Пубертетът при момчетата

  • 117 165
  • 1 293
  •   1
Отговори
# 600
  • Мнения: 10 993
Според мен средното образование е много по-важно от висшето. В момента има само няколко специалности, които да се учат в университет, а бизнеса иска основно работници, които да имат съответните умения. Дори и така широко цененото във форума умение да пишеш грамотно е полезно откъм паричен еквивалента само при журналистите, юристите и учителите, на останалите професии, не им е особено важно.

# 601
  • Мнения: 9 052
christina1980 и това не мога да го подкрепя напълно. Един се справя по-добре с едно, а друг с друго .Някой пълен отличник със страшно много умения, но трудно неподвижен, би успял поsредствено някъде, където един @тарикат@, находчив, предприемчив би успял отлично ... да речем, но за да ги сложиш на равен старт то трябва д аим дадеш еднква диплома и еднаква позиция ... после идва останалото и се вижда кое се цени повече и е по-важно. Също играе роля късмета, защото ако @теоретика и отличника@ си попадне на мястото, където това се цени, търси и има тежест ще е по-добре от тариката  ... но има и други ситуации
В днешно време хората са много специалистите са много и няма възможност да се отделя внимание на индивидуалните характеристики на всеки един . Т.е работата е дадена и трябва да се направи. Кой как може и къдетпо е попаднал. Това е живота. Ако на някой му се иска друго веднага бива заместен.

# 602
  • Мнения: 10 993
Да диплома за средно образование с практическа насоченост, при децата, които не са тип читанка.
За съвестните и старателни деца си има топ пет училища, всички ги знаем. За другите и родителят трябва да проучи и да насочи детето, хем да няма твърде голям академичен натиск, хем да има полезни и умения и добра професия, хем и на детето да му харесва Аз съм в период на проучване. За висшето образование в бг -за мен има смисъл само медицина, стоматология, фармация и ит, другото си е загуба на пари и време, ако се прави насила. Лесните професии са се напълнили откъм кандидати и трябва да си много добър, за да си намериш работа, за това трябва да си гъвкав и да проучиш къде има търсене на кадри.
А горното няма кой знае каква връзка със образованието в началната степен, което се основава на ученето на безполезни факти и дати. Ама ги учим с детето де. Колко неща и аз научих, пък вече отдавана имам средно образование и две висши дори, пък въобще не съм ги знаела.

# 603
  • някъде
  • Мнения: 4 955
Ох, професионално ориентиране при 11 годишно малко сложно и почти невъзможно ми звучи. Че аз на 20 не бях ориентирана, то не че и сега на близо 40 съм. Смятам, че децата на родители с някакви професии могат да са ориентирани - например лекари, зъболекари, медицински работници, адвокати, съдии, нотариуси, аптекари и т.н.
Живеейки и в бедната провинция, без голям избор на професионални училища кръгът много се затваря.
Пък и в края на крайщата не може всички да са шефове на банки, трябва да има и бачкатори. Да ми е жив, здрав и щастлив, пък каквото-такова.
Аз като съм вишистка и взимам с 40 лв повече от чистачката (и на сегашната, и на предишната работа)?

# 604
  • София
  • Мнения: 18 679
Хаха, и двамата с мъжа ми сме от тези с "някакви"-те професии, нито едно от децата ни не проявява дори минимален интерес, дори бих казала, че ще работят всичко друго, но не и това Satisfied И по-добре!

Постингът на Кристина за грамотността като източник на доходи ме остави безмълвна...

# 605
  • Мнения: 9 052
Да диплома за средно образование с практическа насоченост, при децата, които не са тип читанка.
 ...
Не е съвсем така, защото много от професиите със @свободен дух@, т.е. не изцяло работа в бюро са си за дипломирани. Зоолог, еколог, геодезист, археолог ...
За някои от тях няма нужда даже от отлична диплома , защото не са престижни, но за да ги работиш ти трябва диплома.

# 606
  • някъде
  • Мнения: 4 955
Хаха, и двамата с мъжа ми сме от тези с "някакви"-те професии, нито едно от децата ни не проявява дори минимален интерес, дори бих казала, че ще работят всичко друго, но не и това Satisfied И по-добре!
Защо не искаш децата ви да работят вашите професии?
Към какво би искала да се насочат?

# 607
  • Мнения: 178
Ваканцията свърши, чак и на мен ми е тъжно.

# 608
  • София
  • Мнения: 18 679
А, чак пък да не искам...Да работят каквото си изберат, каквото им е интересно и ги прави щастливи. Нямам претенции аз. Просто отбелязвам, че нашите професии не са им цел, засега поне.

# 609
  • Мнения: 10 993
Аз не искам детето да наследи моята професия, защото виждам, че не става. Аз на неговите години бях изчела цялата библиотека, той след първи клас не е прочел ни една книга. Моята професия е свързана с много четене и така.
Напоследък на синчето много му харесва да преподава уроци по английски на едно съседско момиче, така, че учител може. Ако има нужното търпение, аз трудно издържам деца и след гимназията ме приеха учителска специалност. Знаех, си че не мога да преподавам, и след първи курс кандидатсвах пак. Така че, човек е важно да определи какво може да работи. След това макар и с триста мъки все ще вземе диплома. В бг бол университети, но е важно после работата да ти харесва.

# 610
  • Мнения: 10 993
Между другото в момента медицината е супер престижна специалност, но после цял живот си сред болни и миризливи хора в най-трудните им моменти. Когато се сблъскват с реалността много хора са разочаровани. Така, че не си струва усилията, ако после няма да ти харесва. За това са стажовете и кариерното ориентиране,но май тук все още не са толкова популярни.
Иначе за 11 годишен е трудно да се прецени какво ще му харесва цял живот. Моят е залепен за компютъра и за това ми се иска специалност с компютри - да види разбира ли го, ако не, да мислим нещо друго.

# 611
  • Мнения: 9 052
...
Иначе за 11 годишен е трудно да се прецени какво ще му харесва цял живот. Моят е залепен за компютъра и за това ми се иска специалност с компютри - да види разбира ли го, ако не, да мислим нещо друго.
Залепен не е равно на заинтересован и искащ да научи повече. Не е добре да се бъркат нещата. Заинтересованост да разучиш нещо и да се осъвършенстваш в нещо е различно от да се залепиш и да го ползваш ... да не излезне, че в същтност е за журналист, терапевт, съветник, социални контакти или нещо с комуникация ? А залепянето за уреда е позлване за целта? Т.е. наблюдаваш и мислиш Yum

# 612
  • някъде
  • Мнения: 4 955
Белинда, а вас правят ли ви щастливи професиите, които сте си избрали?

Ей го моят хубавец вместо да чете по география ми прави стиропорени сърца, а след малко щял да ми ги оцвети.

# 613
  • Мнения: 11 910
Тъй като учех сред амбициозни деца, на които почти всичко им се отдаваше лесно, а и аз бях такава, много от нас бяха изключително объркани в избора на професия.Имах съученичка, която в посл. Гимназиален клас смени 3-4 пъти желанията си, ама коренно различни.Аз поне бях с нагласа към хуманитарните науки, посоката беше една, а повечето кръжаха между математика- медицина-икономически науки- филологии.То нямаше и много инф,добре че нямаше регламент да се кандидатства на безброй места.

Единици са доволни от избора си, така че в пубертет е съвсем, съвсем рано да се определят децата.

# 614
  • София
  • Мнения: 18 679
Белинда, а вас правят ли ви щастливи професиите, които сте си избрали?
Професията - да, работата - не съвсем. По много причини, които не е мястото тук да коментираме. Ще кажа само, че след  здравето най-ценно е свободното време и ако го нямаш, ако ще да работиш цар и да изкарваш милиони - няма как да си напълно щастлив. Изключвам случаите на тежки работохолици. Аз съм обикновен човек с три деца  и искам да имам време за тях, за съпруга си, за приятелите си. Трудно е.

Общи условия

Активация на акаунт