(Био) зеленчукова градина - нашето райско кътче (тема 36)

  • 86 379
  • 745
  •   1
Отговори
# 615
  • в здрача
  • Мнения: 2 208
За ягодите /моите- неизвестен сорт дето още прабаба ми е отглеждала и не отговаряше на такива засукани въпроси като сортовете ягоди, домати и сие/ съм забелязала, че зависи от времето - когато е дъждовно когато зреят са огромни, сочни и с почти никаква сладост, когато е жега - са дребни и изключително сладки.

# 616
  • Русе
  • Мнения: 2 607
Искам да споделя нещо, което ме изумява напоследък..НООО първо да ви благодаря,ч е сте толкова позитивни и чудесни. Може рядко да пиша, защото просто съм доста неоптитна, но чета с удоволствие коментарите. Та миналата седмица моя колежка ме включила в група във фейсбук, посветена на градинарството. Викам си, чудесно, колко много снимки и опитни хора. На втория ден, обаче започнах да забелязвам конфликти, избиване на комплексни и откровенна глупсот. Някой пита нещо, а отгоре му 10 човека го обвиняват колко бил тъп, например. Вчера една женица искаше съвет да се отърве от комшийски котки, не да ги убива , а само да ги принуди да не влизат в двора й. Олее, идея си нямате какви коментари имаше- грозни, злобни, без опит да се вникне във въпроса на жената. Направо я съжалих. Все  си мислех, че тема за градинарство трябва да е за отпускане ..
 ИИ на моя въпрос..тази година съм доволна от доматките, и ядем и 24 буркана направих. Не съм пръскала от месец с нищо, освен с мляко и йод. Днес , обаче забелязвам,че етвърта и пета китка направо съхнат и падат...т.е. завръз няма. Имате ли идея защо? Наистина не доматисвам след първата, но в оранжерийката виждам пчели, а и трета си върза и без моя помощ. Дали трябва да го прекършвам вче, знам ли...

# 617
  • София
  • Мнения: 5 191
Цвете, ти си много наблюдателна! Аз едва сега, на четвъртата година, успях да вържа добре доматите, не се свличат, подредени като войници. Благодарение на многото обяснения към мен в темата! Обаче никога не ме обявиха тъпа:)
Но колкото и успешното връзване да ме радва, не съм отчела колко китки плод има!

# 618
  • Мнения: 592
Прочетох на amica 1 напътствията за пръскане срещу  алтернария
   1 с.л. сода бикарбонат, 1 с.л. растително масло, 1 с.л. веро за миене на чинии, 4 литра вода
Ежеседмично да се пръска така: 2 дена предварително добре се поливат зеленчуците. Сутринта се пръскат с чиста вода (водата ограничава брашнестата мана). Вечерта се пръскат с горния разтвор – отгоре+отдолу+почвата). Материалът да се доизпръска по краставиците и тиквите.
Много често срещам ,че пръскат с кисело мляко и сода, а тук няма кисело мляко. Вие пръскалили сте с такъв разтвор и слагатели кисело мляко? Листата ни жълтеят ,особено на краставиците и съм решила да пръскам с нещо по различно от мляко и йод. Тази година от дъждове или от друго не са ми хубави доматите и краставиците. А тиквите станат тикви колкото юмрук и започват да се скапват.

# 619
  • Мнения: 6 012
Продължават да се смъкват доматите. Така и не успявам, добре че мъжа ми е по сръчен. Вчера в града валя гърмя, на село ни капчица, тази единица открих поливния сезон.
big_67 и с моите тикви е така, а тиквички за пържене изобщо нямам всичко на всичко 4-5 дали е имало до сега .Сега почвам доматите имам  една пълна касетка.

# 620
  • дядовата ръкавичка
  • Мнения: 3 941
И моите домати се свличат, не ги връзвам добре.
Тази година градината ми загива  Sad. След последния проливен дъжд от миналата седмица, (при който освен всичко друго, две приземни стаи ни бяха тотално наводнени, заради запушена улична канализация), доматите изглеждат ужасно зле. Листата им жълтеят и съхнат, доматите покафеняват, по описания май е брашнеста мана. Онзи ден изхвърлих към 50-ина бройки и това съвсем не е всичко  Sad. Вече си мисля да напръскам с някакъв агресивен препарат  ooooh!, ако изобщо има смисъл.
Зелето и броколите са изядени от охлюви, абе много ми е мъчно.

# 621
  • Перник
  • Мнения: 4 863
Вчера и  при нас добре е поваляло. Колът на един домат се беше счупил, явно и вятър е имало. Като го вдигах, открих едно покафеняло доматче. Sad Дано днес да успея да ги вържа, че пак пораснаха. И дано не се разболеят, че засега удържат.
А при краставиците такова чудо не помня - растат като храсти - постоянно нови и нови разклонения. И понеже цъфтят и връзват, ми е жал да ги махам. Направо на джунгла прилича градинката ми.

# 622
  • в здрача
  • Мнения: 2 208
Според мен тази година много им дойде дъжда на доматите. Гледам го хубав, червен домат, тръгвам да го късам и той се разкапва в ръката ми.  Май ще карам само на зелени домати /много са ми вкусни и на ядене, и на туршия, добре че имам някой и друг буркан от миналата година, че като гледам от тях едва ли ще консервирам тази/.
Краставиците вече жълтеят, но почти съм заредила необходимото количество кисели краставички и е време да засея втората реколта.
Тиквички тук-там има, но пък така или иначе ми втръснаха, хем тази година още не съм си правила тиквени кюфтета.
Когато домата стигне края на кола им чупя върховете. В оранжерията бях пропуснала на няколко и те започнали да пълзят по покрива. То тъй или иначе ще ги скубя от там, защото са пожълтели целите преди да зачервят доматите, тези от вън не само ги настигнаха, ами и задминаха хем ги засадих близо месец по-късно.
Ябълките така сме ги подпряли, хем ги брулиха дъждовете и ветровете, толкова плод, че се огъват всички клони - на 3 дръвчета сме сложили 15 кола за подпори. Свекърите се оплакаха, че чакат ябълката да се счупи, но тя е над 10 метра - няма начин за подпиране и основния клон така се е огънал, че ако се прекърши и ще събори покрива на навеса.

# 623
  • София
  • Мнения: 5 191
Организирам уъркшоп "Връзване на домати" Simple Smile))

Аз,..., таковата,...,  ще си призная.
Връзвам стегнато връзката около кола на възел и тогава косо надолу подхващам първата китка. Оставям хлабавина. Никой не връзва така, времеемко е. Но най-времеемко ми беше да осъзная, че трябва да връзвам не стеблата,  а плодовете - 3 години!

# 624
  • дядовата ръкавичка
  • Мнения: 3 941
Ох, обучение на място  провеждаш ли  Grinning. Не разбрах как връзваш плодовете, под тях ли?

# 625
  • Пловдив
  • Мнения: 1 158
А какво се случва, като се прекършат върховете? Ще дават ли още домати? Че и при мен всяка година надминават кола и се почват едни приспособления, нямам думи Simple Smile.

# 626
  • София
  • Мнения: 5 191
Ако първа китка е на височина 50 см от нивото на почвата, връзката е на ниво 60см. Така висят леко "обесени".
Много ще се радвам да приема гости Simple Smile Айяла, заповядай!

# 627
  • дядовата ръкавичка
  • Мнения: 3 941
 Laughing Шегувам се, а и имах предвид на място у дома  Wink

# 628
  • Перник
  • Мнения: 4 863
А какво се случва, като се прекършат върховете? Ще дават ли още домати? Че и при мен всяка година надминават кола и се почват едни приспособления, нямам думи Simple Smile.

До миналата година ги връзвах за клоните на сливата на комшиите, които висят отгоре. Тази година обаче мъжът ми отряза въпросните клони и май ще се наложи да кърша върхове Grinning

# 629
  • Пловдив
  • Мнения: 1 158
Ох, аз пък бях забила един много дълъг стар корниз, голяма цигания беше...

Странно ми е, защото нали растат отдолу нагоре . Може би ще започнат да се разклоняват настрани?

Общи условия

Активация на акаунт