Къща и двор

  • 7 435
  • 47
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 19 289
Аз не виждам чак такъв проблем дори дворът да се вижда от улицата. Много по-малкото зло, отколкото дневната да е със северни прозорци и дворът да не се огрява от слънце. Ако човек толкова иска да се скрие, може да направи дървена ограда. По-евтино е от зиданата.
Така или иначе 500квадрата не са много и особено ако мястото е квадратно, къщата няма да е кой знае колко в дъното на парцела.
Туите са взискателни, но лигуструмът се глед сравнително лесно. Ако го насадят веднага след купуването на мястото, докато построят и се нанесат,ще минат две години.

# 31
  • Мнения: 1 970
По-евтина е дървената, но в крайна сметка излиза по-скъпа...
Зиданата е най-добре, но си трябва разрешение, а не винаги дават, говоря за плътна. Иначе за зидана основа 60 см с колони и по средата или метал или дърво - без проблем, с проект и архитектуран детайл и конструктивно становище, се вади разрешение за месец.
Обаче, ако искаш да слагаш ковано желязо си е бая скъпо, а и поддръжката е поне на няколко години една боя 3в1 на протекта, иначе ръждасва, ако, обаче междувременно си пуснал зеленина може и да не го пипаш. Зимата обаче, като се оголи стои грозновато, а боядисването при растения покрай пръчките си е приключение...
Дървената е красива - у нас имам дървена - към 50м е, лицето на парцела. Всяка година трябва да се зашкурва и минава с лак, ако ползваш български. Ако е на Нобел става на 3 години, но кутията е 5 пъти по-скъпа от българския - има защо. Иначе без лак с УВ защита дървото си заминава безславно, максимум 10-тина години ще има вид, после ново.... Говоря за широколистно дърво, каквато е и нашата ограда, ако е иглолистно е наполовина срока....
Така че, няма лесно щастие, за съжаление.  

# 32
  • Мнения: 19 289
Къщите като цяло са една бездънна яма, особено ако не са за постоянно живеене Mr. Green
Стефан, ние тъкмо ще слагаме дървена ограда, така че благодаря за инфото  Simple Smile

# 33
  • Мнения: 1 970
Ако имате колони върху основа и само правите пана, обикновено са 2-3 метра широки, добре е да пуснете по две метални шини, анкерирани в колоните , хоризонтално на основата и после дърводелецът да ги облече и те да са му подложка, на която да хваща после вертикалните дъски на оградата. Хем стои красиво, хем здраво, като се хванат със самонарязващи винтове в метала на шините се забавя максимално естественото измятане на дъските. И друго - макар и не особено красиво, но е препоръчително да се мисли за "шапка" върху дъските всъщност основният фактор, разсипващ дървото е влагата, а горната му част, хоризонталната е най-уязвима, защото там се пече директно, разсъхва, въпреки лака и влагата влиза в жилите и с циклите размразяване-замръзване зимата се раздува... Гледах че на новите дървени оградки на ОМВ са измислили находчиво решение - разгледайте ги.
Иначе е красива дървената ограда - спор няма, но занимавката е гарантирана по поддръжката.
Най-добре зидана, ако дадат или ако нямате лоши съседи....Да ви наклепат пред общината, ако е без проект.
И срещу котките това е единственото спасение, тази ужасна напаст. Или куче, естествено, но пък с кучето идват други проблеми. Някои породи е невъзможно да гледаш в градина - копаят, газят....
Пак казвам, няма лесно щастие.

# 34
  • тук-там
  • Мнения: 4 269
Аз не разбрах - местото в село ли е или в града. Щото е много "готино" да спретнеш един чуден двор, с все огради и да се окаже, че петната от двете ти страни са предвидени за 4 етажни сгради....
Та, проверете цялото КЗСП на квартала.

# 35
  • Мнения: 338
Wild_rabbit,къщата е в град в провинцията,затова използвах "село" В кварталче само с дву-три етажни къщи е,мисля,че тази от дясно е триетажна.Вижда се на снимките.А в какъв смисъл казваш,че е "готино", че няма да се връзва с пейзажа или,че от блоковете ще ми надничат в двора?Simple Smile

# 36
  • тук-там
  • Мнения: 4 269
Wild_rabbit,къщата е в град в провинцията,затова използвах "село" В кварталче само с дву-три етажни къщи е,мисля,че тази от дясно е триетажна.Вижда се на снимките.А в какъв смисъл казваш,че е "готино", че няма да се връзва с пейзажа или,че от блоковете ще ми надничат в двора?Simple Smile


Второто.  Laughing Щом е ниско застрояването - е добре. Но пак зависи къде са разположени петната за строеж. Ориентирай се по съседите. Няма как техните петна да са отпред, а твоето в дъното или обратно.

# 37
  • Мнения: 2 807
Купувай двора, после ще го мислиш.

# 38
  • София
  • Мнения: 5 931
 Е как северен двор? Не го разбирам аз този северен двор? За какво ти е? Още повече, че можеш да имаш южен.
Знаеш ли , в северен двор нищо не вирее. Ние се борим доста време със западен , но по- сенчест двор с трева и туи и растителност и ти казвам 100% в северен двор нищо няма да вирее. Дори тревата,  която уж е за сенчести места, пак е трудна работа и с нея. Освен да се кефиш на северен двор през август в жегите, ама те са прекалено кратки тези жеги в Бг. Виж, ако строиш в южна Гърция, да речем,  разговора можеше и да е друг.
Апропо : и как така и защо ще строите къща без гараж, и това не го разбирам.  Паркоместа поне.

# 39
  • Мнения: 338
Да,права си Yangdze.Ами отначало много исках севверен двор,единствено,понеже е скрит зад къщата,двор пред нея никога не съм искала.Но аз пък хич не вирея на студено,така че едва ли ще си го причиня.Може би ще има някакви постройки,малко място на север за спасение от жегите,каккто казвате..А иначе на юг и запад има пространство и там е за двор.

Но нали човек цял живот като си представя едно,пък после идва друго и малко трудно превключва(аз затова импуснах тема,да чуя повече мнения Simple Smile)
Ние все още чакаме оферта от собствениците иначе  Simple Smile

# 40
  • Мнения: 15 619
Северният двор, ако е една пътечка до оградата, ако има на изток  висока сграда, ако има и на запад висока сграда ( на височина по-голямата от тоз двор), разбирам да описвате някакви страшни сенки и студове, дето нищо не вирее, ама...  Не вярвам всичките изброени да са налични.

# 41
  • тук-там
  • Мнения: 4 269
Ама ти така и не каза, какво е КЗСП то на този двор. Laughing Или аз съм пропуснала.
Да не се окаже накрая, че сте си купили место с 50 кв. застрояване.

# 42
  • Мнения: 68 570
Вече няма петна и КЗСП. Само ограничителни линии на застроянане дават. Да види предвиждането на ЗП и да попита някой проектант или архитект за нормите на застрояване по Наредба 7/2003г.....

# 43
  • Мнения: 338
Wild rabbit,тези неща, предполагам, се виждат в документите на имота,които ние още нямаме.Още цена не сме чули даже.Наследниците на имота май са 4ма души и ние смен говорили с двама от тях,които искаха да продават,но трябва и с другите да се разберат
. .Е,не ми се вярва да е само толкова възможно да се строи,защото наоколо къщите не са малки Simple SmileНо ще видим де,ще ви държа в течение Wink

# 44
  • Мнения: 68 570
В общината може да ги проверите тези неща...там е подробния устройствен план, в т.ч. Застроителния такъв...
Собствениците освен документи за собственост едва ли ще ви бъдат от полза по отношения предвижданията на плана за строителство...

Общи условия

Активация на акаунт