Колко са разходите по изповядване на сделка за апартамент

  • 11 872
  • 38
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • София
  • Мнения: 565
Здравейте,

Извинявам се, ако се повтарям, но не намерих информацията, която ми е необходима. Моля скоро закупилите апартамент в София да ме ориентират колко са съпътстващите разходи за изповядване на сделката (тук не се включва комисионната на брокера по недвижими имоти). Става въпрос за такси за нотариус, за превод на парите по банки към продавача, за изваждане на документи, справки и каквото там има.

Говорим за апартамент, за който има лично финансиране и жилищен кредит към банка, тоест нотариусът трябва да впише и ипотека, както и да се направят два превода към продавачи- парите, които са собствено финансиране да му се изпратят, отделно банката да му преведе и финансирането, което е от кредита.

Ако някой може да ме ориентира и за цялата процедура как протича ще съм благодарна. Ние сме договорили имота, предстои да кажем на банката да праща оценител и да действаме по-нататък. КАкъв предварителен договор трябва да подпиша например, колко е нормалното капаро, което трябва да бъде платено





# 1
  • Мнения: 969
Ако някой може да ме ориентира и за цялата процедура как протича ще съм благодарна. Ние сме договорили имота, предстои да кажем на банката да праща оценител и да действаме по-нататък. КАкъв предварителен договор трябва да подпиша например, колко е нормалното капаро, което трябва да бъде платено
Много силно те съветвам да си намериш адвокат. Начина, по който представяш нещата ми подсказва, че не си на "ти" с материята. То и аз задължително винаги ползвам, макар че имам доста сделки зад гърба си вече.

# 2
  • Мнения: 25 741
Има тема в която е по удачно да си зададете въпроса.

# 3
  • Мнения: 9 876
1. намерете си калкулатор - показва нотариалните такси и държавните такива. И много внимавайте, като идете при нотариус, да не ви излъже. Нас се опита да ни вземе 2 000 лв повече. Казахме, че ще идем при друг нотариус, и миряса.

2. за банката - задължително преведете парите от вашата банка, в сметка на вашата банка. Иначе има голяма такса за извънбанков превод. Около 400-800 лв е тази такса. Обикновено, продавачът си отваря сметка във вашата банка, за да не плащате тази такса.

3. изваждането на документите и справките - зависи, дали няма да изскочи подводен камък. Примерно, при нас се оказа, че за единия офис има проблем, и платихме 60 лв допълнително, за да дойдат на място да видят.
Та, ако няма такива изненади - 300 лв трябва да стигнат. А времето - 1 месец някъде
успех

# 4
  • София
  • Мнения: 565
Благодаря за съветите. Адвокат задължително ще наемам, професиите ни са съвсем други и въобще не мога да разчитам на обща култура за такива сериозни договори и с банки, и по сделка. В момента обаче правим калкулация на разходите, парите ни са направо "на ръба" и затова ми се иска да знам колко пари ще ми вземат да изповядам сделката. Затова се обръщам с въпроси. Примерно това с еднаквата банка е много ценно. Да си спестя 800 лева за преводи е много важно за мен предвид, че наистина сме в ситуация, в която много харесваме апартамент, но трябва да изстискаме до последната стотинка, за да успеем да го вземем. Ще съм благодарна на всякакви подобни съвети как да си намаля тези разходи и все пак някакъв ориентир колко долу горе ще дойдат

# 5
  • Мнения: 138
Относно нотариалните такси, може да се ориентираш от тук:

http://www.calculator.bg/1/imoti_taksi_danatzi.html

Важно е още отначало да се уточни на каква сума ще се изповядва сделката – на данъчна оценка или на реална продажна стойност.

Документите сами по себе си не са толкова скъпи – мисля, че към 200 лева ги покриват (ако както пишат, няма някакъв проблем).

Би следвало да сключите Предварителен договор за покупко-продажба на недвижим имот. При него се плаща капаро. Доколкото знам принципно е утвърдено да е от порядък на 10% от стойността на имота.

Уточнете още отначало в каква валута ще се изповядва сделката – направо в лева или левовата равностойност на сума в евро, както и по какъв курс ще се изчислява еврото – официалния фиксинг на БНБ или курс „купува“ или курс „продава“ на определена банка. Казвам ти го, защото при превалутирането могат да се получат сериозни разлики (100 000 евро х 1 ст. разлика = 1000 лева). Най-чисто е ако сметките на продавача и купувача са в една банка и в еднаква валута - най-добре в лева, но това зависи и в каква валута се отпуска кредита. Трябва да си направите сметка кое е най-изгодно и удобно за Вас.

Последна редакция: чт, 28 дек 2017, 16:31 от lachezarna

# 6
  • Мнения: 9 876
да, и за обръщането на левовете в евро щях да забравя. ММ обърна валутата, и го удари на голям пазарлък с Уникредит Булбанк. в резултат - над 2000 лв спестихме. Близо 3000. Та - не дейте чака в деня на изповядването - обърнете си ги предварително, и то - идете в банката, и им искайте курс обръщане, на едно. Или нещо такова. Да не ви таксуват, все едно че обръщате 50 евро.
При обръщане на хиляди евра, правят отстъпки. Ама само ако попиташ Wink

# 7
  • София
  • Мнения: 3 160
Има значение и дали ипотеката е договорна или законна, таксите им са различни.

# 8
  • Мнения: 296
Предварителен договор би трябвало да ви изготви посредническата ви фирма. Там поискайте да се напише таксата по прехвърляне на имота и как се договаряте с продавача, кой точно каква част плаща, или вие цялата част. Има калкулатори по интернет. Най-добре попитайте някой нотариус за конкретния случай, защото вие имате реално 2 неща - покупко-продажба и ипотекиране. Зависи и колко нотариални акта ще искате.

# 9
  • Ловеч
  • Мнения: 328
Здравейте, въпросите Ви са много хубави и не се притеснявайте да питате. По принцип можете да попитате в банката с кой нотариус работят и служителят може да го пита за таксите. Процедурата е около месец. Документите от ваша са около 60 (до 100 лв). След като кандидатствате за кредит и Ви одобрят, от банката изпращат оценител 100-200 лв (зависи от банката). След това банката отпуска определен % от тази оценка. Според мен тогава капарирайте имота, след оценката. Капарото го уточнете с агенцията и там задължително се сключва договор. Ако продавачът има сметка в евро (или друга валута), а вие в лева и сметките ви са в различни банки, наистина има големи такси за превода, но ако сметката му е в лева е 2-3 лв. По- добре теглете кредита в лева, даже цената да е в евро. Ако е превеждате в евро, наистина има преференциален курс. Попитайте и за това служителя, ако пропусне да Ви го каже. На нотариусите цените са едни и същи, но има значение на коя цена ще изповядвате сделката за покупко- продажбата (по- добре е да е на данъчната, а не на продажната), но тук продавача може да откаже, ако е на длъжност, която изисква да си декларира всички продажби, но тогава Вие може да искате да си поделите нот.такси. Това ще го уточните с брокера, кой поема нот.такси, по принцип купувача, но може и да са споделени. Ако има нещо питайте

Адвокат не ви е необходим, защото Вие плащате около 100-200 лв на банката за правно становище. Това правно становище е от адвокат, който преглежда всички документи и е възможно да изиска и други, но това е с цел да си закупите апартамент без тежест и банката да е сигурна, че е без тежест. Така, че не си давайте парите и за друг адвокат. Нотариалните такси и таксите на Банката са Ви достатъчни.

Последна редакция: пт, 29 дек 2017, 09:02 от bubanka

# 10
  • Мнения: 296
но има значение на коя цена ще изповядвате сделката за покупко- продажбата (по- добре е да е на данъчната, а не на продажната), но тук продавача може да откаже, ако е на длъжност, която изисква да си декларира всички продажби, но тогава Вие може да искате да си поделите нот.такси. Това ще го уточните с брокера, кой поема нот.такси, по принцип купувача, но може и да са споделени. Ако има нещо питайте
Банката прави своя оценка на имота, която може да се различава от пазарната и от данъчната. Банката изисква и предварителният договор, където е описана пазарната на имота (примерно 100000Е).
В случая се купува с кредит и банката няма как да се съгласи да даде  искания кредит  от примерно 90000Е, ако после те предтавят нотариален акт с цена 40000Е. 

Според мен, и при сделки без кредит, в позицията на купувач не ви съветвам да изповядвате сделка на по ниска цена от продажната, макар, че ще заплатите някой лев повече. Има някои събития, които ако възникнат, губите.
Например, ако се разведете със съпруга си, фактически жилището ви е купено за 40000Е, а не за 100000Е.

# 11
  • Мнения: 258
Ако се разведат, съдът ще възложи имота за оценка на оценител. Няма да има значение за колко са го купили.

Да разбирам ли, че тези предварителни договори се правят от агенциите за недвижими имоти? Ако няма посредник се минава направо към действие?

# 12
  • Мнения: 12 017
Моят опит. Април 2017г продадох апартамента, в който живеем (без посредник и предварителен договор, на познати, които имаха готови пари, т.е не са ползвали заем) и същия ден подписах предварителен договор, през агенция и с ипотека. Купих за 41 000 евро, като разплащането беше в левовата равностойност по курса на БНБ за деня, така таксите са драстично по-ниски дори при междубанкови преводи. След 7 работни дни банката отпусна ипотеката (действаха максимално експедитивно, тъй като продавачът заминаваше за дълго в чужбина, а и аз не исках да се протака).
Нотариалната такса по прадажбата на моя имот не помня точно, но беше малко под 1000лв (областен град, но не София, не върху реалната цена, но не и върху данъчната оценка, а някъде по средата). При покупката в същия град - 2400 лв на агенцията и 3500 на нотариуса. Под 100лв за документи. Банкови такси по одобрение, оценка, усвояване на ипотеката - 300лв в ОББ (техен клиент съм). Калкулаторът при мен даде разлика, но зависи и от броя на продавачите и купувачите. При повече купувачи се увеличава и цената за изповядване на сделката. Таксата, която платих при нотариуса включваше всичко - държавни и местни данъци и такси, както и услугите на самия нотариус.
Моят съвет е да си предвидите 8-10000 лв за данъци, такси и документи. Каквото ви остане е добре дошло и влиза в употреба. Сделката беше изповядана на реална цена по настояване на продавача.
Капарото е 10%, но имай предвид, че ако продавачът се откаже връща капарото в двоен размер, ако вие се откажете от сделката губите капарото. Имотът се проверява за тежести 10 години назад. Нотариусите имат достъп до данните на агенцията по вписванията. Поискайте да направи тази справка преди самото изповядване на сделката. Макар и по-скъпо е добре сделката да е на реалната цена, това за ваша сигурност. Ако, не дай боже и въпреки всички проверки, изскочи нещо в бъдеще, което да развали/ анулира сделката ще можете да претендирате за цялата сума, на която сте купили. В противен случай ще имате право на претенции само върху сумата, записана в договора (данъчна оценка ...)

Последна редакция: пт, 29 дек 2017, 06:23 от Mama Ru

# 13
  • Ловеч
  • Мнения: 328
но има значение на коя цена ще изповядвате сделката за покупко- продажбата (по- добре е да е на данъчната, а не на продажната), но тук продавача може да откаже, ако е на длъжност, която изисква да си декларира всички продажби, но тогава Вие може да искате да си поделите нот.такси. Това ще го уточните с брокера, кой поема нот.такси, по принцип купувача, но може и да са споделени. Ако има нещо питайте
Банката прави своя оценка на имота, която може да се различава от пазарната и от данъчната. Банката изисква и предварителният договор, където е описана пазарната на имота (примерно 100000Е).
В случая се купува с кредит и банката няма как да се съгласи да даде  искания кредит  от примерно 90000Е, ако после те предтавят нотариален акт с цена 40000Е. 

Според мен, и при сделки без кредит, в позицията на купувач не ви съветвам да изповядвате сделка на по ниска цена от продажната, макар, че ще заплатите някой лев повече. Има някои събития, които ако възникнат, губите.
Например, ако се разведете със съпруга си, фактически жилището ви е купено за 40000Е, а не за 100000Е.

Прави се предварителен договор с агенцията и предварителен договор за пред банката за покупка и ремонт и тогава се изповядва на данъчна оценка. И банката приема нот.акт за 40000 Е и ипотека за 100000 Е

# 14
  • Ловеч
  • Мнения: 328
Под 100лв за документи. Банкови такси по одобрение, оценка, усвояване на ипотеката - 300лв в ОББ (техен клиент съм). Калкулаторът при мен даде разлика, но зависи и от броя на продавачите и купувачите. При повече купувачи се увеличава и цената за изповядване на сделката. Таксата, която платих при нотариуса включваше всичко - държавни и местни данъци и такси, както и услугите на самия нотариус. Сделката беше изповядана на реална цена по настояване на продавача.
Капарото е 10%, но имай предвид, че ако продавачът се откаже връща капарото в двоен размер, ако вие се откажете от сделката губите капарото. Имотът се проверява за тежести 10 години назад. Нотариусите имат достъп до данните на агенцията по вписванията. Поискайте да направи тази справка преди самото изповядване на сделката. Макар и по-скъпо е добре сделката да е на реалната цена, това за ваша сигурност. Ако, не дай боже и въпреки всички проверки, изскочи нещо в бъдеще, което да развали/ анулира сделката ще можете да претендирате за цялата сума, на която сте купили. В противен случай ще имате право на претенции само върху сумата, записана в договора (данъчна оценка ...)
 Тежести се вадят 2 пъти, когато е с кредот, един път от продавача, преди сделката и после от купувача, за да е видно, че има  само 1 ипотека, в полза на банката, отпускаща кредита. Това е задължителен документ.
За изповядването избират и купувач и продавач, но след като банката е отпуснала кредит, за това се плаща и правно становище, няма да има пречки след това.
Нот. такси наистина включват всичко, което сте описала.

# 15
  • Ловеч
  • Мнения: 328
Mama Ru, радвам се че сте доволна от банката и споделяте таксите, аз съм споменала приблизителни такси, защото не съм запозната със всички тарифи.
Наистина се радвам, когато някой е доволен от колега, защото почти никой не ни оценява труда. Благодаря за което.

# 16
  • София
  • Мнения: 11 472
Без материален интерес (цена) на продажбата и ипотеката няма как да ви кажем сумите.
За ориентир - месстен данък в София - 2,5% от цената на сделката (за различните общини е различно, варира между 2,2% и 4,3%). Дължи се само при продажбата.
Такса вписване - винаги 0,1% от цената на сделката. Дължи се и при продажбата, и при ипотеката.
Нотариална такса - пропорционална е, смята се по тарифата. Дори приблизителна сума не може да се каже, без да се знае конкретна цена. За ипотеката също, като вероятно ипотеката ще е законна, затова нотариалната такса ще е млако по-ниска.

Банкови преводи - попитайте съответната кредитираща банка.

Справки за тежести, докуемнти, и пр. между 20 и 50 лв., зависи какво и откъде ще вадите. Ако са само едни скици, данъчни оценки и удостоверения за тежести, ще се поберете и под 50 лв., ако услугите не са експресни.

# 17
  • Мнения: 44
но има значение на коя цена ще изповядвате сделката за покупко- продажбата (по- добре е да е на данъчната, а не на продажната), но тук продавача може да откаже, ако е на длъжност, която изисква да си декларира всички продажби, но тогава Вие може да искате да си поделите нот.такси. Това ще го уточните с брокера, кой поема нот.такси, по принцип купувача, но може и да са споделени. Ако има нещо питайте
Банката прави своя оценка на имота, която може да се различава от пазарната и от данъчната. Банката изисква и предварителният договор, където е описана пазарната на имота (примерно 100000Е).
В случая се купува с кредит и банката няма как да се съгласи да даде  искания кредит  от примерно 90000Е, ако после те предтавят нотариален акт с цена 40000Е. 

Според мен, и при сделки без кредит, в позицията на купувач не ви съветвам да изповядвате сделка на по ниска цена от продажната, макар, че ще заплатите някой лев повече. Има някои събития, които ако възникнат, губите.
Например, ако се разведете със съпруга си, фактически жилището ви е купено за 40000Е, а не за 100000Е.

Прави се предварителен договор с агенцията и предварителен договор за пред банката за покупка и ремонт и тогава се изповядва на данъчна оценка. И банката приема нот.акт за 40000 Е и ипотека за 100000 Е
Стига бе, наистина ли банката се навива на този вариант? Отпуска ви кредит за ремонт? А той какъв ще е - потребителски ли? С каква лихва? Всъщност кредитите в този случай два ли стават? Аз съм чувала, че някои правят  договор за мебели...

# 18
  • Ловеч
  • Мнения: 328
Ипотечен за "покупка и ремонт" е ипотечен кредит, но сделката е изповядана на данъчна цена, а кредита е за реалната цена, платена на купувача. Както и по- горе друг спомена, така е и моя ипотечен кредит( не е в София, а в друг град).
Акта за покупко- продажбата е на по-ниска цена, а договорната ипотека е реалната цена.
Опитах да съм полезна, понеже и аз съм с такъв кредит, а и това работя, а не да се заяждаме.

Последна редакция: пт, 29 дек 2017, 17:01 от mima666

# 19
  • Мнения: 9 184
Справки за тежести и др. 100-150лв
нотариален калкулатор както са казали и другите има в интернет залагаш цената и града от падащото меню и ти калкулира.
банките всяка има различни такси

# 20
  • Мнения: 1 354
От горенаписаното мога да добавя, че ако ще купувате с жилищен кредит, ще доплатите още около 0.4%(някакъв данък) от сумата на изповядване, ще ви излъжа точно колко, но не са малко - 400-800 лв. в зависимост.

Всичките документи за имота и за продажбата/покупката са малко - макс.150 лв., а сроковете са не повече от 10 дни за изваждане. Противно на нашите очаквания, банковите ни преводи на две големи суми(50 000 лв.) ни струваха само по 2 лв. такса за превод от ПИБ в друга банка.

Макар и по-скъпо е добре сделката да е на реалната цена, това за ваша сигурност - напълно съгласна съм с това!

Аз те съветвам, ако си с ипот.кредит, да се обърнеш към този (безплатен) кредитен консултант: sanuk.bg. Ние сме много доволни, обяснява всичко както по кредита, така и по документите. Не изключвам препоръката да си наемете адвокат за самата сделка - 400-800 лв. струва услугата.

# 21
  • Мнения: 296
Цитат
Аз те съветвам, ако си с ипот.кредит, да се обърнеш към този (безплатен) кредитен консултант: sanuk.bg. Ние сме много доволни, обяснява всичко както по кредита, така и по документите. Не изключвам препоръката да си наемете адвокат за самата сделка - 400-800 лв. струва услугата.
Кредитните консултанти са безплатни само на пръв поглед.Те наистина могат да ви спестят време за проверка на условията в банките, те могат да ви обещаят и по нисък процент (взаимно с банката си правят отстъпка банката от % а консултанта от комисионната), но ако вземете кредит чрез консултант, банката му изплаща тлъста комисионна % от искания кредит. А безплатен обяд няма.

Повечето хора се интересуват само от процента на отпуснатия кредит, но трябва да се интересувате от един друг процент - Годишен процент на разходите. Той е по-висок! Включва  някои от следните  такси:

        
    еднократно изплащани: такси, платими в началото на кредитната връзка (кредитна такса, такса за посредничество, административна такса)

            редовно изплащани: те се изплащат заедно с изплащането на кредита в месечна / тримесечна периодичност (такса за кредитна сметка, застраховка за погасяване)

# 22
  • Мнения: 1 354
Няма безплатен обяд - това е сигурно. Нашия опит с кредитен консултант беше положителен - условията с всички такси и застраховки(които искахме) бяха по-изгодни, отколкото като отидохме свободно или по реклами.
Многократно съм писала, че главният фактор за нас не беше колко пари ще върнем, а за какво - тоест като ги има застраховки живот и имущество сме напълно ОК. Както и липса на ангажименти за кредита като раб.заплата, сметки, кредитна карта - това не искахме.
Не виждам къде е тлъстата комисионно на кредитния посредник, но със сигурност има и за тях -и се радвам, напълно заслужени пари(ако така и така същите се плащат без кредитния Simple Smile

# 23
  • Мнения: 296
Някои кредитни консултанти нямат нужното образование за тази работа, ако ги попитате нещо по-сложно, ще видите сами, най-често това са хора, които се занимават с консултиране след основната си работа, за припечелване на някой лев, може въобще да не разбират от финанси. Просто са научили банкови и застрахователни продукти и колкото повече пари докарат на банката, толкова и по-голяма им е комисионната. Нищо чудно да ви посъветват например: да обедините 2 кредита(без да е изгодно за вас, но за тях е изгодно, защото сумичката на новата ви ипотеката става по-голяма), или да ви посъветват да направите някоя не толкова нужна застраховка (и застраховката им носи пари отделно).
За хора, които нямат време да обикалят, да, съгласна съм. Те ви издействат по-ниски проценти, но годишния процент е по-висок. Така, че не се знае кой плаща повече, този с консултанта, или този без консултанта и с по-висок процент, извоювал си го сам.

# 24
  • София
  • Мнения: 565
Здравейте, много благодаря за полезната информация и се извинявам, че в последните дни не успях да прочета отговорите ви.

Погледнах този калкулатор в интернет и излизат такси над 4 хил. лв за имот с цена 68 хил. евро. Такси за документи, банки и преводи- 1000 лв да ги сложим, стават 5 хил. лв общо. Това реална цена ли ви се вижда за тази сума, ако някой е имал сходна сделка скоро? Колко струва консултация с адвокат- да изготви предварителен договор и реален договор, ако не се ползва услугата на брокерска агенция (на мен ми казаха, може и да не е вярно, че е по-добре да имам адвокат консултант, защото брокерите имат интерес по най-бързия начин да направят сделка).

Другият ми въпрос пак от вашия опит: това 10% капаро кога се плаща? При подписване на предварителен договор с продавача или след като мине оценител на имота от банката? Трябва да се представи предварителен договор в банката, за да се изпрати оценител. Брокерът твърди, че се плаща при подписване на договора, но какво става ако оценителят не хареса имота за сумата, която искаме? Тогава ще си изгубя капарото

# 25
  • Мнения: 12 017
Здравей, капарото се плаща при подписване на предварителния договор. Не знам за какъв процент ипотека ще кандидатствате, но не мисля, че има риск оценителят от банката да провали сделката, все пак купувате в София, нали? Банките гледат да има сделка, това означава да спечелят и те от кредитите. На калкулатор и в действителност имаше над хиляда лева разлика при мен. 41 000 евро - 3500 лв при нотариус. За такси по преводи, банкови разходи по отпускане на ипотека и усвояване, документи - не повече от 400 лв. Аз взех 45000 лв ипотека, разплащането беше в лева. Цената беше преизчислена при подписване на предварителния договор от брокерите и вписана в договора по курса на БНБ за деня. На каква цена смятате таксите с калкулатора - на реална или на данъчна оценка? Ако е на реална ми се вижда малко, по-добре попитайте някой нотариус колко би ви струвала такава сделка. Има тънкости, които калкулаторът не отчита - брой продавачи, брой купувачи, извършвани ли са сделки с имота в последните десет години.

# 26
  • София
  • Мнения: 11 472
Здравейте, много благодаря за полезната информация и се извинявам, че в последните дни не успях да прочета отговорите ви.

Погледнах този калкулатор в интернет и излизат такси над 4 хил. лв за имот с цена 68 хил. евро. Такси за документи, банки и преводи- 1000 лв да ги сложим, стават 5 хил. лв общо. Това реална цена ли ви се вижда за тази сума, ако някой е имал сходна сделка скоро? Колко струва консултация с адвокат- да изготви предварителен договор и реален договор, ако не се ползва услугата на брокерска агенция (на мен ми казаха, може и да не е вярно, че е по-добре да имам адвокат консултант, защото брокерите имат интерес по най-бързия начин да направят сделка).

Другият ми въпрос пак от вашия опит: това 10% капаро кога се плаща? При подписване на предварителен договор с продавача или след като мине оценител на имота от банката? Трябва да се представи предварителен договор в банката, за да се изпрати оценител. Брокерът твърди, че се плаща при подписване на договора, но какво става ако оценителят не хареса имота за сумата, която искаме? Тогава ще си изгубя капарото

Ако имотът е в София, таксите са горе-долу верни (ок. 4.500 лв.), нотариална такса - ок. 990 лв. с включен ДДС. Местен данък (2,5%) - около 3.400 лв., такса вписване - ок. 136 лв.
За банки и преводи - питате самата банка или четете условията й на сайта.

За всичко останало като предварителен и окончателен договор - най-добре адвокат.

# 27
  • Мнения: 296
калкулаторът добре ви е изчислил таксите, реални са. Договорете се с продавача и той да заплати половината, все пак продава имот, редно е и той да плати, според мен. В някои държави по закон ги плаща купувачът.
Адвокат, по-скоро ви трябва, отколкото да се рискува. При Нотариуса е голям стрес и ако ви въникнат някакви въпроси, никой няма да ви чака и да ви обяснява, освен адвокатът ви, също и ви казва по колко пъти къде да подписвате. Нотариусът чете акта, а вие, ако сметнете, че имате някакви забележки, понеже няма да сте го преглеждали предварително, адвокатът е  човекът, който ще му възрази и ще вкара нещо необходимо във ваша защита в нотариалния акт, който е много важен за всеки собственик.
Ориентировъчно хонорарът му  е 1% от продажната цена за предварителен договор + нотариален договор.
Брокер, според мен не ви трябва, но понякога не може да се избегне и неговото съществуване, защото фирмите имат по-хубави имоти. 

# 28
  • Мнения: 296
Капарото 10% се плаща на предварителен договор. За да няма изненади, питате в банката горе долу колко е оценката на еди-какъв си имот? Тя много добре знае в какви граници се движи оценката според квартал, вид строитекство, квадратура, и т н, има си показатели и те могат устно да прогнозират каква е оценката. Ако има голямо разминаване, и няма да ви стигне тази оценка за кредита, според мен, е добре да търсите друг имот. Никой няма да ви върне капарото, ако оценката се окаже ниска, това са си ваши рискове. Но който не рискува, не печели. Simple Smile Пък има и други банки, които биха направили по-висока оценка. Понякога банката ви предлага за разликата да вземете потребителски кредит, но лихвата е по-висока. Ако пък имате пари и продавачът ви чака, направете си вие оценка от лицензиран оценител (банката би трябвало да приеме оценката му). Като ходите с оценка по банките, нещата ще са ясни колко могат да ви отпуснат. Общо взето след подписване на предватителен договор, сделката ше се осъществи, защото сумичките са големи и никой не иска да ги загуби, нито продавача, нито купувача.

# 29
  • Пловдив
  • Мнения: 9 709
Преди 10 месеца с всичко това се занимаваше банката, която отпусна заема. Ползвахме нотариус и оценител/само там дадохме някой лев отгоре, за да завишат оценката възможно най-много/, препоръчани от банката. Нотариусът не ни взе пари за предварителния договор. Консултант за кредита ни беше шефът на банковия офис. Купихме директно от продавача без посредник. Ипотеката се изповяда на реална цена на продажбата. Банката не беше съгласна за сделка на данъчна оценка. Мисля, че всичко ни излезе около 2400 лв. Документите не бяха кой знае колко много пари. Имахме време и не сме ползвали експресни поръчки. 

# 30
  • Мнения: 296
Банката не беше съгласна за сделка на данъчна оценка.  
Скоро всички банки няма да са съгласни. Така и трябва да бъде. Wink

# 31
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 690
Запис да следя темата  Peace

# 32
  • София
  • Мнения: 565
Здравейте, при мен развитието е, че малко изчакване със сделката заради внезапни лични причини на продавача, заради което и малко ще се забави с ходенето за документи. Но исках да благодаря за всички отговори, м засега още нямам съвсем ясен ориентир за таксите. В банката единият ми вика към 5500 ще дойде нотариуса, другият му колега ме шокира с "около 7000". Не знам ако не ни стигнат парите дали няма да се наложи да вземем някакъв потребителски заем от 2-3 хиляди лева, но дали това би било проблем в течение на процедурата? Ние при кандидатстването за ипотечен кредит не сме декларирали, че имаме такъв и изведнъж се появява?

# 33
  • Мнения: 12 017
Здравей. Не разбрах дали в момента обслужвате потребителски кредит или питаш дали може да вземеш допълнително. Аз взех потребителски кредит от 3000 по време на последвалия ремонт. По-късно една позната ме повика и ми предложи да увеличи потребителския кредит и да ликвидира овърдрафта и кредитната карта. Естествено се съгласих и сега плащам ипотека + потребителски. Ако ще искате ипотечен кредит защо не вземеш 5000 отгоре и да сте спокойни?
Върху цената на сделката голямо влияние оказва дали продавачите са един или двама, дали купувачите са двама или един, дали сделката е на реална цена, на договорна ипотека или на данълна оценка. При цена на жилището, което купих от 41000 евро (в левова равностойност 78000лв приблизително) разликата в таксите за нотариус при двама продавачи и един купувач и на реална цена беше с около 2000 повече от това, което бих платила на данъчна оценка при един продавач и един купувач. Аз платих 3500 лв сама си сметни при вашата цена приблизително колко ще ви излезе.

# 34
  • Мнения: 40
В понеделник(5.02) изповядах сделка-покупка на апартамент с ипотечен кредит.Таксите,които платих при нотариуса са следните:
1.Местен данък за придобиване на имот-3%(в/у прод.цена-най голямото перо)
2.Материален интерес(нот.такса)(до 100.000лв-730+0.2% за сумата над 100.000,+ 20% ДДС(също не малко перо)
3.Такса вписване-0.1% от продажната цена
За ипотеката:
1.Нотариална такса(мат. интерес,на същият принцип,както по горе)
2.Такса вписване на законна ипотека(в полза на банката)-1% върху сумата,която ти отпуска банката.
3.Удостоверение за тежести
За Нотариуса,една много малка сума(на фона на по горе платените),(за изготвяне на продажбата,писане .на нот.акт, и т.н)
С една дума,не малко пари,а не ми се мисли,ако беше договорна ипотека Simple Smile

# 35
  • Мнения: 44
Договорна ипотека, е, когато ипотекираш свой собствен имот ли?
А в случая, като купуваш и още не си придобил имота - законова ипотека? Това ли е разликата?

# 36
  • София
  • Мнения: 3 160
Най-общо и не твърдя, че е изчерпателно, законната е около два пъти по-евтина, но може да се направи само ако цялата сума на кредита е само за придобиване на имота. Ако има част за ремонт, довършителни работи и т.н., не става, трябва договорна.
Ето и случаен линк:
http://kaloianova.com/въпроси/разлика-между-договорна-законна-ипот/

# 37
  • Мнения: 40
Договорна ипотека, е, когато ипотекираш свой собствен имот ли?
А в случая, като купуваш и още не си придобил имота - законова ипотека? Това ли е разликата?
Най-общо казано, дoгoвopнa ипoтeĸa се yчpeдявa, ĸoгaтo сте длъжник по кредит примерно за закупуване на недвижим имот като в този случай залагате за oбeзпeчeниe на банката (кредитора) друг свой недвижим имoт, paзличeн oт зaĸyпyвaния. Зaĸoннa ипoтeĸa се yчpeдявa тогава, ĸoгaтo се залага имoта, ĸoйтo ĸyпyвaте.

# 38
  • Мнения: 72
Здравейте. Не искам да отварям нова тема, затова ще питам направо тук.
Предстои ми закупуване на УПИ на стойност 40 000 лева и данъчна оценка 3800 лева. Решили сме с мъжа, че ще пишем стойност на сделката 20 000 лева, за да платим с около 800 лева по-малка такса за нотариус. Купуваме имота от роднини, така че сме сигурни, че няма някакви проблеми.
Все още сме в чуденка дали да не напишем в НА реалната стойност на имота. Ако пък запишем данъчната оценка, то тогава какви негативи може да последват, освен ако евентуално някои оспори сделката и изгорим с над 35 000 лева?

Общи условия

Активация на акаунт