Бюджет за сватба

  • 10 134
  • 47
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 574
Присъствала съм и на т.нар. бутикови сватби с по-малък брой гости - около 20-тина. Също бяха прекрасни и там разходите са по-малко. Бихте могли евентуално в тази насока да мислите Wink


Можеш ли да споделиш, как протичат подобни сватби (например къде се провеждат, кои неща отсъстват, които иначе са типични за по-големите сватби, други особености)? Идеята за малка и интимна сватба ми харесва, но не съм присъствала и не мога много да си представя в детайл. 

# 31
  • Мнения: 6 376
Независимо колко малко хора ще присъстват на една сватба, то разходите са едни и същи за основните неща. Разлика има само в плащането на броя куверти. За всяка една сватба обичайно се правят разходи за следните неща: покани, бутониери, булчински букет, тоалети на шаферките/шаферите, почерка в дома на младоженка и на булката(ако разбира се младите не решат, че всички гости ще отидат направо в ритуалната зала, църквата или в ресторанта), такса за гр. брак, такса за църква, ако ще има венчавка, такса за изнесен ритуал, ако ще има такъв, почерпка по време на изнесеният ритуал, фризьор, гримьор(не е задължителен), тоалети и аксесоари за младоженците, халки, подарък за кумовете(не е задължителен), подаръци за гостите(не са задължителни), DJ, фото, оператор(ако има такъв), водещ на изнесения ритуал(ако има такъв), внесен от вън алкохол(е, ще бъде в по-малки количества, от колкото при голяма сватба), торта, украса на кола, на ритуалната зала или на мястото на изнесения ритуал, църквата, на ресторанта(ако се предвижда изобщо да има такива украси), ритуални чаши, свещи и т.н. дреболии. Накратко при малката сватба, може да се икономисат средства само от броят куверти в ресторанта.

# 32
  • Мнения: 583
От по-горния пост по мое мнение половината от нещата могат да се спестят, ако хората са със свит бюджет (че даже и да не са - пак могат да се прескочат доста от нещата) Simple Smile И пак ще стане красиво събитие и ще си го запомнят за цял живот... Simple Smile

Последна редакция: ср, 24 яну 2018, 13:44 от _Рапунцел_

# 33
  • Мнения: 198
Присъствала съм и на т.нар. бутикови сватби с по-малък брой гости - около 20-тина. Също бяха прекрасни и там разходите са по-малко. Бихте могли евентуално в тази насока да мислите Wink


Можеш ли да споделиш, как протичат подобни сватби (например къде се провеждат, кои неща отсъстват, които иначе са типични за по-големите сватби, други особености)? Идеята за малка и интимна сватба ми харесва, но не съм присъствала и не мога много да си представя в детайл. 

Мога да споделя това, на което съм присъствала, което разбира се не означава, че е критерий за подобна сватба. Едната сватба беше обедна. Срещнахме се директно за сключването на гражданския брак. Църковен брак не бяха предвидили да се сключва. След това отидохме всички заедно до ресторанта - младоженците бяха избрали много хубаво място с градина, където ни очакваше малък коктейл - по чаша шампанско и хапки. В това време младоженците си правиха снимките в градината. След това беше празничния обяд, който продължи до към 7-8 часа вечерта. Хубаво беше, че всички бяхме на една маса, имаше общо настроение. Съответно украсата се мисли само за една дълга маса. В случая бяха заложили на силно контрастни цветове и имаше само две аранжировки, които бяха повече от достатъчни. Имаше нает само фотограф, нямаше DJ, те се бяха подготвили сами с музика. Бутoниери, шаферки и подобни неща нямаше.
Другата сватба беше вечерна, като започна със среща на всички гости и общи снимки. След около 40 мин гостите бяха настанени за почивка и докато чакат младоженците за снимки и съответно имаше напитки и сладки изкушения. След това беше гражданския брак, а след него празничната вечеря в един много изискан ресторант. Съответно отново бяхме всички на една маса, украсата беше от три малки аранжировки от цветя и свещи - отново напълно достатъчно и празнично изглеждаше. Имаше отново само фотограф, без DJ, видео, шаферки, бутониери и т.н.
Лично за мен се получиха много хубави празненства, различни от типичната представа за голяма сватба. Емоциите бяха не по-малко хубави Simple Smile

# 34
  • Мнения: 6 376
Да, така е. Не случайно съм написала, че това са обичайните разходи и то ако изобщо младите са решили да проведат всички ритуали.

# 35
  • Мнения: 574
Благодаря ви за отговорите! Разбира се много от перата присъстват така или иначе, но понякога освен финансовият въпрос има и други причини за избора на малка сватба (малко време за организация, бременност, срамежливи младоженци и т.н.) и мисля че отзиви от по-малки събития са полезни за съставянето на бюджета.

# 36
  • Beyond the stars
  • Мнения: 7 895
Като се замислиш единственото задължително е таксата за гражданския брак (в някои общини през седмицата сключването на такъв е безплатно) и някаква форма на халки. Останалото е пожелателно, човек може да се ожени и по дънки и само със свидетели, и не винаги има общо с парите.
Описаните по-горе сватби в тесен кръг ми се струват, лично на мен, в пъти по-симпатични и интимни като усещане от тъпани и изнесени ритуали с 200 гости.

# 37
  • Мнения: 4 808
Преди няколко вечери точно за сватбите спорихме с ММ. Той ме обвини, че мисля само за ходене и екскурзии - понеже предвиждам едно пътуване за Великден, а ако се заженели децата, как сме щели да им направим сватби?! Отговорих му, че пари за една сватба винаги ще съберем, но за нещо нормално, без излишна показност и изхвърляне. Защото щерката например твърди, че една сватба струвала около 20 000 лв. До 7-8000 бих дала, но няма да хвърля пари в грандомански истории. Синът пък е в другата крайност - били говорили с приятелката си, че когато решат, ще отидат и ще се разпишат, и ние даже ще разберем след това. Мисля, че това е донякъде и защото семейството на момичето няма пари, бащата е алкохолик. На ММ му казах, да забрави за големи сватби като нашата навремето - с 400 души, пълно безумие беше, Сульо и Пульо поканени. Дъщерята на съседите наскоро се жени, сами си платиха всичко, не че техните не искаха да помогнат, около 30 човека сватба. Много харесвам малки и стилни сватби, но ще си решават децата като му дойде времето...

# 38
  • Мнения: 583
Не знам, може би при мен е от възпитанието, може би от друго, но никога не съм си и помисляла, че е работа на родителите ми "да ме оженят".... Отгледали са ме като дете, като студентка, от там нататък ние вече сме работещи хора с отделно домакинство. Живеем отделно вече години и изобщо, ама изобщо не разбирам защо бих си помислила да натоваря родителите си с разход за едно такова лично тържество, с което аз и съпругът ми заявяваме пред света, че вече сме отделно семейство Simple Smile Това за семейството на момичето беше леко грубо казано...не всеки иска грандомански изпълнения и сватба за 20 000 и това изобщо не е задължително да е свързано с финансовото състоятние или проблемите в семейството...
Но пак казвам, всеки с разбиранията си. Стига всички да са доволни накрая, всичко е точно, както е модерно да се казва сега Wink

# 39
  • Мнения: 4 808
Не знам, може би при мен е от възпитанието, може би от друго, но никога не съм си и помисляла, че е работа на родителите ми "да ме оженят".... Отгледали са ме като дете, като студентка, от там нататък ние вече сме работещи хора с отделно домакинство. Живеем отделно вече години и изобщо, ама изобщо не разбирам защо бих си помислила да натоваря родителите си с разход за едно такова лично тържество, с което аз и съпругът ми заявяваме пред света, че вече сме отделно семейство Simple Smile Това за семейството на момичето беше леко грубо казано...не всеки иска грандомански изпълнения и сватба за 20 000 и това изобщо не е задължително да е свързано с финансовото състоятние или проблемите в семейството...
Но пак казвам, всеки с разбиранията си. Стига всички да са доволни накрая, всичко е точно, както е модерно да се казва сега Wink
Изобщо не смятаме да "ги женим", децата винаги са казвали, че ако се женят, сами ще си плащат, но ММ е доста патриархално възпитан и смята, че това е задължение на родителите. С една дума, трябва да сме готови да посрещнем този разход. Но той винаги е много краен в някои отношения, едва ли не, домът трябва да е перфектен, да имаме заделени пари и тогава да мислим за почивки и екскурзии. За момичето нищо лошо не съм казала, бащата наистина е такъв и това и на самата нея и тежи. Никога не съм разбирала хората, които заради едното пиене си провалят семействата и алкохолът им е по-важен от децата им, имам доста такива познати. И не говоря само в случая със сватбите, а като цяло.

# 40
  • Мнения: 583
Да, аз Ви разбрах, не исках да прозвучи грубо, по-скоро по принцип го казах Simple Smile Да Ви кажа, не се знае младоженците как ще Ви изненадат - нашите родители предложиха да ни поемат разходите, но ние отказахме твърдо. Като му дойде момента ще се успокои и Вашия съпруг, много хора разсъждават като него, но децата понякога поставят пред свършен факт семействата си Grinning

# 41
  • Мнения: 4 808
Да, аз Ви разбрах, не исках да прозвучи грубо, по-скоро по принцип го казах Simple Smile Да Ви кажа, не се знае младоженците как ще Ви изненадат - нашите родители предложиха да ни поемат разходите, но ние отказахме твърдо. Като му дойде момента ще се успокои и Вашия съпруг, много хора разсъждават като него, но децата понякога поставят пред свършен факт семействата си Grinning
Да, при съседите така се случи. В ресторанта бащата на булката отишъл да плаща, а управителят му казал, че всичко вече е платено.

# 42
  • Мнения: 598
Мисля, че чудесно може да се получи сватба с малко гости, като броят им бъде определен от финансовите възможности на двойката. Също различните подробности по организирането на сватбата може да се сведат до минимум, който да е приемлив за младоженците и финансово достъпен за тях. Заем за сватба ми се струва излишен харч. От друга страна, ако изобщо няма пари за никаква сватба, не мисля, че просто подписване е по-маловажно. Брат ми и снаха ми се ожениха в изключително тесен кръг, имаха подписване и после отидоха в ресторант. Гостите наистина бяха сведени до минимум (родители плюс няколко приятели), но е факт, че вече са женени и са щастливи за сватбата си. Аз за моята не съм особено щастлива как протече, защото родителите се намесиха, че те ще плащат (ние нямахме още никакви спестявания). И я организираха както те си искат. Абсолютно излишен харч, но те са доволни. Та така. Действайте според финансовите си възможности и пак ще се получи нещо чудесно. Само желание да има.

# 43
  • Мнения: 993
Холи, сватбите действително са сериозна индустрия и много от нещата са брутално оскъпени. НО... Ако има желание и се планира добре, може да си направите хубава малка сватба с по-стегнат бюджет. Рокли има в нета за под 100 лв, някои от нещата (като например украса и подаръчета) можеш да си ги направиш сама или с помощта на близки. Можете да изберете по-скромен ресторант (щом във Варна има приятен ресторант с куверти за по 26-27 лв, то със сигурност има и още по-нискобюджетни варианти). Не е задължително да се включват скъпи лимузини, да се прави заря и да се пръскат пари за много излишни неща. Аз миналата година бях на сватба с общо 9 души, и то на хора с доста големи възможности. Така че не е нужно да се правят панаири с 250 души, от които с 80% не си близък и не се виждаш с години.

# 44
  • Sofia
  • Мнения: 26 681
Не понасям големите сватби,над 200-300човека...ужас,и всичките ритуали Confused
Никога не съм си мечтала за сватба и не бих и правила,но мин.век беше неприемливо свободното съжителство.
Подписахме в делничен ден.
Обяд в хубав ресторант с 20гости най-близки,вечерта на механа...Сами си платихме всичко,преди 30год.ни излезна около 500лв,/толкова и получихме в спестовни книжки от родителите/ Stuck Out Tongue Winking Eye
Днес гледах по тв Сесил Каратанчева,и тя се е омъжила в много тесен кръг наскоро.
Важно е след това как ще ти се нареди живота и семейните отношения,любов,компромиси  и разбирателство да има Heart

Общи условия

Активация на акаунт