ИТАЛИАНСКА кухня

  • 102 960
  • 992
  •   1
Отговори
# 840
  • София
  • Мнения: 10 301

Благодаря, звучи много добре, със сигурност ще я пробвам Simple Smile

# 841
  • Mostly in my mind
  • Мнения: 8 723
Да споделя  нашето любимо тесто за пица. Правя го в пекарната, оставям за 1 нощ в хладилника и на другия ден правя пицата. От това количество стават 2 големи или 3 малки пици. Simple Smile

# 842
  • Мнения: 2 667
А, колко време се меси тестото?
Ако се меси по-дълго дали е по-добре?
Че това е единствената неизвестна на всички рецепти.

# 843
  • Mostly in my mind
  • Мнения: 8 723
20 мин го меси пекарната.

# 844
  • София-Младост
  • Мнения: 23 321
Какво е "сега мая" и как отмервате 0,2 г мая...?!

# 845
  • Mostly in my mind
  • Мнения: 8 723
суха мая. Simple Smile
не отмервам 0,2. явно при мерните единици нещо се е объркала дамата, която сподели рецептата. извинявам се, че
не съм пояснила. отмервам 4,5 гр  или по-скоро половин пакетче суха, от тези по 10 гр, които са. 0,2 е имала предвид 2 гр.

# 846
  • София
  • Мнения: 2 298
От изсестно време ми се върти една идея. На машината за паста да разточа кори за баница, на най-тънкото?
А, за пицата!
Два пъти съм правил едно към едно с клипове от тубето, и ефекта е плачевен. Винаги ми е еластично.
Разточвала съм на машината за паста кори за баница, добре станаха, но не чак толкова тънки, може би защото бяха и от пълнозърнесто брашно. Иначе баницата беше много вкусна.

За тестото за пица: 600 гр.брашно, 450 мл.вода, 50 мл.зехтин, 4 гр.суха мая и сол. Ако нямам италианско брашно ползвам на Топаз мел имат едно по-фино от стандартното тип 500.
Меся с робота около 10-15 минути, след втасване оформям на ръка, не точа. Понякога от предния ден замесвам "бига" с 2 гр.брашно. По-добре става, както и питките и хляба с предварително замесена "бига" са по-добри.

# 847
  • Мнения: 1 428
Извинявам се,а и нямам спомен да е коментирано в темата,но какво точно е бига?Нещо като закваска,както при киселото мляко?

# 848
  • MI
  • Мнения: 11 803
Нещо като претесто или закваска. Simple Smile
https://it.wikipedia.org/wiki/Biga_(alimento)
Има и на английски ако смените езика. Така резултатът е една идея по-близък до направено с квас тесто.

# 849
  • София
  • Мнения: 11 688
Извинявам се,а и нямам спомен да е коментирано в темата,но какво точно е бига?Нещо като закваска,както при киселото мляко?
Предварителна закваска. Оставя се известно време да втаса и след това се добавя към основната смес. Замесва се тесто. Такива рецепти имам, вярно е, че стават печивата по бухнали, пухктави.

# 850
  • MI
  • Мнения: 11 803
Повечето рецепти за бриош, кроасани и подобни, както и за хляб са с бига или лиевитино (буквално заквасчица или масичка), с малко мая се получава разкошно тесто и по-въздушен краен продукт. Но са нужни по-силни брашна като цяло.

# 851
  • София
  • Мнения: 11 688
Повечето рецепти за бриош, кроасани и подобни, както и за хляб са с бига или лиевитино (буквално заквасчица или масичка), с малко мая се получава разкошно тесто и по-въздушен краен продукт. Но са нужни по-силни брашна като цяло.
Точно! Ползвам брашно Манитоба, или половината универсално и половината Манитоба.

# 852
  • София
  • Мнения: 2 298
Да, и аз така правя за хляб и други печива, смесвам Манитоба с универсално брашно. И става много добре.

# 853
  • Варна
  • Мнения: 1 951
А кое всъщност се смята за “малко” Мая? Стандартното (което е написано на опаковката ) е 7г за 500г брашно.

# 854
  • MI
  • Мнения: 11 803
3-4 гр на кг...

Общи условия

Активация на акаунт