Строеж - къде, как, колко? Тема за взаимопомощ 31

  • 93 940
  • 823
  •   1
Отговори
# 405
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Поддръжката на къща е по-скъпа , отколкото на апартамент, и за мен не е оправдано строителство на такъв малък парцел, ако не е градска къща. Най-крайните квартали не ги слагам в това число. Но разбира се, всеки има различни критерии и изисквания.

# 406
  • Варна
  • Мнения: 5 210
Благодаря за отговорите. Става въпрос за парцел в рамките на града, в началото на вилна зона, с размери гоооре долу 24 на 12 м. и евентуално двуетажна къщичка с по 50 кв.м. на етаж. (7х7)
По принцип изобщо не искам голям двор, но все пак да остане някакво място за градинска маса, колата, 2 дръвчета и малко тревичка. Още не съм тръгнала на огледи и ми е трудно да си визуализирам картинката в главата.

Притесненията са ми главно дали би имало проблем да издадат разрешително за строеж, тъй като е по-малък от 300 кв.м.  Също за да се разположи тази къщичка както бих искала, ще трябва да се махне отстоянието от 3 м към едните съседи. Ако те подпишат декларация, че са съгласни, някакви други документи ще трябват ли?

# 407
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Не съм много наясно с документацията, но съседа подписа за гаража, ходихме с него и в общината да подписваме нещо по проекта на гаража.
С такава къщичка ще ви стигне  Simple Smile Още по-добре, ако я долепите.

# 408
  • Мнения: 4 808
Не знам, брат ми купиха парцела с готов проект, беше доста отдавна. Но къщата им е на два етажа плюс мансарда, поне по 70 кв. м. е на етаж, не знам с точност. Парцелът е 250 кв.м., отпред има зона с райграс, люлка и басейнче, отзад малко дворче с маса и столове и градинка със зеленчуци. Гаражът е долепен до оградата на съседите, но те са му дали карт бланш, а не знам дали не купи и този парцел. Къща в краен квартал на града е. На мен такъв един двор би ми бил напълно достатъчен.

# 409
  • Пловдив
  • Мнения: 409
Някой има ли опит с поставянето на ламперия? Искаме да сложим на една от стените в хола.

# 410
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Търсите някой да ви покаже, да ви я сложи, или да сподели някакви впечатления?

# 411
  • Мнения: 299
Здравейте, много благодаря за отговорите. Ще ви държа в течение как се движат нещата. Днес ходихме до сафийска вода и подадохме документи за изходни Дан, после следва съгласуване, предварителен договор и окончателен договор... момичето каза 5 месеца... утре е ред на ЧЕЗ.

# 412
  • Пловдив
  • Мнения: 409
Ами съвети, тънкости и впечатления. Надявам, се че ще успеем да го сложим сами. Simple Smile

# 413
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Ако се оправяте с руския, има много клипчета "монтаж вагонки". Гледам, че използват пневматичен пистолет със скоби, но и с чук и пирончета става.  ММ се справи сам от първия път, но му показаха.

# 414
  • В свой си свят :))))
  • Мнения: 542
Привет, група, и ние започваме тази дълга и безмилостна борба. Закупихме си парцел, отне ни 6 месеци докато го заснемат и ни подготвят стартовите папки...утре сме в общината, предвид че е петък и след официален празник, искрено се надявам, че ще има все някого в деловодството, че да ни приеме документите...бавно, но славно...дано и ние успеем да се преборим и да се похвалим с нов дом!

# 415
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Щом сте започнали, значи ще е готова един ден!
Тук напоследък никой не разказва за мечтите си - как си представя къщата като стил, цветове, кое да я отличава от останалите, или по какво да прилича... Какви къщи харесва по принцип (то ясно, че вида на собствената е обвързана с финанси). На какво държи повече и с какво би направил компромис - външен вид или разпределение, един или два етажа, двускатен или четирискатен покрив. Ей такива неща Simple Smile
Аз например, от самото начало знаех, че отвън ще е или като възрожденска къща, или като средиземноморска. И до външната изолация все още имах големи колебания. Но българското надделя. Направих някои компромиси заради прозорците, защото исках отвън да изглежда по определен начин. Все пак - не може да се промени. Докато вътре винаги може да разместиш нещо.
 Също много исках в началото изложението да е преобладаващо източно и начертах така доста скици, но не ми се получаваше добре разпределението, заради ограниченията с размерите. Оказа се , че южното изложение за първия етаж изобщо не е страшно, ако имаш  асма. Зимата слънцето влиза и стопля, а лятото лозата засенчва.

# 416
  • В свой си свят :))))
  • Мнения: 542
Ljuboznatelna, дай Боже! И аз така мечтая...драскотя, гледам скиците по милион пъти....децата си направиха касичка от 12 литрова бутилка минерална вода и събират парички за мечтаните им стаи...всеки от нас по някакъв начин го преживява и гледа от различен ъгъл. Любовта например изобщо не коментира къщата и т.н. само каза, че иска гараж и се тревожи къде ще си сложи парника...всеки с драмите си Laughing
Ще изчакам да си получим визата за строеж и ще го мисля, според възможностите как да се случат нещата...цветовете вече са ми ясни, но това с покрива все още ми е мъгла..може би когато стигнем до среща с архитекта ще ми се поизяснят нещата. За сега всеки записва на един лист мечтите, вижданията, нуждите си...

Последна редакция: чт, 24 май 2018, 15:41 от Жабка Кикирица

# 417
  • Мнения: 4 808
Нашата вече е почти готова вътре, останаха банята и една стая на втория етаж, която ще бъде втора дневна. И коридорът също на втория етаж да се добоядиса, че сега е наполовина, парапет на стълбището. Тази стая и втората баня се очертават най-рано догодина, сега проблем ми е градината. ММ се кани за ограда това лято, много ме спъва тази ограда, защото трябва да се оправи двора, обаче нямам никакви идеи как искам да изглежда. Знам само, че искам по-дива градина, с храсти и пръснати цветя, обикновеният райграс ми е скучен. Искам люлка на верандата и басейнче в двора, има едни кръгли, надуваеми по три-четири метра в диаметър. Надявам се докато направи оградата, да ме осени прозрениети. Баща ми искаше да сади асми, но аз категорично отказах, в старата къща ми беше омръзнало да им мета листата като дойде есента, освен това, циганчетата бяха вечно накачулени по оградата заради гроздето. Те и сега висят по оградата ни заради една слива, та аман!

# 418
  • Варна - Монреал-Едмънтън
  • Мнения: 178
Скачам и аз в темата.Blush Започваме строеж скоро. Надявам се през юли. Ние строим в Канада. Къщата ще е от тези стериопорените блокчета с бетон по средата. По принцип при нас се строи от дърво, но ние решихме да ползваме този метод, В България, преди 10-15 години съм работила във фирма, която се опитваше да наложи този продукт на пазара. Не мисля, че им се получи .
Къщата е на един етаж - 4 спални и 3 бани. Като обща квадратура - 290-300 квадрата.
Къщата ще има мазе/сутерен етаж за кино център, стая за игри за децата и 2 спални за гости.
Стил на строеж - не знам как да го определя - планински с модерни елементи. Ще е с мазилка,камък и дървена обшивка на входа.
За интериора - бежаво/сив паркет навсякъде. Сиви врати и первази. Много ми се иска дограмата да е графитен цвят - това е голям проблем тук.  Има много малко варианти и все още се съм избрала. ПВЦ профилите се предлагат само в бяло. И или аз трябва да търся фирма да я боядисва, или да сложа дограма, която е облечена с фолио отгоре. Мисля, че така правят дървената визия в България.

Аз самото озеленяване и градина - след година, две ще се случи. Терена е 10 декара. Има трева дървета и храсти. За бъдещи планове имам  парник и овошна градина. 
Да се надаваме да ни стигнат силите и финансите и това да е нашата къща за дълги години напред.

# 419
  • Мнения: 299
Здравейте,
Сега ще ви разкажа аз как си представям нашия мечтан дом:
Ще бъде на два етажа с огромна веранда на две от страните. Искам огромна дневна, над която да няма втори етаж, а да е високо чак до тавана. Кухненския бокс да е с остров по средата с бар столове от едната страна и голяма маса за хранене. Една баня и едно допълнително помещение-котелно перално и килер в едно. На втория етаж три спални и баня. Към главната спалня още една баня и дрешник. Не бих направила компромис с дрешника и острова в кухнята. Пропуснах да кажа и че дневната ще е с френски прозорци към верандата.
Шегуваме се, че моя мъж има право да избере тухлите и циглите.... Ахахах останалото е моя отговорност.

Общи условия

Активация на акаунт