Пазарът на недвижими имоти - какво се случва реално?-22

  • 83 397
  • 734
  •   1
Отговори
# 675
  • Мнения: 19 485
Попеа, права си. Витоша резидънс в СГ обсъждахме ли тук, че имам едно чудене за там, не е за мен, имам спомен че някой си купи апартамент скоро, поправете ме ако греша.

# 676
  • Мнения: X
Ами очаквам мнения, вие бихте ли взели два имота в един блок недовършени; как финансирате изплащането на сделка (имам предвид на вноските, кредит много лесно ще взема).
Просто текущите доходи са ми разпределени, имам възможност да взема 100% кредит (като ипотекирам друг имот), който ако е за 20 години, точно се изплаща от хипотетичен наем (наемите в района са доста добри). Само че тези калкулации са базирани на прогнозно завършване в срок, което не зависи от мен. И ако нещо се обърка, рискувам да не мога да изплащам кредита (ликвидна криза). А и не съм включила разходите и времето по ремонта. Т.е. поне година и малко ще трябва да плащам и кредит, и 2 ремонта...
Като цяло май клоня по-скоро към не, заради риска, от друга страна много ми хареса.

# 677
  • Мнения: 285
При тези условия рискът за мен е неоправдан. Да, може всичко да стане и вероятно ще стане в срок, но при евентуално забавяне или други форсмажорни обстоятелства, нещата ще станат много неприятни.

Лично мнение, нямащо за цел да ангажира никого.

# 678
  • Мнения: 4 275
Струва ми се, че ситуацията, в която ще се вкараш ще ти носи немалък дискомфорт, също така противоречи на принципите и вижданията ти. В такъв случай ми се струва, че е по-добре да се откажеш от този втория. Така ще ти е по-спокойно. А през това време може да си харесаш друг имот, за който да се тегли кредит и веднага да го пуснеш и да се изплаща от наем.

Аз също не обичам риска и несигурните неща, ама ей на... Тази седмица подписахме предварителен договор за апартамент на зелено... Успокоява ме единствено факта, че сме дали само 25% от общата сума. Не че е малко, но преценихме, че рискът не е толкова голям. Единствено чакането е прекалено дълго. Имайки предивид, че съм от хората, които не обичат да си планират дори лятната отпуска 2-3 месеца по-рано, защото всичко може да се случи, направо е невероятно, че се съгласих на подобно нещо...

# 679
  • Мнения: 3 021
Днес, до нас, видях билборд
http://gtower.bg/

Не разгледах сайта много внимателно, само го отворих, за да копирам линка за някого, ако има интерес.

# 680
  • Мнения: 285
Тази сграда май беше на Главболгарстрой в ОК? Ако е същата, вече е в доста напреднал етап на строеж и всичко, което си заслужаваше, беше разпродадено.

Е*ати грозната сграда btw...

# 681
  • Мнения: 2 049
Тази сграда май беше на Главболгарстрой в ОК? Ако е същата, вече е в доста напреднал етап на строеж и всичко, което си заслужаваше, беше разпродадено.

Е*ати грозната сграда btw...

Тя е. И разпределенията не ги бива, поне според мен...

# 682
  • Мнения: 2 708
Аз пък сега искам да купя на съседката балкониерата, ама тя не я продава Simple SmileSimple SmileSimple Smile Преди не исках, защото не можех финансово. Сега физически не мога Simple Smile. Сложна ти е ситуацията. Да не беше влизала. Май каквото и да решиш ще се ядосваш и го знаеш, и ти се иска да чуеш нещо различно, но няма как да ти го кажем Simple Smile

# 683
  • Бургас
  • Мнения: 6 020
Десперета, къде живееш сега? Собствено или под наем?
Има ли изгледи за допълнителни доходи, с които да покриеш кредита?
Ако имотът много ми хареса и виждам потенциала му, ще ги купя и двата, първо ще ремонтирам този за под наем и с наема ще плащам кредита и ще събирам за ремонт на втория...

# 684
  • Мнения: 9 876
И аз бих взела
Ще намериш пари
Ако не го продай с печалба на ш и З

Да ви се похваля- наша покупка от ЧСИ май й минаха делата и жалбите
След 2 седмици предстои вписване в АВ
Не съм компетентна дали ни трябва услугата по въвеждане във владение + ЧСИ да впишат в АВ вместо нас
Приемам съвети от запознати
Жалбите траяха 9 месеца...

# 685
  • Мнения: 1 415
Десперета според мен ще се вкараш в голям филм. Ако го направиш може да съжаляваш ако не пак ще съжаляваш. Но в първия случай може и повече от съжаление да стане. Понякога ни се иска повече от възможностите, но не трябва да се надскачаме. Не те съветвам да оставаш без пари за ремонт.

# 686
  • Мнения: X
Десперета, къде живееш сега? Собствено или под наем?
Има ли изгледи за допълнителни доходи, с които да покриеш кредита?
Ако имотът много ми хареса и виждам потенциала му, ще ги купя и двата, първо ще ремонтирам този за под наем и с наема ще плащам кредита и ще събирам за ремонт на втория...
В собствено живея, засега планът е и двата да са под наем, но планирам доходът ми рязко да спадне, тъй като планирам да съм по майчинство и смятах с наема от първия да допълвам месечния бюджет по това време, т.е. не са напълно свободни пари. Иначе очаквам развитие по един имот, където съм съсобственик и може да падне оттам нещо, но не се знае кога. Ще мисля варианти, защото както Румка каза, след акт 16 бих могла да продам единия (което не ми се иска), и по-високата цена би покрила поне частично разходите по сделката. Но го има и другия момент, че като видят, че си на зор, купувачите свалят цената.
За ЧСИ - Румка, ние имахме два документа-протокол за въвод във владение, когато съдебният изпълнител ти дава ключове или разбива ключалката, за да влезеш и да си ползваш имота. Това мисля че ти трябва основно ако имаш проблеми да изгониш старите обитатели. А и в твоя случай с тези 9 месеца обжалване ми се струва добре да имаш документ от кога си влязла във владение.
Другият документ беше постановление за възлагане, който минава през АВ, всъщност той ти играе роля на нотариален акт. Не мисля, че има значение дали ти ще си го носиш или ЧСИ ще го придвижи, това за мен е като местния данък, който е практика да се плаща на нотариуса и той ти дава директно вписан в АВ нотариален акт след няколко дни. Ние май сами си го носихме и имаше ред, опашки, а беше и в друг град, така че сигурно и сами можете.

Последна редакция: пт, 12 яну 2018, 22:40 от Анонимен

# 687
  • Мнения: 3 021
При наличен капитал може да се рискува със закупуването на 2-рия апартамент, но на зелено и с кредит.... Вижда ми се малко рисковано. Дори и само защото човек никога не знае как могат да се променят някои обстоятелства в живота. А и дали си струва да ти падне стандарта на живота за няколко години? Довършителните работи и обзавеждането на първия ще "глътнат" доста пари, едновременно ще се изплаща кредит. Ако парите от наема на първия в един момент започнат да покриват вноските по кредита на втория е добре, но същевременно ще трябва да се спестяват пари за довършителните работи и обзавеждането на втория. Очертава се един не малък период от време на известен финансов дискомфорт, което е относително, разбира се.

# 688
  • Мнения: 9 876
Ако стане зор не може ли да се предоговори с банката?
Щом ще ти дадат кредит лесно, значи имаш доходи
На мен примерно не биха ми дали, аз за момента и не искам - но е факт

# 689
  • Мнения: 3 021
При финансови инвестиции за дълъг период от време, винаги трябва да се мисли в перспектива, особено, когато нямаш напълно наличен финансов капитал, а се обвързваш с кредитна институция и, когато купуваш на зелено.

Освен това, както разбирам despereta e с малко дете/деца. То/те, през следващите години ще имат своите потребности и изисквания, разходите неминуемо ще нарастват. За мен би било важно да имам известна финансова сигурност, че ще имам възможността да покривам тези разходи, но без да променям особено много и собствения си стандарт на живот. Ако става въпрос за закупуване на основно жилище, е едно, тогава има-няма, излизаш от зоната си на комфорт за известно време. Но, при наличието на един апартамент с инвестиционна цел, закупуването на втори, но с кредит, може просто да утежни ежедневния живот, а той не е константна величина.

Общи условия

Активация на акаунт