ИТАЛИАНСКА кухня

  • 103 656
  • 992
  •   1
Отговори
# 825
  • Мнения: 4 383
И той разказва, че няма една рецепта, която да се приготвя еднакво навсякъде, но има основни правила, които не се нарушават.


Може ли някъде систематизирано правилата, които не се нарушават? У дома много обичаме паста, тирамису, пица и лазаня, но със сигурност ползваме рецепти, от които на всеки италианец ще му се изправи косата.

# 826
  • Мнения: 1 013
Благодаря за темата!
Изчитането на цялата ще стане по-късно, но моля за точна технология за притотвяве на тесто за пица.
Извинете, ако вече е писано!

# 827
# 828
  • София
  • Мнения: 10 311
Благодаря за темата!
Изчитането на цялата ще стане по-късно, но моля за точна технология за притотвяве на тесто за пица.
Извинете, ако вече е писано!
Най-лесно и бързо 550гр. вода на килограм брашно, смесено с 8г. суха мая, лъжица захар, лъжица сол, 50гр. зехтин, измесвате и оформяте топки с каквато големина искате пиците, оставяте да втасат поне 2ч. Раздалечени и затворени, аз го правя в голяма кутия, поръсени с малко брашно. Оформяте само с ръце, като се стараете да не изкарвате въздуха особено в краищата. Печенето зависи дали пицата ви има много плънка, ние обичаме малко, пека в загрята на 300С фурна, поне 15мин след като е изпискала, че е загряла. 3мин върху чугунена плоча на дъното на фурната.

Последна редакция: вт, 09 юни 2020, 13:14 от nad_tab

# 829
  • MI
  • Мнения: 11 803
За пицата, назад поне два пъти я обсъждахме. Simple Smile Потърси в темата, има доста подробно обяснено, вкл. видео.

# 830
  • In transit
  • Мнения: 11 836
550г вода е доста малко за 1кг брашно, ще стане много твърдо. Хидратацията трябва да е поне 65% т.е 650г вода на 1кг брашно.

# 831
  • софия
  • Мнения: 25 478
Не съм специалист за тестото, но гледах предаване с Лео, в което той прави пица и запомних точно това - водата трябва да е поне 60% към брашното.

# 832
  • MI
  • Мнения: 11 803
Дори повече, 70-80. Но зависи от брашното, което се ползва.

# 833
  • София
  • Мнения: 10 311
550г вода е доста малко за 1кг брашно, ще стане много твърдо. Хидратацията трябва да е поне 65% т.е 650г вода на 1кг брашно.

Всеки сам преценява дали е много или малко, дадох рецепта за пицата която се прави у нас, става супер, не намирам снимка на пицата, но ето фокача с тестото от тази рецепта.

Когато ми остане от това тесто, го прибирам в хладилник и може да се използва в следващите 72ч. вадя, разточвам супер тънко с точилка и пека 2-3мин. на 300С.


Дори повече, 70-80. Но зависи от брашното, което се ползва.

Най-обичам подобни коментари... вместо него, можеше да дадете рецепта и снимка с тесто със 70-80% хидратация!




Как никой не забеляза, че съм забравила маята, поправих рецептата  Mr. Green

# 834
  • MI
  • Мнения: 11 803
Специално фокачата се прави с много хидратирано тесто, повече и от пицата...  Всъщност зависи за каква пица говорим, римската е по-твърдо тесто и е хрупкава. Другата никога не се разточва, с ръце се работи и тестото е много меко.

# 835
  • София
  • Мнения: 10 311
Специално фокачата се прави с много хидратирано тесто, повече и от пицата...  Всъщност зависи за каква пица говорим, римската е по-твърдо тесто и е хрупкава. Другата никога не се разточва, с ръце се работи и тестото е много меко.

Точи се само след престой в хладилник, иначе ведага след втасване съм написала, че се оформя само с ръце. Рецептата е за сравнително силно брашно, от време на време купувам Дивела за пица, тогава вдигам хидратацията, в повечето случаи е оборотното вкъщи София Мел за баница с него става супер.

Може ли да дадете рецепта за тестото с което правите пица у вас?

# 836
  • Мнения: 1 545
Брей, аз, като опитен неаполетански пицар, никога не меря брашното и водата, на око карам. 😜

# 837
  • MI
  • Мнения: 11 803
Назад имаше и видеа, но никога не се точи тестото. След хладилника се оставя да се стопли, не се слага веднага във фурната. Точно силните брашна дават възможност за по-висока хидратация.
Десита, аз обикновено меря горе-долу, по-добре ми се получава специално ако меся в робота.

# 838
  • Мнения: 2 673
От изсестно време ми се върти една идея. На машината за паста да разточа кори за баница, на най-тънкото?
А, за пицата!
Два пъти съм правил едно към едно с клипове от тубето, и ефекта е плачевен. Винаги ми е еластично.

# 839
  • In transit
  • Мнения: 11 836
nad_tab, това е моята рецепта за пица: https://www.mycookingcreations.com/2020/02/blog-post_22.html

Общи условия

Активация на акаунт