(Био) зеленчукова градина - нашето райско кътче (тема 36)

  • 86 442
  • 745
  •   1
Отговори
# 75
  • Перник
  • Мнения: 4 866
Аз пък 2 дена се правих на йога и плевих по 7ч. Освен яка мускулна треска, лицето ми е здраво изгоряло 😣


Ти си постигнала ефект 2в1 - фитнес и солариум, безплатно при това Wink

# 76
  • Мнения: 6 059
И аз откъм фитнес ги наместих и двата дни, с тази разлика че в дворовете около нас още е кално , но ние сме притиснати от времето и вдигнахме лехите и сложихме семена.За момента моркови, лук , салати и репички.
Отделно ягодите които направихме с найлон на места не се хванаха а другите са за разреждане.В събота сутринта станах с схванат врат, не можех даже да се изправя, в неделя си мислех че ще е по зле, но фитнес помага. 

# 77
  • в полите на Балкана
  • Мнения: 3 462
.

Последна редакция: ср, 14 мар 2018, 10:09 от мамаРаче

# 78
  • София
  • Мнения: 5 202
Не видях нищо естествено в статията.
Тъкмо този уикенд си мислех колко е удобно да се внасят химикали в почвата, вместо всякаквите семена, болести, разпаднали се хормони и антибиотици, с които ММ си е наумил да натори при нас, чрез неидентифицирана оборска тор...

# 79
  • в полите на Балкана
  • Мнения: 3 462
Извинявам се за статията, но не всички имаме био тор..... Някои торим и с изкуствени торове.......пък и четем(пишем) в био тема......

# 80
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212

ЗаСлон,
У дом има работа за целия китайски народ та немам време да пяиша за книжките.
Друг път.
Та , конкретно - Как правилно се полива разсад? 8 см разсад?Дебело ли е стъблото. Гъст ли е ? Според мен изчакай с пикирането, да се развият добре корените. . Разсада не трябва да се преполива. Развиват се гъбични заболявания. Трябва да е на 22 градуса.
Некой рече 15 градуса - малко са.

cvete7575.
Тия парници са афиф работа.У наше село има един магазин дето се продават секакви работи втора употреба от керемиди , винкели , ...Отиваш там,  купуваш си железни пръчки 5-6 мм дебелина , отрезваш ги на по 2 метра и кусур даже  , огъват се и на ръка и си правиш тунелчето. В началото ги забиваш по дълбоко , после ги изтегляш и стават по високи.Отстрани слагам едни изгнили железни тръби. Требе да ги боядисам.   На мен са ми наследство от тате.

нетъкан текстил -памучния ,  дали ще стане за пухени възглавници, да не ми излизат перушинките????
По евтин  в продавалника ама по 50 метра. .

Реа, отгоре пръстта трябва да ти е почти само тор. Като го полееш , найлончето ще се залепи и ще запазва влагата.Аз ползвам от тънките пликчета за  фризер като го разрязвам . 
Като започне да никне пръстта отгоре ще се накъдри. Не трябва да се дупчи. Влагата излита.
Добри ,
Поздравления за градината.

Не съм сяла нищо. Търсих си семената че съм обърнала къщата наопаки.Не можах да си намеря ключовете на работилницата а там са ми мотиките .  . Ама не е за работа . Днес валя напоителен дъжд ама един такъв мартенски.
През тия 3 г на село слушах бабите, какво са сяли в ТКЗС.
 
Прегледах си семената.
Балкан ф1-много ранен самозадънващ се 120-140 гр, твърди гладки , много твърди  безколов, може и колово ,  за оранжерии много ран
Трапезица , Миляна , Бонония -150-200 гр средно ран безколови.
Всичките тия са ги яли родителите ни .В ТКЗС са ги сяли  и за  търговия.
Не си спомням да е имало в средата зелено.
Попадна ми и един бабин сорт  -
 едър червен. Ако го насееш март месец ще го ядеш от юни та до сняг.Кръстих го Златия.
Пише сорт  за изпитание. Отделям си семе от него вече 10г и се държи прилично.
Следват идеал, наслада , розовите  и червените сърца,
А,
Намерих си тоя за сока. почти като чушкодомата. Харесва ми . Сладък е, месест ,  за сосове , сокове.
Може да сложа нчкой стрък и от него. Много ражда.

Чудя се обаче да е се гъзурча ли сега да сея по сандъчета, като на всички пише че се сеят март и започват да се берат юли.Решавам -  Ще ги хвърлям направо в тунела. На слънце , нема да ми боледуват , ...
Струва ли си за 10 дни да се мъча. В тунелчето ще фръкнат и ще се изравнят с посадените сега. . .
И без това требе да се сади грах , репички, спанак , подправки.
Требе да се режат асмите. чбълката , крушата .Да се местят малините, капините .
Снега зад къщата не се е стопил.     

 

 


# 81
  • София
  • Мнения: 5 202
Раче, след провала ни с 2 вида компост, и аз нямам био тор. Затова и се чудя какво да правя. ММ реши от комерсиална кравеферма да купи мнооого тор. Затова и коментирах, че ако ще внасяме неясни субстанции, не е ли по-малкото зло да купум чисти химикали и да ги използваме минимално и грамотно... Няма да го направя засега, още ни е "нова " почвата Simple Smile

Рорик, писала си: оранжерии много ран
Трапезица

Правилно ли разбирам, че при соц-а са го отглеждали в оранжерии?
Моят разсад засега е само Трапезица и Идеал (и двата вида от купено семе). Вече е пикиран а аз мислех,  че Трапезица само навън е рентабилно да се сади. Хора, аз не съм виждала градинка с безколови домати,  мисля, че заемат голяма площ... Да садя ли безколови домати в оранжерия?

# 82
  • Мнения: 19 333
Направиха ми още 4 повдигнати лехи, но по сметки трябвало по 3 кубика пръст за всяка. Имате ли представа откъде мога да купя?

# 83
  • в здрача
  • Мнения: 2 208
Аз бих купила оборска тор. И ще си оставя малко на едно място струпана да угнива за догодина за разсада. Миналата година не успях да си взема от нагласена та си така и купих пръст за цветя от магазина. 3 пъти слагах разсад и накрая закъснях и в оранжерията сглобихме от сандъка на пра-прабаба ми, който се разпадаше ястък и в него всичкия разсад - домати, пипер, патладжан ... само пипера нещо се издъни и имахме само за кувия и половина, раздавахме домати за пипер, а лютите чушлета пък насяхме частично направо в земята от семки и даже станаха, по-късно от разсада.
Пък ако има покрай вас някой да гледа животни питайте го по колко продава каруца оборска тор. У наше село вървеше по 5 лв каруцата ако ти сам си я натовариш и извозиш, иначе скача двойно и тройно да ти я донесат на място. 

# 84
  • Русе
  • Мнения: 2 610
Ставам досадна с терзанията си за оранжерията, нооо ви моля за мнение за това. https://praktis.bg/gradina/oranzherii-komposteri-i-aksesoari/ora … 2-2-m-s-dve-vrati
ММ ми обеща, че от моето село ще ми демонтира оранжерията на нашите и ще ми я примъкне у дома, ама сега нещо бие отбой, много железа било това, как ше ги реже, далеко било /50км/. На мен много ми се иска оранжерия, а възможностите са ми до тази цена. Страхувам се да не прибързвам обаче...ако излезе боклук..
Rorik,  благодаря за мнението, определено ми е полезно.

# 85
  • Мнения: 11 411
Да питам аз някои неща.
1. Салатки мога ли сега да сея в двора директно? Нямам парник.
2. Безколовите домати как се гледат? Какво пространство им трябва? Могат ли да се гледат на колове?

# 86
  • Мнения: 1 705
За безколовите домати ме посъветваха да ги вържа все пак на колове, да не се калят и да не загниват в пръстта, като натежат. И аз си посях малко безколови за проба тази година.

# 87
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 147
Да питам аз някои неща.
1. Салатки мога ли сега да сея в двора директно? Нямам парник.
2. Безколовите домати как се гледат? Какво пространство им трябва? Могат ли да се гледат на колове?

можеш, действай.
насей нагъстичко, може и в сандъче, а след това пресади на педя-две разстояние Simple Smile.

за доматите: коловите обикновено се колтучат, вдигат се нагоре и като цяло са едно-две по-твърди основни стъбла с домати по тях. безколовите са с повече стъбла, по-слаби, по-трудно ще се закрепят на кол, а ако ги колтучиш съвсем нищо няма да имаш като добив.
плюса на безколовите е, че нямат нужда от много обгрижване, садиш, плевиш, поливаш и когато дойде време за бране - береш. вярно е, че може да се получи и загниване на някой домат, особено при по-влажно лято или ако полски мишки решат да си хапнат.
в старото дворче съм слагала бонония и трапезица в междуредията на лозето. тогава брахме най-много домати. Simple Smile даже ги сях направо в редчетата, без разсади, пикиране...

# 88
  • в полите на Балкана
  • Мнения: 3 462
Предпочитам да торя с малко изкуствен тор, пред никакво торене. Оборски от чужди хора не бих купила. Просто имам лош опит... Колкото и да не ми е био градинката, по добри са ми зарзаватите от  пазарските, така, че ме удоволетворява. В темата няма да поствам повече нищо, което може да използват лаици като мен, за да не е в разрез с името и да не дразня (БИО) градинарите.

Аз имам пикиран разсад само сърцето на Албенга и Градински едър. Другите не ми никнаха. Финал сях два пъти и нямам и едно коренче. Стара мечта има 4-5 коренчета, колкото да ги опитаме и това е.

# 89
  • в здрача
  • Мнения: 2 208
И аз да се изкажа - коловите ни домати им чупим върха на 2 метра - те и затова са на кол - да ги държи като натежат. Слагаме по 2 домата на един кол, т.е. садим разсада по 2-ки и между тях набиваме коловете. Съответно се колтучат, връзват ... Правих опит една година на всички сортове домати - единия ред нагъсто през 30-40 см по 2-та корена домати, следващия ред им оставих пространство по минимум 50 см, че и повече /не съм мерила с рулетка, на око/. Тези, които бяха по-нагъсто имаха повече доматчета, самите домати бяха по-едри вероятно защото при еднакво поливане тези, които бяха на гъсто запазваха влагата си. Безколовите стават като храстче и между 50 см и 1 метър най-високо израстват. Кол реално на тях само ще им пречи, пък и не виждам как би могла да ги връзваш за самия кол. Ако имат много домати и се привеждат сме слагали от металните пръти за тунелчетата над тях и за него сме привързвали, но това когато /ако/ се отрупат с плод и "клекнат" - случвало се е в различните години, но обикновено няма нужда.  И да, нямат нужда от много обгрижване. Иначе - на същото разстояние като другите едно от друго и между редовете .

Общи условия

Активация на акаунт