Защо в България има толкова груби и злобни родители и деца?

  • 24 780
  • 419
  •   1
Отговори
  • Мнения: 67
Не знам дали на правилно място пускам тази тема, но исках да споделя някъде. Напоследък много често аз и синът ми се сблъскваме с агресивност и буквално злоба във взаимоотношенията си с други деца. Масово по площадките на децата се крещи или пък другата крайност, оставят се без надзор да правят каквото си искат. На сина ми на 3 г., постоянно му дърпат играчките от ръцете, дърпат му камиона който кара или тротинетката. Детето придоби страх от такива деца и започна да им се зъби и вика, защото само така може да защити собствеността си.
Аз винаги следя моето дете къде и какво пипа, дали пречи на някой, дали няма да обиди някой. Но тук като че ли, това се възприема не като нещо правилно, а напротив обвиняват ме, че съм твърде загрижена за детето си, да съм оставяла да се оправя само. Тръгнахме и в един кооператив с надеждата да свикне с други деца, но и там има агресорче, което дърпа от ръцете, обижда, подиграва се и моето дете лека по-лека почна и то да усвоява такива неща. До оняден, когато ми направи впечатление, че тормози едно детенце в парка. Тормози е силно казано, но го наричаше нещо, викаше му злобно, че е малък и детето почти не се разплака. Стана ми много мъчно, защото дете възпитавано да помага на по-слабите и да не дърпа от другите вещите им в един момент се превръща от тормозено в тормозещо. Замислих се, дали това не е някакъв порочен кръг, от който няма излизане. Може ли семейната среда да победи другата външата, в която детето ежедневно е потопено. Не обичам грубостта във взаимоотношенията и много ме натоварва, когато се налага детето да я понася. Знам, че трябва да се сблъска с нея, но не знам, как да се справи с нея, и въпреки нея да не попие злобата и горчивината. Не знам дали се изразих правилно, сигурно много от вас ще ме нападнат, че съм твърде чувствителна, но години наред живях в чужбина и там си бях ок. Просто сблъсъкът с БГ действителсността ме направи самотница, заедно с детето ми Sad

Последна редакция: нд, 12 юли 2015, 07:57 от Редактор*

# 1
  • Мнения: 8 289
Явно си попаднала на някакви страни места.
И ние ходим в парка и по площадките. Но това не съм видяла.
Да децата си дърпат играчките когато са по- малки. Но на 5 годишният ми син никой нищо не му дърпа.
Винаги има някое по нахалничко дете или майка или баба.
Но аз лично не им се впечатлявам.

# 2
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Е, ти сега ли разбра, че има всякакви хора, не само в България.
Има възпитани, които възпитава добре децарта си, има простаци, които възпитават деца простаци, има безотговорни, има твърде обгрижващи децата си и т.н. от всичко има. Като не ти харесва на едно място, не ходиш там.

Темата ти е поредната за взаимоотношенията в пясъчника.

# 3
  • Мнения: 67
Е, ти сега ли разбра, че има всякакви хора, не само в България.
Има възпитани, които възпитава добре децарта си, има простаци, които възпитават деца простаци, има безотговорни, има твърде обгрижващи децата си и т.н. от всичко има. Като не ти харесва на едно място, не ходиш там.

Темата ти е поредната за взаимоотношенията в пясъчника.

Отдавна съм го разбрала, но сега взе да ми прелива търпението Sad А не мога да сменям мястото винаги, пък и не искам, цял живот ли ще трябва да отстъпваме пред грубостта. Имам една позната майка, която точно по тази причина спря да излиза по площадките около нас. Пусна детето на детска градина, но то само боледува. И сега по цели дни го гледа дядо му. Възпитано, но асоциално, това ли е изборът.

Hope for two, живеем в центъра, и около нас е пренаселено със всякакви деца, но това, което описвам е по-скоро нормата, а не изключението. Явно обаче в мен е проблема, аз не пасвам на средата Sad

# 4
  • Мнения: 67
По едно време бяхме намерили една площадка, на която детето си намери приятелче, едно момиченце. Излизаше с дядо си, много приятен човек, музикант. Един ден дойде обаче с баба си, която направо го изведе от мястото с бой и влачене по земята, защото детето не искаше да си тръгва. Гледах я 15 мин. как го влачи из парка, а то ревеше и се тръшкаше. На следващия ден ми се оплакваше как било детето инатливо и трябвало да му пречупи ината. Не го разбирам това. Е, тогава сменихме площадката.

Последна редакция: нд, 12 юли 2015, 00:12 от tara2020

# 5
  • Мнения: 1 894
Не си прекалено чувствителна, просто в България хората масово са побъркани. Малкото непобъркани са приемани за ненормални, понеже мнозинството винаги печели. Неуравновесени и хармонични родители естествено предават тези енергии и на децата си. Малките попиват като гъби и са огледала на родителите си. Просто трябва да намериш начин дипломатично да се справиш със ситуациите без детето ти да се чувства като губещата страна.

# 6
  • Мнения: 67
Не си прекалено чувствителна, просто в България хората масово са побъркани. Малкото непобъркани са приемани за ненормални, понеже мнозинството винаги печели. Неуравновесени и хармонични родители естествено предават тези енергии и на децата си. Малките попиват като гъби и са огледала на родителите си. Просто трябва да намериш начин дипломатично да се справиш със ситуациите без детето ти да се чувства като губещата страна.
Да, мерси Беки, и аз гледам все дипломатично, ама не винаги ми се получава.Sad

# 7
  • Мнения: 1 894
Животът невинаги е идеален. Понякога правиш каквото можеш, пък да става каквото ще...

# 8
  • Мнения: 11 398
Според мен за всички проблеми на детето си намираш ДРУГИТЕ за виновни.

Например:
- по площадките му дърпали нещата и той започнал да се зъби и вика.
- имало агресоче в кооператива и той станал такъв.

Няма да ми повярваш, ама нито България ти е виновна, нито децата тук - твоето дете най-вероятно е скандалджия, ти го оправдяваш каквото и да направи и все другите са виновни за НЕГОВИТЕ постъпки и поведение. Най-вероятно тоя живот така ще го карате - децата, госпожите, учителките, приятелите, състудентите, колегите, жена му ... все някой друг ще е виновен.

# 9
  • Мнения: 289
Здравей, Тара
Както виждаш и тук от 3 отговора, само един разбира за какво иде реч...за съжаление. Във "Велика" България вече няма морални ценности и възпитание. И наистина е изключително трудно оцеляването в такава среда. Съчувствам ти! Много бих искала да ти вдъхна някаква надежда, но и аз самата търся сламка да се хвана и не успявам. Макар че вие поне си имате градина и училище "Бялото кокиче", където съм сигурна, че всичко е много по-различно.

# 10
  • Canada
  • Мнения: 649
И аз се впечатлявам от поредното изкривяване на темата. Г-жа Претенция, напълно съм съгласна с мнението ти. Всичко това, което tara2020 описва е част от причините за нас да решим да напуснем България. До един определен момент се борехме, след това решихме, че не можем да победим външната среда.

Истината е, че България запада с всеки изминал ден просто защото има едно малцинство от интелигентни и възпитани хора с морални ценности, а мнозинството е роми или нискообразовани, прости хора.

Последна редакция: нд, 12 юли 2015, 06:44 от karelia79

# 11
  • София
  • Мнения: 262
Детето ти е на 3 и тепърва се учи как да се справя с емоциите си. Това е отговорност на родителя да го научи как да преодолява и негативните емоции. В живота му не винаги всичко ще е рози и бонбони. Лошото е, че за него е по-лесно да приеме агресията като метод за оцеляване. Някой трябва да е на мястото си и да обясни, че това е лошо и не трябва да се прави. Да се скара, ако трябва. Иначе това е период и преминава. А аз не харесвам западния модел на възпитание - според мен така растат деца егоисти. Детето трябва да познава и думата "НЕ".

# 12
  • Мнения: 58
Не знам колко лош е западния моедел, но това, което се наблюдава тук е резултат от нашенския манталитет и сега си берем плодовете от него. Разбира се, че трябва да се обяснява защо не трябва да се дърпат играчки/обиждат другите деца, да се казва "НЕ" и прочие, но заобикалящата среда е толкова решаваща, че това  не може да не плаши родители като авторката на темата. Най-трудна според мен е разликата между това, което възпитаваме вкъщи и джунглата навън. Да, "там" е реалността, но да обясниш, че "така не се прави" и защо, е висш пилотаж.
Не може да уча детето си да пази чисто докато в този момент наглият чичко си изхвърля фасчето и чашката от жизненонеобходимото му кафе, където му падне. А зебрата, зеления светофар ги правят на пух и прах баш шофьорите. В рамките на един ден по пътищата ми се разбиха мечтите за една що-годе нормална среда за детето ми. Това е само една малка част от ежедневието.
Хубаво ще се възпитаваме както трябва според представите ни, но дали това ще издържи, ме съмнява силно.
За момента съм намерила спокойствие, защото сме се заобиколили с майки, които имат сходно мислене с това в семейството ни. Но децата ни са още малки, не се знае дали като по-големи ще продължават да дружат, а и се задават детски градини на фронта, където ние вече нямаме контрол.

# 13
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Аз пък съм сигурна, че може. Хубавото при малките деца е, че най-силно влияние при тях има примерът в семейството. Понеже в семейството си те прекарват най-дълго време, колкото и да наблюдават навън викащи, дърпащи и цапащи хора, възприемането на подобно поведение е краткотрайно за сметка на възприети пример от мама и тати. Ако в семейството се държите агресивно, то и детето ще се държи така, ако ли не, може да му стане неприятно и да отвърне няколко пъти, но при една спокойна семейна среда няма начин да остане трайно такъв модел на поведение.
Изпитано е в моето семейство и досега наблюденията ми над деца(не малко) доказва същото.

# 14
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 114
Според мен за всички проблеми на детето си намираш ДРУГИТЕ за виновни.

Скрит текст:
Например:
- по площадките му дърпали нещата и той започнал да се зъби и вика.
- имало агресоче в кооператива и той станал такъв.

Няма да ми повярваш, ама нито България ти е виновна, нито децата тук - твоето дете най-вероятно е скандалджия, ти го оправдяваш каквото и да направи и все другите са виновни за НЕГОВИТЕ постъпки и поведение. Най-вероятно тоя живот така ще го карате - децата, госпожите, учителките, приятелите, състудентите, колегите, жена му ... все някой друг ще е виновен.

дорис, два бързи примера:

три (3) деца играят на надувам замък, едното момче крещи на сина ми (пред мен и пред човека с билетчетата): Марш от тук, бе пръдня мръсна! тръгнахме си и моето се чувстваше наказано, защото агресорът остана да играе, а той седя на масата, да чака.
Скрит текст:
уговорих с човека да се върнем, когато тези две деца се махнат и помолих да предаде на майката какво говори сина, когато тя дойде да си го прибере. отговорът на момчето беше: тя никога не идва. той така си говори. не може нищо да се направи.

в частна лятна занималня сме, пристига едното дете, блъсва вратата и изкрещява "началникът идва".
Скрит текст:
оказва се, че през деня той определя кой с какво и къде ще играе, защото е "син", а "майка ми работи тук". цитатите са неговите думи, казани на ме и пред майка му. тя действително работи там, но не направи забележка тогава, не е правила и през цялата седмица, очевидно. това показва и какъв педагог и възпитател е, но това е друга тема.
.

само да вметна, че и в двата случая моят син беше по-голям на възраст, на килограми и на ръст, но не  отвърна, не удари, само направи устна забележка.

и за него ли ще кажеш, че е скандалджия защото другите го нападат?

Общи условия

Активация на акаунт