Не пропускайте година без цитонамазка! Това може да ви коства живота!! Тема 43

  • 72 542
  • 727
  •   1
Отговори
# 555
  • Мнения: 196

[/i]
Цитат на: Elea Lea [b
[/b]link=topic=1012029.msg36464418#msg36464418 date=1521666855]
Следенето с колоскоп не е лечение.
Следи се дали има атипични клетки, ако няма не се пипа. Така ми е обяснявала доцентката.
Как се разбира с колкоскопа, че имаш атипични клетки? Вижда се, че има изменение, но според мен само с цитонамазка и биопсия се вижда какво е точно изменението.
Поправете ме ако живея в заблуда.

# 556
  • Бургас
  • Мнения: 4 067
да, така мисля и аз, че ако се види нещо на колпоскопа- следва биопсия

# 557
  • Мнения: 4 872
Точно обратното е - колпоскопията дава по-голяма яснота за състоянието на шийката от цитонамазката . Биопсията вече е 'тежката артилерия'

https://medpedia.framar.bg/%D0%BC%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D1%86%D0%B8% … D0%BF%D0%B8%D1%8F

ПП: Въпреки това е добре да се правят редовно цитонамазки Hug

Последна редакция: чт, 22 мар 2018, 15:46 от Marsia_K

# 558
  • Мнения: 196
Имам впредвид, как се разбира, че клетките са атипични, че е възпаление или е лезия, без изследване?

# 559
  • Мнения: 4 872
 В линка , който сложих в предишния си пост е описано, дори има и снимки. Иначе с няколко думи , как си го обяснявам аз - една здрава шийка има определен 'външен вид' , докато ако е налице възпаление, атипизъм или някакво друго състояние, различно от нормалното, лекарят затова е лекар, че да успее да го познае/различи като  го погледне по-добре посредством колкпоскопа, който му осигурява определена подходяща светлина и увеличение. Същото е и с цитонамазката. Клетките имат определена форма, големина, морфолагия и т.н.  Цитолога знае как те изглеждат нормално и как се променят в зависимост от въздействащите им фактори - бактерии, вируси, гъбички и т.н.
Това обаче са мои интерпретации Simple Smile

Скрит текст:

# 560
  • Мнения: 640
Имам впредвид, как се разбира, че клетките са атипични, че е възпаление или е лезия, без изследване?
Може, би по структурата, нали затова е колпоскопа - той е нещо като микроскоп

# 561
  • Мнения: 196
Благодаря момичета. На мен ми беше ясно, че на колпоскопа  се вижда изменение. Просто не знаех дали може директно да преценят точно колко е опасно изменението, какви клетки има и тн. Мислих, че затова се прави биопсия. Със сигурност като видат една шийка, преценят как са нещата:)
Малко ми се изясни картинката.

# 562
  • София
  • Мнения: 6 011
melaniek, не че съм много веща, но общо взето е така - на колпоскопа се виждат измененията, защото се оцветяват и е нещо като микроскоп, но биопсията вече показва колко са напреднали нещата.

# 563
  • Мнения: 10
kingli, втората цитонамазка е била излишна, според мен.  Разликата в двата резултата може да се дължи на различното време от цикъла , при което са взети натривките. Ако пък са взети и от едно и също място е много вероятно при първото вземане да са остъргани проблемните клетки, а при второто да не е имало вече такива.  И в двата случая резултата е добър . Ако и колпоскопа е  ок - значи всичко е добре и няма място за притеснение. Направи контролна цитонамазка след 6 месец


Гинеколожката отказа да направи колпоскопия, нямало да се знае каква е причината каквото и да се види. За това пусна тест за ЧПВ, който излезе положителен за високорискови. Предписа ми Изопринозин по схема и Кориолус. Също така ме агитира активно за ваксина, която аз отказвам да направя.
Щях да питам за лечението на ЧПВ с тези имуностимуланти, но може да е дискутирано по-назад и на някой да не му е приятно да се повтарят нещата.

# 564
  • Мнения: 640
kingli,
Най -вероятно тя не може да разчита колпоскопа....
ЧПВ типизиране? За какво ти е?  По добре, някой специалист да види какво става с колпоскоп и да вземе биопсия... Според моят гинеколог Изопринозин и темподобни не помагат? На колко си години? Ако си млада, може и организмът сам да се пребори?

# 565
  • Мнения: 10
Д-р Светла Иванова, преглежда във Военна болница, едва ли не може да разчита колпоскопа,
но каза, че няма няма смисъл в момента от колпоскоп, а по-добре тест за вируса.
Наистина не знам, наистина ли няма нужда да се знае дали човек е носител на ЧПВ, и ако е носител да се лекува? Тя каза, че теста е без типизиране, защото няма нужда да се знае кой точно от високо-рисковите е наличен, защото се лекуват по един и същи начин. Попитах я дали има излекували се жени по тази схема на приемане на тези лекарства, Тя каза, че са много. При различните жени лечението продължава различно време.
Не съм особено млада.
Ще се консултирам с друг доктор. За сега ще пия таблетките.
Някой има ли информация за вреда от Изопринозин-а, която надминава ползата?
За ваксината, каза, че след излекуване се бие и тя създава траен имунитет, иначе всичко било до следващ контакт.

# 566
  • Мнения: 640
kingli,
При мен в цитонамазката пишеше, че има наличие на HPV,
пии ги
При всеки е различно, аз освен тях пих и мумио, вит С и фолиева киселина.... Кориолус пих доста време, но междувременно изгорихме и засегнатия участък, след биопсия - беше Цин 1 и беше малко.... Сега съм добре...
За ваксинация не знам, чела съм, че има смисъл, ако се бие преди сексуалния живот, в началото на пубертета?!?!
Кой знае.....

# 567
  • Мнения: 305
Момичета, нов въпрос. Вчера забелязах нещо като черна сажда на бельото. Не трябваше ли всичко да е приключило вече? Мина цял месец. Мисля да направя един ехограф да видя яйчниците как са, защото и цикълът ми закъснява след обгарянето.

# 568
  • Мнения: 4 872
kingli, втората цитонамазка е била излишна, според мен.  Разликата в двата резултата може да се дължи на различното време от цикъла , при което са взети натривките. Ако пък са взети и от едно и също място е много вероятно при първото вземане да са остъргани проблемните клетки, а при второто да не е имало вече такива.  И в двата случая резултата е добър . Ако и колпоскопа е  ок - значи всичко е добре и няма място за притеснение. Направи контролна цитонамазка след 6 месец


Гинеколожката отказа да направи колпоскопия, нямало да се знае каква е причината каквото и да се види. За това пусна тест за ЧПВ, който излезе положителен за високорискови. Предписа ми Изопринозин по схема и Кориолус. Също така ме агитира активно за ваксина, която аз отказвам да направя.
Щях да питам за лечението на ЧПВ с тези имуностимуланти, но може да е дискутирано по-назад и на някой да не му е приятно да се повтарят нещата.

 Няма нищо лошо в това , че си пуснала теста за ЧПВ. Предложено ти е от лекар и си го направила. Истината е , че това е просто още едно скринингово изследване за профилактика на рак на маточната шийка. Не дава кой знае каква информация за хода на лечение, а на евентуално очаквани 'проблеми' и по-стриктна профилактика при наличие на високорисков щам. И все пак то е актуално само и единствено във времето, в което е пуснато .
 Пий си имуностимулаторите.Темата за действието им е спорна . При някои пациенти помагат , при други - не. Не знам дали биха навредили - не съм пила и не съм се интересувала от темата.

 Аз лично съм против ваксината  и си имам моите аргументи, но смятам , че това  е лично решение и не бих ги натрапила на никой друг. В интернет има достатъчно информация и то сериозна, до която всеки има достъп и може да се информира и да направи избор за себе си или за децата си.

За ваксината, каза, че след излекуване се бие и тя създава траен имунитет, иначе всичко било до следващ контакт. - С това обаче абсолютно не съм съгласна и като цяло всичките обяснения на въпросната докторка по темата ЧПВ  изобщо не звучат сериозно . Мое мнение. Задължително потърси второ мнение.

# 569
  • Мнения: 43
Д-р Светла Иванова, преглежда във Военна болница, едва ли не може да разчита колпоскопа,
но каза, че няма няма смисъл в момента от колпоскоп, а по-добре тест за вируса.
Наистина не знам, наистина ли няма нужда да се знае дали човек е носител на ЧПВ, и ако е носител да се лекува? Тя каза, че теста е без типизиране, защото няма нужда да се знае кой точно от високо-рисковите е наличен, защото се лекуват по един и същи начин. Попитах я дали има излекували се жени по тази схема на приемане на тези лекарства, Тя каза, че са много. При различните жени лечението продължава различно време.
Не съм особено млада.
Ще се консултирам с друг доктор. За сега ще пия таблетките.
Някой има ли информация за вреда от Изопринозин-а, която надминава ползата?
За ваксината, каза, че след излекуване се бие и тя създава траен имунитет, иначе всичко било до следващ контакт.

Здравей kingli,
Аз съм посещавала въпросната докторка и бих те посъветвала да потърсиш друго мнение. Доста е некомпетентна по темата ЧПВ.
Относно това дали има вреда Изопринозина - ще имаш добър имунитет за пролетните вируси, а дали ще помогне срещу ЧПВ, както и момичетата са казали това е много условно и различно при всяка жена.
Даже бях попадала на научна статия където се обясняваше, че Изопринозина и Кориолус не помагат срещу тип 16, но да ти кажа и аз вече не знам дали е истина или пазарен трик да се купуват други имуностимулароти.
Определено отиди при някой специалист, за Д-р Иванова мога да разкажа много неща, които доказват, че не е подготвена в тази област и определено не бих и се доверила да ме 'лекува'.
Успех ти пожелавам и хубави резултати!

Общи условия

Активация на акаунт