Морски свинчета (Тема 7)

  • 66 429
  • 801
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 35
Благодаря за съветите. На село имам домашен магданоз и копър,ще му набера и по късно ще му дам. За храната от зоомагазините такава не давам от опит с предишното прасенце,взимам само гранули зелени са едноцветни. Пелети от тези качествените няма,всъщност никакви пелети няма. Ако правите поръчка във форума и аз ще участвам. Иначе съм поръчвала от тези на версале лага кавия камплийт. Имам още един въпрос люцерната може ли да замести сеното? Давам сено постоянно в неограничено количество,но прасенцето предпочита люцерна

# 691
  • Мнения: 4 994
Не, не може да замести сеното Sad Пробвай различна марка сено. Люцерната е ОК, докато е малко, но после не е хубаво да се дава в големи количества, защото има много калций и протеин. Трябва си му трева, а люцерната е бобово растение, има по-малко фибри от тревата/сеното.

# 692
  • Мнения: 815

Почти 5 години се храним с това сено. Пробвах всякакви, препоръчани като най- добрите тук в темата. Нашият Тоби ги отказваше. Може би е въпрос на свикване. До ден днешен е супер здрав, да чукам на дърво, и си яде от въпросното сено. Не знам доколко съставките му са ОК.

# 693
  • Мнения: 4 994
Щом му харесва и го яде обилно, няма какво да не му е ОК - изсушена трева с тук-таме други някакви полски растения Simple Smile Въпрос на вкус и предпочитания е, нашите на Минипак (слава богу) не харесват, защото с тия малки пакетчета от по 300 грама да съм се разорила.

Впрочем намерих удобен начин за съхранение на сено. Понеже поръчвам на бала, после го разпределям в пликове за вакуумиране на дрехи, най-много ми допадат тия от Икеа, защото си стоят плътно вакуумирани. 20 кг бала разпределям в 4 плика, ориентировъчно. Вакуумирам и нося в мазето (което е тъмно, хладно и дооста влажно), но нямам поражения по сеното въпреки влагата - явно щом се вакуумира, влагата не прониква навътре. Онзи ден отворих последния плик сено от миналата есен, свежо и ароматно си е, без промяна от стоенето. Лошото е, че с него трябва да изкараме до 20 юли, а прасенцата са 6 и си ядат. Все пак са 5 кг, надявам се да стигне.

# 694
  • Мнения: 60
Благодаря за съветите. Здравейте,имам пшенични стръкове  на прах, ако ще ви свършат работа за прасенцето,ще ви ги изпратя по Еконт.

# 695
  • Мнения: 1 309
В къщи имам билки, които съм си брала от разходки по балкана. Дали мога да давам на свинчето от тях? Мащерка, лайка, кантарион...

# 696
  • Мнения: 14
Здравейте!
Търся си женско морско свинче порода късокосместо или розетка на възраст 2-3 месеца. Който има предложение, нека ми пише на лично.

# 697
  • Мнения: 35
Благодаря за съветите. Здравейте,имам пшенични стръкове  на прах, ако ще ви свършат работа за прасенцето,ще ви ги изпратя по Еконт.
Благодаря за предложението,пшенични стръкове имам и аз,но не знаех че мога да ги давам. Иначе прасенцето е доста по-добре. Хапва си нормално. Включих му магданоз,копър,морков и ябълка. Тези дни всеки ден му давам различно нещо,хапва с удоволствие,започна да се движи по-бързо и си подскача из клетката както обикновенно. Благодаря отново  за съветите на Макарон

# 698
  • Мнения: 5
Здравейте от вчера си имам морско свинче и имам няколко въпроса.В магазина ми казаха да му давам витамин Ц,интересно ми е защо е така и в какви дози и на колко време се дава защото тук чета че не е много препорачително.Ако можете и да ми кажите какви плодове и зеленчуци предпочитат.Някои съвети относно отглеждането.Предо години,като дете съм имала морски свинчета,но не сме полагали специални грижи и живееха все около 2 години.Ще ви бъда много благодарна за всякакви съвети,които ще са ми от полза Simple Smile

# 699
  • Мнения: 5
В момента е на около 2 месеца,мога ли да му давам пресни плодове и зеленчуци ?

# 700
  • Мнения: 4 994
Теодора, честито прасенце! Да ви е живо и здраво Simple Smile

Малко е трудно да се дадат съвети в резюме, но ще опитам.

1. Другарче - прасената са самотни по сами, съветвам ви горещо да вземете другарче от същия пол. Контактът със семейството/хората не може да замести нуждата от другарче прасенце. Свинчето вероятно в момента е много изплашено и само. Като малък гризач на дъното на хранителната верига, то в момента вероятно се чувства уязвимо, отделено от стадото, лесна плячка, всеки звук и мирис го плаши, стои мирно и се прави на умряло, с надеждата да го оставят на мира. Наличието на другарче прасенце ще му помогне да добие увереност и да не е самотно.

2. Местообитание - прасенцето има нужда от просторна (120 на 60 см е минималният размер клетка за 1-2 морски свинчета), чиста клетка, в която да има къщичка, в която да се крие, поилка с прясна вода и постоянен достъп до сено.

3. Храна - най-основната част от менюто на прасенцето е сеното. Сено с добро качество, зелено, меко, ароматно, което прасенцето харесва и охотно яде в голямо количество, е най-важното. След това в летните месеци може да берете трева и да му давате, тя замества в голяма степен плодовете и зеленчуците и е по-естествената храна за тях. В студените месеци, когато няма трева, давам зеленчуци - основно зелени, листни зеленчуци, по-малко кореноплодни и минимално количество плодове. И за нас, и за прасенцата купуваме био зеленчуци, които беля дълбоко и изкисвам за 30 минути. През лятото обичаме разходките и бера трева от Витоша, давам я в неограничени количества след 1-2 седмици (след като коремчетата им привикнат на тревата отново). Най-маловажна е сухата храна. В повечето зоомагазини ще препоръчат от разните шарени смески за гризачи, насипни или пакетирани. Вероятно с това прасенцето е свикнало. Този тип храна са в общи линии боклуци, или опитайте да свикнете прасенцето с някакви качествени пелети/гранули, или изобщо махнете тоя тип смески от менюто. Обилно количество висококачествено сено плюс подбрана свежа храна е повече от достатъчно. На нашия пазар хубавите храни са Cavia Complete Versele Laga, Bunny Guinea pig dream, Beaphar Cavia Nature. 99% от смеските не стават всъщност...

Иначе във форума често правим общи поръчки на храна от чужбина, излиза твърде изгодно. Сено всъщност също купувам аз от чужбина, тази година една съфорумка ще обиколи местните производители в Пловдивско, ще събере мостри и ще видим дали от България няма да може да си намерим бала. Балите сено от по 30 кг вървят за под 10 лева и излизат много изгодно - няколко човека може да се комбинират без проблем.

Моите около купчина трева
 

# 701
  • Мнения: 5
Благодарна много за дългия отговор,аз също съм от Пловдив и ако правите някакви общи поръчни за каквото и да е ще се  радвам да участвам Simple Smile

# 702
  • Мнения: 4 994
Супер! Пловдив е единственият град освен София, за който със сигурност имаме опит с добри ветеринари. Мария Терзийска може да каже коя беше клиниката, но там кастрираха успешно нейно женско прасенце след аневризма на артерията, която кръвоснабдява матката (на нея ли се казваше илиоцекална или нещо бъркам?). Ветеринарите били много подготвени и реагирали много бързо и адекватно.

# 703
  • Мнения: 17
Здравейте! Днес си направих регистрация да следя точно тази тема. С приятеля ми обмисляме да си вземем морско свинче, затова изчетох и всички теми за отглеждането им. Проблема е, че от време на време пътувам заради университета и не знам дали ще се отрази добре на животно да го оставяме при приятели, когато се наложи. Няма да е често, но все пак. Сложно го обясних, но ми се иска да чуя мнение, за да не стане така че да стресираме животното.

# 704
  • WonderLand
  • Мнения: 3 895
Зависи за колко време ще отсъствате. Ние си пътуваме за по 3 дни поне веднъж в месеца и оставяме свинчето само с 2 пълни поилки, мнооооого сено и гранулки. Не сме имали проблем до сега, нито се е стресирала, нито нищо. Когато сме я оставяли на приятел да я гледа за повече време обаче не беше много щастлива. За нас работи следната схема, ако ни няма за 3 дни я оставяме сама, ако ни няма за 4-5 дни оставяме ключ на пирятел да дойде веднъж и да ѝ смени водата, постелката и да зареди със сено, ако ни се налага по-дълго пътуване я вземаме със себе си. Но това започнахме да го правим чак като порасна малко и направи 2 месеца при нас, за да е минимален стреса.

Общи условия

Активация на акаунт