Пазарът на недвижими имоти - какво се случва реално?-22

  • 83 324
  • 734
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 1 555
За цените на земеделската земя не се ориентирайте по обявите. Всеки си ги пуска в Е/кв.м и чака купувач. Обикновено не го дочаква. Има го и момента с градските легенди - баба Пена от наше село продала някога за хиляди - значи и моето струва толкова, че и повече, понеже днес живота е по-скъп, нали... Или пък чакаме бума на руснаците, англичаните, и който там има да идва в България и да сипе милиони, да построят железница пред вкъщи (това е аргумент на съвсем реален продавач) и т.н.
Това са разсъждения по принцип, районът, в който иска да купи Magnifique не ми е познат и може и да си струва парите, не споря.

# 721
  • Мнения: 1 354
Ами от едната обява, дето е 40 000 лв. за 2 декара извън регулация този ми обяснява как преди друг имот му купили руснаци. Но може и да е подучул. Тези цени наистина са космически за кой да е район извън море и около столица....

# 722
  • София
  • Мнения: 5 882
Най лошото на тези вили е  че често са извън населени места и нямат съседи. От къде канал, вода, асфалт и достъп в кално време. Ще разграбят циганите набързо всичко. Няма как да ходиш всеки ден. Вода от кладенец дори да има си е сложна работа с хидрофори и т.н. И  като добавиш разправията и бачкането всеки път като идеш докато облагородиш наоколо. И бързо ентусиазма и розовите очила падат. Отделно комари и кърлежи кат нахапат децата веднъж дори и става лошо. Имам такива приятели, много ентусиазирано купиха една вила, продадоха след само 1 лято. Не е за всеки. С тая инвестиция с години можеш да обикаляш из селския туризъм без да блъскаш и копаеш... Кеф ти тук кеф ти там.. Ама пък може това да се иска на някой... Знам ли

# 723
  • София
  • Мнения: 4 192
Мястото около язовирите е много специфично. Наистина обърни се към специалист  Wink
А иначе и ние от 2 години купуваме замеделска земя. Някой искат много, с други се договаряш. Много роднини като почине някой продават на безценица, което е жалко  Tired

# 724
  • Бургас
  • Мнения: 5 899
Радвам се, че повече хора мислят така, белким паднат цените Simple Smile
Щом хората продават на толкова високи цени - 10 000 лв/декар, значи има начини. Четох една статия и се свързах с архитект по случая, касае се за Наредба 19. Все пак този архитект ще ми каже доколко си заслужава такова нещо:

РАЗРЕШЕНИЕ ЗА СТРОЕЖ В ЗЕМЕДЕЛСКИ ЗЕМИ

Чл. 13. Разрешение за строеж се издава от главния архитект на общината въз основа на писмено искане на собственика, към което се прилагат следните документи:

1. документ за собственост на поземления имот;

2. влязъл в сила подробен устройствен план или виза за проектиране;

3. инвестиционен проект съгласно разпоредбите на чл. 144, ал. 1, т. 3 ЗУТ;

4. разрешения за право на водоползване, електрозахранване, включване на отпадъчните води в съответния водоприемник, както и съответните заключения и оценка от органите на околната среда, здравен контрол, санитарния контрол, противопожарната охрана, когато такива се изискват по действащото законодателство в зависимост от предназначението на съответния строеж.


Чл. 14. (1) Разрешението за строеж се издава за селскостопанските сгради, постройки, съоръжения и мрежи, включени в подробния устройствен план, или само за онези от тях, които ще се изграждат като първи етап.

(2) Разрешението за строеж и инвестиционните проекти имат срокове на действие съгласно чл. 153, ал. 2 и 3 ЗУТ.

(3) В разрешението за строеж се вписват всички условия, свързани с изпълнението на обекта.


Чл. 15. (1) Когато някои от строежите се изграждат на етапи, при всяко последващо искане за издаване на разрешение за строеж се представят документите по чл. 13 и 14.

(2) Когато се иска разрешение за строеж на обект, непредвиден в одобрения подробен устройствен план, освен документите по ал. 1 се представя и нов подробен устройствен план, съгласуван и одобрен по реда на чл. 11.

(3) За преустройства на строежи, без да се променя техният вид, посочен в чл. 2, за които се изисква разрешение за строеж, се представят документите по чл. 13 и 14.


Чл. 16. Издадените разрешения за строеж или отказите се съобщават по реда на чл. 149 ЗУТ на заинтересуваните лица.


Чл. 17. Определянето на строителна линия и ниво на строежа, техническото ръководство, контролът при изпълнението на строителните работи и въвеждането в експлоатация на сградите и съоръженията се извършват съгласно разпоредбите на ЗУТ.

При влязъл в сила устройствен план не може да се правят отделни ПУП-ове. Провери какъв е случаят с твоето населено място. Преди можеше, сега - не. Струва ли си разтакаване по архитекти и пр.? Трябва да ти е много изгаряща мечтата:)

# 725
  • София
  • Мнения: 4 192
Няма кой да позволи да направи нов ПУП във вододайна зона. Каквото и да направи няма как да оправдае канализацията.
 Е, ако имаш връзки не е проблем...

# 726
  • Мнения: 1 354
Според мен с питане ще се разбере конкретно. Конкретни до този парцел има къща, поне по снимки.
Иначе може е по-добре да взема по-скъп и малък парцел в регулация и във вилна зона с още къщи. Не искам точно в село, търся нещо по-диво и усещането е друго.

# 727
  • София
  • Мнения: 4 192
Има евтини УПИ-та пак в дивото и в близост до язовир.  Wink

# 728
  • Мнения: 1 354
Ще стискам палци да намеря "моето" Wink

Аз съм на тема ваканционни имоти. Някой запознат ли е с програмата "ИЗГРАЖДАНЕ НА КЪЩА ЗА ГОСТИ ИЛИ СЕМЕЕН ХОТЕЛ ПО МЯРКА 6.4 ПО ПРСР 2014-2020"(https://evroprogrami.com/polezno/mnenieto-na-konsultanta/izgrazh … o-prsr-2014-2020/)
Нямам мерак на такава, но попаднах на тази обява:
https://www.olx.bg/ad/prodava-hotel-ID79Ryl.html#313adc118f

Това е обект, изграден с евро пари, имаше табела там. Някакси не ми се вижда редно да се провада туко-така. Или според вас е напълно редно да ти дадат някакви си 270 000 лв.(по памет толкова пишеше), да не успееш да разработиш и да продадеш....Няма да се учуда да е напълно законно, но за мен не е редно и би трябва да има някакви наредби.
Между другото къщата е изградена от слобяеми термопанели, няма почти никакво оборудване или екстри. Цената 300 000 лв. е напълно ОК, но 800 000 лв.-не.

# 729
  • София
  • Мнения: 4 192
Тази европрограма намазаха само частни къщи, които нямат издадена една фактура, че са приели някога гост. Близки към власта хора, няма никакъв контрол. Ако искаш да минеш по мярка 6.4 ти искат една камара рушвети и накрая не си струва тъй като се финансират само неразвити и нетърсени райони. Но ако имаш връзки е супер ЕС да ти направят една виличка без пари. Разбира се после 5 години и контролът трябва да са твои хора.  Tired

# 730
  • Мнения: 13 097
Тази програма май я спряха, а и доста хора им се е наложило да връщат пари по нея или не са успели да си вземат финансирането

# 731
  • Мнения: 1 354
Програмата е удължена до 2020 г. Честно - не разбирам логиката на тази програма. Отиваш в къща за гости, където цените са наистина много надути, няма нещо кой знае какво "селско" или "битово/народно", изобщо губи ми се смисъла какво се насърчава. Щеше да е нормално тези постройки да остават за държавата, и даже каквото си изкарат хората от това да е за тях, но не такива подаръци.
Напомня ми за порочната програма "Конкурентноспособност" - напр. да си оборудваш офиса със столове за 3000 лв, защото така персонала ще се чувстват по-добре, ужас.

# 732
  • Beyond the stars
  • Мнения: 7 841
Програмата е удължена до 2020 г. Честно - не разбирам логиката на тази програма. Отиваш в къща за гости, където цените са наистина много надути, няма нещо кой знае какво "селско" или "битово/народно", изобщо губи ми се смисъла какво се насърчава. Щеше да е нормално тези постройки да остават за държавата, и даже каквото си изкарат хората от това да е за тях, но не такива подаръци.
Напомня ми за порочната програма "Конкурентноспособност" - напр. да си оборудваш офиса със столове за 3000 лв, защото така персонала ще се чувстват по-добре, ужас.

Идеята на хартия е да се насърчава туризъм в селски райони, заетост, развитието на самия район и т.н. Всъщност къщите за гости доста повече се приближават до тези цели от фотоволтаичните централи, които бяха модерни по същата програма преди това.
Финансирането не е на 100%, от 50 до 70% е някъде. Контролът вече е по-голям, следи се изпълнение на предложения бизнес плана, настаняване на гости и т.н. Иначе след 5 години нямаш проблем да я продадеш.  Peace

# 733
  • In transit
  • Мнения: 11 699
Имам познат, който по предната такава програма построи къща за гости и я разработи много добре. Знам, че участва с негови пари, след това от ЕС му възстановиха някакъв процент. Но знам и друг случай пак в същия район където така си направиха частна къща. Никога не са я пускали за външни хора. Не знам как са си оправдали нещата за да им платят. Но наистина е много порочна практика. Според мен за доста голяма част от европейските пари се прилагат порочни практики у нас за съжаление. Лошото е, че няма контрол.

# 734
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 705
НОВА ТЕМА: http://www.bg-mamma.com/?topic=1013789

Общи условия

Активация на акаунт