Отказ от трудов договор

  • 5 408
  • 32
  •   1
Отговори
  • Мнения: 18
Здравейте. Искам да попитам има ли някакъв срок за отказ (след сключването) от трудов договор.

Сключих договор на 23.01 ( преди да започне официално 1вият ми работен ден). Условията бяха добре представени, но за съжаление малко нереални.
Работила съм 4 дни и искам да прекратя отношенията си с работодателя.
Имам ли такова право без да давам 30 дни предизвестие (както е по договор)?
Има ли срок (да речем 7 дни), в който мога да заявя отказ от договора след сключването му?

Благодаря!

# 1
  • Мнения: 39 315
Виж какво си подписала.
Ако предизвестието ти е стандартните тридесет дни няма как да избягаш от тях.

# 2
  • Варна
  • Мнения: 373
По-принцип може да се прекрати договора без 30дневно предизвестие, ако договора е със срок на изпитване. В срока на изпитване двете страни преценяват дали могат да работят заедно.

# 3
  • тук-там
  • Мнения: 4 269
По-принцип може да се прекрати договора без 30дневно предизвестие, ако договора е със срок на изпитване. В срока на изпитване двете страни преценяват дали могат да работят заедно.

Преценява този, в чиято полза е уговорен изпитателния срок! Peace

# 4
  • Мнения: 11 344
Моля препишете ни там където пише: прекратяване на договора.

Също какво пише по кой чл. е сключен

# 5
  • Варна
  • Мнения: 373
По-принцип може да се прекрати договора без 30дневно предизвестие, ако договора е със срок на изпитване. В срока на изпитване двете страни преценяват дали могат да работят заедно.
Преценява този, в чиято полза е уговорен изпитателния срок! Peace
Wild, благодаря за корекцията, не го знаех Simple Smile

# 6
  • Мнения: 11 344
То май в 99% от случаите е в полза на работодателя.

# 7
  • Мнения: 18
Чл. 9. Срокът на предизвестието при прекратяване на трудовия договор е 30 дни и е еднакъв и за двете страни.

Чл. 10. През време на срока на изпитване само работодателят, но не и работникът има право да прекрати трудовия договор на основание чл.71, ал.1 без да отправи предизвестие.


Съгласна съм дори да не ми платят тези 4 дни. Затова питам дали няма някакъв срок за отказ.

Ако отида и има кажа, че не желая да работя там и искам да ми прекратят договора възможно най-бързо, какво може да последва?

# 8
  • Мнения: 296
Можеш ли да препишеш и точките относно "Прекратяване на договора".

# 9
  • Мнения: 836
Аз също бях в подобна ситуация.

Отидох при ръководителя и обясних, че не желая да работя там. Той се консултира с ЧР и анулираха договора. Това обаче се случи, защото се съгласиха, а не защото са задължени.

Издадоха ми и служебна бележка, че договорът не е влязъл в сила и е заличен. Описаха го и в трудовата книжка.

# 10
  • София
  • Мнения: 6 308

Преценява този, в чиято полза е уговорен изпитателния срок! Peace
Тц. Ако има изпитателен срок, става от днес, за утре. Служителят, ако реши, изчезва от утре, а и работодателя може да го засили по същият начин. Законово положение.

# 11
  • тук-там
  • Мнения: 4 269

Преценява този, в чиято полза е уговорен изпитателния срок! Peace
Тц. Ако има изпитателен срок, става от днес, за утре. Служителят, ако реши, изчезва от утре, а и работодателя може да го засили по същият начин. Законово положение.

Ох, най обичам като се появи някой отворко.  ooooh!
Стойте си по клюкарските теми и не подвеждайте хората„

# 12
  • Мнения: 2 111
Това не е така. Прекратяване без предизвестие може да пожелае само този, в чиято полза е сключен договорът. Плюс жената написа конкретните клаузи в договора:

"Чл. 10. През време на срока на изпитване само работодателят, но не и работникът има право да прекрати трудовия договор на основание чл.71, ал.1 без да отправи предизвестие."

# 13
  • Мнения: 18
В крайна сметка какво може да се случи ако отида в понеделник и кажа, че искам договора ми да бъде прекратен?

Ще дължа ли обезщетение на работодателя за това, че не съм дала предизвестие? В крайна сметка са минали само 4 работни дни...

# 14
  • тук-там
  • Мнения: 4 269
В крайна сметка какво може да се случи ако отида в понеделник и кажа, че искам договора ми да бъде прекратен?

Ще дължа ли обезщетение на работодателя за това, че не съм дала предизвестие? В крайна сметка са минали само 4 работни дни...

Да, дължиш обезщетение. Най-вероятно няма да тръгне да те съди, но има и такива. Разбери се с него да те освободи по взаимно съгласие или по чл. 71. Тогава ще ти дължи и заплата за тези 4 дни, ако и да не я искаш. За заличаване - ако е голяма фирма най-вероятно няма да се съгласи, защото винаги остават "следи" от работниците. Най-малкото ти е дал трудов договор... Ако фирмата е някое квартално кафене - не е такъв проблем.

Общи условия

Активация на акаунт