Витамин B12 - тема 2

  • 109 194
  • 836
  •   1
Отговори
# 750
  • В къЩи.
  • Мнения: 2 189
Може  ли да взимам по две таблетки на ден от тези https://apteka.framar.bg/30064802/%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%B0%D0%BC … D0%BE%D1%80%D1%81 ?
Благодаря.


Може би трябваше да поясня, защо искам да взимам по две таблетки.

От две седмици взимам желязо,по едно хапче сутрин,а В12 пия вечер. За три месеца успях да вдигна малко нивото на В12 от 57 до 90 при стойности 25-160. Още е доста ниско ,но все пак има покачване и се чувствах много добре. Но като започнах желязото,се върнаха слабостта и изтръването на ръцете,световъртежите,усещам умора и в краката,а няма друга промяна в навиците ми освен желязото.

# 751
  • Мнения: 16 874
Имаше връзка между б12 и желязо. Трябва да провериш, че не с и спомням подробностите.

# 752
  • Мнения: 196
https://Здравейте,моля за съвет.Проблема при мен е замайване.Б 12 ми е 300 знам че е дефицит.Имам и шип на шийини прешлени.Резултат от TSH - 0.645 при референтни стойности 0.27/4.20. Ft3 -5.89 от 3.1 до 6.8. Ft4 - 16.110 от 12 до 22.ТАТ - 12.10. МАТ - 15.78.Замайването се засилва когато съм в цикъл,нетърпимо е.Моля за съвет за изследванията и ако може да ми препоръчате добър ендокринолог.Благодаря

# 753
  • Мнения: 3 615
Имаше връзка между б12 и желязо. Трябва да провериш, че не с и спомням подробностите.
€И мен ме интересува  каква е връзката?

# 754
  • В къЩи.
  • Мнения: 2 189
Единствено знам,че трябва да има поне 4-6 часа  между прием,затова пия желязото сутрин ,а вечер В12,но имам чувството,че желязото спира действието на В12. Thinking
Имам и недостиг на желязо,трябва да го пия и него...

# 755
  • Мнения: 11 869
Прием на по-големи дози В12 може да понижи желязото.

# 756
  • Sofia
  • Мнения: 1 791
Vesana,
Тези, които предлагаш от амазон са цианокобаламин или бъркам?
Аз съм с 70% неусвояемост на Б9. Предполагам, че има отношение и към Б12, което подозирам е наследено от майка Sad
Не, хидроксикобаламин са.

# 757
  • Мнения: 3 615
Прием на по-големи дози В12 може да понижи желязото.
Ако понижи желязото би трябвало и хемоглобина да падне.
След близо 2месеца прием на б12 съм качил  нивото но трябва още.Фолиевата и вит Д са ми в долна граница ,хемоглобина ми е 167 желязото 17 малко е паднало,моля за съвет  в каква доза да ги приемам и на коя марка да си купя?
Ето тезултатите

Лекарствено мониториране и витамини
Забележка:
Име на теста (изследване)   Резултат   Единици   Референтни/Терапевтични граници
Витамин В12 ( Vit. B12 )   333.90   pmol/l   141 - 489
Фолат в серум ( Folate )   18.09   nmol/l   10.4 - 42.4
Витамин D total (25-OH Vitamin D)   57.84   nmol/l   50 - 120

# 758
  • Мнения: 16 874
Аз пиех по 1 табл/ дневно вит. Д на Допелхерц от 1500 ед. И ми се отрази много добре

# 759
  • Мнения: 3 615
Аз пиех по 1 табл/ дневно вит. Д на Допелхерц от 1500 ед. И ми се отрази много добре
Колко време го приема?

# 760
  • Мнения: 21 282
Здравейте,бихте ли ми казали освен Б12 какво още да включа за изследване ?
Почти всеки ден ме боли глава ,а от юли миналата година съм с изтръпване в лява част на цялото тяло.

# 761
  • Мнения: 7 106
Витамин D total (25-OH Vitamin D)   57.84   nmol/l   50 - 120


Моят вит. Д януари беше  51 nmol/l   и след месец и половина прием на Вигантол  28 капки седмично разпределени на 2 приема + вит. К2  се вдигна на 98,61nmol/l  . Другата седмица ми предстои втора контрола и се надявам да е на горна граница вече и ще го спра лятото.

Единствено знам,че трябва да има поне 4-6 часа  между прием,затова пия желязото сутрин ,а вечер В12,но имам чувството,че желязото спира действието на В12. Thinking
Имам и недостиг на желязо,трябва да го пия и него...

Приема на В12 понижава желязото в кръвта, затова е хубаво да те следи хематолог и през определен период от време да контролирате нещата. Освен това трябва да се следи кой витамин с какво си взаимодейства за по-добро усвояване и обратното, какво пречи на усвояването му и да се вземат предвид тези неща, не само лекарства и добавки, но и храни и напитки. Например кафето пречи на усвояването на почти всички витамини и минерали, така че ако сутрин човек пие кафе и после една шепа добавки, няма да има никаква файда от тях.

# 762
  • Мнения: 11 869
Здравейте,бихте ли ми казали освен Б12 какво още да включа за изследване ?
Почти всеки ден ме боли глава ,а от юли миналата година съм с изтръпване в лява част на цялото тяло.

Хомоцистеин заедно с В12, но не е лошо и вит.Д да си проверите....както и преглед при невролог, ако не сте направили до сега  Peace


Относно В12 и желязо, те просто са несъвместими едно с друго. В12 понижава желязото, а желязото пък възпрепятства доброто усвояване на В12 и когато имаш дефицит и на двете и става омагьосан кръг. Но наистина най-малкото е да се приемат с достатъчен интервал м/у тях. В9 спомага за доброто усвояване и на двете.
Ето тук иначе има един калкулатор с който може да се проверят два витамина дали са съвместими https://i.framar.bg/%D0%BA%D0%B0%D0%BB%D0%BA%D1%83%D0%BB%D0%B0%D … D0%B8%D0%BD%D0%B8

# 763
  • Мнения: 21 282
Здравейте,бихте ли ми казали освен Б12 какво още да включа за изследване ?
Почти всеки ден ме боли глава ,а от юли миналата година съм с изтръпване в лява част на цялото тяло.

Хомоцистеин заедно с В12, но не е лошо и вит.Д да си проверите....както и преглед при невролог, ако не сте направили до сега  Peace




Благодаря,бях при невролог  bouquet

# 764
  • Мнения: 3 615
Витамин D total (25-OH Vitamin D)   57.84   nmol/l   50 - 120


Моят вит. Д януари беше  51 nmol/l   и след месец и половина прием на Вигантол  28 капки седмично разпределени на 2 приема + вит. К2  се вдигна на 98,61nmol/l  . Другата седмица ми предстои втора контрола и се надявам да е на горна граница вече и ще го спра лятото.

Единствено знам,че трябва да има поне 4-6 часа  между прием,затова пия желязото сутрин ,а вечер В12,но имам чувството,че желязото спира действието на В12. Thinking
Имам и недостиг на желязо,трябва да го пия и него...

Приема на В12 понижава желязото в кръвта, затова е хубаво да те следи хематолог и през определен период от време да контролирате нещата. Освен това трябва да се следи кой витамин с какво си взаимодейства за по-добро усвояване и обратното, какво пречи на усвояването му и да се вземат предвид тези неща, не само лекарства и добавки, но и храни и напитки. Например кафето пречи на усвояването на почти всички витамини и минерали, така че ако сутрин човек пие кафе и после една шепа добавки, няма да има никаква файда от тях.

Аз ходя на хематолог но според докторката всичко е ток а очевидно че не е.

Общи условия

Активация на акаунт