Психични Проблеми

  • 10 952
  • 44
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 14 654
Лекинко ме притеснява ника на автора в комбинация с "психично заболяване".  Thinking
И мен, но в случая мисля, че не става дума за психическо отклонение, а за скука. Човек с диагноза няма да каже, че е с психическо отклонение, щеше поне да опише в какво се изразява състоянието му.
Колкото до това дали болен човек може да бъде обичан и да прави секс - разбира се, че да. Не всички чукат на дърво, когато чуят за някоя страшна болест, просто защото са преживели повече и приемат тези неща като част от живота, а не като повод да избягат вдън гори, та дано ги подмине.

# 16
  • Мнения: 1 121
а каквото са решили психиатрите в световен мащаб, че класифицират като такова. Повече разбират хората все пак от който и да е лаик - Вас, мен или всеки друг.
Така става, като вземем лаиците да се правим на разбирачи. Wink


На ваше място не бих се доверявал на разбирачеството на т. нар. светила, специалисти. Както има една приказка, единствено лекарите са уморили повече хора от болестите  Mr. Green

# 17
  • Пловдив
  • Мнения: 14 434
Идеята ми беше най-общо, че бгтатко81 го раздава мисляч, а пък мислячите не вземат предвид обстоятелството, че нещата, дето те ги мислят и ги обясняват според както сами са ги измислили обясненията, същите неща ги мислили много хора преди тях, много от тях - не по-малко умни и със сигурност по-разбиращи от материята, та ако измисленото от единия и другите се различава, най-вероятно грешката е в първия.
Мъжът ми е също малко от тоя тип и дори си го признава, само дето няма навик и да философства надълго и нашироко като бгтатко81.
Обобщено - не че специалистите и дори светилата са безгрешни, и те са хора като нас със своите заблуди, но ако трябва да се заложи на мнението на едните, залагам на тяхното. Wink

# 18
  • Мнения: X
Идеята ми беше най-общо, че бгтатко81 го раздава мисляч, а пък мислячите не вземат предвид обстоятелството, че нещата, дето те ги мислят и ги обясняват според както сами са ги измислили обясненията, същите неща ги мислили много хора преди тях, много от тях - не по-малко умни и със сигурност по-разбиращи от материята, та ако измисленото от единия и другите се различава, най-вероятно грешката е в първия.
Магдена, изобщо не съм искал да Ви дразня, засягам или пък да философствам.
Скрит текст:
Наистина съжалявам, че очевидно Ви подразни репликата и аргументацията към репликата, но това, че в момента има някакъв консенсус за категоризацията на определен тип заболявания в една или друга група по никакъв начин не значи, че аз ще спра да мисля и да разсъждавам по тези въпроси.

Причината да ги разгранича т.нар. neurodevelopmental разстройства (между другото обърнете внимание в термина - neuro + развитиен - нищо за "психика" не се казва) от психични проблеми, които се манифестират в по-напреднала възраст, е че за мен нямат нищо общо като протичане, характеристики и лечение, които са доста съществени неща предвид темата, която е поставена. Развитийните стават ясни на много ранен етап и или са достатъчно леки, че човек с възрастта започва да функционира достатъчно ефективно в обществото, или си остават в общи линии константа за цял живот като Даун например, тежка ретардация (IQ 20-30), кретенизъм и т.н. и в този смисъл човекът не е "скрита лимонка". Ако се влюбиш в човек с Даун, или в човек без ръце, или в незрящ или глухоням (изобщо естествено не са сравними състоянията, общото е, че са малко или повече константа), в общи линии знаеш в какво се влюбваш.

Нещата не са така с повечето проблеми, на които обикновено казваме "психични отклонения" - в линка по-горе "mental" и "behavioral" разстройства. Първо в повечето случаи човекът, който страда от такова заболяване, си е бил до един момент напълно функциониращ индивид със запазени интелект, реч, социални умения. Заболяването се характеризира в повечето случаи с активни фази (понякога са просто отделни епизоди, които никога не се повтарят) и ремисии, като при почти всички проблеми има медикаментозно решение, което се стреми да контролира, разрежда и т.н. активните фази. Единствено при най-тежките форми в дългосрочен план се наблюдава някакъв разпад на личността. Естествено в реалния живот нещата не се развиват като по учебник, болните не винаги искат да си пият лекарствата, лекарствата имат странични ефекти и т.н. Но същественото е, че подобен проблем не е константа, малко или повече подлежи на контрол и в общи линии не виждам някакъв съществен компромис в това да имаш връзка с диагностициран с психично разстройство човек. Няма гаранция, че няма да има изблици, проблеми и т.н., но при нито една връзка няма такава гаранция. Т.е. за мен единственото, което може да е пречка пред човека да влезе в подобна връзка и да пробва, са някакви предразсъдъци, произтичащи от незнаене и неразбиране. Една жена във форума беше споделила, че има биполярно разстройство и на секундата ѝ обясниха, че няма как да си намери партньор с такъв гигантски проблем. Затова се опитах да разгранича двата типа проблеми.   

Що се отнася до аутизма - вие ми говорите за реч. Ако погледнете вариантите в т.нар. "аутистичен спектър" ще видите, че има аутизъм със запазен интелект и реч, аутизъм със запазена реч и нарушен интелект, аутизъм с нарушена реч и запазен интелект, аутизъм с нарушени и реч и интелект + още 4 вида, които нямам идея откъде ги вадят, в зависимост от това колко е нарушена речта. Отделно си имате една цяла група само за нарушения в речта 6A01 Developmental speech or language disorders.

Кое е общото между горните състояния, за да постави Вашият психиатър диагноза в аутистичния спектър, а не примерно диагноза в групата с развитийни речеви разстройства? Общото е "persistent deficits in the ability to initiate and to sustain reciprocal social interaction and social communication, and by a range of restricted, repetitive, and inflexible patterns of behaviour and interests. ". Затова и казах, че Аспергерс за мен е най-типичното състояние от целия аутистичен спектър, защото тези симптоми там се наблюдават в "чист вид" така да се каже. Докато в другите единствено специалист с опит като Вашия психиатър (на когото и аз вярвам и бих вярвал повече от себе си за поставяне на диагноза) може да разграничи. И ако не разграничи какво следва? Приема ли дете с аутизъм някакво медикаментозно лечение? А с Developmental speech or language disorder приема ли? Реално при всички тези случаи се прави едно и също - работи се повече с детето, има специалисти логопеди, педагози, понякога психолози, които работят езиково с детето. За социалния аспект също съм чувал, че има успешни терапии, например знам, че по някаква причина ездата на конче помага на деца с аутистичен тип проблеми да започнат да инициират и поддържат контакт с кончето и това като цяло има благотворно въздействие. Но езда и контакт с кончето за всички деца може да бъде приятна, положителна и т.н. Единствено за ADHD знам, че има някакво медикаментозно лечение, но ADHD трудно може да се сбърка според мен, също не е чак толкова тежко състояние, също мисля, че си отминава или намалява с възрастта. За кое от горното не съм прав? Приема ли детето медикаменти за лечение? Прави ли се някаква терапия, различна от тежката и уморителна работа в посока изграждане на езикови умения, която би се правила, ако имаше СОП, Дислексия или каквото там? Или просто Ви дразни, че някакъв непознат по форумите седи и обсъжда проблем, с който не живее всеки ден, че и "философства"?

Затова не искам да споря с Вас - не сте съвсем права, че няма степени на "генетичен принос" - оценява се чисто статистически и съвсем количествено в каква степен генетични фактори обясняват вероятността за отключване на подобен проблем и в каква степен го обясняват фактори на средата. Наистина докато не се открие кой точно ген причинява проблема и кои точно функционалности в мозъка не се развиват като при останалите хора - няма да може да се каже точно. Но нещата наистина не са на ниво "нищо не знаем" в цялата психиатрия. Знаем някакви неща, определено не достатъчно, но и определно не е нищо както е било преди 50-100 години. Има нюанси като при всяко нещо, шизофрения също е umbrella term естествено, но там казах вече има по-ясна и специфична симптоматика, има медикаментозно лечение, което не е същото при други разстройства и съответно е сравнително важно каква диагноза ще се постави с оглед на лечението - дали антидепресанти ще предписват, дали успокоителни, дали антипсихотици, дали литий, дали комбинация от тези неща...

Разликата в горното "философстване" на един "мисляч" е, че аз пиша по някаква тема и въпрос като се опитвам да вникна в ситуации, с които нямам личен опит, защото личният опит обикновено е много ограничен и ненадежден и е грешно да се генерализира на негова база. Докато Вие просто искате бгтатко да млъкне и да спре да философства и се заяждате с него. Което за мен е някакъв шум в системата. Съгласих се за формалните термини, не съм съгласен обаче с подхода Ви "тоя ме дразни много, да вземе да млъкне, щото не е психиатър, че да пише по тия въпроси". Заяждате се на ниво буквоядство, а отказвате да адресирате основната идея, която съм доразвил подробно и ясно по-горе.

Пределно ясно ми е вече, че няма да се задържа дълго в бг-мамма или поне не в този под-форум, но ако аз съм "мисляч", то Вашето поведение също не е съвсем социално адекватно - агресивно, на моменти до там, че може да се нарече невъзпитано - когато някой не е съгласен с нещо казано, в културен диалог атакува казаното, не личността на казващия го. Като му е скучно или дървено философско - не го чете. Аз съм много стар форумен потребител и мога да бъда и виртуално и реално много по-язвителен и остър от най-грубите тролове тук, ако поискам, но правя всичко възможно да не си го позволя Simple Smile Това изглежда става за сметка на малко повече "философстване".

# 19
  • Пловдив
  • Мнения: 14 434
ОК, заяждам се и съм агресивна, щом казваш.  Laughing
Темата и без това е за друго, та предлагам да престанем.

# 20
  • Мнения: 822
ОК, заяждам се и съм агресивна, щом казваш.  Laughing
Темата и без това е за друго, та предлагам да престанем.

не обръщай внимание ! чак аз се издразних.

но да ти кажа аз пък се наслушах как всъщност имало лек за рака, но фармацефтичните компании го крият Simple Smile) (покрай болестта и смъртта на мой роднина). разбирачи дал господ. Или как веганството би го спасило!

По темата, хората с психически отклонения могат да са много харизматични, чаровни и гениални.  Половината хора по учебниците са с отклонения.

# 21
  • Мнения: X
но да ти кажа аз пък се наслушах как всъщност имало лек за рака, но фармацефтичните компании го крият Simple Smile) (покрай болестта и смъртта на мой роднина). разбирачи дал господ. Или как веганството би го спасило!
Аз това ли казвам? Grinning

# 22
  • Мнения: 822
но да ти кажа аз пък се наслушах как всъщност имало лек за рака, но фармацефтичните компании го крият Simple Smile) (покрай болестта и смъртта на мой роднина). разбирачи дал господ. Или как веганството би го спасило!
Аз това ли казвам? Grinning

ми точно толкова абсурдно е на майка с дете с аутизъм да й философстваш за това колко измислена диагноза е аутизма.

# 23
  • Мнения: X
ми точно толкова абсурдно е на майка с дете с аутизъм да й философстваш за това колко измислена диагноза е аутизма.
Т.е. не може да се говори за аутизъм в този форум, защото може да се появи някоя майка на дете с аутизъм и да се "издразни"? И чак и Вие покрай нея също?

За други теми може ли, защото и майки на шизофреници по принцип има и по принцип всеки човек с проблем някакъв от майка се е родил.

И не съм казал, че е измислена диагноза, казах, че различни проблеми при детското развитие се слагат под обща шапка, защото не са ясни причините и няма разлика в "лечението" доколкото изобщо има такова. Казах, че понякога се слагат такива "диагнози" от лаици (примерно логопеди) или печалбари на деца, които по нищо не са по-различни от обикновено свито или малко по-"бавно" дете. Не го познавам детето на конкретната потребителка, нито искам да го познавам - мислите ли, че за него конкретно съм говорил?

# 24
  • Мнения: 6 964
bgtatko81, попринцип си ми симпатичен, но след цялото мислене нали осъзнаваш, че майка на дете с даден проблем (няма значение какъв - дали астма, аутизъм, дислексия, застлъстяване, ...) най-вероятно е изчела де що има достъпна и недостъпна литература по въпроса? И наистина е странно да й обясняваш какви видове аутизъм има, кое как се разграничава от други заболявания и тн? Дори да си имал личен интерес по темата едва ли си прехвърлил материалите, които изчита родител, изправящ се пред тази ситуация, да не говорим разговорите със специалисти, мненията на различни лекари и педагози... Когато ти дойде нещо до главата, начина, по който достигаш до информация и тоновете материал нарастват експоненциално.

# 25
  • Мнения: 822
да точно така. да не говорим как човек търси най-добрите специалисти , достъпни и тн. които са учили десетилетия. В нашия случай онколог/хирург, хора, които са отдали живота си за този проблем. но се появяват хора, които ей така да са на приказка, и те да се разтоварят си пускат лафа, в който са супер убедени, и си заминават.  А родител/близък и тн остават да се терзаят, защото за тях този проблем всъщност е актуален и на първо място.
 в днешно време рационалността и медицината не са на мода.

# 26
  • Мнения: X
Дори да си имал личен интерес по темата едва ли си прехвърлил материалите, които изчита родител, изправящ се пред тази ситуация, да не говорим разговорите със специалисти, мненията на различни лекари и педагози...
Прехвърлил съм с тонове материалите, които дават базово разбиране на психични и когнитвни процеси, както и разграничаването между развитиен проблем, неврологичен проблем, психичен проблем. С аутизъм не съм се занимавал, но съм се занимавал професионално с евристични текстове, спомагателни към DSN IV, които психиатрите (в България!) използват при поставяне на диагнози. Имам собствени публикации по сходни теми, във връзка с които съм се срещал с дечица с поставени "диагнози". С аутизъм нито съм се занимавал, нито съм се интересувал, нито съм чел МКБ-10/11, но базовите принципи са същите.

Категорично знам за базовите процеси много повече от типичната мама, изключвам 1 майка във форума, която има PHD на тема cognitive burnout - тя допускам, че знае и е чела повече от мен по тези теми.

Също така искам да Ви кажа, че редовно ми се налага да взема информирано решение за свои близки по медицински въпроси, по които не съм специалист, включително психиатрични. Информирано решение значи, че доктор А поставя една диагноза и предлага едно лечение, доктор Б - друга диагноза и друго лечение. ВИНАГИ досега съм бил прав (често потвърдено от 3ти доктор с вече наистина сериозен ценз - доцент, професор, или пракически потвърдено от развитието на състоянието). Спорил съм със "специалистка" по инфекциозни болести от Окръжна болница дали става дума за вирусна или бактериална инфекция и бях прав! И отказах нейното ненужно и потенциално опасно лечение за комбинация от бактериална инфекция и алергия, което беше напълно малоумно спрямо развитието на симптомите.

Та накратко - както не всеки потребител има знанията и капацитета да прочете и разбере всичко, което пиша, така и човек без базови познания в областта стига до там да ми поправя термините на база гугл справки. Което не значи, че разбирам от всичко или че съм прав, просто когато не съм прав - не е това начинът да се аргументира неправотата ми Simple Smile Че психиатрите били решили, пишело, че е mental, следователно - ако авторът на темата е имал психотичен епизод, то това не е качествено различно от аутизъм примерно Simple Smile Ами не - качествено различно е, което беше и моето първоначално включване по темата, преди да направите въпрос от това.

В нашия случай онколог/хирург, хора, които са отдали живота си за този проблем. но се появяват хора, които ей така да са на приказка, и те да се разтоварят си пускат лафа, в който са супер убедени, и си заминават.
Първо аз не казвам нищо по-различно за конкретния случай от споменатия психиатър с PHD, второ както забелязвате на си заминавам след като съм пуснал лафа - поне кажете, че се "оправдавам" в този случай - и аргументирах, и поясних "лафа". Трето не съм супер убеден в нищо, просто не виждам смислени аргументи освен "то там така пише, значи е такова - по-умни хора от нас са го измислили и написали". Ами не, хора като нас са, не са непременно по-умни, има и политически и финансови аспекти във взимането на решение как да се формулират дълбоко неразбани към днешна дата феномени като т.нар. "аутистичен спектър" и го казвам като човек запознат добре с "кухнята" на нещата, на този тип изследователска дейност и нейното финансиране, на желанията, мотивацията и притесненията на родителите и т.н.

По скоро Вие от каква позиция точно заемате някаква страна по този въпрос, че чак и се "дразните"? Извън някаква криворазбрана женска солидарност и търсене на конфликт имам предвид.

# 27
  • Мнения: 6 964
bodybeautiful, примерът, който ти даде ми е болна тема. Хората масово тръбят за конспирации и дори не схващат, че рака не е РакЪТ, а са стотици видове всеки с негови си подвидове и стадии, които пък се развиват индивидуално и такова нещо като "открито е лечениеТО, ама не ни го дават, за да си продават химиотерапевтичните лекарства" е знак за огромно невежество.

bgtatko81, каква ти е професията? Надявам се осъзнаваш, че лекарите учат над 6-7 години и карат безброй стажове в различни болници през какви ли не отделения, за да могат така смело да слагат диагнози? Аз съм напълно съгласна с теб, че много от нашите лекари не са добри лекари. Това има много общо с мизерните (на места) заплати у нас, което принуждава много от по-качествените кадри да работят в чужбина.

Всяка диагноза, поставена от лекар трябва да се подкрепи с минимум второ мнение и да се премисля критично, но това не означава, че попринцип си по наясно с медицината и че всеки път ще си прав. Дори е опасно да налагаш мнение без да имаш съответното образование. Колкото и да си начетен, ще сбъркаш веднъж и току виж се окаже фатално (или с трайни последици).
По образование съм молекулярен биолог. Първите 2 години от бакалавъра най-подробно се изучават анатомия, физиология, цитология, хистология, третата година се набляга на биохимия,  биофизика и генетика. Когато съм болна или имам болни в семейството/приятелския кръг понякога давам насоки и си изказвам мнението, НО никога не бих се била в гърдите, че разбирам повече от лекарите и не бих се самолекувала/лекувала други така смело. Професии като моята и тази на лекарите включват освен многото теория (в която ти сега ще кажеш, че си спец и никой, изчел Ленинджър, Лодиш и един тон томове по анатомия и специализирана биохимия не може да ти стъпи на малкия пръст), но и МНОГО практика, която ти няма как да придобиеш само с четене или по опита на обкръжението ти, което се е разболявало от лимитиран брой заболявания. А човек, който е чел с мисълта да помогне на болното си дете и е комуникирал с редица специалисти едва ли знае по въпроса по-малко от теб.

Изобщо такива изказвания са ми адски смели, дори дръзки. Аз най-добронамерено те съветвам независимо от огромните ти познания да не се опитваш да лекуваш твоите познати (или себе си) самосиндикално, ако нямаш нужното образование (откъде да знам, може би бъркам и всъщност си лекар/биолог?). Самите лекари имат случаи, в които са несигурни и бъркат, какво остава за човек без тяхната подготовка. По същия начин една колежка с бая прилични познания по предметите, които ти изброих по-горе диагностицира погрешно майка си, защото майка й имаше симптоми като по учебник за едно заболяване, а се оказа, че всъщност страда от друго, но развитието е нетипично и от по-редките случаи. Била е на ти с много голяма база от знания, но й е липсвал опита да долови най-тънките разлики.

"Прехвърлил съм с тонове материалите, които дават базово разбиране" - да, базово. А под тази база лежат години специализация и практика.

# 28
  • Мнения: 822
google76, точно така ракът е не е една болест, а много и най-различни генетични профили! +1 и за другите аспекти от мнението ти!

По темата за любовта и психиатричните проблеми. Всеки си има по нещо си. Милиони хора по света се влюбват в "откачалки"- биполярни, бордърлайни, шизофреници всякакви. Аз самата съм с повишена тревожност, имала съм панически атаки и бях диагностицирана като млада с  Avoidant personality disorder,  и никога не ми е пречило да търся отношения и любов, въпреки, че ме е било страх от такива.  Успех на автора и горе главата.

# 29
  • Мнения: X
Надявам се осъзнаваш, че лекарите учат над 6-7 години и карат безброй стажове в различни болници през какви ли не отделения, за да могат така смело да слагат диагнози?

Скрит текст:
Аз съм напълно съгласна с теб, че много от нашите лекари не са добри лекари. Това има много общо с мизерните (на места) заплати у нас, което принуждава много от по-качествените кадри да работят в чужбина.

Всяка диагноза, поставена от лекар трябва да се подкрепи с минимум второ мнение и да се премисля критично, но това не означава, че попринцип си по наясно с медицината и че всеки път ще си прав. Дори е опасно да налагаш мнение без да имаш съответното образование. Колкото и да си начетен, ще сбъркаш веднъж и току виж се окаже фатално (или с трайни последици).
По образование съм молекулярен биолог. Първите 2 години от бакалавъра най-подробно се изучават анатомия, физиология, цитология, хистология, третата година се набляга на биохимия,  биофизика и генетика. Когато съм болна или имам болни в семейството/приятелския кръг понякога давам насоки и си изказвам мнението, НО никога не бих се била в гърдите, че разбирам повече от лекарите и не бих се самолекувала/лекувала други така смело. Професии като моята и тази на лекарите включват освен многото теория (в която ти сега ще кажеш, че си спец и никой, изчел Ленинджър, Лодиш и един тон томове по анатомия и специализирана биохимия не може да ти стъпи на малкия пръст), но и МНОГО практика, която ти няма как да придобиеш само с четене или по опита на обкръжението ти, което се е разболявало от лимитиран брой заболявания. А човек, който е чел с мисълта да помогне на болното си дете и е комуникирал с редица специалисти едва ли знае по въпроса по-малко от теб.

Изобщо такива изказвания са ми адски смели, дори дръзки. Аз най-добронамерено те съветвам независимо от огромните ти познания да не се опитваш да лекуваш твоите познати (или себе си) самосиндикално, ако нямаш нужното образование (откъде да знам, може би бъркам и всъщност си лекар/биолог?). Самите лекари имат случаи, в които са несигурни и бъркат, какво остава за човек без тяхната подготовка. По същия начин една колежка с бая прилични познания по предметите, които ти изброих по-горе диагностицира погрешно майка си, защото майка й имаше симптоми като по учебник за едно заболяване, а се оказа, че всъщност страда от друго, но развитието е нетипично и от по-редките случаи. Била е на ти с много голяма база от знания, но й е липсвал опита да долови най-тънките разлики.

"Прехвърлил съм с тонове материалите, които дават базово разбиране" - да, базово. А под тази база лежат години специализация и практика.
Психиатрите в България учат първо за общи лекари. Зубрят основни и често ненужни неща като цялата анатомия на латински. Между другото аз съм учил/звубрил понятията от невроанатомията точно на латински от един от най-големите специалисти в България. И още ги помня, за разлика от типичния лекар, който колко кости може да Ви каже на латински? Важното е, че ги е зубрил, взел си е изпита и т.н. След като завършат общата медицина 5 години, чак тогава започват да специализират на 4ти километър. И хора като мен и мои познати им пишат после дисертациите, защото наистина нищо не разбират от рисърч. И все пак - ако наистина съм Ви симпатичен, както твърдите, сигурно сте забелязали, че няма случай да не препоръчам консултация с психиатър пред дежурното "психолог". Дори най-лошият психиатър допускам, че е по-добър, съвестен и знаещ от най-известните ни психолози, някои от които изобщо не са психолози. Та не съм тръгнал да се меря с психиатрите, но имайте предвид, че за лекарите специалисти Вие сте просто 20 мин. поредният пациент. Няма да тръгнат нито да преглеждат литература, нито да мислят особено.

Мисля, че дълбоко не ме разбрахте за взимането на информирано решение - аз не лекувам НИКОГО, НИКОГА. Моето участие в целия процес се състои в това да се търси второ, рядко трето мнение от СПЕЦИАЛИСТ. Напр. дори Магдена да ми доведе въпросното детенце, както предложи в първото си мнение, аз диагнози няма да поставям. Ще си поиграя с детето, ще изразя мнение и ако мнението ми не съвпада с това на въпросния психиатър, ще ѝ препоръчам примерно някой от специалистите от Клиниката по детска психиатрия към Александровска болница за второ мнение. Без да имам лични впечатления от тях, но имам препоръки от човек, който разбира повече и от мен, че са честни и добронамерени специалисти, поне тези от тях, с които е работил. Точно заради годините практика аз не мога да взимам подобни решения, защото практиката помага да се различат наистина сериозните случаи от индивидуалните особености - това на база теория не може да се постулира. Но тук Вие пропускате, че докторите често имат и друга мотивация - вкл. финансова - да пренебрегнат всичко, което виждат, и да се "презастраховат" особено когато това е свързано с някаква лична за тях изгода. Пренебрегвате лоши практики, когато се лекува на конвеер, които са толкова широко разпространени у нас, че направо те са еталона. И говоря за наистина лоши практики, като да се използват кодовете от МКБ-10 за "друго-неуточнено" за щяло и нещяло, да се оформят фалшиви документи, вкл. и фалшиви ваксинации на антиваксъри (!), да се предписва хомеопатия за потенциално сериозни проблеми и т.н. и т.н. и т.н. Професията ми няма нищо общо с изброените по-горе неща, но едно от образованията ми има достатъчно общо, за да не говоря наизуст. В случая всичките поправки на Магдена бяха напълно точни и почти всичко написано от нея беше вярно и го казах пределно ясно. Просто не говорех за това и поправените аспекти от мнението ми не бяха съществени за казаното, а по-скоро илюстрации на логиката, които не съм се стремил да са точни.

Общи условия

Активация на акаунт