Гръбначни изкривявания - сколиоза и кифоза!

  • 558 300
  • 1 687
  •   2
Отговори
# 1 140
  • Мнения: 67
Маруся14,  мисля че, ясно се разбира мнението ми за различните подходи на специалистите и изграждането на доверие. От една страна на болестта сме  Wink. Мненията ни като цяло съвпадат, изключая плуването. Тренировката, на която присъствахме може да е била "различна", все пак с времето сте натрупали опит, но освен другото беше и с по-малки деца, който се глезеха и общо взето ползата за моето дете беше малка.
Като оставим настрана това единично впечатление, считам работата Ви и включването с постове за важни и необходими. Всеки един от нас родителите трябва да има най-малкото избор, за да избере как ще тренира детето му! Осевн това, ако не бъркам, при Вас идват да се упражняват и деца с порочна стойка но все още не-сколиоза. Във всеки случай сте полезни за изграждане на двигателна култура.
Здравейте, изключително благодарна съм за обратната връзка, която получих! bouquet
Напълно наясно съм, че угодия за всички няма как да има!!! Вярвам, че ранната диагностика и работа с порочна (неправилна) стойка е форма на превенция, която е от огромно значение за обществото ни като цяло. Напълно съгласна съм, че децата с функционални отклонения (неправилна стойка) и тези с установена сколиоза са в различни етапи на проблема, НО практиката показва, че резултати и при двете групи се наблюдават след около 4 до 6 месеца интензивна работа.
Лирично отклонение от кухнята: Знаете ли колко трудно е да мотивирате тези деца, без значение в каква възраст са да правят тези упражнения, които са трудни и ги изтощават до краен предел? Началния ентусиазъм и шок след разговора с лекаря се изпаряват още в края на първия месец. Нашата работа е въпреки "глезенето", да ги накараме да работят... обаче малко родители са проследявали тези пикове и спадове в залата, докато децата им тренират. Всеки път повтарям, че ние поощряваме родителското присъствие, че децата имат нужда от морална подкрепа, мотивиращи думи, понякога и забележки за да си върнат фокуса! Знаете ли, че гръбначното изкривяване може да се повлияе и то видимо, НО само и единствено ако детето е спокойно, мотивирано и искащо да тренира всеки път на 100%. Гордо мога да се похваля с такива деца и родители, които идват и благодарят!
ДА ние работим с деца, те не са машини, глезят се, говорят, опитват се да "минават метър", НО те заслужават внимание, блага дума или просто да ги попитаме "Защо?" или "Какво става днес?" и знаете ли, те отговарят, те искат да споделят и това, което казват понякога е страшно! Така, че ДА ние понякога сме и приятели и психолози, НО те знаят защо го правим, или поне тези, които минават критичния 2 или 3 месец.
Нека всеки намери своя път  bouquet

# 1 141
  • Мнения: 8 813
Здравейте, Маруся 14!
Бих искала да ме посъветвате за моя проблем. Аз съм на 53 години, с Болест на Бехтерев в 4-ти стадий, със сколиоза, кифоза и лордоза. Силно приведена съм и искам малко да оправя стойката си, да не прави силно впечатление. Проблемът е, че не мога да изпълнявам пълноценно упражненията заради силните болки. Не мога да ползвам болкоуспокояващи, нестороидни противовъзпалителни, както и всички други подходящи лекарства, защото съм на стериоди и имуносупресори заради още едно заболяване.
Какъв съвет бихте ми дали при това положение? Някакви ортопедични средства, които да подпомогнат тялото, за да опитам да се справя с тренировките за раздвижване? Или масажи са по-подходящи от тренировки?
Лекарите ми се ориентират само към изписване на лекарства, но тъй като са противопоказни, вдигат рамене. Оставена съм единствено на физиотерапията, която временно облекчава болките, но не прави нищо съществено по въпроса за изкривяванията. Търся някакви адекватни решения, за сега без успех Confused

# 1 142
  • Мнения: 5 687
Ън, здравейте, пробвали ли сте с процедури боуен. За болките ще ви помогне, за стойката не знам трябва да се консултирате със някой, който практикува, че на тези години никой нищо не смее да обещае.

# 1 143
  • Мнения: 67
Здравейте, Маруся 14!
Бих искала да ме посъветвате за моя проблем. Аз съм на 53 години, с Болест на Бехтерев в 4-ти стадий, със сколиоза, кифоза и лордоза. Силно приведена съм и искам малко да оправя стойката си, да не прави силно впечатление. Проблемът е, че не мога да изпълнявам пълноценно упражненията заради силните болки. Не мога да ползвам болкоуспокояващи, нестороидни противовъзпалителни, както и всички други подходящи лекарства, защото съм на стериоди и имуносупресори заради още едно заболяване.
Какъв съвет бихте ми дали при това положение? Някакви ортопедични средства, които да подпомогнат тялото, за да опитам да се справя с тренировките за раздвижване? Или масажи са по-подходящи от тренировки?
Лекарите ми се ориентират само към изписване на лекарства, но тъй като са противопоказни, вдигат рамене. Оставена съм единствено на физиотерапията, която временно облекчава болките, но не прави нищо съществено по въпроса за изкривяванията. Търся някакви адекватни решения, за сега без успех Confused
Здравейте, от миналата година работя със Сдружението на болните от болестта на Бехтерев и в тази връзка организираме специални дни и групи за групово раздвижване на пациенти имайки предвид спецификата на заболяването и ограничеността на движенията. Пациентите страдащи от болестта на БЕХТЕРЕВ вече със собствен гр … AL FIT GYMNASTICS. Ако имате нужда от още информация оставам на разположение!
Успех  bouquet

# 1 144
  • Мнения: 3
Аз с два въпроса.
1/ Само за деца ли се прилага методът? Т.е условие ли е да не е завършил растежа на гръбнака?
За възрастни прилага ли се? /Имам спомен, че съм чела някъде, че този вид корекция се прилага само за деца, но не съм сигурна/. Rolling Eyes
2. Колко струва?

Здравейте,
съжалявам, че не Ви отговорих своевременно. Наблягам повече на същинската работа и не обръщам достатъчно внимание на интернет изявите.

По първият въпрос: за сега основната група от показани за метода са децата. При тях е истинското лечение. Когато завърши костният растеж, риска от прогресия намалява драстично, което не налага такива методи на лечение. Все пак всеки може да кандидатсва. Основният критерий е гъвкав гръбначен стълб, което се удостоверява с ренгенография при наклон настрани и ако сколиотичната крива се коригира достатъчно може да се предприеме поставянето на Apifix. Това решение дали даден пациент е подходящ се взима от изобретателя prof. Floman. Всеки може да посети посочените бази. Да си направи рентгенови снимки и да се изпратят на професора за одобрение.

По вторият въпрос: Импланта Apifix струва 10 000 евро. След одобрение от проф. Фломан, може да се кандидатсва по фонда за лечение на деца.

Благодаря Ви и още веднъж се извинявам за забавянето.
При конкретни въпроси може да ми пишете на chongov@siz.bg

# 1 145
  • Мнения: 3
От дълго време не бях влизала в темата. Гледам че масово се препоръчва спорт, гимнастика, плуване, при деца със сколиоза.
Точно така...всеки препоръчва на посоки, но нищо не се следи после. Аман вече от "специалисти".

Спортове от рода на скачане /набиване на гръбнака/, са вредни за изкривяването.
Това го знам, но не от ортопед, а от рехабилитатор. Писала съм и преди в темата, че на въпрос: "Може ли да се спортува волейбол" получих различни отговори от различни ортопеди, вкл. и такива от София. Само от рехабилитатор получих категоричен отговор "не" и в крайна сметка, лично аз, се обърках от разнопосочна информация.

Borislav Chongov, хубаво е, че се включихте в темата с информация, но все пак като има въпроси под нея, е редно да отговорите.

Ivanbginev, отидете при доцента, нищо не губите, най-малко още едно мнение. Ако сте решили 100% операция, поне ще видите и какво предлагат там. Писала съм и назад в темата, чела съм новини, че той оперира със специфичен метод.
Ето тук информация: http://health.bg/18091/slojzna-operaciia-na-grybnachen-stylb-v-pleven
Но не знам дали само за възрастни се отнася.
Казаха ли Ви колко ще струва? Какво Ви казват за рисковете?

Здравейте,
искам да добавя нещо по темата за спортовете при сколиоза. Според ръководството на SOSORT от 2011г, което е един сериозен документ, базиращ се на над 1000 проучвания - спорта не е лечение.
Спорта е изключително полезен за развитие на множество качества, както физически, така и психо-емоционални. SOSORT препоръчва да се избягват ПРОФЕСИОНАЛНИ спортове свързани с огъвкавяване на гръбначният стълб.
Няма вредни спортове. Даже и тези с подскоците. Зависи колко често те се практикуват. Има разлика дали едно дете спортува по 3-4 часа 6 пъти седмично или по 1 час 3 пъти седмично. Няма занимание, което да бъде 3 пъти седмично по 1 час и то да бъде вредно.
Аз лично, базирайки се на чистата наука съветвам децата да спортуват. Ако обичат да плуват - да плуват. Ако не обичат по-добре да спортуват това, което обичат. Спорта също е и социална дейност и трябва да носи радост!

# 1 146
  • София
  • Мнения: 5 192
Колко тъжно е да прочета тази статия... Ще я копирам цялата тук като текст, благодаря ти, Маруся!
http://asemgroup.net/index.php?bs=%D0%94%D0%B0-%D1%81%D0%B8-%D0% … %D0%B0&id=182

"Да си крив е новата норма НЕ диагноза

В рамките на периода ноември 2016 – април 2017 година екипът ни участва в един прекрасен проект, в рамките на който в бяха изследвани за гръбначни изкривявания деца от 6 столични училища.

Имайки предвид популярността на темата за детското здраве и количество изписани материали, за съжаление, за  пореден път станахме свидетели на изключително тревожната тенденция по  увеличаване бройката деца с неправилна стойка и гръбначни изкривявания.

Открихме 81 случая на деца с гръбначни изкривявания, от общо 240 участвали, които представляват 34% от общата бройка изследвани деца.

При 99% от изследваните се наблюдава мускулен дисбаланс – неправилна стойка, който се изразява в:

изместване на позицията на главата встрани и напред (протракция), спрямо позицията на тялото;
разлика във височината на раменете и изместване позицията на лопатките;
ротация на горната и долната част на тялото;
асиметрия в нивото на таза и т.н.
Без промяна остава и тенденцията, наблюдавана от екипа ни при предходни изследвания и кампании, където общият сбор регистрирани отклонения (видове гръбначни изкривявания) надвишава общия брой участници. Този факт се наблюдава, тъй като отбелязваме комбинация от няколко гръбначни асиметрии/изкривявания при едно дете.

 Случаите с лордоза и/или изгладена извивка в долната част на гръбначния стълб са 74% от всички изследвани, което е показател за обездвижване, слаба коремна и гръбна мускулатура или недиагностицирана ротация на таза, която е предпоставка за неправилна стойка и развитие на гръбначно изкривяване.

Случаите с кифоза или кифотична стойка са 32% от изследваните, и не рядко са комбинирани с лордоза (кръгло-вдлъбнат гръб), което говори за подценяване ролята на гръбната мускулатура и необходимостта от целенасоченото и развитие, в процеса на израстване.

 Изключително притеснителен е фактът, че при децата със сколиоза (17% от всички изследвани) се наблюдават и множество функционални отклонения (протракция на глава, паднал свод, отпусната стойка и т.н), които се нуждаят от специално внимание и спешно предприемане на мерки по предотвратяване развитието на структурните промени на гръбначния стълб.

Протракцията на глава (изнесена глава напред– компютърен врат), комбинирана със загуба на нормалната физиологична извивка в шийните прешлени е изключително разпространена сред подрастващите (82% от всички изследвани), предпоставка за изместване на раменете напред и надолу, съответно, образуване на гърбица (кифоза) в горната част на гръбнака.

За пореден път отбелязахме и множество случаи на деца с паднал свод (86% от всички изследвани). Изключително важно е да се знае, че плоскостъпието и всяка форма на промяна в позицията на ходилото се отразява върху правилната стойка и позиция на гръбначния стълб. Задължително е при децата със сколиоза да се провежда регулярно изследване на ходилото и при необходимост да се носят стелки, които да коригират позицията на ходилото, дължината на долните крайници и подпомагат естествената функция на ходилото.

Стряскащо, но факт е че само 18% от всички изследвани са децата без отклонения в гръбначен стълб.

Как стигнахме до тук и какво очакваме от това бъдещо поколение, което расте по-болно и някак самоотглеждащо се с модерни технологии в ръка, защото ние не можем, не знаем как или не искаме да видим в какво се превръща.

Дали либералното възпитание или просто ангажираността по осигуряване на насъщния не ни направиха по-нехайни към децата ни? Дали ние, поколението израствало в ерата на една незряла демокрация не се опитваме да прехвърляме отговорността върху „болни“ институции? Дали…….., НО децата са си наши и ТЕ са нашето Утре!

 Автор: Маруся Иванова"


Скрит текст:
Има и други такива нови норми. Примерно за съдържанието на олово в човешкото тяло. Нормата беше нула. Считало се е, че ако има каквото и да е олово трябва да се изчиства. Е, вече нормата не е нула, щото няма достатъчен брой такива хора. Това са стари мои данни, откогато се изследвахме с децата и у всички се откри олово и кадмий в допустимите нови норми. Не съм се интересувала повече, взела съм мерки да не е трупаме повече, доколкото е възможно.
Имаше един епизод от Доктор Хаус, в която едно момче на около 10г се хвърли от висок етаж, обвиниха майката. Но се оказа повишено съдържание на олово.

Вчера приятелско дете го диагностицираха със сколиоза, изчезнала лордозна извивка и "компютърен врат".
Детето тренира в 6 дни по 2-3 часа, пристрастено. Ами къде са треньорите, къде? Нали те са грамотните? Защо е допуснато това безобразие... детето е с болки от месеци, а от седмици и с изтръпване на крайниците.
И продължава да тренира. Продължаваше...

Успех на всички в темата в хилядите малки битки и спечелване на войната!

# 1 147
  • Мнения: 125
Здравейте! Детето ми е на 6м и половина ходихме на нефролог и ми казаха че има разширено бъбречно легенче на левия бъбрек и малко изкривяване на този бъбрек. Легенчето е било 10мм.Казаха че трябва да се наблюдава. Моля разяснете ми какво е това?Опасно ли е?И какво да правя аз?Cry

# 1 148
  • София
  • Мнения: 5 192
Гери, добре е, че сте хванали тази особеност.
Предполагам, че от стреса не си попитала и/или не си чула обясненията на нефролога. Поне аз така правя и затова винаги имам предварителен списък с въпроси.
Но радвай се, че категорично не си за тази тема!

# 1 149
  • Мнения: 125
Извиннявам се за въпроспето Frowning1 просто незнаех каде да попитам. Ще стискам палци на всички вас който имат проблеми със дечицата си.

# 1 150
  • Мнения: 19 317
Гери, попитай в тази тема: http://old.bg-mamma.com/?topic=911546.msg35291411#new
Там обсъждат нефрологични проблеми и могат да са ти от помощ. Късмет и дано да няма нищо притеснително!

# 1 151
  • Мнения: 125
Благодаря много!

# 1 152
  • Мнения: 5
Здравейте,
на 9 октомври ще се проведе безплатен Уебинар за пациенти на тема:
Идиопатична сколиоза при подрастващи,
организиран от SOSORT и SRS. Ще бъде воден от най-добрите специалисти в световен мащаб, които слушах на световния конгрес през месец Май. Насочен е към пациенти и родители, който има интерес само трябва да се регистрира на този линк: https://register.gotowebinar.com/register/3222063134806033921

Като специалист в тази област съветвам всички родители да четат информация и търсят отговори на въпросите си само от водещите организации занимаващи се с гръбначни изкривявания каквито са SOSORT  и SRS. В сайтовете им можете да намерите страшно много бланки, бюлетини и информация точно за родители, т.е написани са на разбираем език. Разбира се всичко е на английски.

Надявам се, че съм била полезна. Wink
Стилияна Димова

# 1 153
  • Мнения: 1
Здравейте, дъщеря ми е на 16 години със сколиоза. Изкривяването сега е 58 градуса. Около 3 години се мъчим с упражнения и малко плуване но резултата не е добър. Препоръчват ни операция. Сигурна съм че всяка майка може да си представи колко съм раздвоена. От една страна ако откажем операцията ще има ли последици за детенцето ми градусите са  много, а от друга болката която ще преживее и страха от евентуална инвалидизация.
Много моля всеки който има отношение по темата и желание да ми пише.

# 1 154
  • Мнения: 9 991
Едно упражнение и подобни, които са много полезни за гърба:

Общи условия

Активация на акаунт