Всичко за разделното събиране на отпадъци

  • 21 864
  • 259
  •   1
Отговори
# 195
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Скоро попаднах на ей този сайт:
https://waste.sofia.bg/

# 196
  • Мнения: 19 302
Капсулите от кафе могат ли да се рециклират/ хвърлят при пластмасите за рециклиране?
Доколкото бях чела последно-не могат и проблемът с тях е огромен, защото се изхвърлят тонове такива. Самата пластмаса, от която са направени, не е рециклируема. Освен това имат и метално покритие.
Тези на G-pak могат да се компостират, но аз поне не съм виждала такива в БГ.

Това не знам дали е пускано, но е много удобно за разпечатване и закачане над кофите вкъщи, ако домочадието не е сигурно все още кое къде да хвърля: http://www.ecopack.bg/html/userfiles/files/Poster-Blocks-NoDot-Uncoated.jpg

Последна редакция: ср, 02 май 2018, 09:33 от Дъждец

# 197
  • Мнения: 5 234
Къде е това метално покритие при капсулите? Аз си мислех, че сложността при капсулите е, че вътре има запечатано кафе и ако искаш да изхвърлиш при пластмасата, първо трябва да отстраниш кафето.

Смлените хранителни отпадъци от мелницата на мивката, които отиват във водата, проблем ли са за последващото филтриране на водата и връщането й във водните басейни или там каквото й се случва после?

# 198
  • Мнения: 19 302
Някъде по самата капсула. Много шум се вдигаше преди,  че не могат да се рециклират и вече имало толкова много, че можело не знам си колко пъти да се обиколи земята по екватора.
В тази статия пише, че някои фирми ги вземат обратно за пълнене:
http://www.bbc.com/news/magazine-35605927

# 199
  • Мнения: 4 871
Хвърляте ли блистери за рециклиране? Имам едни празни и на тях е означен знака за рециклиране => може да се рециклират, но реших да питам и тук. Та, какво мислите?

# 200
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 763
Хвърляте ли блистери за рециклиране? Имам едни празни и на тях е означен знака за рециклиране => може да се рециклират, но реших да питам и тук. Та, какво мислите?
https://www.thegoodlifewithamyfrench.com/single-post/How-to-Recy … ine-Blister-Packs
Ето стъпка по стъпка как да се рециклират Simple Smile

# 201
  • Мнения: 4 871
Това е твърде голяма играчка, а и не мисля, че ще мога да отделя фолиото от пластмасовата част. Както писах вече, има знак за рециклиране на блистера, така че го хвърлих целия в торбата за рециклиране.

# 202
  • София
  • Мнения: 9 926
Kъде в София могат да се предадат химични вещества, козметика...?

# 203
  • Мнения: 4 383
Да, от много години сме разделяли боклука на общ, хартия, пластмаса (найлони) и храна. По едно време въведоха и стъкло и метал. Но не си играя да разделям частите на една опаковка. Ако не съм сигурна къде, хвърлям в общия. Харесва ми, че боклукът се преработва - от храната се прави био гориво, хартията и пластмасата (найлоните) се преработват също в нови продукти, стъклото и металът също. Въпрос на навик е, началото е трудно да свикне човек, но после даже не се замисляш.

# 204
  • Мнения: 1 253
В отговор на един от първите постове за липсата на място - и моята кухня е малка, но рециклираме от години. Използвам една голяма торба за всичко (пластмаса, хартия, стъкло) и после разпределяме пред самите кофи. Не отнема много време, особено ако го прави детето, което е хубаво да свикне да рециклира. Simple Smile

Отделно събирам капачките в голям буркан и предавам на приятелка, която е в контакт с онази организация, която събираше капачки.

В днешно време, когато океаните се задъхват от пластмаса и измират цели видове, когато хората се сещат да намаляват потреблението, да кажеш, че не ти се занимава и не ти пука някак не е адекватно.

Иначе гледам да ползвам многократни торби и си преварявам вода, която държа в стъклени бутилки, вместо да купувам пластмасови. Киселото мляко купувам от производител в буркани и всяка седмица му ги връщам. Каквото мога пазарувам насипно, включително сол, ориз и т.н. В супермаркет не слагам всеки плод в отделна торбичка. Обаче пак произвеждаме ужасно много боклук.

# 205
  • София
  • Мнения: 9 926
Рециклират се?
Къде ги рециклирате?

Металите ги предаваме в някой пункт...

# 206
  • Мнения: 1 876
Приятели, чувала съм, че целия разделен боклук от контейнерите накрая се изсипва на едно място. Това дали е вярно? Какъв е смисълът от разделното събиране на смет тогава?
Къде в България се обработват и сметосъбират отпадъци по някакви европейски процедури?
Аз също отделям всичко пластмасово, стъклено, капачки събирам. Странното обаче е, че телефонният номер на фирмата сметосъбирач никога не отговаря...

# 207
  • Мнения: 2 352
На поточна линия се разделят отпадъците по видове.
Пускани са и клипчета по темата.
Колкото по-разделно изхъврляме, толкова по-лесна е последващатат им обработка.
Аз съм виждала общ боклук изхвърлен в разделна кофа...

# 208
  • Мнения: 1 253
И аз да попитам за стари лекарства, извинявам се ако е обсъждано. В няколко аптеки отказаха да ги вземат, въпреки че са длъжни.

# 209
  • Мнения: 29 384
За опасните отпадъци, каквито са лекарствата, се обявяват за София /не знам за страната/ дни и места, където се събират.  Peace

Общи условия

Активация на акаунт