Счетоводител в нужда се познава 13

  • 58 693
  • 760
  •   1
Отговори
# 135
  • София-Младост
  • Мнения: 23 397
Знаете ли какъв период отнема на НОИ да изплати болничен? От 1 Октомври още не са ми изплатили нито стотинка.
Десетина работни дни от подаването от работодателя, ако няма някакъв проблем по него...нямаш ли ПИк да провериш?

Не, нямам. Минали са много дни от предаването на работодателя.
Аз мислех, че те влизат директно в НОИ, в момента, в който лекарите ги издадат, а не се занимава работодател да им ги праща. НОИ как разбират дали го носим на първия или на третия ден на работодател?
Болничния лист се подава и от лекар и от работодател. Работодателя има задължение да го входира до 10- то число на месеца, следващ получаването му. Т.е. вие сте го предали октомври, работодателя го предава до 10.11.
Всеки работодател води дневник на тези болнични листове и този вх.номер и датата се вписва и в приложението, което се попълва за НОИ.
Затова отидете до НОИ, извадете си ПИК и проверете какво се случва.

# 136
  • Мнения: 3 757
мисля,че само това, да декларира и внесе разликата до 30,04,

# 137
  • Мнения: 14 473
Момичета...наемодател,ФЛ, какви задължения има освен да декларира прихода от наем до 30 април Thinking
      Ако наемателят е физическо лице, то и авансови вноски се декларират     и внасят

# 138
  • Пловдив
  • Мнения: 41 020
Момичета...наемодател,ФЛ, какви задължения има освен да декларира прихода от наем до 30 април Thinking
      Ако наемателят е физическо лице, то и авансови вноски се декларират     и внасят
А ако Наемателя е чуждестранно лице,жител на страна членка...Гърция  Thinking май няма да има промяна,нали...?
Т.е. Наемодателя има задължени на всяко тримесечие да удържа и внася 10% ав.данък...

# 139
  • Мнения: 14 473
Момичета...наемодател,ФЛ, какви задължения има освен да декларира прихода от наем до 30 април Thinking
      Ако наемателят е физическо лице, то и авансови вноски се декларират     и внасят
А ако Наемателя е чуждестранно лице,жител на страна членка...Гърция  Thinking май няма да има промяна,нали...?
Т.е. Наемодателя има задължени на всяко тримесечие да удържа и внася 10% ав.данък...
       Да!

# 140
  • Мнения: 144
Здравейте! Имам следния проблем - от 2011 години съм самоосигуряващо се лице, което си внася всички осигуровки и данъци! В началото се осигурявах на 1000 лв., след 2015 вече на 420 лв. 2013 родих и съм ползвала майчинство 2 години! Проблемът е че имам заверен осигурителен стаж само по време на майчинството, а за останалите години - не! Не съм извършвала дейността си, но всичко си плащам! Данъчна декларация към НАП е нулева, но имам други доходи, които декларирам! Някой би ли ми дал съвет какво да правя! Внасям всички осигуровки и данъци, но трудов и осигурителен стаж?

# 141
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 446
Здравейте! Имам следния проблем - от 2011 години съм самоосигуряващо се лице, което си внася всички осигуровки и данъци! В началото се осигурявах на 1000 лв., след 2015 вече на 420 лв. 2013 родих и съм ползвала майчинство 2 години! Проблемът е че имам заверен осигурителен стаж само по време на майчинството, а за останалите години - не! Не съм извършвала дейността си, но всичко си плащам! Данъчна декларация към НАП е нулева, но имам други доходи, които декларирам! Някой би ли ми дал съвет какво да правя! Внасям всички осигуровки и данъци, но трудов и осигурителен стаж?

Вземи си един ПИК от НАП и/ или от НОИ и виж дали за годините в осигуряване имаш подаден обр.1. Не е проблем и сега по принцип да се завери осиг. книжка за стари периоди.

# 142
  • Мнения: 144
Благодаря! Имам ПИК към НОИ и НАП, но отказват да ми заверят годините като трудов и осигурителен стаж, защото пускам нулева Декларация!

# 143
  • Мнения: 1 653
Благодаря! Имам ПИК към НОИ и НАП, но отказват да ми заверят годините като трудов и осигурителен стаж, защото пускам нулева Декларация!

Нормално.
Интересно, какво е това "всичко", което плащаш на нулева декларация? Не всеки доход става за трудов стаж.

# 144
  • Мнения: 144
Плащам данъци, осигуровки на 460 лв

# 145
  • Мнения: 1 653
А какво е основанието да получаваш тези 460 лева? Не е тъпо любопитство. Както вече писах - не всеки доход става за трудов стаж.

# 146
  • Мнения: 144
Вписан адвокат, но не съм практикувала изобщо! Поради трудна бременност, раждане и сега боледуване на детето! Не съм работила, но плащам и не съм спирала да плащам!

# 147
  • Мнения: 1 653
Вписан адвокат, но не съм практикувала изобщо! Поради трудна бременност, раждане и сега боледуване на детето! Не съм работила, но плащам и не съм спирала да плащам!

И тогава на какво основание плащаш???
Кое приложение в декларацията попълваш?
Май само си плащаш без да имаш причина за това.
Което означава, че по-скоро ще трябва да искаш да си вземеш парите обратно Simple Smile

# 148
  • Мнения: 144
Аз не искам да си взема парите! Просто искам да знам ще ми бъде ли признато като осигурителен стаж и трудов или не! Не съм се отписала и искам да работя, но обстоятелства са такива! И защо да не ми бъде признат, на какво основание? Внесени осигуровки-осигурителен стаж!

# 149
  • София-Младост
  • Мнения: 23 397
Аз не разбрах коя декларация е подавана като нулева.
Вие СОЛ и на база на това си внасяте осиг.вноски...всеки месец подавате ли декларация обр.1 и веднъж обр.6?
Явно объркването идва от тази нулева декларация.

Общи условия

Активация на акаунт