Семейство и "собственост" върху генетичния материал

  • 12 685
  • 84
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 14 654
Не че пред мен и мм стои подобен въпрос, защото и двамата не сме подходящи за донори на генетичен материал, но хипотетично бих била против. Не заради друго, а чисто и просто от ревност. Не мога да понеса мисълта, че няма всичките деца, създадени от мъжа ми, да са родени от мен - може да е примитивно и да бъде опрделено като грозно и егоистично, но това е положението,  по-скоро бих удушила чуждите котенца, отколкото да живея с мисълта, че съществуват.

# 31
  • Мнения: 297
Според мен би следвало да е собственост, става дума за много сериозни неща - за човек, от плът и кръв, с права като всеки друг. А светът е малък и при евентуално доказване на роднинска връзка, той би се явил съвсем законен наследник на дарилия материал.
Така че, ако оставим чисто емоционалната гледна точка, която е необятна, и погледнем от съвсем практична - цял живот човек се трепе да постигне нещо, което да остави на децата си, за да имат по-лесен и сигурен живот, те малко или много са изтърпели лишения докато това е постигнато и накрая граденото заминава, за да си живеят живота съвсем непознати хора.
Затова да, нужно е съгласие, защото последствията са не само за даряващия.
Децата родени от донорни яйцеклетки не се явяват наследници на донорите си. Всеки донор е регистриран и не може една акция на дарение да се наказва ( тя и не се наказва)
Проблем може да има от друго естество - подобните се привличат. Може след години някое от децата на донорката да се влюби в "непознатата си сестра или брат". Ето тук вече наистина ще има огромен проблем. Честно казано не знам как е уреден този въпрос в настоящите законодателства

# 32
  • Мнения: 46 558
ast2017, на теория може и да е така, но на практика всичко е възможно. Щом се прави от хора винаги трябва да се отчита фактора човешка грешка в документите.
Другата причина, която си посочила също, макар че уж би трябвало природата да има защитен механизъм.

# 33
  • Мнения: 14 654
Проблем може да има от друго естество - подобните се привличат. Може след години някое от децата на донорката да се влюби в "непознатата си сестра или брат". Ето тук вече наистина ще има огромен проблем.

Някой май е чел "Стъклени съдби" наскоро и още се вълнува. Истината е обратната - привличат се противоположните, защото така природата гарантира по-устойчиво поколение, така че да харесаш брат си е малко вериятно, по-скоро ще се гнусиш от него, точно както се гнусиш от идеята да легнеш с брат си, с когото сте расли заедно.

# 34
  • Мнения: X
Провокирана от една скорошна случка, където жена дари яйцеклетки без съгласието на съпруга си и с това действие си навлече семейни проблеми, се замислям доколко се простира волята на индивида относно "собствеността" (образно казано, разбира се) върху генетични материал - собствения и на партньора - в рамките на семейството. Бихте ли се съобразили с желанието на партнора да дадете или не донорски материал? А очаквате ли той/тя да се съобрази с вашето? Или по-скоро смятате, че бидейки господар на собственото си тяло, човек не следва да оставя партньорското съгласие да води решенията по подобни въпроси?

Говоря за семейства с или без брак, с деца или без, в хармонични отношения, а не в състояние на полуразпад, където вече е ясно, че всеки си прави каквото му изнася. Нека темата не се превръща в спор "за или против донорството".
Замислих се И каква е вероятността моите деца един ден да се "залюбят" с техни родни полусестри?

Мисля, че съгласие за подобно дарение (и в двете посоки) трябва да има не заради "семейната собственост" върху генетичния материал, а заради евентуалните последици от това.


# 35
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Ако нямат и не планират да имат общи деца, смятам че не би трябвало мнението на партньора да е от значение.
Ако обаче има общи деца абсолютно категорично човек би трябвало да се съобрази с мнението на партньора. Дори когато вече не ти е партньор. Т.е. не с партньора, а с другия родител на децата. Защото след като ще създаваш полубратя/сестри на децата си другият им родител би трябвало да има думата.
Аз например съм против донорството на генетичен материал що се отнася да мен и съпруга ми. Не мога да приема, че някъде (а София не е никак голяма) ще има братя/сестри на моите деца и аз няма да ги познавам. Ами ако някой ден тръгнат да се женят помежду си?  newsm78 Дори да не се случи цял живот ще треперя.

# 36
  • Мнения: 6 917
Ако в коментираната ситуация жената го е направила тайно разбирам защо мъжът се е ядосал.
Не го е направила тайно. Просто той не е бил съгласен, а тя въпреки това го е направила.

Пак мога да го разбера донякъде, кофти е да направиш нещо такова против волята на половинката, хубаво е да има единодушие по въпроса разбира се. Но това са някакви техни различия и за мен е малко странно да не могат да достигнат до консесус, най-вероятно имат и други проблеми и неразбирателства.

Дори когато вече не ти е партньор. Т.е. не с партньора, а с другия родител на децата. Защото след като ще създаваш полубратя/сестри на децата си другият им родител би трябвало да има думата.
 
Моля? Аз не съм чула разделени родители да са искали чуждото съгласие когато наистина решат да създават полубратя/сестри на общото дете/деца Crazy Говоря за действително забременяване, защото даряването на генетичен материал не е еднозначно със създаване на дете.

# 37
  • Мнения: 30 802
Моят син има 2 полусестри, само че някак съм уверена къде точно живеят и как се казват:) хич не е същото.

# 38
  • Мнения: 533
В моя близък кръг имаме близка,която се опитва да забременее,но и двамата са с репродуктивни проблеми и може да стане само с донорска яйцеклетка.Питала е няколко нейни познати, дали искат да и дарят яйцеклетки,но всички са отказали,по различни причини.Мен не ме е питала ,но то е само защото и ние бяхме дълги години с репродуктивни проблеми и сега за наше голямо щастие съм бременна.Но винаги съм се чудила,един ден живот и здраве като родя,дали ще ме попита и аз какво бих направила.Също не знам и мъжът ми как би реагирал.Минавала съм през Ин витро процедури и знам колко са тежки и психически и физически.Но пък и също знам ,колко е трудно,да искаш дете,а да не се получава.

# 39
  • Мнения: 2 286
Когато бившият ти партньор има деца от друг партньор - ти и децата сте наясно с тях и те с вас. А когато децата са неизвестни, не е редно, според мен, да не се интересуваш от потенциални проблеми. Може би ако се дарява в чужбина, не би било от такова значение, но все пак.
А и дори вероятността да се случи среща м/у полубратя/сестри да е 0,00001%, ако се случи точно на твоето дете, все тая какво казва стъкмистиката. Та затова смятам, че трябва съгласието и на двете страни(родители).

# 40
  • София
  • Мнения: 6 370
Според мен би следвало да е собственост, става дума за много сериозни неща - за човек, от плът и кръв, с права като всеки друг. А светът е малък и при евентуално доказване на роднинска връзка, той би се явил съвсем законен наследник на дарилия материал.

няма такова нещо. никъде по света - нито при явно донорство, нито при анонимно донорство - няма предвидена възможност за такива претенции.
дарените клетки стават собственост на друг човек и роденото от тези клетки дете наследява този друг човек, а не донора.

а вероятността децата един ден да се залюбят със свои полубратя/полусестри по донорство е клоняща към нула и не се знае дали не е по-ниска от вероятността да се залюбят с полуроднини вследствие на предишни връзки на бащата...

който може да смята вероятности, да опита да го сметне. компетентните лица са изчислили така, че позволяват у нас не повече от 5 дарения на гамети от един донор.


# 41
  • Мнения: 297
Проблем може да има от друго естество - подобните се привличат. Може след години някое от децата на донорката да се влюби в "непознатата си сестра или брат". Ето тук вече наистина ще има огромен проблем.

Някой май е чел "Стъклени съдби" наскоро и още се вълнува. Истината е обратната - привличат се противоположните, защото така природата гарантира по-устойчиво поколение, така че да харесаш брат си е малко вериятно, по-скоро ще се гнусиш от него, точно както се гнусиш от идеята да легнеш с брат си, с когото сте расли заедно.
Не съм чела книгата. Не споря,но ми е интересно, ако има някаква достоверна статистика по въпроса.
 На времето това е било норма в Англия- да се женат първи и 2-ри братовчеди, но причините са били други. Природата няма защитен механизъм - освен, че при дълго вътреродствено кръстосване започват по-често да се раждат индивиди с дефекти.

# 42
  • София
  • Мнения: 19 319
В една книга на Крайтън "Ген" - при известен лекар идва някаква бяла повлекана и твърди, че му е дъщеря, тъй като той е давал сперма като студент, тя направила някакви проучвания и излиза, че само той може да е бащата.
Но тя също така претендира, че й е прехвърлил някакъв "дефектен" ген (на алкохолизъм) и всъщност го изнудва, за да не го съди. Накрая асистентът му го съветва да се навие с аргумента, че като нищо ще загуби едно дело

# 43
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Дори когато вече не ти е партньор. Т.е. не с партньора, а с другия родител на децата. Защото след като ще създаваш полубратя/сестри на децата си другият им родител би трябвало да има думата.
 
Моля? Аз не съм чула разделени родители да са искали чуждото съгласие когато наистина решат да създават полубратя/сестри на общото дете/деца Crazy Говоря за действително забременяване, защото даряването на генетичен материал не е еднозначно със създаване на дете.
Така е, не са искали. Но тях ги познаваш и не е проблем. Изобщо не е същото. Проблемът при донорството е, че няма да познаваш децата. И ако някой ден се оженят за твоите деца, с които са полубратя/сестри става проблем. Дори да е 0,1% вероятността, аз не бих искала да я мисля и да се тревожа цял живот.

# 44
  • София
  • Мнения: 6 370
донорството е, че няма да познаваш децата. И ако някой ден се оженят за твоите деца, с които са полубратя/сестри става проблем. Дори да е 0,1% вероятността, аз не бих искала да я мисля и да се тревожа цял живот.

вероятността не е 0,1% - това би било много голяма вероятност. вероятността е практически нулева.

Общи условия

Активация на акаунт