Бюджет за сватба

  • 10 101
  • 47
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 998
50/70 човека не е малка сватба. Цените за снимки, видео и особено за DJ ми се виждат космически. Сега погледнах цените на нашия фотограф. Преди 5 години платихме за услугите му около 500лв, сега иска 1500лв. Shocked На това му викам инфлация.

# 16
  • Майна Сити
  • Мнения: 956
Абе винаги може да се врътне една малка сватбичка, стига да има желание. Няма да каниш 300 човека, ще поканиш 80 примерно. Няма да е на пъпа на София, ами някакво комплексче извън града или в по-зачукан квартал. Няма да е изнесен ритуал, ами в ритуалната зала. Ето списъка от моята сватба, през далеееечната 2013  Grinning
Не забравяй че винаги можеш да вземеш някои неща на заем от току-що омъжена приятелка, с цел да не ги купуваш.

Скрит текст:
Сватбаааа Simple Smile

Ритуална зала:
•   Халки
•   Пита
•   Купичка с мед
•   Шампанско
•   Ритуални чаши
•   Почерпка (бонбони, сладки и др.)
•   Кошничка за халки (може на заем)

Църква:
•   Халки
•   2 свещи, вързани с панделка
•   Бутилка червено вино
•   Пита
•   Купичка с мед
•   Късметчета, жито (ориз), дребни бонбонки и стотинки в кошница (която можеш да вземеш на заем)
•   Кутия шоколадови бонбони
•   Почерпка

Заведение:
•   Чаши за младоженците и кумoвете
•   Шампанско - за посрещането на младоженците
   Ще има ли ритуал за влизането. Ако няма трябват:
o   Бял плат – да се сложи на земята (някои заведения си го имат)
o   Листа от рози и здравец (някои заведения си го имат)
o   Менче, украсено със здравец (някои заведения си го имат)
•   Пита
•   Купичка мед
•   Чинийка сол
•   Торта за младоженците
•   Украсено пиле за кума
•   Торта за кумата
•   Поставки за масите (тия с номерцата, не е задължително)
•   Кутия за пожелания и пликове (може и hand made)
           
Булка:
•   Рокля
•   Обувки
•   Чанта
•   Бижута
•   Воал
•   Бельо
•   Чорапи/чорапогащник
•   Букет, букет за хвърляне
•   Жартиер
•   Прическа
•   Грим
•   Маникюр
                     

Младоженец:
•   Костюм
•   Риза
•   Вратовръзка
•   Игла
•   Бельо
•   Чорапи
•   Колан
•   Обувки
           
Помощен персонал:
•   Видео оператор
•   DJ (някой познат, на който може да му се гласува доверие?)
•   Фотограф
•   Оркестър (за извеждането на булката, по желание разбира се)

Други :
•   Покани, марки и пликове за покани
•   Цветчета за закичване на гостите, топлийки за закичване на цветчетата (незадължително, даже противно за мен, добре че отпадна)
•   Подаръци за гостите (ако все пак искаш да има, най-евтино ще ти е по време на фотосесията, да харесаш някоя снимка и фотографът да я разпечата ХХ пъти и да я дадеш на гостите, вместо разните му пластмасови гълъбчета, патки, колелца и други тъпотии)
•   Голяма кошница за бонбончета (може на заем)
•   Сватмобил (колата за сватбата, не е нужно да е мега гъзария. Ако имаш приятел с хубава кола, може да се възползваш. Хем и той ще е доволен че участва в сватбата не само като гост)
•   Украса за колата (вържи там 2 балона докато хвръкнат или се спукат)
•   Балони
•   Бонбони и сладки
•   Конфети, фоерверки (незадължително)
•   Подарък за кумoвете (по предварителна уговорка)
•   Хотел за първа брачна нощ (за броене на парите естествено Simple Smile и пак не е задължително   )
             
Неща, които да вземем със себе си на сватбата:
•   Грим - червило, огледало и др.
•   Парфюм
•   Дезодорант против изпотяване
•   Мокри и сухи кърпички
•   Документи
•   Пари

Разходи:
•   Куверти
•   Църква
•   Община
•   Изследвания
•   Почерпка за извеждане (това в къщите на булката и младоженеца, няма да държите гостите на празна маса я)

# 17
  • Мнения: 583
Ами проучвате си кое колко струва, от кое може да се спести и така... Честно казано не разбирам смисъла на темата - че цените са високи - високи са....Че е неоправдано много - вероятно е така - вече всеки иска 4-цифрена сума, независимо дали уменията му съответстват, или не.
Може да съм малко рязка, но аз лично не разбирам това превъзнасяне по неща, които човек не може да си позволи...Аз лично не държа нито на тържество, нито на големи рокли - най-важно ми е, че ще встъпя в брак с любимия си човек и официално ще сме семейство пред закона...А това кой за какво мечтае - и аз мечтая за частен самолет, но не мога да си го позволя и не се вайкам как аджеба хората пестят пари за частни самолети - ами явно някой успява.
Или правите скромно тържество според възможностите си, търсите по-евтини и приемливи варианти (дори финансиране от роднини или както там ви е на сърце), или просто разписвате с двама свидетели и черпите най-близките си в скромно заведение, като това дори не е задължително. Варианти всякакви, всекиму според вижданията и бюджета....

# 18
  • Мнения: 592
Аз не искам големи неща, но искам да споделя мига с приятелите ни. Нямаме големи роди, слава Богу. Но имаме истински приятели. За фото, видео и диджей ми е по логика да може да върви купона и да имаме спомени. Знам как сме гледали на нашите касетата от сватбата. Не искам да хвърлям букети, жартиери. Искам просто да споделим този специален момент с близки приятели.

# 19
  • Мнения: 9 196
Лекар с 25 годишен стаж? И няма спестени 5000 лева зад гърба си? Сериозно? Та той господина ще е на почти 50, а живеете под наем и не може да намерите не 5 000, а дори 2 000 лева? Мисля, че сватбата ти е най-малкия проблем.

# 20
  • Мнения: 2 998
Лекар с 25 годишен стаж? И няма спестени 5000 лева зад гърба си? Сериозно? Та той господина ще е на почти 50, а живеете под наем и не може да намерите не 5 000, а дори 2 000 лева? Мисля, че сватбата ти е най-малкия проблем.
Това е майка и.

# 21
  • Мнения: 592
Лекар с 25 годишен стаж? И няма спестени 5000 лева зад гърба си? Сериозно? Та той господина ще е на почти 50, а живеете под наем и не може да намерите не 5 000, а дори 2 000 лева? Мисля, че сватбата ти е най-малкия проблем.
Имах предвид майка ми, че е лекар с 25 години стаж и какви пари и предлагат. Тя си има жилище, автомобил, работи на 3 места. С мъжа ми сме в друг град и на квартира.

# 22
  • Мнения: 319
Ние ще си платим сватбата напълно сами, без заем или помощ от някого, но това е, защото живеем в чужбина.
Ако живеех в България, мисля, че никога не бих могла да си позволя сватбата на мечтите ни. Сега ни отне около година спестявания. Но наистина заделяме голяма част от заплатите ни, ограничаваме се, правим си сметката, приоритираме едно за сметка на друго. Искам да кажа, че не е да имам излишни пари за спестяване.

# 23
  • Мнения: 6 329
Лекар с 25 годишен стаж? И няма спестени 5000 лева зад гърба си? Сериозно? Та той господина ще е на почти 50, а живеете под наем и не може да намерите не 5 000, а дори 2 000 лева? Мисля, че сватбата ти е най-малкия проблем.
Изключително обидно отношение! Как може така грубо да се подигравате с доходите на хората?!!!  Вие къде живеете? Може би на друга планета?!!! В провинциата, а и не само заплатите в сферата на здравеопазването са ниски. Малко са лекарите със сносни доходи. Дамата иска съвет и разбиране. Не очаква някой като Вас да й се надсмива.

# 24
  • Мнения: 9 196
Лекар с 25 годишен стаж? И няма спестени 5000 лева зад гърба си? Сериозно? Та той господина ще е на почти 50, а живеете под наем и не може да намерите не 5 000, а дори 2 000 лева? Мисля, че сватбата ти е най-малкия проблем.
Изключително обидно отношение! Как може така грубо да се подигравате с доходите на хората?!!!  Вие къде живеете? Може би на друга планета?!!! В провинциата, а и не само заплатите в сферата на здравеопазването са ниски. Малко са лекарите със сносни доходи. Дамата иска съвет и разбиране. Не очаква някой като Вас да й се надсмива.

Не им давам аз заплатите, че да се подигравам аз. И ако за 25 години стаж, наистина си на нула, то не е за подигравка, ами по-скоро за упрек. Въпреки, че както стана ясно, се е отнасяло за друг човек това, който както е нормално изобщо не е на нула. А щом ще го разделяме на провинция - то и сватбите не са толкова скъпи там.

# 25
  • Мнения: 6 329
Нямам намерение да споря повече. Явно не си давате сметка за написаното от Вас!

# 26
  • Мнения: 9 196
Нямам намерение да споря повече. Явно не си давате сметка за написаното от Вас!

Давам си много добре сметка. Но явно ти не си даваш сметка, че ако заплатата ти е малка, никой не ти дължи състрадание и мълчание. Да не си добре платен е световен проблем и нищо обидно няма в това, освен, разбира се, ако отсрещния не си е обиден по принцип от живота, космоса и топенето на ледовете.

# 27
  • Мнения: 519
Холи, чудесната ви професия и щастието у дома е далеч по-важно от една нощ иху-аху и бяла рокля. Не се коси за такива повърхностни неща.

Нашите разходи не са петцифрени и просто гледаме да спестим откъдето можем и да си напомняме, че празникът го правят хората, а не хвърлените пари. Подписване и почерпка в ресторант с най-близките може да се получи много хубаво, интимно и запомнящо се.

# 28
  • Мнения: 1 662
Всичко е въпрос на личен избор и приоритети. Ако има желание винаги има начин. И Ние плащаме заем за наше жилище и сметки.Моят мъж е с професия без фиксиран доход , без проблем може да скрие пари от мен. Една година преди да ми предложи (бяхме заедно от 7) започнал тайно да спестява. Да вметна само ,че аз не исках сватба, а той много искаше.  След ,като спестил някой лев ми предложи. Беше ми ,като гръм от ясно небе ,като ми каза за спестените пари. След година се оженихме ,като междувременно бяхме успели да спестим парите за цялата сватба. Разбира се ,родителите не ни оставиха да платим всичко ние , но пък си позволихме така някой глезотийки, от които иначе щяхме да се лишим.

# 29
  • Мнения: 198
Ние също живеем в чужбина и поради тази причина можахме да си позволим сватба като в мечтите ни. Държа обаче да отбележа, че около година преди това, ако не и повече, бяхме превключили сериозно на спестовен режим - без излизания по ресторанти, почивки, излишни покупки и други подобни.
От друга страна имам и приятели в България под 30г. с много прилични доходи, които също бяха успели да отделят сериозни суми за сватбеното си тържество.
Присъствала съм и на т.нар. бутикови сватби с по-малък брой гости - около 20-тина. Също бяха прекрасни и там разходите са по-малко. Бихте могли евентуално в тази насока да мислите Wink

Общи условия

Активация на акаунт