Отговори
  • Мнения: 848
Здравейте, в дилема съм.

Искам да събера повече информация от хора, които вече са си сменили дограмата и стъклата на прозорците. От години се предлагат стъклопакети с нискоемисионни (К-стъкла) и високоенергийни (4 сезона), а в момента на пазара има и нова вариация на последните с по-висока светло-пропускливост.

Това, което ми прави впечатление - реалните потребителски мненията са твърде малко. Въртят се едни и същи думи в сайтовете на дистрибутори на дограма, но няма реални мнения на хора, които няколко години са живели с подобни прозорци и са открили практическите и индивидуалните им плюсове и минуси.

За да е по-структурирана информацията,
моля, отговорете на въпросите по-долу:

* Какво е изложението на прозорците ви?
* С какъв стъклопакет са те?
* Слънчевата светлина, която влиза в помещението достатъчна ли ви е?
* Усещате ли слънчевата топлина, когато застанете до прозореца?
* Какви плюсове сте открили за различните сезони?
* Какви минуси сте открили за различните сезони?
* В крайна сметка доволни ли сте от избора си и ако не с какво бихте го подобрили?

Прозорците у дома гледат на юг (казват, че К-стъкло не се слага за южни изложения), въпреки това у дома е студено дори в слънчеви дни, а аз искам да ми е топло (жилището е на втори етаж, тухлено, но не е изолирано).
Лично аз се колебая между (Нискоемисионно+Бяло+Нискоемисионно) и (Високоенергийно+Бяло+Нискоемисионно).
Мисля си, че ще ми е по-добре да преглътна евентуалния дискомфорт от топлината през лятото, но за сметка на това 3 сезона с вариант (Н+Б+Н) ще ми е малко мрачно (поне така си мисля), но поне топло (искрено се надявам). При вариант (В+Б+Н) се притеснявам, че няма да усещам слънчева топлина в дома си като добавя и по-ниската светло-пропускливост... въобще не ми се избира този вариант заради 2 горещи месеца.

За мен е важно да събера възможно най-скоро информацията. Надявам се тя да бъде полезна и за всички, които стигнат някога до моята дилема! Благодаря!

# 1
  • Мнения: 848
Няма ли някой да сподели личен опит, щото иначе все едно сама със себе си си говоря Crazy

# 2
  • Мнения: 1 354
Аз следя темата, но нямам лични наблюдения Sad
За себе си избирам 4 сезона, защото не обичаме топлото лято-есен.

# 3
  • Мнения: 848
Благодаря!

# 4
  • Мнения: 40 914
Няма ли някой да сподели личен опит, щото иначе все едно сама със себе си си говоря Crazy

Аз имам и двоен стъклопакет с К-стъкло, и троен стъклопакет със стъклопакет  Планистар сън/бяло/нискоемисионно.
Зимата тройният е много по-добър, няма сравнение просто. Лятото не усещам разлика, но при мен южните прозорци са леко навътре (под балкон) и лятно време на практика слънцето не огрява вътре в стаите на повече от половин метър. Само зимно време грее вътре, понеже слънцето е по-ниско над хоризонта, но тогава стопля като печка и пак е добре. Изобщо от сега нататък без оглед на разположенето все такива бих си слагала.

# 5
  • Мнения: 8 230
Ние сме с К стъкло навсякъде от няколко години. Изложение - всичко без север. За южните стаи няма проблем през лятото, слънцето е високо и не грее толкова много вътре. Проблем има в източната спалня, където сутрин е малък ад и в западната всекидневна. Сега и аз съм в дилема дали да не сменим там стъклата с трисезонни. За източната спалня съм сигурна, че ще е удачно, защото зимата там слънце така и така не влиза, но ще се спасим от лятната жега рано сутрин. За западната се колебая повече. Там стоим повече и е приятно есен и пролет като ти пече слънце през прозореца и усещаш как тооли. Не ми се иска да изгубя това усещане заради два месеца жега, когато мога да ползвам и климатик.
Търся и аз реални отзиви. Искам през от есента до пролетта да ми пече, а през лятото да не проникват слънчевите лъчи и да е хладно.

# 6
  • Варна
  • Мнения: 358
Здравейте, аз скоро попитах в една друга тема за дограмата нещо подобно, но за съжаление само Magnifique ми отговори.
Да споделя моя опит: Вкъщи сме с изцяло южно изложение, а дограмата е сменена отдавна, т.е. стъклопакета е най-вероятно бяло/бяло. Като цяло - щом пече слънце, дори и зимата е топло - при температура 10 градуса навън, ако пече цял ден, в стаята е около 27 (така беше миналата седмица примерно). Лятото съответно си е също жега. Етажа е 5-ти. Зимата (вечерта) се образува конденз по стъклата, когато температурите паднат под 2-3 градуса.
А въпросът, който ме вулнува сега е следния:
Какъв стъклопакет да сложим в новото ни жилище (2-ри ет.) на двете южни стаи? Те са с обща тераса пред тях - половината, ще я усвоим, а другата най-вероятно ще остъклим. Доста четох за стъклопакетите и като, че ли препоръчват бяло/енерджи 24мм. стъкло. Дилемата ми за стъклопакета на терасата е - отново ли да е такова или да е някакво по-обикнвено? Или пък на стаята, пред която ще е терасата да сложим по-обикновен стъклопакет, а на терасата бяло/енержи? Чудя се какъв би бил ефекта и в двата случая и кое е рентабилно да се направи?  Ще се радвам и аз да получа повече отговори, използвайки тази тема (надявам се да нямаш нищо против). Simple Smile

# 7
  • Мнения: 40 914
Ако не искаш конденз ти трябва троен стъклопакет. С двоен все ще го има.

# 8
  • Мнения: 319
Здравейте,
тройния стъклопакет няма никакво отношение към конденза. Напротив, колко повече намалявате разстоянието между стъклата, толкова по- неефективен ви става стъклопакета. Троен работи в минимум 42-46 мм.
Най- добрият стъклопакет за южни изложения е комбинация SunGuard, който предпазва от топлината, но не "затъмнява" с неутрално и ако имате поне 40 мм разстояние за троен + ClimaGuardN ниско емисийно, което запазва топлината в стаята. Ефекта е уникален.

# 9
  • Мнения: 40 914
Да бе няма, нали говоря от личен опит. То даже като си сложи човек дланта на двойния и на тройния стъклопакет и се усеща огромна разлика. А висока температура на вътрешното стъкла значи малък или никакъв конденз, това е физика.
И как ги измисли тези 42-46 мм? Троен стъклопакет стандартно е 76 мм.

# 10
  • Мнения: 319
Да бе няма, нали говоря от личен опит. То даже като си сложи човек дланта на двойния и на тройния стъклопакет и се усеща огромна разлика. А висока температура на вътрешното стъкла значи малък или никакъв конденз, това е физика.
И как ги измисли тези 42-46 мм? Троен стъклопакет стандартно е 76 мм.
Явно нямаш никаква идея нито от физика, нито от стъкла. 76 мм най- вероятно ти е профила, не стъклопакета. Стъклото температура няма, има топлопреминаване....
Който иска да чуе, да пита, аз акъл не искам да ти давам.

# 11
  • Мнения: 40 914
Да, профилът е, объркала съм се и си признавам. Но за останалото съм си на мнението. И не ми трябва акъл, защото вече съм се обзавела и не търся какво да купя, а споделям опит.

П.П. Всеки физически обект има повърхностна температура, която е функция на топлопреминаването, но това не и пречи да съществува и да може да с усети и измери. А кондензът зависи именно от тази повърхностна температура, а не от топлопреминаването.

Но за едно си права - кой каквото иска, такова да си слага. Аз имам опит и с двоен, и строен и съм си направила избора.

# 12
  • Мнения: 848
Здравейте момичета!
Ние вече поставихме дограма, но до тук направихме една грешка (частично поправима) свързана с монтажа (като вземем решение какво точно да правим, ще пиша). Избрахме един много рядко използван вариант - ниско емисионно, бяло, ниско емисионно (използван по-често в студените държави).
За сега това, което забелязвам е, че температурата в неотопляема стая пада само с един градус за 12 часа.

# 13
  • Мнения: 1 354
Честито за дограмата! 
С тази конфигурация няма ли да стане парник пролет-лято-есен? Или ще слагаш външни щори за най-големите жеги?
Според теб доколко е намалена светлопропускливостта?

# 14
  • Мнения: 848
Благодаря!

Не, парник няма да стане (предполагам) - на мен топлото, което влиза с този вариант ми е твърде малко (но влиза малко повече от високо-енергийно / бяло / ниско-емисионно ). Ето днес имаше горещо слънце сутринта и ако бяхме със старата дограма вътре щеше да е топло, а сега температурата се покачи само с 2 градуса.

По спецификация:
Светлопреминаване - τv (%) 76
Отразяване на светлина - ρv (%) 16
Цветопредаване - RD65 - Ra (%) 97
Преминаване на слънчева енергия - τe (%)45

Гледах ето това и се донавих за този вариант:
http://www.glassforeurope.com/en/issues/glazing-solutions.php

Общи условия

Активация на акаунт