Отговори
# 705
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 868
Здравейте,

Имам нужда от помощ за домашното на дъщеря ми (5 клас). Трябва да направят синтактичен разбор на изречението "По-добре пръв на село, отколкото последен в града." Какво са "пръв" и "последен" тук?

Благодаря!

# 706
  • Мнения: 5 923
Мисля, че е определение-въпрос какъв?

# 707
  • Мнения: 1 907
Мисля, че е определение-въпрос какъв?
Определението пояснява име, а тук не е така. Допълнения са, според мен, но сказуемото е изпуснато "да бъдеш" какъв- пръв Simple Smile

Последна редакция: вт, 02 юни 2020, 18:36 от Елиас

# 708
  • Мнения: 104
Не може да са определения.
За да са чисти определения, въпросителната дума трябва да бъде съчетана със съществително име - какъв човек, каква маса и т.н.

Би трябвало да са сказуемни определения. Какъв/а/о/и + сказуемото. Какъв да бъдеш - пръв.

Интересен пример. Съвсем не за 5. клас, още повече, че сказуемното определение вече не се представя в учебника изобщо.

# 709
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 868
Интересен пример. Съвсем не за 5. клас, още повече, че сказуемното определение вече не се представя в учебника изобщо.
Да, и на мен ми се струва, че не е съобразено с възрастта или със знанията им. Благодаря за мненията!

# 710
  • София
  • Мнения: 754
Според мен "да бъдеш пръв" и "да бъдеш последен" са съставни именни сказуеми. И съответно "на село" и "в града" са обстоятелствени пояснения.

# 711
  • Мнения: 104
Има логика. Само че съставно сказуемо се изучава в 7. клас и петокласниците няма как да се сетят за това.
Изобщо... нямам търпение да разбера какво е казала госпожата. Моля, споделете ни го Simple Smile

# 712
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 062
""съставно именно сказуемо" е по-дълго и по тази причина това е верният отговор."
Wink

# 713
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 868
Благодаря на всички. Ще пиша какво е казал господинът, когато имаме резултати.

# 714
  • Мнения: 5 923
Ами ако се разбира "По-добре пръв човек на село..." Тогава?

# 715
  • Мнения: 1 907
Тогава е определение- Какъв човек?

# 716
  • Мнения: 5 923
Да.Затова преди отговорих,че е определение.

# 717
  • Мнения: 337
Здравейте,

Как се пише баркод или бар код?

# 718
  • Мнения: 22 867
Здравейте,

Как се пише баркод или бар код?

Слято според речника.

# 719
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 323
Здравейте,

Имам нужда от помощ за домашното на дъщеря ми (5 клас). Трябва да направят синтактичен разбор на изречението "По-добре пръв на село, отколкото последен в града." Какво са "пръв" и "последен" тук?

Благодаря!
Подлози са. Изреченията са безсказуемни. Без главна част не може да има изречение.

Общи условия

Активация на акаунт