Не знам какво да правя с психично болната си майка...

  • 19 401
  • 101
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 2 600
Какво правиш, за да можеш да се изолираш от нея? Врата няма ли да сложиш? Имаш ли мебел, която можеш да използваш за подпиране на счупената врата? Имаш ли друго помещение, дори мазе, което може да бъде заключено отвътре? Само с единия страх не става.
Вуйчото да дойде и да ремонтира вратата,  да премести прословутата печка в друго помещение. 

# 76
  • Мнения: 11 360
Опасявам се, че авторката не търси решение или съвети, а само да се пооплаче ... и да я посаъжалим.

Съжалявам, но последната случка - майката налетяла на бой, която се е поуспокоила докато дойдат да я приберат няма как да е истина.  Rolling Eyes И шизофренията описвана от авторката е доста ... да речем нетипична. Шизофрениците познават близките си и нямат фази на дезориентация кой кой е. Никога "прибирането" не е доброволно и спокойно. Нещо в тази история не е наред.  Rolling Eyes

# 77
  • Мнения: 2 600
Възможно е. Нали по-горе писаха, че авторката се е регистрирала тук, когато е била на 11 г.   Wink 

# 78
  • Мнения: 21
Не виждам какъв точно е проблема, че съм се регистрирала, когато съм била на 11г? Имам компютър от 8 годишна и посещавам активно интернет от тогава. И не, няма как да се изолирам в нас. Мога, ако желаете да ви пратя снимка на вратата и мястото за врата, което имам. Също за диагнозата, не е чиста шизофрения. Не знам какво точно е, това което тя и лекарите най-често казват е параноидна шизофрения. Ако желаете, ще й потърся и из документите точната диагноза, за да сте сигурни, ще няма нищо гнило. Това са болести, чиито едно понятие някой път не описва точно какви могат да бъдат дадените поведенията на различния човек. Ако и в това се съмнявате, на лично бих ви дала адрес да дойдете сами да се убедите. И не търся съжаление, а да ви съобщя какво се е случило, защото почувствах тая тема и хората тук, които следят и пишат все още, за дискусия, за малка групичка възрастни хора, с които мога да споделям и които се интервсуват и желаят да знаят какво се случва. Някои хора ми писаха на лично и ми разясниха работи, които не знаех, други също дадоха идеи и ми помогнаха да добия представа какво да правя. Кофти ми става, когато виждам, че някой би си помислил, че има нещо нередно само, защото не може да си го представи или било нетипично.

# 79
  • Мнения: 2 600
Мога да си го представя, но не разбирам снимка на врата, какви проблеми решава. Ако само приказваш, без да предприемаш нищо, полза няма.

# 80
  • Мнения: 482
И аз доста съм се ровила и открих, че под името шизофрения се квалифицират множество психични разстройства с подобни симптоми, но без да е ясно какво точно се случва в мозъка на болния.
Това, което мога да препоръчам, е книгата на Наташа Кембъл-Макбрайд за ГАПС. Става въпрос за много строга диета, която помага при аутизъм и други заболявания, посочена е и шизофренията. И ако не изцяло, то пробвай да изключиш някои от вредните храни и да включиш повече туршии, докато тъй или иначе живееш с майка си.
 Разбирам, че в момента си ужасно стресирана от днешната случка. Дано да я позадържат малко, да я понадрусат хубаво с лекарства, та като се прибере, да е по-кротка в началото. И я следи много за лекарствата, защото ти явно си единствения човек, на когото му пука за майка ти и затова грижата за нея е на твоите рамене, затова ако не ги пие, това става лично твой проблем.

# 81
  • Мнения: 21
Нищо не решава, но всеки говори за врата, а казах по-рано, че няма как да стане работата с нея. Вратата, която може да ми се сложи е само от тези плъзгащи, сгъваеми. Те не могат да се заключват. Няма място нормална врата с брава. Колкото до лекарствата съм наясно. Когато съм си в нас я следя и й напомням.

# 82
  • Мнения: 503
Опасявам се, че авторката не търси решение или съвети, а само да се пооплаче ... и да я посаъжалим.

Съжалявам, но последната случка - майката налетяла на бой, която се е поуспокоила докато дойдат да я приберат няма как да е истина.  Rolling Eyes И шизофренията описвана от авторката е доста ... да речем нетипична. Шизофрениците познават близките си и нямат фази на дезориентация кой кой е. Никога "прибирането" не е доброволно и спокойно. Нещо в тази история не е наред.  Rolling Eyes

Дорис, имахме квартирантка с тежка шизофрения (която тя ми спести, като се нанасяше, разбира се). По някое време съседите ми казаха, че ходи да си купува водка в 7 сутринта, крещи чисто гола от терасата, блъска съседки по стълбите и още подробности и така разбрах. Мен лично ме наричаше от боклук до лайно, тоест агресивно поведение. Когато я накарахме да напусне апартамента принудително (който беше унищожила) - напусна съвсем спокойно. Е, да, 10 минути преди това ни плаши, че ще ни убие с нож, но нож не е държала, след това беше peace brothers... С бебе на ръце я гонихме с мъжа ми... (и негов колега, де). Така че може да е спокойна майка й, като я взимат. Да не я помни чак... за шизофреник не вярвам. Квартирантката не ми е единственият допир. Много добре се ориентират кой кой е.

Последна редакция: ср, 17 яну 2018, 01:23 от Lyn

# 83
  • Мнения: 6 879
Много ми е  мъчно за авторката, разбирам, че се сигурно се чувства като в капан. Не е коректно да бъде нападана защо веднага и на момента не предприема мерки и не прилага съвети. Човек понякога е като парализиран в такива ситуации и доказателство за това са многобройните теми в този форум за тормозени зрели жени, които не напускат мъжа/семейството си, въпреки че не са 19-годишни ученички без доходи, още незавършили училище. И да иска да се оплаче само, пак е човешко.

# 84
  • Мнения: 11 360
Welt, проблемът не е че се очаква моментално да хукне да ни следва съветите - друго е. Но майната му, все пак ако е момиче в беда по-добре му помогнем, пък ако е скучаеща лелка - майната и  Mr. Green

denito1010, снимка на вратата няма да свърши работа, но ако може да се сложи тип хармоника не може ли да се слож ПВЦ врата? Е, малко е тясно при влизане, но пък ти дава тделна стая.

Също така през цялото време говорим за квартира в града, а не обсъдихме варианта да наемеш стая в твоето село. Ще е в пъти по-евтино. Съседите или някой в селото би ли ти дал стая? Целта е да си малко по-далеко от майка си и да я виждаш когато имаш време през деня.

# 85
  • Мнения: X
Хора всякакви, изключвам тук списващите, но едва ли много родители ще изпаднат във възторг, ако синът им си има приятелка, чийто баща се е самоубил, майката е с тежко психично заболяване, дядото е тормозил майката преди време.
Нещо такова щях да пиша и аз...и без да изключвам и себе си.
Някак си из тоя хаус си намерих приятел, вече сме заедно почти 3 години, но много изстрадани години, майка ми заради болестта си се опита да ми попречи по всякакъв начин, прави ми куп мизерии и още повече се разрастнаха караниците и неразбирателството между нас.
 Искам да продължа живота си съвместно с приятеля си, да живея нормално и аз най-накрая, а не виждам изход.
Също така през цялото време говорим за квартира в града, а не обсъдихме варианта да наемеш стая в твоето село.
Предполагам зависи приятелят откъде е.
Вратата, която може да ми се сложи е само от тези плъзгащи, сгъваеми. Те не могат да се заключват.
Могат. Ето примерна брава за такава врата:
Скрит текст:
https://bravite.com/bg/%D1%86%D0%B5%D0%BD%D0%B0-%D0%91%D1%80%D0% … D0%BC%D0%BA%D0%B8
Скрит текст:
http://obkov.bg/index.php?route=product/product&product_id=441
ПП Предполагам, че вуйчото търчи по болниците (разговори с лекари, свиждания), ТЕЛК-ове, НЗНОК за протоколи.., което е съдействие.

Последна редакция: ср, 17 яну 2018, 09:18 от Анонимен

# 86
  • Мнения: 21
ПП Предполагам, че вуйчото търчи по болниците (разговори с лекари, свиждания), ТЕЛК-ове, НЗНОК за протоколи.., което е съдействие.
Не, аз търча за тия работи. Иначе ще прегледам тия брави, дето пратихте, ако може да стане нещо с тях. И стая за в село, не съм мислела, но не ми допада идеята особено.

# 87
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 696
Ако не е брава, то поставяне на най-обкновена метална решетка за врата върши работа и става за всякакви пространства.
Ако това е диагнозата,което описваш, в един момент тя може да стане изключително агресивна и опасна и е много важно да се следи за редовното пиене на лекарствата и постоянен контакт с лекуващият я психиатър.  При такива болни липсва усещане за критичност, за добро и зло и рано или късно става някаква беля. И ако не е в трайна ремисия, за всички ще е по-добре да бъде настанена в клиника, където ще получава адекватни медицински грижи.

Последна редакция: ср, 17 яну 2018, 22:51 от Unknown_lady

# 88
  • Варна
  • Мнения: 36 611
Не ти допада идеята, но може да се окаже най-удачна. Хем ще ти е по-евтино отколкото цяла квартира в града, хем ще си наблизо, хем ще си отделно.

# 89
  • Мнения: X
ПП Предполагам, че вуйчото търчи по болниците (разговори с лекари, свиждания), ТЕЛК-ове, НЗНОК за протоколи.., което е съдействие.
Не, аз търча за тия работи.
Вуйчо ми бяха до болницата вчера, да питат защо са я пуснали като не е била добре.
Майка постъпи в болница края на ноемри 23, ако не се лъжа и я изписват на 10.01.
Преди малко линейка и полиция бяха в нас.
Сега само ме е страх да не ми я върнат, не искам да прекарвам още една нощ с нея в това състояние. И полицаите ми казаха, че няма да я върнат.
От 10.01 до 16.01 посетихте ли нейния наблюдаващ психиатър?
ПП Относно връщането, то линейката не е такси, ако човека не е за хоспитализация.
Това не го решава лекарят от БП, а дежурният лекар от клиниката.
Защо не я придружихте до болницата (в МПС-то на полицията)?

Допълвам>
Център за настаняване от семеен тип за лица с психични разстройства
Управител: Д-р Мариана Господинова
бул. „Пещерско шосе“ №68,  cnst_pl@abv.bg
032/ 642 376, 032/643702
http://www.plovdiv.bg/item/social/socialservices/


Последна редакция: чт, 18 яну 2018, 09:36 от Анонимен

Общи условия

Активация на акаунт