Всичко за разделното събиране на отпадъци

  • 21 866
  • 259
  •   1
Отговори
# 210
  • Мнения: 19 302
Аз ги връщам в аптеките до нас. Досега не са отказвали да ги вземат.
Не знам как успявате да разпределяте боклука по кофите, бъркайки в една торба, но мен адски ме дразнят малките отвори на жълтите и сини кофи. Всеки път се чудя защо си го причинявам да се правя на боклукчия и да ровя в кофички с млека, опаковки от месо и мазни кутийки от масло, за да ги изхвърля. Сигурна съм, че много хора не си правят труда да сортират именно заради неудобството след това да навреш чувала в съответната кофа.

# 211
  • София
  • Мнения: 38 522
Аз, да си призная, малките мазни опаковки от храна ги пускам в общия плик.
Отделям само големи бирени, пластмасови бутилки, кутии от сок, мляко, големи хартиени кутии, списания, стъкло и т.н.

Ето ви сайта на Булекопак https://www.bulecopack.com/
Отговаряли са ми по телефона, като има сигнализирам. Разбира се, събота и неделя не работят.

# 212
  • Мнения: 4 871
Защо не събирате мазните кофички в найлонов плик/торбичка и просто да хвърлите цялата торбичка в кофата? Така няма да се плескате като хвърляте боклука.

# 213
  • Мнения: 19 302
Колко торбички да събирам вкъщи и всеки ден да ходя да изхвърлям по нещо? Ми, аз торбички изобщо гледам да не ползвам. Нали уж целта е намаляване на пластмасата. Като взема да си набавям и торбичка всеки ден за малките пластмаси и чувал за големите, къде ще му излезе краят?
А и опаковките от месо и риба как да ги изхвърлям? Пак трябва да бръкна в чувала и да ги хвърля една по една, защото са големи. Те не са по-чисти. Бутилки бира същата работа.
В Германия жълтите чували за пластмаса и тетрапак, които раздават безплатно в общината, са чували, а не малки торбички. В България фирмите за боклук много ги е страх циганите да не им окрадат безценния боклук, а не осъзнават, че така отказват много хора от разделянето.

# 214
  • Мнения: 888
Какъв чувал, пълни се една прозрачна торбичка и се изхвърля с излизането. Мачкат се опаковките да не заемат място, бутилки, кенчета,  кутии от мляко или от храна.
Мазните са в разделното също, доколкото помня искат само да няма остатъци от храна по тях.
А и като хвърлям и надничам в кофата, доста не за там неща има. Дрехи, саксии с полепнала пръст по тях, какви ли не боклуци изхвърлят.

# 215
  • Мнения: 19 302
На кофата слагам чувал за боклук. Торбичката се напълва точно с една опаковка от месо примерно. Шишета бира 2л примерно и дума не може да става да се напъхат вътре. А и толкова много торби не знам откъде да намеря.

# 216
  • София
  • Мнения: 38 522
Циганите прибират, разделят и пак предават боклука на фирмите - за пари. Иначе какво да го правят.

# 217
  • Мнения: 888
Всеки ден се купуват краставици, домати, отделно маслини и разни други им опаковат кутиите  на много места без да питат в такива прозрачни пликове, които са на руло при зеленчуците.
Самите те били малко микрони и не подлежали на рециклиране, горели ги, някъде четох.

В тях хвърлям, като е смачкано се събира доста пластмаса.
Понякога като е пълен контейнера и натисна с моя боклук сляга с две, три педи надолу, защото не мачкат преди да хвърлят, вуждал съм и цели кашони, които заемат целия обем на кофата. А не е като да рециклирам от вчера, сигурно десетина години вече.

Опаковките от меса, от Лидъл да речем, ако няма някакви гадни маринати, които не се мият, не виждам какво им е мръсното, за да не се рециклират.

# 218
  • Мнения: 4 871
Да, както е писал Ясенски, тези прозрачните пликове вършат добра работа. Също често събирам и в найлон от хляб, ако нямам торбичка вкъщи.

# 219
  • Мнения: 19 302
Циганите прибират, разделят и пак предават боклука на фирмите - за пари. Иначе какво да го правят.
Точно! Те го сортират и връщат, но за пари.

Ясенски, има торбички за многократна употреба за плод и зеленчук, първо. Второ, като купувам по 1-2, не слагам в торбичка. Трето, тези пластмасовите за плод и зеленчук са толкова малки и тънки, че в тях определено нищо не може да се събере, без да се скъсат. Четвърто, не знам на какъв мини кош трябва да я сложа. Пробвала съм да държа само торба просто на плота или земята и не ми хареса.

Спринг, колко туби от минерална вода и опаковки от месо събираш в опаковката от хляб? Може ли снимка да пуснеш моля?

# 220
  • Мнения: 4 871
Какви туби от минерална вода? Къде има толкова голям отвор за туба?

# 221
  • София
  • Мнения: 38 522
Тубата си я хващаш за дръжката и я хвърляш.
Аз все забравям да си взема платнена торба и взимам найлонови, в които после си разпределям боклука вкъщи.

# 222
  • Мнения: 888
Другата седмица, ако не разбравя, ще снимам няколко пъти да покажа и аз.
Туби 5,10 литра се мачкат, стават плоски и с дръжката си са много удобни за носене и пъхане през процепа. А и всеки ден едва ли изхвърляте туба. Дори и от големите чували, малко са тези, побиращи цяла такава.

# 223
  • Мнения: 19 302
Е, аз пък изобщо не купувам найлонови торби.
А за мерене на зеленчуци може да се ползват тези https://www.amazon.co.uk/Set-Reusable-Mesh-Bags-Organisation/dp/ … es+bags&psc=1
Спринг, чакам снимка на опаковката от месо и бутилки вода в найлона за хляб.
Иначе туба от мин.вода 11л, смачкана, влиза безпроблемно в отвора на жълтия кош.

# 224
  • Мнения: 29 388
Аз лично слагам опаковките, които ще изхвърлям разделно, отгоре в пликчето и сутрин първо хвърлям тях и после мятам в битовите отпадъци. Мазни хартии и найлони не се изхвърлят, доколкото знам, разделно, а в битовия отпадък.
Не ми представлява трудност да го правя. Уча и детето на това.

Водя го на "Стара хартия за нова книга" и "Книги за смет", наистина е много поучително и е добре децата да знаят и да се учат.  Peace

Общи условия

Активация на акаунт