Всичко за разделното събиране на отпадъци

  • 21 940
  • 259
  •   1
Отговори
# 180
  • Мнения: 4 871
Къде е това всичко общо да се хвърля за рециклиране?

# 181
  • Мнения: 19 326
И при нас е така. Имаме една жълта кофа за хартия, пластмаса, метал.

# 182
  • Мнения: 888
Къде е това всичко общо да се хвърля за рециклиране?

При екобулпак, който облужват по-голямата част на София  са два контейнера - За хартия -метал-пластмаса и за стъкло. http://www.ecobulpack.com/uploads/file/howto_bg.pdf

При екопак са три контейнера, с отделен за хартия http://www.ecopack.bg/bg/informatsiya-za-sistemite-za-razdelno-sabirane/132/view/
Обслужват - Триадица, Оборище, Суденстки, Младост и Красно село.

# 183
  • София
  • Мнения: 1 621
зависи за каква опаковка за мляко говорят...има прясно мляко и в пластмасови бутилки продават...те се хвърлят в пластмаката, а тези картонените в хартията.

# 184
  • София
  • Мнения: 3 176
И при нас е така. Имаме една жълта кофа за хартия, пластмаса, метал.
И при нас също. Голямо улеснение е когато не съм сигурна кое къде да хвърля, но пък често е препълнен с дни, защото е само един и няма изгледи да сложат втори.

# 185
  • Мнения: 19 326
Мен ме дразни, че са с малки отвори. Като напълним една голяма торба, се налага ръчно да бъркам в нея и да хвърлям в кофата.
И при нас често е пълна.

# 186
  • Мнения: 4 871
Аха, аз живея в Пловдив и сме с 3 отделни кофи. Между другото, бях забелязала, че в темата се казва жълта кофа за хартия и се чудех защо не е еднакво за цялата страна. (При нас е синя за хартия.)

Пролетен дъждец, защо предварително не ги сортирате? Аз вече съм казвала какво правя-пълня всички хартии в плик или найлоните в найлонова торбичка и като минавам покрай кофите просто пускам плика и си продължавам по пътя.

# 187
  • Мнения: 19 326
Как да ги сортирам предварително?
Нали съм ги сортирала в съответната торба за боклук. Дупката на кофата е прекалено малка и се налага да вадя една по една опаковките, защото торбата е прекалено издута, а нямам нерви да събирам в някакви малки торбички и всеки ден да ги изхвърлям. Все пак животът ми не се върти само около боклука.

# 188
  • Мнения: 2 760
Аз събирам хартиените опаковки в чисти найлонови торбички - от онези, в които купувам плодове и зеленчуци. Използваме ги през зимата за разпалване на парното. През лятото ги складирам в котелното помещение, но само ако са наистина чисти.
Хранителни отпадъци почти нямам, но имах яма за компост в къщата, където доскоро живеех. Хляб трошах на врабците наоколо.
Метал и стъкло се събират разделно, като стъклото отива до някой контейнер, за да го вземат клошарите, а металът се събира в гаража с други метални отпадъци и като стане повечко, се предава на вторични суровини.
Пластамасата е голям проблем, оставям я в чувал до контейнера, но заема доста място.
Общо взето, почти не произвеждаме общ боклук и децата знаят кое къде се слага.

# 189
  • Мнения: 29 711
А защо до контейнера, а не вътре?  newsm78

# 190
  • Мнения: 2 760
Нямаме контейнери за стъкло и пластмаса, затова е по-добре отстрани до контейнера с общия боклук, защото ги вземат максимум за час-два, а иначе може и да заминат на сметището. Не е особено красиво, знам, но е практика в квартала ни.

# 191
  • Мнения: 888
А джапанки дали трябва да се хвърлят при пластмасата?
Някъде пише, че са от пвц , някъде от гума...

# 192
  • Мнения: 4 871
А шишета от препарат може ли да се хвърлят за пластмаса? Все пак вътре е имало препарат за почистване на баня и дали не е противопоказно да се хвърли при чистите найлонови отпадъци? Капачката плътно затваря шишето, така че не може да ги замърси, но въпреки това за разделното ли е?

# 193
  • София
  • Мнения: 1 621
Аз и шишетата от препарати хвърлям в пластмасата.

# 194
  • София
  • Мнения: 9 942
Дайте идеи за предаване/депониране някъде в Сф, на химикали, реактиви (не домакински).
Тази седмица имаше в квартала пункт, но ги изтървах, а и не знам дали ще приемат .

Общи условия

Активация на акаунт