СМГ "Паисий Хилендарски" - тема 3

  • 99 292
  • 743
  •   1
Отговори
# 735
  • София
  • Мнения: 752
Друг е въпросът защо дете учещо СМГ (при това успешно) взима допълнителни часове по математика. При това не са изключения. Само от класа на дъщеря ми бяха десетина. newsm78

Ето този въпрос ме вълнува и мен доста сериозно...

За подготовка за зрелостните изпити ли са посещавали тази школа?
Не, за изпита след 7 клас.
Шок и ужас! Shocked Докато не видя, не вярвам! Naughty 10 деца от един клас, при това успешно учещи, да ходят на школа за НВО...
Ако е, както казва  mivan, да се поддържа скоростта - има достатъчно школи в СМГ, при това безплатни, където скоростта може и да се увеличи, не само да се поддържа. Peace
Всъщност школата, която Симеонов води в ПЧМГ, не е ли за подготовка за АК? Деца от класа на дъщеря ми (тя няма нищо общо със СМГ...) ходеха там за подготовка за АК. Thinking

# 736
  • Мнения: 1 776
Няколко пъти вече е коментирано, че школата на Академия 21 беше подарък на децата от състезанието "Математически звезди" (тази година виждам, че наградата ще е само онлайн школа). Така, че тези деца не ходят там, защото не им е достатъчно в училище. Просто са победилили и са ги наградили.

Разбира се, че няма нищо срамно.
Състезателите ходят на школа,  не само защото са я спечелили, а защото подготовката по състезателна математика в СМГ в последните години започва да е недостатъчна.

Последна редакция: пт, 12 юни 2015, 06:52 от kodbg

# 737
  • Мнения: 4 204
Да ти кажа, за нашия набор нямам такива впечатления.
Има сигурно деца, които дори да са спечелили пак не  ходят, защото са заети с други неща/ спорт например/.
Лично не съм чула недоволства от недостатъчна подготовка, а и аз също не мисля, че е такава.
Почти с убеденост мога да кажа от това което съм разбрала и усетила, че посещават  школата при  Кортезов, защото го харесват, защото са спечелили и искат да научат още/по тази причина ходят и на лагери/....., а пък това за недостатъчната подготовка за 1 път го чувам.
То и аз не съм критерий, защото нямам кой знае колко контакти там, но все пак.

# 738
  • София
  • Мнения: 5 030
Просто е крайно време да се спомене, че подготовката в СМГ започва да не е достатъчна за да се избегнат подобни заблуди като цитираното.
Състезателите ходят на школа,  не само защото са я спечелили, а защото подготовката по състезателна математика в СМГ в последните години започва да е недостатъчна.

Нямам достатъчно опит, за да се изкажа компетентно. Аз съм доволна и мисля, че и без външна школа напредъкът на детето за една година в СМГ е значителен.

С какво според теб се различава подготовката в последните години спрямо тази от предходни години - по-малък брой часове на школите, смяна на начина на провеждането им?

Мисля, че много деца, не само от СМГ, но и от други математически училища в София и в страната,  се подготвят и самостоятелно - решават задачи от все още непреподаден в училище материал, задачи от горни възрастови групи, задачи от най-разнообразни по формат, цел и произход състезания. Това подтиква съставителите да дават все по-сложни за възрастта или пък екзотични задачи на състезания.  Дали тази тенденция е за добро, времето ще покаже.

# 739
  • Мнения: 1 776
С какво според теб се различава подготовката в последните години спрямо тази от предходни години - по-малък брой часове на школите, смяна на начина на провеждането им?

Мисля, че много деца, не само от СМГ, но и от други математически училища в София и в страната,  се подготвят и самостоятелно - решават задачи от все още непреподаден в училище материал, задачи от горни възрастови групи, задачи от най-разнообразни по формат, цел и произход състезания. Това подтиква съставителите да дават все по-сложни за възрастта или пък екзотични задачи на състезания.  Дали тази тенденция е за добро, времето ще покаже.


Нямам никаква идея, повече интереси и амбиция би следвало да е или по-малко школи. Или пък появата на фирми като пловдивската Академия, които започнаха да предлагат интересни курсове по състезателна математика. Просто като че ли това преди не беше популярно, а в последно време стана и децата искат още и още математика.
Според мен. донякъде е хубаво - добри математици могат да се докоснат до повече добри преподаватели, само да не се прекалява.

# 740
  • София
  • Мнения: 1 942
Направих НОВА ТЕМА.
Да се преместим там. Ако някой иска нещо да бъде редактирано по заглавния пост - давайте предложения. Редакцията е възможна 24 часа, считано от сега, т.е. до 9 ч. утре 13.06. Довечера ще редактирам и ще включа всички постъпили предложения.

# 741
  • Мнения: 41 165
Moже и да е въпрос на оптимизация (някои може да го нарекат и мързел) Twisted Evil
Печелившата рецепта от миналото беше Школа + много решаване у дома със сборници. Това обаче не е най-ефективният начин, защото 1 час с Кортезов (ако последният е подбрал удачни задачи, методи и трикове) може да е много по-полезен от 5 дена самостоятелно решаване на задачи. А Кортезов знае какво да покаже на децата. Според мен именно по такава система ни задминаха другите държави и България изпадна от шестицата на ИМО и сега се бори да влезе в двадесетицата - целенасочена интензивна подготовка, по време на която на децата се предават концентрирани знания (сдъвкана информация), а не ги оставят сами с много труд да търсят сами бисери сред купища стриди.  Има го и моментът, че днешните деца са все по-малко склонни да прекарват часове над тетрадките в борба със задачите и в тази нова реалност системата със сдъвканата/концентрираната информация остава без алтернатива. Просто според мен това е новото. А ако се случи трудолюбиво дете, което освен големите количества концентрирани знания е склонно и да прекарва по няколко часа на ден в решаване на задачи вече не може да няма и големи успехи.
Ключът от бараката обаче е в качеството на сдъвканата информация. Да се дават на децата задачи от преди 10 години няма смисъл - те вече не са модерни и няма да се паднат повече. Ми то трудността на задачите от първите издания на ИМО днес не би била достатъчна и за национален кръг. За да бъде ефективна новата система трябва млади, всеотдайни и можещи математици да следят новостите и тенденциите в състезателната математика, да ги рафинират и да ги предават на състезателите, така че за само няколкото години (неизменна величина) състезателна "кариера" те да стигнат много по-високо отколкото състезателите преди 20 години.

# 742
  • Мнения: 1 776
Черна Станция - прекрасен пост

# 743
  • София
  • Мнения: 1 942
kodbg, Не знам дали забеляза новата тема. Заповядай там!

Общи условия

Активация на акаунт