ФЕВРУАРСКОТО човече става на 1 годинка вече (Тема 2)

  • 63 101
  • 748
  •   1
Отговори
# 510
  • Мнения: 1 107
Izida, отиваш в Икеа и си избираш размери и подходящи за теб и вас. Повечето са с двойно дъно за равномерно загряване, не им се нагряват дръжките и капаците, имат и стъклени капаци. Аз много обичам касероли с капаци, много са ми удобни, Не харесвам тефлон, но имам техен тиган за палачинки. Обаче, другата им посуда не мога да я харесам, колкото и пъти да опитвам. Нито по форма, нито по краски, не знам защо така Simple Smile

Първият комплекс изглежда зашеметяващо, чак се замислих, дали да не се прежаля за българско море. Но като знам, че за малко плюс пари и същия път ще стигна до Корфу например и ми мина Simple Smile

За втория обаче, Созопол ми е мнооооого болна тема, аз съм ходила 10 години подред в Созопол като ученичка и студентка и го помня от прекрасното му време, а сега ми се плаче, като го видя. Преди 2-3 години ходихме извън сезон на разходка и беше потресаваща гледка.

# 511
  • Ловеч
  • Мнения: 729
Явно е някаква повсеместна тенденция този отказ от ядене. Дано е само период и да отмине, че вече 6 години се боря с едно злоядо дете и не искам да вярвам, че и второто ще е такова. 😩😩😩

# 512
  • В средата на времето
  • Мнения: 2 397
Izida, отиваш в Икеа и си избираш размери и подходящи за теб и вас.

Как го каза смело - отиваш.Simple Smile)  Не съм шофьор, половинът не обича да ходи там, за това си мислех да поръчам нещо  он-лайн. Да ти кажа, никакви претенции нямам, та ще приема всяко едно предложение. Simple Smile

Първият комплекс изглежда зашеметяващо, чак се замислих, дали да не се прежаля за българско море.

Изчакай да се върна от там тази година и да дам актуално инфо, защото те строят нова сграда, а гледам че не надграждат ресторанта. Правят и аквапарк също и имам лошото предчуствие, че ще настане голяма блъсканица и лудница. Иначе комплекса е идеален за семейства с деца. След 10 часа си е тишина. Освен това се разглезих с тях откъм битови условия. Едноспалните апартаменти са широки, удобни. Ние в спланята, синът ми в дневната на единично легло. Никъде на друго място не мога да намеря такива условия на такава цена. За чужбина да не говорим. Аз като един лъвю обичам да ми е убавко, към луксозничко. Simple Smile) Теснотията и мизерията много ме подтискат. Simple Smile

За втория обаче, Созопол ми е мнооооого болна тема, аз съм ходила 10 години подред в Созопол като ученичка и студентка и го помня от прекрасното му време, а сега ми се плаче, като го видя.

Този вторият реално е по-близо до Черноморец. Съгласна съм за Созопол. Не бих си го причинила за нищо на света в активен сезон. Преди 3 години бях в Созопол за 4 дни към края на септември и беше разкошно, най-вече заради времето и топлата вода, и ...липсата на хора.

Явно е някаква повсеместна тенденция този отказ от ядене. Дано е само период и да отмине, че вече 6 години се боря с едно злоядо дете и не искам да вярвам, че и второто ще е такова.

Да ти кажа и аз на това се надявам - да е някакъв период, защото търпението хич не ми е най-силната черта и много бързо се изнервям. А и това малкото расте някакво инато, та ще имам доста поводи да си тренирам нервите. Simple Smile

# 513
  • Мнения: 1 107
http://www.ikea.bg/cooking/Cookware/Pots-and-sauce-pans/ За мен, като изключим тефлоновите, всички останали са добри.

# 514
  • Мнения: 9 865
Izida, препоръчвам ти серията Oumbarlig, тя е моята любима, имам тенджера, касерола и тиган от нея. Имат и готов комплект с тиган (но точно тоя тиган в комплекта не ми харесва, има друг тиган Oumbarlig, който имам и е хубав, отделно се продава), можеш да избереш отделни съдове по размери, които ти трябват, тенджера, касерола и т.н.
Малко по-евтини са от 365+, а аз ги харесвам заради по-изтумбената форма, създава ми уютно чувство. Като цяло и двете серии са много хубави. Видимо разликата е във формата на съдовете и в това, че капаците на 365+ са стъклени, а на Oumbarlig са метални. Simple Smile
Всъщност, аз от икеа лоша покупка нямам, всичко си отговаря горе-долу на очакванията ми, и мебелите, и посудата.

# 515
  • Ловеч
  • Мнения: 729
И на мен много ми хареса този комплекс на Калиакра. За тази цена си е направо супер.
Още една полза от редовните коментари във форума. 👍
Съдовете от Икеа също ми допаднаха доста и като дойде време за подмяна ще взема нещичко от там. 😊

# 516
  • В средата на времето
  • Мнения: 2 397
Благодаря ви. Simple Smile Flowers Hibiscus
Бона, и на мен ми хареса твоята серия. Това ли е тиганът, за който пишеш- цък?

# 517
  • Мнения: 1 107
Момичета, я да ви питам, за вас скъпо удоволствие ли е отглеждането на бебе от нула до три, да речем?
Имам предвид, наруши ли се драстично стандартът ви на живот, следствие имането на дете?

Питам за всеки от собствената му позиция, като начин, стил и възприемане на живота. Усещате ли осезаема финансова промяна, следствие детето и, ако да, смятате ли, че тя може да се елиминира без много услия?

Иначе съм наясно, че има от колички  на съседки до Сток и играчки от камъни и дръвчета до Имагинериум. Мерси.

# 518
  • Ловеч
  • Мнения: 729
При нас не се отрази нито първото дете, нито второто.
За второто използвам много неща от каката. Само количка купихме. На моменти чак ми е малко гузно, но като гледам колко нови дрехи стоят на тавана (мога да отгледам поне още 2 момичета), този път реших да не се впускам в ненужни разходи.
То и еуфорията с първото си е доста по-голяма и на човек му се иска да купи от всичко (доколкото му стигат личните възможности).
За мен отглеждането на дете не е скъпо удоволствие, особено ако е на кърма в първите месеци. А и човек може с 2 и 200. Вече има доста качествени дрешки на достъпни цени (напр. Лидл). Остават едни памперси като ежемесечен разход.

# 519
  • В средата на времето
  • Мнения: 2 397
Не, не е скъпо удоволствие в дадения възрастов диапазон (но това го казвам сега). От колички до дрешки втора употреба могат да се намерят. АМ и памперсите са разход, както и пюретата след това, докато мине към обща храна, но както и Радина е писала - баба знае и 2 и 200.
За малката купих всичко наново и с голям кеф. Появата и не наруши стандарта ни на живот.
Виж с батко и беше различно. Тогава нямах заделени средства и за да накупим всичко, което трябваше, взех малък потребителски заем, който след това изплащах 3 години. С него се върнах и по-рано на работа, защото финансово не бяхме добре и минаването ми на ниското майчинство след 10-тия месец (мисля) ни се отрази доста.

Последна редакция: сб, 24 мар 2018, 16:32 от Izida

# 520
  • Мнения: 9 865
Благодаря ви. Simple Smile Flowers Hibiscus
Бона, и на мен ми хареса твоята серия. Това ли е тиганът, за който пишеш- цък?
Този имам аз: http://www.ikea.bg/cooking/Cookware/Frying-pans-and-woks/Saute-p … g-64261/80343650/

# 521
  • Мнения: 6 538
Аз също хранех "в движение", но четох, че има голяма опасност от задавяне и спрях. Даже си мисля как не ми е хрумнало без да чета, то е близко до акъла при цялото това търчане и скачане...

Засега не намирам драстично финансово отражение. На кърма е, пюрета не купувам, дрехи ми дават... Големите харчове ще са като порастнат.

 Я да питам. Някой има ли идея ако случааайно го приемат на ясла за септември и отложа с 60 дни, дали ако лл ми даде бележка, че е болен мога да го отложа още месец-два, без да е записан, за да му се запази мястото? И без да ми се прекратява майчинството?

# 522
  • В средата на времето
  • Мнения: 2 397
Я да питам. Някой има ли идея ако случааайно го приемат на ясла за септември и отложа с 60 дни, дали ако лл ми даде бележка, че е болен мога да го отложа още месец-два, без да е записан, за да му се запази мястото? И без да ми се прекратява майчинството?

В градино-ясленската тема бях чела, че имаш право да отложиш тръгването до 90 дни, но останах с впечатление, че детето все пак трябва да бъде записано в яслата.

Това намерих от стара тема:

"2.3.9. (нова - Решение № 801 по Протокол № 73 от 18.12.2014 г., в сила от 8.05.2015 г.) Постъпването на класираните за прием през м. септември деца да се извършва поетапно, но не по-късно от 90 дни за яслени групи и 60 дни за градински групи. "

А на въпрос дали се запазва майчинството през тези 90 дни е отговорено:

"Да. Детето е записано, но непосещаващо ясла и майката си получава цялата сума от 340 лв. Но след като детето тръгне на ясла нямаш опция освен връщането на работа. Ако се върнеш и ползваш отпуск, или си работиш - получаваш 170 лв. до навършването на 2 години на детето. Ако напуснеш не получаваш нищо.При тръгването на ясла подаваш една декларация към НОИ да ти намалят сумата с 50%, защото детето ходи на ясла, ако не го направиш има солени глоби. Не помня номера на декларацията ...  "

Elektra, колко места има в яслите при вас за набор 2017? В трите близки до нас има 6 в едната и по две в другите две. Ще бъде като печалба от тотото точно ако се класираме...


Последна редакция: сб, 24 мар 2018, 17:34 от Izida

# 523
  • Мнения: 9 865
Симо още не може точно да тича и да скача, бавно се движи, надявам се, че няма да се задави. Пък и то се случва така, той идва, хапва лъжица, преглъща и се занимава с някаква играчка или се отдалечава малко от мен, за да вземе друга, но не търчи...

За отглеждането слагам в Скрит, защото е чаршаф
Скрит текст:
Отглеждането на дете ми е "скъпо" удоволствие в частта, в която се лишавам от социални контакти, пълноценна работа/пълноценен доход и лично време. Може би сме свалили стандарта, от една страна, защото купихме и правим жилище, от друга, защото детето поглъща определени суми. Пак ще идем на лятна почивка, но може би ще е само една и няма да е луксозна, скъпа или далечна. Не сме ходили на ски тази зима, а обикновено ходим... Купуваме си по-малко парцалки за нас отколкото преди, но то и някак не ми е интересно да се глася както преди.

Купувала съм както скъпи, така и евтини неща за бебето, а някои "задължителни" изобщо не съм ги купувала. И двете му колички са взети на изгодна цена, но пък столчетата за кола са скандално скъпи (всички роднини и приятели ми се пулиха), защото съм луда на тая тема. Дрехи има всякакви - нови, ВУ, подарени.
Но да си призная вече съм леко скептична към ползвани и подарени от познати/приятели... защото се оказа, че обривът, който има е именно от подарените ползвани дрехи. Хем съм ги прала, но... явно има нещо, ще ги хвърлям. От дрехите ВУ, които са минати с дезинфектанти не е имал обриви.
Купувам скъпи обувки, но следя английските сайтове за отстъпки. Сестра ми също яко обикаля по магазини там с мисия да следи любимите марки за намаления и изгодни оферти.

Беше на кърма, но пък е имал нужда от добавки, които хич не бяха евтини (капки с лактаза) и свършваха доста бързичко. Медицинското му обслужване също не е евтино (но можеше да е записан на нормално джипи, тогава щеше да е безплатно, така че това си е наш каприз, да кажем).
Сега купувам повече био продукти (зеленчуци, месо) от преди, но купувам и пюрета, защото понякога не успявам да сготвя и искам да имам резерви за бърза реакция.

Не инвестирам пари в играчки и организирани занимания за бебета (смятам, че са излишни на тоя етап). Играчките са подаръци, заниманията са му в парка и срещи с приятелски дечица.

Като извод, не ни е евтино отглеждането, но със сигурност може и по-пестеливо да се гледа дете. За второ, ако имам такова, което мога и съм запазила ще го ползвам без угризения, но и ще се купуват неща, защото доста раздадох и продадох от нещата на Симо.
Но мисля, че най-скъпите неща предстоят, няма да става по-евтино... Simple Smile

# 524
  • Ловеч
  • Мнения: 729
И на нас столчетата за кола са ни едни от най-скъпите покупки, но много пътуваме и за мен всичко свързано с безопсността е оправдан разход.

Общи условия

Активация на акаунт