За пенсионната реформа и възрастовата разлика...

  • 6 462
  • 94
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5
Средната продължителност на живота при мъжете е 71.2 години, докато при жените е 78.3 години.
При пенсиониране и на мъжете и на жените на 65 години, колко години ще има щастлив съвместен пенсионерски живот и остаряване заедно...
Съпругата ми почина след като взе едва 2 пенсии. Аз се пенсионирам догодина. Не можа да ме дочака... А имахме планове, мечти...
А можехме!

# 1
  • Мнения: X
Пенсионната реформа не е предвидена за осигури щастлив, пенсионерски съвместен живот, за съжаление.А да осигури възможно най-кратко време за изплащане на пенсии.
Т.е., да прецака хората, за кой ли път....
Аз, честно казано, силно се надявам да не доживея до пенсия.

# 2
  • Мнения: 341
А аз се надявам да доживея, но да не разчитам на пенсията.

# 3
  • София
  • Мнения: 1 017
А аз се надявам да доживея, но да не разчитам на пенсията.
Аз също...
Иначе съм съгласна с Love! С колежките даже се майтапим, че ще трябва да си носим памперсите и да идваме на работа с бастунчета...
До автора - съболезнования за съпругата ви...

# 4
  • Мнения: 1 032
Средната продължителност на живота при мъжете е 71.2 години, докато при жените е 78.3 години.
И продължението на статистиката - За хората, достигнали възраст 65 навършени години, очакваната продължителност на живота е 16.1 години, като за мъжете и жените тя е съответно 14.2 и 17.6 години

Това как да се тълкува - масово хората не достигат до 65 г ли?

# 5
  • Мнения: X
Достигат повечето, но колко живеят след това...
Замислих се над темата - скоро излизах с баба ми на разходка и слушах 3-4 разговора с нейни приятелки, които срещнахме на улицата. Грубо следната математика се получава - взимаш заплата Х, след пенсионирането пенсията ти е Х/2. Като, уточнявам (че е важно) - това са жени, пенсионирали се от държавна работа, т.е. с реални осигуровки. От частния сектор, дето има навика да осигурява на минимума - не ми се мисли.
Не знам в какво да инвестирам, за да има възвръщаемост за след пенсията. А трябва да мисля и за евентуално дете, че то ми е по-близо като идея от пенсионирането.

# 6
  • Мнения: 1 005
Моите съболезнования за съпругата .
Аз съм в частния сектор , 3-та категория труд . Изобщо не си мисля , че един ден ще мога да взимам пенсия . Каквото мога да заделя за старини , това ще е . Не мога да си представя как ще се кача на колата на 60+ или ще застана зад щанда и ще продавам , несериозно ми звучи .

# 7
  • Мнения: 1 748
Пенсия... не знам, не е хубаво да се разчита на нея. Инвестиция в имоти, акции, дивиденти...

Последна редакция: чт, 20 авг 2015, 13:53 от shinebox

# 8
  • Мнения: 2 697
Пенсия... не знам, не е хубаво да се разчита на нея. Инвестиция в имоти, акции, дивиденти...

Съдейки по мнението ти, ти вероятно не живееш в България...
Особено препоръката за имотите е изключително неадекватна - аз лично не бих инвестирала парите си в имоти конкретно в родината. А за такива в чужбина едва ли ще ми стигнат българските ми доходи Wink

# 9
  • Мнения: 1 748
Живея в България, иначе наистина не е добре да се инвестира в български имоти. Някъде по света би било по-добре. Аз ако имам пари за инвестиция, ще проуча, къде е най-изгодно да се търгува с имоти (т.е. места, които се очаква да си качат стойността). Не навсякъде по света е скъпо и никой не казва, че ще се инвестира в тризонети.

# 10
  • Мнения: 3 181
А аз се надявам да доживея, но да не разчитам на пенсията.
Peace

# 11
  • София
  • Мнения: 452
Пенсия... не знам, не е хубаво да се разчита на нея. Инвестиция в имоти, акции, дивиденти...

Съдейки по мнението ти, ти вероятно не живееш в България...
Особено препоръката за имотите е изключително неадекватна - аз лично не бих инвестирала парите си в имоти конкретно в родината. А за такива в чужбина едва ли ще ми стигнат българските ми доходи Wink


Напротив, препоръката на Shinebox си е много адекватна. Лично аз живея в България, не разполагам с кой знае какви средства и все пак съм ги разпределила - една част в имоти, една част акции и една част депозити в банка. Риск има във всичко и човек не знае от къде ще му дойде и от какво да се пази. Дори и най-безрисковата инвестиция (банков депозит) от това лято знаем, че не е толкова безрискова. Затова и не си държа парите на едно място. Нито бих останала да чакам на едната пенсия, която я дочакам, я не. Подчертавам, че не съм богата, доходите ми са само от заплата и са по-скоро средни за страната.

# 12
  • Мнения: 593
намирам за грешно да се обвързват годините и стажа  newsm78 ако някой специалист ми обясни, но не го разбирам. защото мога да съм на 60 и да имам 40г. стаж, също да съм на 60 и да имам само 20г. по различни причини  Rolling Eyes доколкото знам в белите държави на определена възраст ако желаеш, независимо от стажа ти можеш да се пенсионираш. вече стажът и заплатата определят размера на пенсията.
 Tired другият въпрос, който ме дразни в тази насока е изравняване на годините за жени и мъже. пак не ми се вижда обективно, тъй като женският организъм се изхабява по-бързо.
 Rolling Eyes да не говорим, че трябва да се отчита и професията.

# 13
  • Мнения: X
За професията - има категории труд.
Аз бих искала някой да обясни как така пенсията е наполовина на заплатата. Поразпитах - много хора около мен от заплата ок.400 и осигуровки на толкова са се пенсионирали с пенсия под 200, един-два случая да са до 250 лв. Това е подигравка.

# 14
  • София
  • Мнения: 452
намирам за грешно да се обвързват годините и стажа  newsm78 ако някой специалист ми обясни, но не го разбирам

Без да съм специалист, мнението ми е, че това е едно от основополагащите условия, подчинени на основната идея на пенсионната реформа - минимално количество хора да получават минимална пенсия за минимален срок.

В момента, в който го написах, осъзнах колко цинично звучи, но наистина смятам, че това е идеята. Парите са малко, пенсионерите - много.

Общи условия

Активация на акаунт