Веганството - да споделим опит - тема 19

  • 60 011
  • 600
  •   1
Отговори
# 495
  • София
  • Мнения: 4 331
Основните дефицити, които срещам са: желязо - отпадналост, не мога да бягам по начина, по който съм свикнала, замаяност, уморявам се лесно; витамин Д - тревожност, депресия; протеини - повишен апетит към храни, които го съдържат. Б12 също ми е ниско, но неговата липса не знам в какво се изразява.

# 496
  • София
  • Мнения: 5 201
Идея за гладните новоизлюпени вегани/постещи -- сусамов тахан върху безглутенов истински хляб. Под истински разбирам от естестяени брашна,  с цялата им сила,  а не пяна от някакви бели неща с извлеци от тапиока, лупина и тн. Брашна от елда, нахут, просо, ориз.
А защо безглутенов? Просто никой не прави глутенов с 1/3 нахут.
Особено сега, лятото, какво му трябва на човек повече от такъв хляб с тахан и кило домати:)
Таханите може да са и от друго,  ето и разнообразие Simple Smile

# 497
  • In the land of Never Never
  • Мнения: 1 797
Skrekkelig, аз правя прегрешения. Има храни, които не съм изключила напълно като шопска салата, баница или таратор (ММ много обича, но класически и хапвам от неговия). Не държа да се лепя с етикет "веган", просто избягвам животински продукти, без да стигам до крайности (като да стоя гладна, но на инат да не хапна спагети с пермезан).
Ти храниш ли се пъноценно? Въпросът е да не ти липсват хранителни вещества, напр. белтъчини (макар, че масово се прекалява с тях). Ако си свикнала на по-голям прием, може да е въпрос на пренастройка на организма. Аз ям обикновено 2 пъти на ден- когато огладнея.

Има доста сполучливи заместители на млечни продукти, пармезана на Violife, prosociano WEDGE, твърдо сирене, което може да се настърже върху паста, за пица стават кашкавалите на Green Vie, за таратор става подквасената напитка КашуНада, на D-free, малка е бутилчицата, но може доста да се разреди, става вкусно като рядък айран. Един много вкусен салам си купих, Чоризо, на българска фирма, става за сандвичи идеално. От тези неща някак си не те кара да ядеш много, така че не се преяжда, и въпреки че не са евтини, се използват икономично.

# 498
  • Linz
  • Мнения: 11 619
О, да. Имам в хладилника веган кашкавал, йогурти, напитки, наденички, стекове, заместител на яйца... Миналата седмица си правих майонеза от аквафаба- става страхотна.

# 499
  • Мнения: 3 865
Glikoza, мерси за идеите. Намерих сайт от който могa да си купя доста от нещата. Днес си правих веган пица с дом пюре и без веганска моцарела. Отгоре наредих домати, тиквички, патладжан и парченца тофу. Не ме кефи това тофу, дано предложените от теб сирена имат повече вкус.  Ама иначе стана добре.

# 500
  • Мнения: 383
По принцип има голяма разлика между plant based храненето и това да си vegan. Когато видях, че има форум на български език много се зарадвах. Но виждам, че темата е насочена към съвсем друга група хора.
Едни от най-добрите атлети , актьори в световен мащаб са на plant based меню, като много от тях са вегани. Веган не е етикет , не е просто хранене....  това е начин на живот, в който се бориш да спасяваш животни , мислиш за околната среда за своето здраве и това на близките ти. Изключително много се радвам, че моята заобикаляща среда на 90% е такава, като някои от нас са активни спортисти и шампиони.
Вече има много филми и литература, лекции на известни професори, относно правилното plant based хранене, ако говорим само за храненето. Има със сигурност много информация на английски, холандски, испански , като на български език за сега не ми се е налагало да търся нищо. От както съм веган нямам никакви дефицити, докато преди ми се е налагало да си бия б12. и т.н
Не се заяждам или да се сърдя на някой, но се опитах да махна тикчето за да не получавам повече известия от тази страница , а продължавам да получавам.
Моля, ако някой знае как да оправя този проблем да ми пише на лични, Simple Smile

ПС сега ми писаха как, да го оправя, повече няма да спамя в темата Grinning

Последна редакция: вт, 25 авг 2020, 10:52 от AlisaHofman

# 501
  • Dope Reach
  • Мнения: 4 049
Още по-вкусна става пицата с много рукола и деликатес от кашу. Simple Smile

Аз днес за първи път ще правя веган версия на mac & cheese - макарони със сирене. Ако се получи добре, ще споделя рецептата.

# 502
  • София
  • Мнения: 5 201
Моля, ако някой иска промишлени количества био тученица (в София) да ми пише, , но трябва да дойде да си я вземе довечера. След вчерашния дъжд за мен се явява гигантски плевел,  та ако иска, може и да плеви. Ако иска, може да си носи най-обикновена ножица, за да му е чистичка. Аз я скубя.
Бих я изяла цялата, но не мога:(

Алиса, наблюденията ти за тази тема не са пълни и те моля да се "върнеш"  и пишеш тук! Можеш и да не четеш!
Ти си напълно права, но никой не знае какво ще се случи в следващия момент. Моите наблюдения са, че посоката винаги е към вегетарианство и веганство, било за периоди (с години) или диети (с месеци) или пък изцяло... А изключенията са малко.
Много ми стана мило от поста ти!

Последна редакция: ср, 26 авг 2020, 12:26 от ЗаСлон

# 503
  • Dope Reach
  • Мнения: 4 049
Включвам се само с отзив за рецептата, която споменах. Ми, не ми хареса. Някои го описват като супер добра веган алтернатива на mac & cheese, но според мен или не го правя, както трябва, или продуктите просто не са съчетаеми. Сосът се прави от сварени картофи и моркови, към тях се добавя чесън, хранителна мая и подправки, минават се през блендер и с всичко това се залива сварената паста.

Та, ние си ядохме паста с кой каквито добавки искаше в крайна сметка. Grinning И отделно картофено-морковено пюре. Е, поотделно бяха супер. Grinning

# 504
  • София
  • Мнения: 4 331
mac & cheese е американска вариация на паста. не знам как биха реагирали италианските баби на този сос Simple Smile

има толкова хубави италиански рецепти, които търпят вегански вариации Simple Smile

# 505
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 781
Harpalike,много вярно Hug
У нас се прави паста почти винаги веган, само дето мм после добавя пармиджано. Аз минавам с малко зехтин и толкоз.
Уви,трудно намирам разни веган заместители и вече са отказах окончателно да търся.Нямам нужда.

# 506
  • Dope Reach
  • Мнения: 4 049
Очевидно на доста вегани им липсват някои животински продукти. Вероятно това е причината да се мислят такива рецепти, поне аз така си го обяснявам. В крайна сметка, пастата се оказва, че я предпочитам стриктно по българската - с много лютеница.

# 507
  • Мнения: 3 865
Поръчах си вегански наденички и веган моцарела. Абе... става... ама се усеща че нещо не е наред. Наденичката обаче добре са я овкусили и се ядва. Но пак не задоволява нуждата ми от сирене и месо некак си... Май ще си остана с този опит - предпочитам боб и грах пред тия изгъзици. Чудя се дали сиренето може да се замрази защото съм купила едно кило и скоро няма да го изям

Последна редакция: чт, 27 авг 2020, 23:44 от Skrekkelig

# 508
  • София
  • Мнения: 4 331
Дай го на някого, който ще му се зарадва на това сирене. Не се замразява по принцип.

Аз също не си падам по заместителите - тофуто не е сирене и никога няма да бъде. Гръцките веган сирена (Виолайф ли бяха) повече го докарват на вкус и като съм прималяла в края на постите, мога да се залъжа с някое друго веган чедър сирене или ерзац моцарела. Делишу ми е просто вкусно, но не е сирене за мазане (а и не е нужно да бъде).

# 509
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Аз опитвам всичко веганско, което излезе на пазара. Повечето неща не повтарям, но има някои, в които направо се влюбвам.

Последна редакция: пт, 28 авг 2020, 01:27 от SaRaNia

Общи условия

Активация на акаунт