Как отглеждаме неблагодарници

  • 40 504
  • 1 089
  •   1
Отговори
# 855
  • София
  • Мнения: 4 878
Спартанската практика ми се струва много адекватна за такива случаи, въпреки че е неприемлива за нашата псевдо-хуманна епоха.

Ти като не си такава псевдо-хуманна, защо не написа-искам да мога да убия майка си и баща си като остареят или се разболеят, а се скри зад "спартанската практика"?
Стиска ли да убиеш болните си или стари родители?
То така лесно се убива човек, пък било то проклет, злобен или тежко болен  Stop

Не ми е известно спартанската практика да се е разпростирала върху болни и немощни възрастни.  Само новородени с увреждания са убивали. Не разбирам, защо и в каква връзка намесваш родителите ми. И го казах по повод 60-годишната, гледана от бебе на легло.

# 856
  • Мнения: 54 582
Моля да не намесваме децата с увреждания!

# 857
  • Мнения: X
Защо, Дева, каква е разликата?

# 858
  • Мнения: 10 547
Деца с увреждания, възрастни с увреждания- все едно.
Никой не иска да бъде същество, наричано зеленчук, никой не желае да прекара живота си като жив труп, да точи лиги, говори нечленоразделно и да се изхожда в подлога.
И дори за един възрастнен индивид, бил до онзи ден личност с образование, позиция, придобити знания и умения, това да се превърне в инвалид, в човек с увреждане е още по-жестоко.

# 859
  • Мнения: 54 582
Защо, Дева, каква е разликата?

Как каква е? Rolling Eyes
Децата се раждат такива и ако родителите искат, се грижат за тях. Изборът е техен. Самите деца не изискват грижи.
Докато възрастните са имали нормален живот и рано или късно, стигат до края, който е неизбежен за всеки. Но, очакват децата им да се грижат и дори вменяват вина.
Не всички, де.

И стига с този зеленчук... ooooh!
Да вегетираш и зеленчук са различни понятия.

# 860
  • София
  • Мнения: 62 595
а кой да се погрижи за тях? Филанкешията ли? Ти ли ще се погрижиш за моята майка? Аз ли ще се погрижа за твоята? Системата ли ще се погрижи? И възрастните не си избират старостта.

# 861
  • Мнения: 7 171
Защо, Дева, каква е разликата?

Как каква е? Rolling Eyes
Децата се раждат такива и ако родителите искат, се грижат за тях. Изборът е техен. Самите деца не изискват грижи.
Докато възрастните са имали нормален живот и рано или късно, стигат до края, който е неизбежен за всеки. Но, очакват децата им да се грижат и дори вменяват вина.
Не всички, де.

И стига с този зеленчук... ooooh!
Да вегетираш и зеленчук са различни понятия.

Ами на английски са едно и също. Затова както казах, става дума за директен превод.

# 862
  • Мнения: 54 582
Именно. Не е коректно да се ползва директния превод.

Анди, какво ми се репчиш?
За моята майка ще се грижа аз, защото така съм решила.
Но за мен не искам да се грижи лично моето дете, защото пак така съм решила.
Решението си е мое и в двата случая.
И каква система пак намесваш?
Всеки човек има цял живот пред себе си, да подготви нещата си за старостта.
Не се раждаш стар, нали?!

# 863
  • Мнения: 10 547
Но ти и на 40 можеш да бъдеш толкова болен, толкова неспособен да се грижиш за себе си и толкова невитален, че да задминеш и детето с увреждания и дядото с инсулт и деменция. И това да ти се случи от раз.
Тогава кой да се грижи за теб? Децата ти са малки, родителите ти възрастни.

# 864
  • Мнения: 14 478
Но ти и на 40 можеш да бъдеш толкова болен, толкова неспособен да се грижиш за себе си и толкова невитален, че да задминеш и детето с увреждания и дядото с инсулт и деменция. И това да ти се случи от раз.
Тогава кой да се грижи за теб? Децата ти са малки, родителите ти възрастни.
Съпрузите нали за това бяха.
Как беше там "В радост и мъка, в здраве и болест докато......ни раздели"

Ама нали всички сме вече модерни и необвързани.

# 865
  • София
  • Мнения: 62 595
Именно. Не е коректно да се ползва директния превод.

Анди, какво ми се репчиш?
За моята майка ще се грижа аз, защото така съм решила.
Но за мен не искам да се грижи лично моето дете, защото пак така съм решила.
Решението си е мое и в двата случая.
И каква система пак намесваш?
Всеки човек има цял живот пред себе си, да подготви нещата си за старостта.
Не се раждаш стар, нали?!

Защо да се репча? Просто питам - ако не си ти, то тогава кой?
И, не, човек няма цял живот пред себе си, защото след една минута по каприз на съдбата, може животът, такъв, какъвто го познаваш, да свърши. Достатъчно е едно малко тромбче да запуши кръвоносен съд в мозъка и се озоваваш с инсулт. Ако имаш късмет, може да ти се размине "само" с моторна афазия, а може и да е по-зле. Ти май не осъзнаваш колко крехко нещо е животът, който познаваш. Тогава пак ли ще си имала избор как да остарееш, ако в зряла възраст се окажеш зависима от чуждата грижа? МолИ се децата ти да излязат свестни и да се погрижат за теб! Ако вземат, че решат, че никому нищо не дължат, че са самодостатъчни и независими хора, тогава ти е спукана работата!

За съпруг не говоря - както се вижда, съпрузите по подразбиране имат благословията да продължат живота си, защото не си заслужава да се загробват с грижа по жена си.

# 866
  • Мнения: 14 478


За съпруг не говоря - както се вижда, съпрузите по подразбиране имат благословията да продължат живота си, защото не си заслужава да се загробват с грижа по жена си.
Аха-трябва да се промени значи. От  " в радост и мъка" да стане само "в радост". От "в здраве и болест" да стане само "в здраве" и  вместо "докато смъртта ни раздели" да стане "докато мъка или болест ни раздели"

# 867
  • Мнения: 6 365
1. Тая клетва не е българска, а е от филмите.
2. Когато е писана, модерната медицина не е имала толкова много възможности да произвежда живи трупове. Така че смъртта ги е разделяла доста по-често, отколкото е имало нелечими и дългогодишни болести.

# 868
  • София
  • Мнения: 5 499
1. Тая клетва не е българска, а е от филмите.
2. Когато е писана, модерната медицина не е имала толкова много възможности да произвежда живи трупове. Така че смъртта ги е разделяла доста по-често, отколкото е имало нелечими и дългогодишни болести.

Ама що дърпате нещата в грешна посока? Какво ви е виновна медицината? Като не искате да се грижите за някой, дърпате му шалтера. Отивате в болницата роднините, подписвате се и хоп, има човек, няма човек. Законът го позволява. А ако ти е вкъщи, единственото, което трябва да направиш, е да спреш да даваш лекарствата и воала, същият резултат. Нали сте ербап, какъв ви е проблемът с медицината? newsm78

П.С. Аз затва си пуша - като ми дойде времето, да мра бързо. Дори и медицината няма да мож ми помогна. Grinning

# 869
  • Мнения: 6 365
Е, най-вероятно ще съм от тия, които спират лекарствата или отказват нови лечения. И не само за себе си.

Въпреки че си е трудна задача- преди десетилетия въобще не е стоял въпросът; днес имаш избор да откажеш нещо, което е на практика чудо, но води след себе си последствия. Мисля, че лекарят също следва да обясни, а не просто да дава (и продава) лечение на всички. А и повечето хора като се обърне колата, почват да търсят чудеса.

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт