен) този договор мога да го подновя, защото го прекъснах по мое желание преди да забременея ...

Под свободна практика имам предвид че работя в областта на изкуство и култура и ако има проекти - има пари, като няма, както е в последните 1~2 години - няма пари, и сътветно не мога да си плащам осигуровките ....  Sad

незнам дали ясно се изказвам, защото съм абсолютен лаик по отношение на осигурителната с-ма и счетоводните задължения.

Просто до скоро плащах на счетоводителка и тя ми движеше нещата, но от Април т.г. вече не можех да й плащам и прекъснахме тази практика.

# 336
  • Мнения: 9 050
Зина, не съм регистрирана като самоосигур.лице, защото бях на трудов договор (безсрочен) този договор мога да го подновя, защото го прекъснах по мое желание преди да забременея ...

Под свободна практика имам предвид че работя в областта на изкуство и култура и ако има проекти - има пари, като няма, както е в последните 1~2 години - няма пари, и сътветно не мога да си плащам осигуровките ....  Sad

незнам дали ясно се изказвам, защото съм абсолютен лаик по отношение на осигурителната с-ма и счетоводните задължения.

Просто до скоро плащах на счетоводителка и тя ми движеше нещата, но от Април т.г. вече не можех да й плащам и прекъснахме тази практика.

Подновете си трудовия договор и тогава ще имате право на обезщетение. Какво ще е обезщетението, зависи от дохода, на който ще се разберете да Ви осигуряват. Това дали е на 4 или 8 часа няма значение, ако вече имате 12 месеца осигурителен стаж през живота си.

# 337
  • Мнения: 3
Здравейте, искам да ви питам има ли някакво решение на следния казус: на постоянен трудов договор съм от 4 години. Но работодателят ми е спрял да ми внася осигуровките от м. Януари тази година. Аз съм бременна в девети месец и съответно вече съм в 45 дневния болничен (термина ми е на 29.08.). Има ли някакъв начин да си получавам болничния при положения, че в случая нямам вина за невнасянето на осигуровките и на мен са ми били удържани съответните дължими суми по фиш своевременно? Благодаря предварително за отговорите!

# 338
  • Малта
  • Мнения: 1 126
Подновете си трудовия договор и тогава ще имате право на обезщетение. Какво ще е обезщетението, зависи от дохода, на който ще се разберете да Ви осигуряват. Това дали е на 4 или 8 часа няма значение, ако вече имате 12 месеца осигурителен стаж през живота си.

Да ОК, каквото -такова. Само че като си подновя договора къде да подам заявление ли какво ли че съм бременна и после къде трябва да ходя за да си получавам майчинските (или е по банков път)

а също зане ли някой за детските, и за блезнаци двойни ли са или като за едно? (или има друга тема за дестки)

  bouquet

# 339
  • Мнения: 9 050
Подновете си трудовия договор и тогава ще имате право на обезщетение. Какво ще е обезщетението, зависи от дохода, на който ще се разберете да Ви осигуряват. Това дали е на 4 или 8 часа няма значение, ако вече имате 12 месеца осигурителен стаж през живота си.

Да ОК, каквото -такова. Само че като си подновя договора къде да подам заявление ли какво ли че съм бременна и после къде трябва да ходя за да си получавам майчинските (или е по банков път)

а също зане ли някой за детските, и за блезнаци двойни ли са или като за едно? (или има друга тема за дестки)

  bouquet

Няма документ 'заявление, че сте бременна'. Просто когато започнат да Ви издават болнични листове 45 дни преди термина - си ги носите на работодателя и той ги представя в НОИ.

# 340
  • Малта
  • Мнения: 1 126
Проблема е че "работодателя" съм си аз .... и ще се наложи сама да го правя, но не знам как?
Казвате в НОИ, вероятно има гише ими на информация да питам .... и НОИ като НАП има офиси по раяни или на едно място се носят документите?

съжалявам още веднъж за глупавите въпроси  Blush

# 341
  • Мнения: 23
Само от едното място се подават документите- приложение 3- http://www.nssi.bg/content/laws/07/Pril.3.doc + заповед за разрешен отпуск от работодателя ( ако подаваш като самоосигуряващо се лице няма такава заповед) + копие( заверено) от акт за раждане  на детето. Документите се подават от работодателя. Ако решиш да ги представяш като самоосигуряващо се лице, може и лично да си ги подадеш, но ти трябват и опис и придружително писмо, които представяш в НОИ.


Благодаря много, Silvia 1980, много полезна информация. Ще си подам като самоосигуряващ се. Работодателят ми освен,че издава заповед за отпуск и продължава да подава декл.1 друго следва ли да прави?А за м.юли в Декл.1 разделям дните в до и след 410я/23.07.2011/ в кл. 16/2 -16дни и кл.16/3 -5дни?

Последна редакция: ср, 03 авг 2011, 23:40 от Boten Mary

# 342
  • Мнения: 499
Здравейте, аз имам един по странен въпрос. Каква е процедурата и какво трябва да направя в случай, че не искам да ползвам целия си болничен от 45 дена преди термина? Осигурявам се на доста добра сума и ако живот и здраве се чувствам добре искам да си работя максимално дълго. А и в последствие кога най-рано мога да се върна на работа и каква е процедурата?

# 343
  • Мнения: 4 199
Здравейте, ето и моят въпрос. От два месеца работя в Англия и се осигурявам, като след две седмици се прибирам в България, тъй като разбрах, че съм бременна. В България също бях с непрекъснати осигуровки, като обаче през декември 2008-ма година получавах от бюрото по труда 6 месеца обезщетение за безработица. Трудовият ми стаж е около пет години. Бихте ли ми разяснили предвид горните обстоятелства и факта, какво право на обезщетение от НОИ имам и съответно за майчинство. Бях чела, че ако съм ползвала през последните три години такова обезщетение, както е в моя случай, ще имам право само на 4 месеца на минималната сума - така ли е?
 Предварително благодаря за отговорите!

# 344
  • Мнения: 2
Здравейте!
Днес се зачетох в разни информации за болнични и майчински, но от всичко прочетено само се обърках още повече...

Може би въпросът, който ще задам, е бил обсъждане не веднъж, но (извинявам се за което) ще го задам отново, за да не прекарам часове в издирване на случай, който да е идентичен с моя.

Нека всичко е наред с бременността - предстои ми да изляза в 45-дневен болничен преди раждане в средата на януари 2012 година. Интересува ме как би стоял въпросът при мен с размера на майчинските през първата година, при положение, че преди месец излязох от отпуска за гледане на дете до 2 годишна възраст (т.е. в продължение на една година получавах по една минимална заплата на месец), в момента съм в тримесечна платена отпуска (взимам всички дни, които са ми останали от предходни и за настоящата година) и след средата на септември мисля да си пусна два месеца неплатена отпуска (от тая, която се полага при нужда - от общо шестте, докато детето навърши 6 години). А после (поне ще се опитам) да мина директно на болничен - та така до раждането. Просто нямам намерение въобще да се връщам на работа междувременно.

Въпросът е, че досега се успокоявах, че първата година ще си получавам стандартния процент от работната заплата... Само че с тия изчисления от 18 месеца назад... Съвсем влязох в джаза... Всъщност... какво да очаквам?!?! На мен за основната част от периода като база за изчисление да ми се води минималната заплата, която съм получавала от първата до втората година на сина си???

Точно така, основната част от дохода Ви е МРЗ. Единствените месеци, ще са тези 3, през, които сте в платен отпуск. В зависимост от това каква е заплатата Ви, може да получавате и повече то МРЗ като обезщетение. Гледате си дохода 18 месеца назад, като за месеците в отпуск за отглеждане на дете до 2 години се взима МРЗ, за неплатения отпуск - също. За платения отпуск - заплатата Ви, а за месеците в болничен - осигурителния доход, от който е изчислено обезщетението за този болничен.



ZinaSt, благодаря за изчерпателния отговор. Никак не е обнадеждаващ за финансовото ми положение през идната година, но поне знам какво да очаквам. Това са решенията на управляващите, които струва ми се "стимулират" раждаемостта според както им е удобно.

Както и да е, междувременно се сетих и за другата страна на този казус, а именно - повишаването на минималната работна заплата на 270 лв., което (доколкото разбрах) влиза в сила от този септември. Въпросът ми е: каква ще е обвързаността му с обезщетението за майчинство, което ще получавам през първата година? Особено при положение, че доходът ми за почти целия период ще е под границата на новата, вече официално приета МРЗ? Или плащанията за майките ще си останат по 240 лв. на месец???

Общи условия

Активация на акаунт