Университети в Германия и други държави с немски език 10

  • 92 418
  • 748
  •   1
Отговори
# 675
  • Мнения: X
Скрит текст:
Grant, в Нюрнберг задължително изискват да се приложи удостоверението за прием. Още когато кандидатът се регистрира в портала на тамошния Щудентенверк ( който се отваря доста рано, още в началото на календарната година), получава мейл, с който бива хем уведомен за успешната регистрация, хем информиран какво се очаква от него при прием. Евентуалната  оферта е винаги след пуснат мейл с прикачено удостоверение за прием. Да кажем, че кандидатът я приеме и плати кауциона + първия наем. Ако е немец, пращат му  подписания от тях договор на адрес, той го подписва също и връща обратно единия екземпляр. За чужденците тази схема обаче не работи. Договорът с тях се подписва само на място, в офиса на Щудентенверк. Дори и подписан вече, както казах по-нагоре, не бива връчен целият, а само част от него, с която да стане възможно нанасянето. Едва след представянето и на удостоверение за записване студентът разполага с целия договор. Тромава им е процедурата, но пък за сметка на другаде, ако човек регулярно им напомня за себе си след навременна регистрация, все пак получава оферта. Затова попитах дамата дали има регистрация студентът в Щудентенверк. Ако има, сега е времето да понатиснат.
Дъски с обяви из факултетите и мензите има, доколко човек успява да се уреди със стая оттам, нямам идея.
За цитираната от теб организация също не знам дали съществува.
За wggesucht съм на мнение, че е загубена кауза за първокурсник, още повече чужденец. Миналата година пускахме със сина на моя приятелка множество запитвания, буквално никой не отговаря, дори ей така от едната любезност.
За immobilienscout24 - познавам за жалост изгорели хора от измамници.
За мен лично оптималният вариант при неполучена оферта от Щудентенверк са частните общежития + предложения от теб фейсбук вариант.
Лудетината, много деца работят и само с бг здравни осигуровки, включително моето, но има някакъв праг на възнаграждението, който не трябва да се прескача.
За здравните и при нас беше така, когато беше на почасова работа, и би трябвало сумата от нея да не го прескача, но ако имат циркулярно писмо по въпроса, може нещо да са променили или да има специфично. Вероятно в писмото пише, но нека си пита в университета.
За WG е наистина много трудно за първокурсник без история, ако не са познати другите наематели. Желаещи си имат предостатъчно на място и затова не отговарят.
За immobilienscout24 - това си е портал за недвижими имоти (продажби и наеми) и си има неписани правила там, ако офертата е прекалено хубава, за да е истина, тя не е истина. Напълно е възможно да се намери квартира от там, но важат правилата за всяка квартира в Германия - доказване на доход с документ, предплата 2 наема и депозит, и понякога комисион за агенцията. И сумата отива на хиляди евро, да не говорим, че документ за доход трудно ще покаже. Ако офертата е различна, много е вероятно да са измамници.
Русалка има опит с Нюрнберг, затова нейното мнение за вариантите за този град е много полезно.

# 676
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
За immobilienscout24, тъкмо писах на лично на една от вас - от моите контакти - студенти, работещи, практиканти и т.н. - всички са намерили оттам.офертите си за наем, никой друг сайт досега не е сработил за никого от запитаните от мен. Било за вг, било.за самостоятелно жилище. При покупка има и други начини, които водят до успех, но за под наем, аз с 2 ръце препоръчвам НОВИТЕ обяви (възраст до 3 часа) от този сайт. Да, измамите стават повече, но и да - това е най-големият сайт / портал за тази услуга.

# 677
  • гр.София
  • Мнения: 96
Здравейте!
И синът ми започна работа, почасово, но от фирмата където работи  не му признават картата ЕЗОК..трябва да има немско здравно осигуряване?Аз не виждам смисъл той да взима максимум 400евро и 1/3 да плаща за здр. осигуровки, картата ЕЗОК не важи ли за минимално заплащане? Той ще получава до 400евро по 20часа седмично. Моля, ако някой има опит или знае нека сподели..

# 678
  • Мнения: 1 961
Здравейте!
И синът ми започна работа, почасово, но от фирмата където работи  не му признават картата ЕЗОК..трябва да има немско здравно осигуряване?Аз не виждам смисъл той да взима максимум 400евро и 1/3 да плаща за здр. осигуровки, картата ЕЗОК не важи ли за минимално заплащане? Той ще получава до 400евро по 20часа седмично. Моля, ако някой има опит или знае нека сподели..
Щом ще получава до 400 евро няма да плаща здравни..обаче не мога да не отбележа ужасно ниското заплащане...

# 679
  • Варна
  • Мнения: 3 247
Нещо не ми се връзва 20 часа на седмица и 400 евро. Нали мин.заплащане на час е малко над 8 евро? Това е поне 640 евро месечно.

# 680
  • София
  • Мнения: 18 134
Нещо недоразбрано има...има си минимални ставки, може по провинции да се отличават, но пак се въртят около 8-9-10 евро на час. Освен ако става дума за някаква работа без договор, но едва ли е такъв случаят, щом искат документ за здравно осигуряване. Вероятно  е обяснено, че е позволено да се работи от студент не по, а ДО 20 часа седмично.

# 681
  • Мнения: 594
Чета ви но не ми остава врема да пиша. Русалке, знаеш че моята дъщеря учи математика. Тя също искаше да учи Приложна математика. До колокото помня и знам от нея ,че бакалавър е ссамо чиста математика и може магистратура да си избере прилложна математика. Също така първата година има задължителни предмети, след това втората и третата може да си избира предмети насочени към приложна математика. Мисля,че така е навсякъде. Сега вече си е променила мнението и е решила, че няма да учи Приложна математика, а ще се занимава с научна дейност. Било и е много интесно. Тя вече си пише бакалавърската работа, защото от октомври е приета в Берлинско математическо училище /така му казва тя/ магистратура и трябва до тогава да я предаде. Ако имате интерес за въпроси относно обучението по математика пиши на лични ще ти дам контакти да се свържете с нея за повече подробности, въпреки ,че се вълнуваш за друг град.
Относно театъра за общежитие тя също не е артистка и не е ходила да плаче при домакинката. Но по насоките на kara.k звъня по телефона и обясни, че нямаме много финансофи възможности, да си плаща хотел, а много иска да учи там и т.н. Отговорничката  и се беше накарала,защо толкова късно е кандидатствала /в Берлин може да кандидатстваш след като си се записал студент/, но на другия ден и пусна договор за стая.

# 682
  • София
  • Мнения: 18 134
Big67, благодаря за отзивчивостта. Има из Германия и бакалавърски програми за Приложна математика, в два университета (единият беше в Trier, за другия не помня) и в няколко хохшулета,  включително в това в Нюрнберг, но там пък е в съчетание и с приложна физика, която тя не иска. Сравнихме програмата на Икономическа математика с тази на приложна и в задължителната фаза се учи буквално едно и също - анализ, линейна алгебра, оптимиране, информатика, статистика и т.н. Сред избираемите  в следващата фаза също има предостатъчно съвпадения -  разминаването, съвсем разбираемо, е в тези 5-6 икономически предмета за целия курс на обучение. Така че е доволна и с вече ясна цел. При вас младежът накъде се е ориентирал, при сестра си ли иска или другаде Simple Smile

# 683
  • гр.София
  • Мнения: 96
Нещо недоразбрано има...има си минимални ставки, може по провинции да се отличават, но пак се въртят около 8-9-10 евро на час. Освен ако става дума за някаква работа без договор, но едва ли е такъв случаят, щом искат документ за здравно осигуряване. Вероятно  е обяснено, че е позволено да се работи от студент не по, а ДО 20 часа седмично.



пенсионирана русалка Точно така...до 20 часа седмично...т.е. може да работи по 2-3 ч. на ден. Но като заплащане няма да получава повече от 400 евро на месец. Ще е на договор и го задължават да се осигурява там, не му признават картата ЕЗОК.

# 684
  • Мнения: X
Нещо недоразбрано има...има си минимални ставки, може по провинции да се отличават, но пак се въртят около 8-9-10 евро на час. Освен ако става дума за някаква работа без договор, но едва ли е такъв случаят, щом искат документ за здравно осигуряване. Вероятно  е обяснено, че е позволено да се работи от студент не по, а ДО 20 часа седмично.

Минималната ставка трябва да е една и съща за цяла Германия:
https://www.dw.com/en/german-minimum-hourly-wage-bumped-up-for-2017/a-19362540
The minimum wage in Germany has risen to 8.84 euros ($9.79) per hour, up by 34 cents
It is the first raise since the country's minimum wage law came into effect in 2015.

Ами потребителката казва, че вече е започнал работа и от фирмата му искат да се осигурява здравно в Германия, не признават българската осигуровка. Моят преди наистина ползваше българската застраховка, когато беше на почасова работа. Но може да има някакви промени, напоследък затягат режима на ползване на социалните бенефити навсякъде из ЕС.  
Нещо недоразбрано има...има си минимални ставки, може по провинции да се отличават, но пак се въртят около 8-9-10 евро на час. Освен ако става дума за някаква работа без договор, но едва ли е такъв случаят, щом искат документ за здравно осигуряване. Вероятно  е обяснено, че е позволено да се работи от студент не по, а ДО 20 часа седмично.

пенсионирана русалка Точно така...до 20 часа седмично...т.е. може да работи по 2-3 ч. на ден. Но като заплащане няма да получава повече от 400 евро на месец. Ще е на договор и го задължават да се осигурява там, не му признават картата ЕЗОК.

Е, ако изработи всичките 4х20 часа, които му позволяват, пак ли ще получи 400 евро на месец? Или те не предвиждат да се случи? Според мен са го формулирали така, за да избегнат задължителната минимална почасова ставка.

# 685
  • София
  • Мнения: 18 134
Не зная, Попея, мислех си просто, че като Hiwi към унито дъщеря ми взима  баш минимума (9 евро и нещо). А понеже други взимат 8 и нещо, просто в горния пост предположих, че може и да се различават по провинции. Явно просто взима малко над минимума на час или просто има някаква друга врътка с допълнително заплащане в дните , когато в езиковия център провеждат  и TOEFL. За затягане, едва ли -  в началото на този семестър си преподписа договора, отново си е само с ЕЗОК.

# 686
  • Мнения: X
русалка, и аз не зная, само догадки правим Simple Smile Понеже вече две потребителки го написаха (и лудетината преди gsna), затова и правя догадки откъде може да идва това разминаване в информацията.  
Аз бих попитала директно въз основа на какъв нормативен документ не признават българската, а искат немска здравна.
Другият вариант е да си плащат, който също не е лош, защото поне е сигурно, че няма да имат проблеми с медицинското обслужване, ако се наложи.
Прочетох за дъщеря ти с избора на математика, не съм писала, защото мисля, че достатъчно информация беше дадена от други. Вече сте видели, че икономическата математика е част от приложната, същите основни курсове с гарнитура от малко икономика Simple Smile Аз имам само една  забележка към програмата - ако ще се занимава с обработка на данни, според мен статистиката е малко, защото са обединили вероятности и статистика в 1 и  макар да е два семестъра, по мое лично мнение е малко. Статистиката има много клонове, а теория на вероятностите пък е отделна дисциплина, сама по себе си изисква отделен курс 1 или 2 семестъра. Пак казвам, лично мнение, а и това се предлага, това ще учи Simple Smile После, ако реши в тази посока да тръгне, може да навакса с магистратурата. Така или иначе, специалността за мен е много смислен избор.

Последна редакция: пт, 17 авг 2018, 11:28 от Анонимен

# 687
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
За здравната осиг, чета ето тук, преведете си, ако желаете с гугъл:
https://www.mawista.com/kvfas/
 Важното е ето това, което Русалка е обяснявала многократно:

Mit einigen Ländern, darunter den Mit­gliedsländern der Europäischen Union und des Europäischen Wirtschaftsraumes, bestehen Sozialversicherungsabkommen. Sind Sie in Ihrem Heimatland gesetzlich krankenversichert, so können Sie diesen Versicherungsschutz in Deutschland von einer gesetzlichen Krankenkasse aner­kennen lassen. Studierende aus EU‐Ländern bekommen in der Regel in Ihrer Heimat eine Internationale Versicherungskarte (EHIC ‐ EuropeanHealth Insu­rance Card), welche auch in Deutschland (auch beim Arzt) anerkannt ist. Mit dieser Bescheinigun­g melden Sie sich bitte bei einer ande­ren gesetzlichen Krankenkasse. Dort er­halten Sie dann eine Bestätigung über die Krankenversicherung für die Ein­schrei­bung an der Hochschule.

# 688
  • Мнения: 4 936
аз да питам рано-рано - ако преведем полученото Immatrikulationsbescheinigung  може ли да го занесе лично в НАП или трябва да имд друг документ, в който от Уни-то пишат, че ще го осигуряват те от 01,10?

# 689
  • София
  • Мнения: 18 134
Oх, дами, не четете внимателно. Унито никого не осигурява, писа се и назад. Взимате удостоверението за записан студент в университет Х, специалност У, семестър 1, превеждате го в агенция на бг и оставяте превода в съответния клон на НАП. След това от бг страна студентът бива осигурен.Процедурата се повтаря при следващото удостоверение.

Общи условия

Активация на акаунт