Университети в Германия и други държави с немски език 10

  • 92 398
  • 748
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 4 936
да, така е: точния израз ще бъде " ще се води здравно осигурен в БГ защото е приет да учи в DE"|

На удостоверението му пише, че е приет в Зимен семестър и  Dauer des Wintersemesters: 01.09. - 28./29.02
т.е ще  'се води здравно осигурен от 01,09 - нали?

Последна редакция: пт, 17 авг 2018, 19:37 от gold__

# 691
  • София
  • Мнения: 3 169
аз да питам рано-рано - ако преведем полученото Immatrikulationsbescheinigung  може ли да го занесе лично в НАП или трябва да имд друг документ, в който от Уни-то пишат, че ще го осигуряват те от 01,10?
КИТ издават и удостоверение на български. На място трябва да си го поискате. Все още е твърде рано да носите удостоверение в НАП според мен. Като се прибере за Коледа, ще си го занесе.

# 692
  • Пловдив
  • Мнения: 94
Здравейте, мами! Simple Smile Първо искам да поздравя всички новоприети студенти и да пожелая успех на тези, които все още чакат. Flowers Four Leaf Clover Flowers Four Leaf Clover
Моята госпожица поживя 1 месец в Германия, беше на езиков курс + идеята беше да се огледа, да реши за себе си наистина ли това е страната, където иска да учи. Както и предполагах, всичко много и хареса.
Аз имам молба: ако има във форума мама на студент, минал TMS изпита, да сподели малко повече впечатления. Прочетох ви постовете от последния път, когато съм писала и ако правилно съм разбрала, ще има дечица, които ще взимат TMS-а в 11 клас. Същото си го мислих и аз, но да видим какво ще каже девойката в крайна сметка. Close

# 693
  • Мнения: 53
Здравейте и от мен, наскоро намерих темата и ми е много полезна информацията, която споделяте. Синът ни е приет физика в Ту в Дармщат. Все още чакаме за общежитие и се притеснявам, че няма да го приемат. Отделно не говоря немски, което ми пречи да се включа в издирването на квартира. Ако някой може да помогне с линкове към частни общежития в града или изобщо със съвет, ще съм благодарна, защото времето до началото на годината намалява. Поздрави.

# 694
  • Мнения: 4 936
аз да питам рано-рано - ако преведем полученото Immatrikulationsbescheinigung  може ли да го занесе лично в НАП или трябва да имд друг документ, в който от Уни-то пишат, че ще го осигуряват те от 01,10?
КИТ издават и удостоверение на български. На място трябва да си го поискате. Все още е твърде рано да носите удостоверение в НАП според мен. Като се прибере за Коледа, ще си го занесе.

важна ми е датата - ако му го зачетат от 01,09 няма да му подавам декларации и осигуровки за септември - ще получим превода във вторник, предполагам и ще ида да питам в НАП

# 695
  • София
  • Мнения: 3 169
Как да му го зачетат от 1.09, като на удостоверението си пише, че учебната година започва октомври?

# 696
  • Мнения: 4 936
ей това, в горния ми пост виж - писали са че е записан за WS - "Dauer des Wintersemesters: 01.09. - 28./29.02"  да не бъркам датите, че те нали разместват цифрите като ги пишат..  newsm78

# 697
  • София
  • Мнения: 3 169
До сега бях сигурна, че ще учите в КИТ, а вие сте в Хохшулето. Да, там семестъра започва септември. Само в Университета издават уверение на български.
Явно не съм разбрала правилно.

# 698
  • Мнения: 454
За изминалите вече студентски години на моята австрийска студентка не съм плащала осигуровки за нито един летен месец. В удостоверенията пишеше летен/зимен семестър, дори в преводаческата фирма не ми искаха такса превод, защото  не изпращаха до преводача, а самите секретарки там сменяха само датите, всичко друго имаха вече преведено и на компютъра си.
Успешна учебна година на всички студенти и по- голямо спокойствие за техните мами!

# 699
  • Мнения: 5 374
Да се включа и аз,  макар и с холандски студент. Миналата седмица синът ми писа на унито да му пратят уверение,  че е записан за академичната 2018/2019. Преведохме го,  отнесохме го в Нап.  От там са казали- другата есен пак. Значи ли това,  че веднъж годишно ще правим това упражнение. Или не...?

# 700
  • София
  • Мнения: 3 169
Не, не значи. На големият ми син по същият начин първата година още за първият семестър му занулиха цялата година. На следващата година си носехме за всеки семестър. За малкият още от първата година си нося за всеки семестър.

# 701
  • Варна
  • Мнения: 3 247
Явно зависи от университета. Уверението, което дъщеря ми праща е за семестър. Два пъти годишно правя упражнението с НАП.

# 702
  • Мнения: 4 936
Да се включа и аз,  макар и с холандски студент. Миналата седмица синът ми писа на унито да му пратят уверение,  че е записан за академичната 2018/2019. Преведохме го,  отнесохме го в Нап.  От там са казали- другата есен пак. Значи ли това,  че веднъж годишно ще правим това упражнение. Или не...?
Какво му пише на удостоверението? За какъв срок е издадено?
Ако не сте взели на детето ПИК код - да си вземе от НАП и през него да гледаш, ако му се появяват някакви 'празни месеци' да си си ги актуализаира навреме - през него може и да се плаща без такса към ЗО за времето, за което не е бил осигурен.

Сега е момента да пратим децата, които ще заминават на профилактични прегледи - особено на зъболекар - ако има нещо да се оправя навреме от тук.

# 703
  • София
  • Мнения: 18 092
Гери, имам приятелка с дете в Холандия, макар не във вашия университет.Удостоверението му е за една година, не е като в немските унита на семестър.

# 704
  • Мнения: 5 374
Благодаря,  Русалка.  Полезна информация.  Моето пиле отлетя...... Голямото холандско приключение започна.  На ход е пресния дванадесетокласник който ще бори ТУ Мюнхен и ТУ Щутгарт. 

Общи условия

Активация на акаунт