Четвърти клас - II тема

  • 85 851
  • 740
  •   1
Отговори
# 135
  • Перник
  • Мнения: 4 863
Здравейте,
малко взаимопомощ Simple Smile
Как подготвяте учениците си за кандидатстване с математика след 4 клас. Преполагам ходят на уроци, школи, но вкъщи колко допълнително задачи решавате?
Незнам дали не претоварвам дъщеря си. Тя решава допълнително между 20-50 задачи ежедневно. Но забелязвам, че в момента е в някаква дупка според мен. Допуска грешки на елементарни задачи, трудно учи... Дали не е претоварена? На моменти е фурия, а на моменти пълна дупка. Случавало ли ви се е на вас нещо подобно? Как излизате от подобна ситуация? Някакви хранителни добавки, витаними, рибено масло давате ли?

В нашата математическа паралелка се влиза с резултатите от състезания + оценката от матурата по математика. Калоян не ходи на уроци, а вкъщи решава задачи седмица преди съответното състезание - разпечатвам му задачите от последните 3 години. Само за ЕК реши 6 състезания, защото задачите му бяха интересни и сам поиска повече Simple Smile Сега през ваканцията ще ходи на курс в МГ - 4 дни по 2 учебни часа - подготовка за състезанията "Питагор" и "Откриване на млади таланти". Безплатно е дори Simple Smile
Не държим на всяка цена да влезе в МГ, но аз бих се радвала, ако успее, защото в сегашния му клас нивото е доста посредствено и той е най-добрият без да полага особени усилия.

# 136
  • Мнения: 19 303
Какъв тип са тези 20-50 задачи на ден?
Мен ми звучат направо нереално огромно количество Simple Smile
Моята, ако я хвана на къс пас, успява да реши след училище 2-3 задачи.
Като отсъства при разболяване и вече към края, когато е добре, успява да реши за целия ден 1-2 състезания.

Нещо май не мога да развия целеустременост у нея Simple Smile. В училище всичко й е  лесно и някакси свиква, че не е нужно да се полагат усилия, въпреки че там им дават не малко материал. От една страна е радостно, че всичко разбира, от друга, се притеснявам дали винаги ще е така и да не би да дойде момент, в който всичко да се стовари  отгоре ни. А и нали казват, че пети клас е много по-труден от четвърти.

Вашите деца четат/разказват ли уроците по ЧП и ЧО?
Аз се отказах да мърморя да носи учебниците вкъщи. Не ми пука особено за тези предмети, но се притеснявам дали ще се научи да разказва. Успяла съм 2-3 пъти за цялата година да я хвана да ми разкаже урок, когато се е сетила да донесе учебниците. Карам я да гледа понякога уроците в уча.се и твърди, че в училище запомняла или прочитала урока. Ми, дано. Засега има само шестици, пък ще видим по-нататък ще сработва ли този подход.

Няма да успеем да изпишем и две теми тази година. Много замря темичката ни Sad

# 137
  • Русе
  • Мнения: 1 515
Аз мисля, че неслучайно този тип предмети - ЧО И ЧП още от едно време се наричат разказвателни предмети. Аз карам моето дете да разказва, но определено му е трудно. Запомня разни дати и факти, но му е трудно да построи изречение. Иначе вкъщи не мога да й затворя устата от разказване, какво се е случило в у-ще. Но друго е да се научи да разказва по-сериозен материал, че следващите години все по-трудно ще им става.

# 138
  • Варна
  • Мнения: 2 328
Аз не я карам да ми разказва уроци. Споменавала съм и преди - понякога докато я возя към училище я моля да ми чете урока. После си говорим по прочетеното - търсим някакви закономерности кое кога и защо се е случило, примерно... обсъждаме исторически личности, представяме си ги, шегуваме се (на урока за цар Симеон каза, че сигурно са му викали Симо, а не Мони, защото Мони звучало по-несериозно някак, пък все пак е цар, нали...).
Та така - тя няма да е от най-многословните събеседници. Приела съм го, надявам се с годините да поразвие умение да се изразява ясно, пък че няма да се обяснява много-много сякаш свикнах Simple Smile

# 139
  • Перник
  • Мнения: 4 863
И аз не карам Калоян да разказва уроци. То и колко ли ги чете? Според госпожата макс. 2-3 деца от класа си четат уроците. Нашият запомнял в час. Преди тест се готви върху въпросите - госпожата дава тестове от едно помагало и няколко дни преди теста се почва четене на въпроси и отговори. За мен това си е чисто зубрене без ефект Sad
Като цяло разказването не му е силна страна - обикаля стаята, ръкомаха и изреченията включват основно "този", "там" и това" Rolling Eyes

# 140
  • Мнения: 310
Какъв тип са тези 20-50 задачи на ден?
Мен ми звучат направо нереално огромно количество Simple Smile
Моята, ако я хвана на къс пас, успява да реши след училище 2-3 задачи.
Като отсъства при разболяване и вече към края, когато е добре, успява да реши за целия ден 1-2 състезания.

Нещо май не мога да развия целеустременост у нея Simple Smile. В училище всичко й е  лесно и някакси свиква, че не е нужно да се полагат усилия, въпреки че там им дават не малко материал. От една страна е радостно, че всичко разбира, от друга, се притеснявам дали винаги ще е така и да не би да дойде момент, в който всичко да се стовари  отгоре ни. А и нали казват, че пети клас е много по-труден от четвърти.

Вашите деца четат/разказват ли уроците по ЧП и ЧО?
Аз се отказах да мърморя да носи учебниците вкъщи. Не ми пука особено за тези предмети, но се притеснявам дали ще се научи да разказва. Успяла съм 2-3 пъти за цялата година да я хвана да ми разкаже урок, когато се е сетила да донесе учебниците. Карам я да гледа понякога уроците в уча.се и твърди, че в училище запомняла или прочитала урока. Ми, дано. Засега има само шестици, пък ще видим по-нататък ще сработва ли този подход.

Няма да успеем да изпишем и две теми тази година. Много замря темичката ни Sad
Задачите които решава са от състезания от минали години, Откриване на млади таланти, от школата домашното.
Нашата госпожа ги кара да разказват. Тя е от старата школа Simple Smile И решаваме тестове от матурите от предходни години. Така ги подготвя за предстоящата матура.
За сега добре се справя но ЧО и е по-труден, то и аз като го чета не го разбирам много много. Те гледали да го систематизират урока и така се получава коляма каша.
Вашите как четат? При нас мисля, че това ни е най-слабото. Чете доста по-бавно от мен. И като започне да чете в началото дори малко се пънка. Незнам дали е нормално. Госпожата казва, че е ок, но за нея всичко е мед и рози Simple Smile

# 141
  • Перник
  • Мнения: 4 863
И Калоян не чете абсолютно гладко. Според госпожата обаче е един от най-добрите в класа. Така каза на последната родителска среща - че ако им направи тест, само няколко деца ще ли да покрият нормата за думи/мин. и той бил един от тях. И нашата госпожа е от старата школа, но възприема съвременните методи.

# 142
  • Русе
  • Мнения: 1 515
Моето дете като започне да чете уроците по ЧО и ЧП не чете гладко въобще, защото има доста непознати думи, имена на хора, на населени места, затрудняват го тези неща. Иначе хване ли някоя проста книжка си чете без проблем. Абе не четат сегашните деца, както ние четяхме като малки, в годините, когато нямаше интернет и това ни беше забавление. Още повече се отчайвам като гледам голямото си дете, което беше четящо дете в малките класове. Сега ми обяснява, че и най-големите отличници в елитното им у-ще не четат нищо. Госпожата по литература ги моли да прочетат поне главата от книгата, която ще изучават в у-ще.

# 143
  • Мнения: 19 303
Изучаваната литература обикновено не е привлекателна за тийновете, защото е  по задължение Simple Smile
Моята чете чат-пат. Повече ваканциите. Трудно е наканването да седне и понякога се налага аз да й кажа, а после се увлича.

По ЧП ги карат да разказват.ЧО ми е тъмна Индия Joy
Надявам се да не ги стресират много с тези глупави матури.

Може ли да препоръчате добъв правописен и тълковен речник? Искат ни за училище.

Дурсита, успех на твоята девойка.

# 144
  • София
  • Мнения: 1 635
Днес беше на изпит за първо ниво на английски. То ясно, че не служи за нищо, освен за тренировка. По този повод ваканцията почна по- рано.

Иначе в къщи решава по две- три теми от математическите читанки и две от млади таланти. Това в събота и неделя. Трите читанки почти ги свърши, а откриване на млади таланти, вероятно няма да успее преди изпита. Но и моята цел е да мине през етапите - подготовка, неуспех, изводи. Не целя прием, иначе щеше да ходи в школа.

И трудно чете, като е втора смяна. Една книжка с обем за час-час и половина я влачи по седмица. Купих едни много детски книжки на английски от една фалираща книжарничка. Та и по една такава чете. Но те са с не повече от 20 изречения всяка. И списания чете. Общо взето колкото да не е без хич. Но аз и не настоявам, защото се уморява, а четенето трябва да е вътрешна потребност.

# 145
  • софия
  • Мнения: 284
Тази година давахме пари за някакви помагала за НВО-то. Не виждам нещо да ги използват.

# 146
  • Мнения: 2 787
В четвъртък бях на родителска среща, класната говори и  за НВО. Притесненията и са за диктовката - децата са свикнали на нейното темпо и интонация на диктуване, надява се да нямат проблем, когато им чете друг човек. Посъветва ни да правим диктовки и ние у дома. Времето е 40 минути за всички компоненти и задачи. По математика и Човек и природа мисли, че проблеми няма да има, но Човекът и обществото я притеснява - материала е много, часовете са малко, трябва да успее да им предаде всичко и да имат и време за обобщение., а и явно за децата този предмет е по-труден. Синът ми обожава историята, а географията я  праща в 8-ма глуха. Дразнят ме с брат му, защото съм географ, а те залитат към историята и бягат от географията като дявол от тамян. Smile Каза, че можем вече да ги пробваме с разни тестове - дали от помагала или тези от предходните години за да могат децата да видят какво им куца.

# 147
  • Мнения: 2 687
На нво няма ли да им диктува/да им го води класната? В училище се провежда,нали?

# 148
  • Мнения: 1 601
Мисля, че не с техния преподавател се провежда нво. Нали целта е да е що годе обективно и май е с друг. В училището в което учат, но не съм съвсем сигурна.

# 149
  • Мнения: 2 787
Техните преподаватели не ги допускат даже в близост до стаите, в които ще са децата. Други са квесторите, не знам само дали са от същото или от друго училище.
Иначе денят ще си е най-обикновен учебен. Карат си там 1-2 часа по програма и в 10.00 започва НВО - за 40 минути в рамките на един учебен час, след това продължават с другите часове от програмата за деня.

Общи условия

Активация на акаунт