Витамин B12 - тема 2

  • 109 055
  • 836
  •   1
Отговори
# 735
  • Sofia
  • Мнения: 1 755
Здравейте,
След направено изследване на майка ми, резултата е крайно отчайващ - 180 pg/mol. Последва консултация с личния лекар, който едва ли не прие ситуацията на майтап, защото резултата е в референти граници. Моля тези, които са минали през етапа поставяне на инжекции, да ме светнат колко и през какъв интервал са си слагали. Знам, че тук не е лекарска консултация, но ще полудея. Майка ми живее в малък град, а аз съм в чужбина и от разстояние се опитвам да й помогна. Всъщност тя беше 1 седмица в болница за изследвания и представете си б12 не се поемал при тази клинична пътека, а тя изпитва трудност в изразяването, не може да запомни, не е съсредоточена и т.н. Все симптоми при недостиг на б 12, които е изследването показва.
Много благодаря Simple Smile

Схемата е следната:
7 дни по 1 инжекция 1000 мкг
4 седмици по 1 инжекция
6 месеца по 1 инжекция
Щом си в чужбина, купи й Хидроксикобаламин или Метилкобаламин, в България се предлагат само цианкобаламин, който е лошо усвояем. За неврологични проблеми се препоръчват първите 2 вида. Просто трябва някой да й поставя инжекциите.

# 736
  • Варна
  • Мнения: 703
Вит В12 като Methylcobalamin няма как да се предозира, не се плашете от некомпетентни мнения , даже да са облечени в бели манти...В черния дроб се складира колкото е нужно. Прави резерв за 2-3 г напред. Другото се изпикава. "скъпа урина" харесвам тази статия на един честен ветеринарен лекар.
Много благодаря за имформацията. Разгледах страницата на iherb, но се чудя има ли значение кое ще поръчам след като е за дете?
Ами по чуждите форуми хвалят тези: Smarty pants, Animal Parade, Seeking health, Garden of life
Гледате опаковките за каква възраст са предназначени и състава да е със що годе нормални за възрастта стойности.
Аз лично се ориентирам по следния начин: проверявам първо препоръчителните дози за деца на съответните витамини, след това почвам да чета опаковките на витамините към които съм се насочила като марки и да сравнявам, и вземам тези които са равни или малко под препоръчителните максимални стойности за прием.
От значение е не само дозата, но и видът на витамина, гледайте да са метилирани Б9(фолиева к-на), Б12 и Б6.

# 737
  • Мнения: 11 844
Вит В12 като Methylcobalamin няма как да се предозира, не се плашете от некомпетентни мнения , даже да са облечени в бели манти...В черния дроб се складира колкото е нужно. Прави резерв за 2-3 г напред. Другото се изпикава. "скъпа урина" харесвам тази статия на един честен ветеринарен лекар.
Много благодаря за имформацията. Разгледах страницата на iherb, но се чудя има ли значение кое ще поръчам след като е за дете?
Ами по чуждите форуми хвалят тези: Smarty pants, Animal Parade, Seeking health, Garden of life
Гледате опаковките за каква възраст са предназначени и състава да е със що годе нормални за възрастта стойности.
Аз лично се ориентирам по следния начин: проверявам първо препоръчителните дози за деца на съответните витамини, след това почвам да чета опаковките на витамините към които съм се насочила като марки и да сравнявам, и вземам тези които са равни или малко под препоръчителните максимални стойности за прием.
От значение е не само дозата, но и видът на витамина, гледайте да са метилирани Б9(фолиева к-на), Б12 и Б6.

Навсякъде се дават препоръчителни дневни норми на В12 дори и за възрастни - 2-3μg а ние тук приемаме минимум по 1000 µg ..., така че не смятам че това е добър съвет и ако майката се води по него, ще успее въобще нещо да набави на детето  Wink

sini_o4i4ki когато синът ми беше на около 4г съм давала от ето този спрей https://www.iherb.com/pr/pure-advantage-b-12-spray-500-mcg-1-fl-oz/18154 , пръска се в устата има плодов вкус.  Сега слагам на сина си от назалните капки, но той е на 9г. Въпреки, че позната майка също слага от тях по съвет на д-р Кадъм на дъщеря си която е на 4г.

# 738
  • Мнения: 1 117
Здравейте! Аз съм с генетична мутация - хетерозиготен носител по мутантен алел на МТХФР. Когато правихме опити за дете и процедури пих неофолик мета. Оттогава нищо не пия. Отскоро имам някои оплаквания и чак сега прочетох, че тази мутация има отношение и към неусвояването на Б12. Изследване мисля да направя на Б12, желязо и феритин към средата на м. май.
Мога ли да приемам някаква профилактична доза Б12 и л-метил фолат?
 Как се нарича метилираната форма на вит. Б6?
 Мисля, че е възможно и децата да са наследили тази моя мутация.
Smarty pants витамини харесах.  Можете ли да дадете мнение за тях?
Поздрави!

# 739
  • Пловдив
  • Мнения: 128
Благодаря за информацията, бяхте много полезни. Може да пробвам с препоръчаният спрей и след известно време да пусна пак изследвания и да видим. Хубав ден желая на всички!

# 740
  • Мнения: 1 117

mibobo, какви оплаквания имаше детето ти, че започна да му даваш фолат?

# 741
  • Варна
  • Мнения: 948
Vesana, много ти благодаря и господ здраве да ти дава.
Толкова ми е мъчно за моята майчица, че като се прибера на 12 май в бг, веднага започваме терапията. Тя е фелдшер и сама ще си ги поставя. Доколкото прочетох, инжекциите се бият мускулно.

# 742
  • Мнения: 3 610
Vesana, много ти благодаря и господ здраве да ти дава.
Толкова ми е мъчно за моята майчица, че като се прибера на 12 май в бг, веднага започваме терапията. Тя е фелдшер и сама ще си ги поставя. Доколкото прочетох, инжекциите се бият мускулно.
Така Е да мускулно се правят

# 743
  • Мнения: 11 844

mibobo, какви оплаквания имаше детето ти, че започна да му даваш фолат?


За фолат или за В12 питаш, въпреки че аз давам и двете. И В12 и В9 в момента му давам след изследвания и установени дефицити. Единствено навремето когато беше по-малък (на 4г)  давах посочения по-горе спрей  В12 без да съм изследвала. Тогава основанията ми бяха, че той не яде месо също така имаше леко изоставане в развитието.

# 744
  • Sofia
  • Мнения: 1 755
Vesana, много ти благодаря и господ здраве да ти дава.
Толкова ми е мъчно за моята майчица, че като се прибера на 12 май в бг, веднага започваме терапията. Тя е фелдшер и сама ще си ги поставя. Доколкото прочетох, инжекциите се бият мускулно.
O, тогава няма никакъв проблем с поставянето, щом е фелдшер. Аз ползвах тези инжекции:
https://www.amazon.de/Vitamin-B12-Hevert-Depot-Ampullen/dp/B009M … 661482&sr=8-1
Може да погледнеш и книгата: "А дали не е Б12?" - пише доста полезни неща.
https://kibea.net/book/2170

# 745
  • Варна
  • Мнения: 948
Vesana,
Тези, които предлагаш от амазон са цианокобаламин или бъркам?
Аз съм с 70% неусвояемост на Б9. Предполагам, че има отношение и към Б12, което подозирам е наследено от майка Sad

# 746
  • Мнения: 1 117
 
mibobo, синът ми е на 4 и половина и изобщо не се храни разнообразно. За съжаление домашно квасеното кисело мляко му е основна храна. Много рев изрева, много нерви потроших да започне да яде други неща... И в детската градина се принудихме да му носим, защото гладуваше по цял ден. Отскоро го хвалят, че изяжда всичко... Когато сме му правили изследвания винаги са ни обръщали внимание, че хемоглобина му е малко нисък, но "не е проблем".  Съвсем наскоро ми светна лампичката, че щом аз имам генетична мутация за МТХФР е възможно и децата да я имат и се зачетох по въпроса за л-метил фолат и Б12. Мисля да им направя изследвания, но когато им дойде реда на профилактичните. Дотогава се чудя какво да им давам и на двете деца.
Синът ми почти не яде месо. Лошото е че яде вкъщи ябълки, орехи, банани или къшейчета хляб, натопени в соса на манджата.Дъщеря ми е обича много месо и като цяло се храни разнообразно

# 747
  • Мнения: 11 844
sentido моят син яде буквално 5-6 неща като основната му храна е точно кис.мляко, месо също не яде. Моят съвет е провери и желязо, синът ми се оказа с няколко анемии - имаше дефицит на желязо, В9 и В12, те и без това са навързани по между си и отговарят за хемоглобина. Ако даваш нещо то ще трябва после да спреш и изчакваш поне 20 дена преди да изследваш, така че по-добре изследвай първо хем да видиш от къде тръгваш в случай на дефицит. Сега ако даваш ще качиш нивата и после няма да си наясно имало ли е дефицит или не.
Аз тепърва ще изследвам себе си и него за мутации.

# 748
  • Мнения: 1 967
Децата с анемия или/ и недостиг на б12 са много злояди обикновено.

# 749
  • Мнения: 1 117
 Проблема ми , че тези изследвания са с венозна кръв и не виждам как бих могла да го накарам да стои, за да му вземат. Говорих наскоро с ЛЛ и тя каза да спра да чета в интернет всякакви глупости... Много несериозно отношение.
 Какво мога да изследвам с кръв от пръста?
 Иначе няма изоставане в развитието - умно,будно и палаво дете е.

Общи условия

Активация на акаунт