160 благодарни Американки въртят тиквеници и пазаруват Коледни подаръци!

  • 94 510
  • 730
  •   1
Отговори
# 60
  • WA, USA
  • Мнения: 512
Ние нали не празнуваме Коледа, при нас тази питанка отсъства. Фръцлите разсъждават критично (без да критикарстват) по отношение на разните празници. Вече приканваме (pre)teen-гостите за РД да дават дарение на предпочитана организация, вместо да носят вещи. Така фокусът остава там, където трябва да е: върху прекараното време с приятели, а не върху кама̀рата торби с подаръци и тяхното разопаковане.

А подаръкът от нас за нас е семеен и обхваща 4-те РД - някаква екскурзия.

Сега, когато Фръцлите са по-големи е далеч по-лесно да разберат и да разсъждават сами по тези теми. Щеше да е направо невъзможно за тях (както за всяко дете) да схванат идеята за разточителството, ако бяха по-малки.

опитвам се отдавна да го правя това, но все още им е трудно макар и не са малки деца вече. Малкият казва - да, добре ще е да дадем парите/вещите на някое нуждаещо се семейство - с насълзени очи и треперещ глас, не защото толкова се умилява от мисълта, а защото му е мъка за липсата на подаръци.

# 61
  • Мнения: 8 163
Румка, моите не са ли по-големи (14 и 11)?

# 62
  • WA, USA
  • Мнения: 512
Румка, моите не са ли по-големи (14 и 11)?
Да, моите са 7 и 11, но отдавна ги дъвчем тези проблеми и все надявах да видя ефект вече.

# 63
  • Мнения: 103
Всяка година я повдигаме тази тема и всяка година ми е интересно Фея как е организирала празниците вкъщи. Аз например не мога да накарам мм дори да намали подаръците. Давам бюджет, пазаруваме разумно по амазон, гледам да са полезни неща поне и една седмица преди Коледа мм изпада в някаква предпразнична истерия и купува един тон боклуци. Не се шегувам, всяка година се разправяме.

Фея, празнувахте ли с подаръци когато бяха малки децата?


# 64
  • Мнения: 4 290
Ние нали не празнуваме Коледа, при нас тази питанка отсъства. Фръцлите разсъждават критично (без да критикарстват) по отношение на разните празници. Вече приканваме (pre)teen-гостите за РД да дават дарение на предпочитана организация, вместо да носят вещи. Така фокусът остава там, където трябва да е: върху прекараното време с приятели, а не върху кама̀рата торби с подаръци и тяхното разопаковане.

А подаръкът от нас за нас е семеен и обхваща 4-те РД - някаква екскурзия.

Сега, когато Фръцлите са по-големи е далеч по-лесно да разберат и да разсъждават сами по тези теми. Щеше да е направо невъзможно за тях (както за всяко дете) да схванат идеята за разточителството, ако бяха по-малки.

опитвам се отдавна да го правя това, но все още им е трудно макар и не са малки деца вече. Малкият казва - да, добре ще е да дадем парите/вещите на някое нуждаещо се семейство - с насълзени очи и треперещ глас, не защото толкова се умилява от мисълта, а защото му е мъка за липсата на подаръци.
Разбирам те какво казваш и идеята е хубава, но така формулирано звучи като ние няма да имаме коледа , а друг ще има, друг ще получи вашите подаръци. Все едно наказание.

Аз моята Коледа не я давам и подаръците не  задължително да са много или скъпи, но самия празник ми е хубав. Така съм отгледана от бебе, с очакването на коледа, с голямо семейно събиране...Баба започваше приготовленията дни преди празника. Консуматорството няма общо, защото сме празнували и тежки години на криза, но празник е имало.  Обичам  празника, мечтателски ми е и добродетелен даже, нищо негативно не виждам в традиционното празнуване.

# 65
  • Мнения: 103
Аз отново.

Планираме пътуване до west coast лятото. Мислим да кацнем в Сан Диего и да шофираме до Холивуд и ЛА и след това до Сан Франциско. По три дни престой навсякъде. Струва ли ви се постижимо, някой има ли каквито и да е препоръки? Ще пътуваме с моите родители, затова не искаме да летим навсякъде. Ще ни излезе чувствително по - евтино да се придвижваме с кола.

Ще търсим accommodation през airbnb, така че ако също имате препорък къде в гореспоменатите градове да нощуваме...

# 66
  • Down south
  • Мнения: 7 669
@ so what?
Цитат
Аз моята Коледа не я давам и подаръците не  задължително да са много или скъпи, но самия празник ми е хубав. Така съм отгледана от бебе, с очакването на коледа, с голямо семейно събиране...Баба започваше приготовленията дни преди празника. Консуматорството няма общо, защото сме празнували и тежки години на криза, но празник е имало.  Обичам  празника, мечтателски ми е и добродетелен даже, нищо негативно не виждам в традиционното празнуване.
Добре казано!
Обожавам Коледа, очакването, подготовката, декорацията, настроението и всичко красиво, което предизвиква у хората или поне у  тези около мен.
И аз съм отгледана и възпитана да тача и почитам празниците, винаги съм го правила и дкато моге, винаги ще го правя.

# 67
  • Мнения: 4 290
Аз отново.

Планираме пътуване до west coast лятото. Мислим да кацнем в Сан Диего и да шофираме до Холивуд и ЛА и след това до Сан Франциско. По три дни престой навсякъде. Струва ли ви се постижимо, някой има ли каквито и да е препоръки? Ще пътуваме с моите родители, затова не искаме да летим навсякъде. Ще ни излезе чувствително по - евтино да се придвижваме с кола.

хубаво сте го измислили, така ще видите повече отколкото като летиш. Калифорния е красива, на всякъде има какво да се види.


На мен ми харесва идеята на Фея за обединените във една ваканция рождени дни. Хем е подарък, хем е весело, хем е семйно и остават хубави спомени. После на самия ден е лесно да се отбележи с една торта или хубава вечеря и пожеллллания.

# 68
  • Мнения: 4 290
 Пак съм аз, влизам  само да напомня на тези които даряват хранителни продукти, че най-голяма е лисата на пресни такива. Контейнерите се проверяват редовно и пресни плодове и зеленчуци и вакумирни стоки се разпределят веднага. Ябълки, цитруси и кореноплодни са издържливи например и биха зарадвали хора в нужда.

# 69
  • Мнения: 556
Колкото хора, толкова отговора ще получиш. Животът ни е комфортен, но дали съм доволна като цяло, по-скоро не. Има много неща които ме дразнят в манталитет, култура, образование, политика.

sipirumi, би ли споделила кое в образованието не ти харесва? А в манталитета?

Също така, бих искала да попитам дали си имала опит в социалната сфера в България или директно в САЩ започна да работиш по специалността си?

# 70
  • The QC to be!!!
  • Мнения: 5 345
Желанието е само едно, да сме здрави. Подаръци не искам!

# 71
  • Мнения: 690
Желанието е само едно, да сме здрави. Подаръци не искам!
Напълно съм съгласна. Това е най-важното да сме живи и здрави и си го пожелавам от все сърце. Е ако намеря и подарък под елхата за мен, няма да го върна Wink.

# 72
  • The QC to be!!!
  • Мнения: 5 345
Елха няма да има (пак), първо не ми се занимава, 2ро, имаме пернато което лети, и си представям в какъв clean up ще се вкарам ако украсим една.  Crazy
Когато имам нужда от нещо, предпочитам сама да си го купувам. От както се помня, все съм получавала подаръци които не са ми баш по вкуса.  Blush 

Фея, да ти докладвам, купих Pure Juicer. Като ми го доставят и го ползвам (надявам се края на идващата седмица най-късно), ще споделя опит. Аз питах преди, но не помня дали и какво ми отговори. Колко време отнема да изчистиш твоят след ползване? И кърпи или пликове ползваш, и къде ги държиш между ползванията?

# 73
  • WA, USA
  • Мнения: 512
Колкото хора, толкова отговора ще получиш. Животът ни е комфортен, но дали съм доволна като цяло, по-скоро не. Има много неща които ме дразнят в манталитет, култура, образование, политика.

sipirumi, би ли споделила кое в образованието не ти харесва? А в манталитета?

Също така, бих искала да попитам дали си имала опит в социалната сфера в България или директно в САЩ започна да работиш по специалността си?

Deya 2, това е мой поглед и опит, нямам намерение да предизвиквам полемики - предполагам ще намериш много хора, които са доволни от образованието (средно и висше) в САЩ. Средното ми се струва доста повърхностно, с много повтаряне на материала през различните години, недостатъчна връзка между САЩ и света, общо взето е представено от Американо-центристка гледна точка (в това се включва християнската бяла култура е по по най идеи, които се прокрадват навсякъде в кърикюлъма). Висшето (специално в социална работа, нямам поглед над други дисциплини), предоставя абсолютния минимум, а всичко останало - ще го научите с практиката. За парите, които се плащат - не е достатъчно, и не е добра основа, според мен се иска по-цялостен подход към социалната политика, практика, и умения, които да са пак свързани със световните практики - САЩ не е остров, нито пък се е пръкнала като държава от нищото. Но средно статистическият американец, закърмен с евтин популизъм, не го знае това.
Не ми харесва празното самочувствие, прекаления консумеризъм, както казах вече плоския национализъм и патриотизъм. Предполагам тези черти могат да се намерят навсякъде, в която и държава да отидеш. Но тук забелязвам държавна политика към насърчаване на гордо изпъчени гърди и на гол тумбак чифте пищови.
Ние не сме живели в големи градове, които са по-космополитни и прогресивни в културата си. Опитът ми идва от живот на село/малки градчета.

В България имах около година-две опит в социалната сфера, но в САЩ започнах със социална работа, която не изискваше диплома, за да мога да покажа умения първо и след това започнах да кандидатствам по специалността си, с диплома и опит от двете страни.

# 74
  • Мнения: 556
sipirumi, благодаря за отговора! С въпроса си не целя да създавам противоречия в темата, беше ми любопитно да разбера кои черти от американския начин на живот се възприемат по-трудно или по някакъв начин са несъвместими с ценностната система на дошлите от други държави там, а темата за образованието по принцип ми е интересна. За прекаления патриотизъм съм чувала и знам, че има хора, на които не им допада.

Последна редакция: чт, 07 дек 2017, 01:47 от Deya 2

Общи условия

Активация на акаунт