Клуб на храбрата шивачка - тема 20

  • 75 463
  • 787
  •   1
Отговори
# 495
  • София
  • Мнения: 5 547
Благодаря ,аз веднага и пратих клипа с един руснак който обяснява( ти го беше пускал преди време и го намерих в темата), казах ѝ от коя минута да гледа. Успяла е да стегне долният конец, този на пластмасовата джаджа, в него е бил проблема. За сега каза че работи, да видим до кога.
 Още веднъж благодаря, и весели празници.

# 496
  • София
  • Мнения: 133
Здравейте, ползвах търсачката, но не открих каквото искам, затова ще си позволя да попитам тук.
Баща ми ми даде една стара, но добре работеща шевна машина на 20+ години. Занесох я на ремонт за центриране и каквото друго бе нужно.
Въпросът сега е как да я ползвам? Можете ли да препоръчате статии или видеа, които са полезни за начинаещ шивач да добие предства за общите правила на работа?

Благодаря

# 497
  • Мнения: 1 862
Здравей, Iveto_sr! Шиенето и шевните машини са необятни теми, но можеш да започнеш с най-елементарните неща. Ето засега първи уроци: https://www.youtube.com/results?search_query=%D0%9A%D0%B0%D0%BA+ … D0%BA%D0%BE%D0%B2.+
Не беше лошо да пишеш каква е машината и модела, но както и да е. Каквато и да е, започвай от А, Б, а след това ще видим какво ще искаш да учиш.

# 498
  • София
  • Мнения: 133
Здравей, Iveto_sr! Шиенето и шевните машини са необятни теми, но можеш да започнеш с най-елементарните неща. Ето засега първи уроци: https://www.youtube.com/results?search_query=%D0%9A%D0%B0%D0%BA+ … D0%BA%D0%BE%D0%B2.+
Не беше лошо да пишеш каква е машината и модела, но както и да е. Каквато и да е, започвай от А, Б, а след това ще видим какво ще искаш да учиш.

Много благодаря за линка, ще прегледам видеата. Нямам никаква представа каква е машината, затова и не съм я написала, иначе действително щеше да е по-лесно. Бих могла да кача снимка

# 499
  • София
  • Мнения: 1 874
Iveto_sr, не е лошо да качиш снимка. Така ще улесниш electrichar.

# 500
  • Мнения: 7
Здравейте,
съвсем скоро започнах да шия и завърших успешно първият си проект - калъф за стол. Тъй като основно искам да шия дрешки за сина си, ме интересува, къде мога да намеря хубави модерни платове, които са подходящи (става въпрос за онлайн-магазини). Все попадам на сайтове със скучни или дори ужасно старомодни модели, а в Германия гледам такива невероятни щампи... Бих си поръчала от там, но освен че цената на платовете не е особено ниска и доставката излиза скъпичка (ако изобщо предлагат доставка за чужбина). Та, все си мисля, че в 21ви век не може да сме толкова изостанали, че да нямаме интересни платове в България...
Бих ви показала примерни щампи, но не знам, линкове дали са позволени.

# 501
  • Мнения: 2 345
Леле, хора, как не съм ви открила толкова време!
Чета, чета и си мисля, че досега съм шила със затворени очи.
А Електричар е нечовек просто! Възхитих се!
Установих, че някои дами тук са истински шивачки. Благодарение на вас открих, че имам скрит бод за подгъви.
А аз, представете си, го ползвам като декоративен! Защото го мисля за такъв.
Имам някои въпроси, но не съм сигурна за тази тема ли са.
Та ето какво ме интересува:
1. Как да направя избелване на дънки само на определени места? Ефекта да е като на оригиналните - по шевове, бедра и т.н.
2. Знаете ли как да направя вдлъбнато място върху кожа? Нещо като отпечатък.
3. Има ли някой представа с какво са завършени краищата на кожата при чантите. Някакъв кант се получава / често в контрастен цвят /, но не знам от какъв материал е и как се полага.
Ето за пример две чанти:
Скрит текст:
Скрит текст:
Дали могат да се случат нещата в домашни условия?
Благодаря предварително!

# 502
  • Мнения: 1 862
Здравей, anra! Първо, благодаря за комплимента! На първите два въпроса, ще оставя дамите да отговорят, а аз ще кажа нещо за този кант. Не знам откъде може да се купи. Представлява бие от гъвкаво PVC, което се зашива и отвън се вижда само кръглата му част, като тънка тръбичка. В домашни условия, съм го шил с руска желязна шевна машина Union и то като я въртя на ръка, за да не счупя иглата. За да е здрав шевът, вдянах два конеца на иглата и два конеца на калера. Беше на скъсан сак за багаж, от изкуствена кожа. На мястото за зашиване, се събират два ката на канта и два ката на сака. Индустриално се шие с машина за кожа, която не се страхува от такива дебели и твърди материи. Освен това лесно шие ъглите, а за домашна шевна машина това е много трудно, защото просто не е за тази цел.

# 503
  • София
  • Мнения: 5 547
Аnra здравей, ще напиша аз каквото знам:
1. Дънките може да избелиш леко по шевовете с прах за бяло пране с ензими, не съм го правила лично , но съм виждала такива направени, за коленете трябва по друг начин, но не мога да помогна там.
2 .За кожата ако е естествена, може с пирограф да си направиш фигурки,имаше и някакви накрайници с готови, но се съмнявам да изглежда професионално.
3. За чантата, мисля че тези кантове са някакви пвц покрития, и се правят преди да се ушие. Имах преди време чанта с такова , но се напука бързо, в домашни условия не го виждам да стане.

# 504
  • София
  • Мнения: 4 548
За кантовете аз съм ползвала точно от тия пластмасовите, като съм ги сваляла от разни стари чанти. Не хвърлям нищо, което може да ми влезе в употреба при шиене - копчета, ципове, кантове, ленти. Свалям ги от старите неща, които ще изхвърля и ги ползвам за разни неща, които си шия. За платнени чанти съм си правила кант от прегъната на две лента, а в сгъвката нанизвам тънко въженце. Доста е по-лесно за шиене от тия пластмасовите.
За кожата ако искаш да направиш някаква релефна фигурка, ти трябва матрица с нейната форма. Намокряш кожата и притискаш много яко матрицата и оставяш да изсъхне така. По тоя начин съм виждала да оформят от кожа разни 3D форми.

# 505
  • Монреал
  • Мнения: 4
Да, определено има нужда да се стегне конецът на калерчето. Мога да ти обясня как става, но е по-добре да видиш с очите си ето тук: https://www.youtube.com/watch?v=AhvlDMWSo2s  след 12-тата минута, или тук: https://www.youtube.com/watch?v=VB8uJLlei04
Извинявам се за късния отговор, но нямах никакво време за машината. Искам да благодаря за помощта на всички ви, и предимно на elektrichar. Завъртях болтчето на по малко от четвърт оборот и машината се оправи, шие перфектно. Явно наистина долния конец е бил хлабав. Благодаря, страхотни сте. Сега започвам да разучавам и "по-сложните" неща вече. Под по-сложните се разбира всичко друго освен пробата с един тигел Expressionless

# 506
  • Мнения: 2 345
Elektrichar, Миленски и mlv, сърдечно благодаря!!!
Най - накрая да получа адекватен отговор за тези кантове! Отново благодаря!
Сега вече, знаейки технологията, може да измисля нещо. Правила съм вече това с вкарването на контрастна кожа, прегъната на две, но вътре с рибарска корда. Аз също нищо не изхвърлям. Обезкостявам не само чанти - всичко. Дори дръжките от подаръчни торбички си прибирам. Но не знаех, че мога да взема този кант от стара чанта, за която идея благодаря. Ще имам предвид при следващо разфасоване на чанти. Мислела съм, че това е някакъв вид силикон, положен да залепне със силиконов пистолет, но оцветен фабрично. А то се оказа нещо съвсем различно...
За дънките в най - скоро време ще докладвам и ако на някой е интересен резултата - ще качвам снимки.
Мисля, че машината, за която говори Електричар, е същата като на майка ми. На нея уших първото нещо в живота си - панталон. Наистина са здрави! Работи и досега, но е ръчна и това създава известен дискомфорт, особено като свикнеш с електрическа с педал.
Въодушевих се и вече ме сърбят ръцете да довърша някои неща. Ще изпробвам и идеите за щампа, които получих.

Как се справяте с шиенето на еко - кожа и мъхчетата, които падат? Всеки път треперя за шевната си машина.

# 507
  • София
  • Мнения: 4 548
Моята машина е един железен Лучник от началото на 70-те години и шия на нея всичко, което влиза под крачето. Електрическа е. От време на време я чистя от мъховете и слагам смазка. Не се очертава скоро да я сменям. Тия сегашните пластмасови играчки хич не ми вдъхват доверие. Simple Smile

# 508
  • Мнения: 2 345
Моята машина е Janome. Следващата пак ще е такава, освен ако не прочета, че рязко са свалили качеството.
Тези машини си избиват парите, при това много бързо!
Моята, горката, е шила толкова много неща, че сигурно съм й омръзнала! Рекорд са ми 6 ката деним.
Споделям как шия кожа, защото прочетох по - напред такъв въпрос: мажа участъка, през който ще мине иглата, с един стар лосион за тяло. Понеже е в голяма опаковка с дозатор, ми е изключително удобен. Не отварям и затварям капачки.

# 509
  • Мнения: 5 022
Привет!

От известно време ми се върти в главата идеята да актуализирам едни мои стари офис панталони, които са вече демоде, но са в отлично състояние и добра материя - 95% сурова вълна, 5% еластан. Изходната кройка е тип bootcut


В бедрата са ми доста широки, в талията - леко. Чудя се дали е възможно да се обере излишната широчина от бедрата и долу на крачолите и да постигна такъв вид:


Имам втория показан панталон и много се харесвам с него, но материята му е отвратителна и при първото сядане и ставане от спретнат офис панталон се оказвам обута в нещо като развлечен анцуг с разтегнати колене.

Професионален шивач ще извърши корекцията, просто исках да се консултирам с вас, преди да се захвана с издирването на добър шивач в района, дали изобщо има смисъл от упражнението.

Общи условия

Активация на акаунт