Майчинството счетоводно - 49

  • 44 665
  • 786
  •   1
Отговори
# 780
  • Мнения: 471
Здравейте!
Обръщам се към вас и аз с едно питане-забременявам,но терминът на раждане е след навършване на 2 години на първото дете,т.е. няма застъпено майчинство.Обаче фирмата е закрита и ме освобождават от работа,аз отивам на борсата и тогава се издава 45 дневния болничен.Ще получавам само социално майчинство ли?
Мерси предварително!

# 781
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте!
Обръщам се към вас и аз с едно питане-забременявам,но терминът на раждане е след навършване на 2 години на първото дете,т.е. няма застъпено майчинство.Обаче фирмата е закрита и ме освобождават от работа,аз отивам на борсата и тогава се издава 45 дневния болничен.Ще получавам само социално майчинство ли?
Мерси предварително!

Да,ако отговаряте на дохода-350 лв бруто на човек.Със същото условие има и помощ за бременност 150 лв-кандидатства се 45 дни преди термин.За детските знаеш
Също при положение,че си безработна няма да ти издават болничен 45 дни преди термина

# 782
  • София, България
  • Мнения: 2 222
Мили мами, дето всичко разбирате, ще изложа накратко моята ситуация, ще се радвам, ако можете да ми помогнете. В първата година от майчинството съм до 15-ти август. Към тази дата ще бъда в 4-ти месец бременна с трето дете. Чух, че имам възможност да изляза болнични и така да си продължа да си получавам заплатата в почти пълен размер, а не пенсията от 230 лева, която дават за втората година от майчинството. Та измислих следния вариант:

1. Връщам се на работа фиктивно, излизам малко отпуска, и след това болнични. Да но се оказва, че трябва да си взема 30 дни отпуска /20 дни от 2012 и 10 дни имам от 2010 г/, защото в противен случай ще ги загубя. Но на мен ми се искаше да си ги запазя за после, когато вече наистина ще трябва да се връщам на работа, пък сега да използвам болничните.

2. Следващия вариант е може би да изляза във втората година и тогава някак да си пусна болничен. Тогава обаче тези 230 лева на които ще мина няма ли да ми станат "лоша" база, после при изчисляване на сумата за болничния ... и за майчинството  newsm78

3. Имам ли друг вариант, вие какво бихте препоръчали  newsm78

Предварително много благодаря  smile3525

# 783
  • София
  • Мнения: 676
Здравейте, момичета,

Имам въпросчета, които вълнуват една приятелка, която няма регистрация и затова ще ви питам от нейно име.
Ето и нейните вълнения, които цитирам:
"Дъщеричката ми навърши 2г., след което използвам полагащия ми се платен отпуск. След изтичането на отпуската трябва да се върна отново на работа, но разбрах, че съм  бременна. Докторката, която ми води бременността каза, че евентуално може да ми дава болнични и да не се връщам на работа, което е добре за мен, но ще трябва да бъда 1 седмица неплатен отпуск,  докато ми издаде болничния лист. Обаче, разбрах, че трябва да работя поне 1 седмица, след което това ще повлияние полужително при изчисляването на майчинството ми. Въпросите са ми следните:
1. Ако вземам болнични до края на бременността преди  45дни, колко ще получавам - 240лв. или заплатата, която съм получавала, когато съм била на работа. Има ли смисъл да работя тази  1седмица или не?
2. Тази 1 седмица, ако съм неплатена, ще окаже ли влияние после?
3. Колко време назад връщат при изплащане на майчинството през 1-вата год.?"

Благодаря ви предварително   bouquet.

# 784
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 439
Мили мами, дето всичко разбирате, ще изложа накратко моята ситуация, ще се радвам, ако можете да ми помогнете. В първата година от майчинството съм до 15-ти август. Към тази дата ще бъда в 4-ти месец бременна с трето дете. Чух, че имам възможност да изляза болнични и така да си продължа да си получавам заплатата в почти пълен размер, а не пенсията от 230 лева, която дават за втората година от майчинството. Та измислих следния вариант:

1. Връщам се на работа фиктивно, излизам малко отпуска, и след това болнични. Да но се оказва, че трябва да си взема 30 дни отпуска /20 дни от 2012 и 10 дни имам от 2010 г/, защото в противен случай ще ги загубя. Но на мен ми се искаше да си ги запазя за после, когато вече наистина ще трябва да се връщам на работа, пък сега да използвам болничните.

2. Следващия вариант е може би да изляза във втората година и тогава някак да си пусна болничен. Тогава обаче тези 230 лева на които ще мина няма ли да ми станат "лоша" база, после при изчисляване на сумата за болничния ... и за майчинството  newsm78

3. Имам ли друг вариант, вие какво бихте препоръчали  newsm78

Предварително много благодаря  smile3525

1. Ако си в болничен, т.е. имаш издаден болничен лист няма как да те накарат да ползваш платен отпуск и няма да го загубиш, защото ти на практика си нямала възможност да го ползваш. Така, че прецени си сама какъв вид и в каква последователност ще ползваш отпуските, като естествено трябва да се консултираш с наблюдаващия те лекар, по отношение на болничните.
2. Ако ползваш отпуск за гледане на дете до 2 год. възраст той ще ти намали бъдещата база, ако след това го прекъснеш и започнеш да ползваш друг вид отпуск.
3. Възползваш се от застъпеното майчинство. Можеш да прочетеш в първия пост на темата за него.

# 785
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 439
Здравейте, момичета,

Имам въпросчета, които вълнуват една приятелка, която няма регистрация и затова ще ви питам от нейно име.
Ето и нейните вълнения, които цитирам:
"Дъщеричката ми навърши 2г., след което използвам полагащия ми се платен отпуск. След изтичането на отпуската трябва да се върна отново на работа, но разбрах, че съм  бременна. Докторката, която ми води бременността каза, че евентуално може да ми дава болнични и да не се връщам на работа, което е добре за мен, но ще трябва да бъда 1 седмица неплатен отпуск,  докато ми издаде болничния лист. Обаче, разбрах, че трябва да работя поне 1 седмица, след което това ще повлияние полужително при изчисляването на майчинството ми. Въпросите са ми следните:
1. Ако вземам болнични до края на бременността преди  45дни, колко ще получавам - 240лв. или заплатата, която съм получавала, когато съм била на работа. - Обезщетението ще се изчисли на база осигурителния доход 18 месеца назад, като за времето в отпуск за гледане на дете за база се взема МРЗИма ли смисъл да работя тази  1седмица или не? - Аз не виждам такъв смисъл и необходимост, нито пък ще повличе кой знае как на едно бъдещо обезщетение, а още по-малко на един настоящ болничен
2. Тази 1 седмица, ако съм неплатена, ще окаже ли влияние после? - отговорът е т.1
3. Колко време назад връщат при изплащане на майчинството през 1-вата год.?" - виж т.1

Благодаря ви предварително   bouquet.


Според мен като изтече отпускът за гледане на първото дете може да излезе в платен отпуск, натрупан до момента, а след това евентуално да ползва болничен, за да се "повдигне" малко базата с времето в платен отпуск.

# 786

Общи условия

Активация на акаунт