Инсулинова резистентност и отслабване - Тема 2

  • 85 300
  • 803
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 17 987
Добре е да се следи и щитовидната, защото си вървят ръка за ръка тричките, даже често ИР и ПКЯ са следствие на проблемите с щитовидната жлеза.

Абсолютно вярно! Как точно се диагностицират ПКЯ? На дъщеря ми пускаха хормони и я гледаха на ехограф, но външно. Уж нищо им нямало, тя няма аномалии в цикъла, ама мога ли да съм спокойна, че поне там няма нищо?

# 121
  • Мнения: 570
За ПКЯ ясно. Но аз съм с яйчници като часовници. И хормони и ехограф никога дори и съмнение не са провокирали. Пък и цикълът си ми е винаги точен - без изключение.
Кои други мъжки хормони освен тестостерона са пряко свързани с хормоналното акне.
Щитовидната жлеза също ми е ок. макар да съм я изследвала доста отдавна.

# 122
  • Ню Йорк
  • Мнения: 5 068
Добре е да се следи и щитовидната, защото си вървят ръка за ръка тричките, даже често ИР и ПКЯ са следствие на проблемите с щитовидната жлеза.

Абсолютно вярно! Как точно се диагностицират ПКЯ? На дъщеря ми пускаха хормони и я гледаха на ехограф, но външно. Уж нищо им нямало, тя няма аномалии в цикъла, ама мога ли да съм спокойна, че поне там няма нищо?

Пак се филмираш, успокой се Wink

Аз пукната пъпка нямам и не съм имала, нямат особено отношение към  ИР проблемите.

# 123
  • Мнения: 116
Здравейте,
ще ви изчета назад внимателно, за да не пускам повторни въпроси.
Виждам познати лица!
Елора, здравей!

Искам само да ви покажа едни резултати, защото ходих при трима доктори и тримата казаха различни неща.



Според едната докторка, референтните стойности на инсулин на 120 минута, трябва да са като на 0 минута, затова имам ИР. Даде ми да пия метфогама.

Според втората лекарка - HOMA се изчислява само и единствено от стойностите на гладно, съответно нямам ИР и да не пия лекарства.
А третата - тя не е ендокринолог - а личната - каза, че се изчислявало по формула - трябвало на 120-тата минута инсулинът да е два пъти този на 0 минута, тоест бил повишен, но ми препоръча само диета и спорт. Каза, че може картофи и ориз, дори пълнозърнест хляб по малко, но без захар, газирани напитки и бял хляб.

Много се рових да намеря референтни стойности на инсулин на 120 минута и намерих ужасно противоречиви.
Това е от лаборатория в София



Това от сайта "Фрамар", който по принцип е сериозен сайт


А видях в групата за Хилеринсулемията едно момиче беше пуснало референтни стойности
Инсулин 0 - реф 2.6-24.9
Инсулин 60 -  реф. 25-231
Инсулин 120- реф. 18-276

Затова се обърках напълно!
Надявам се вие, като по-опитни, да ме посъветвате!

# 124
  • Мнения: 4 042
Добре е да се следи и щитовидната, защото си вървят ръка за ръка тричките, даже често ИР и ПКЯ са следствие на проблемите с щитовидната жлеза.

Абсолютно вярно! Как точно се диагностицират ПКЯ? На дъщеря ми пускаха хормони и я гледаха на ехограф, но външно. Уж нищо им нямало, тя няма аномалии в цикъла, ама мога ли да съм спокойна, че поне там няма нищо?
Можеш да си спокойна, да. По принцип си личи дори само от изследванията, а щом и с ехограф са я погледнали - всичко е наред.

# 125
  • Мнения: 54 445
raja_nikol, похвално е, че този ендо е назначил ОГТТ, защото ако не е с видими признаци, не искат.
Нали дъщеря ти е слаба?
На мен точно затова ми отказваха, специално пък и за инсулина, защото само на хора с наднормено тегло правили такива изследвания. При мен и КЗ си беше ОК. Пъпки нямам, нито аномалии в цикъла.

# 126
  • Мнения: 17 987
Дева, 50 кг на 165 см е. Инсулинът и е почти като в горния и пост и на мен ми стана интересно, има ли ИР или не? Не е възможно според мен след глюкозата инсулинът да е като на гладно....Как търкувате тези резултати? Благодаря ви да успокоението за ПКЯ 😆

# 127
  • Мнения: 31 719
Скрит текст:
Скрит текст:
Олеле Боже какви страхотии  Crossing Arms

Като бях 110 имах такива неща. Не знаех, че са от ИР.
Имах под мишниците, леко на врата, под гърдите и под корема.
На врата изчезнаха отдавна. Под мишниците също. На едната гърда изчезна напълно, на другата има още малко. Под корема не съм гледала скоро  Laughing
Впрочем да се похваля. Установих, че съм имала кокали. Имам предвид тазови кокали  Joy
Шегувам се. Просто от месец вече ги напипвам  Joy и то стабилно.

Скрит текст:
Пустия му корем накрая ще спадне  Crossing Arms
Аха....    Laughing    моя мъж от няколко месеца се "оплаква", че съм станала много "ръбеста".На което получава "Ами, свиквай, предишната удобна пухкава възглавничка няма да я има вече!".  Smiling Imp


Ох, няма угодия на хората като цяло.
Като бях дебела ми викаха - Що си дебела, защо не отслабнеш. И сега отслабвам и ми викат - Ауу, ама много си отслабнала, защо така, спри вече  Joy Пък аз им викам, че имам още 20 кила и те ме обявяват за луда. Явно доста съм отслабнала и изглеждам много по-различно. Но самата аз все си мисля, че съм 110.

Най-общо казано окосмяване мъжки тип, така наречения хирзутизъм. Лицето, гърдите, корема, гърба. Но то е по-характерно при наличието на поликистоза на яйчниците, която пък е свързана с ИР. Ако няма поликистоза не е задължително да има повишено окосмяване. Аз например преди десетина години имах ПКЯ и бяха почнали да ми растат мустаци Grinning. Лекувах се 2-3 години и всичко се оправи. Сега съм с ИР, но нямам повишено окосмяване, явно яйчниците не са засегнати. Изследвах и мъжки хормони за всеки случай, наред са. Впрочем навремето заради ПКЯ ме пращаха да се изследвам и за ИР /натоварване с глюкоза/, тогава нямах, или нещо изследването не е било както трябва, не знам.

Аз имам само на ореолите на гърдите, между гърдите, изразени мустаци /махам ги  Grinning/ и 1-2 косъма на брадата. Но и на корема също имам. Имах и на пръстите на ръцете. Сега вече не. Окосмяването на някои места намаля, но иначе си има.

Здравейте,
ще ви изчета назад внимателно, за да не пускам повторни въпроси.
Виждам познати лица!
Елора, здравей!

Скрит текст:
Искам само да ви покажа едни резултати, защото ходих при трима доктори и тримата казаха различни неща.



Според едната докторка, референтните стойности на инсулин на 120 минута, трябва да са като на 0 минута, затова имам ИР. Даде ми да пия метфогама.

Според втората лекарка - HOMA се изчислява само и единствено от стойностите на гладно, съответно нямам ИР и да не пия лекарства.
А третата - тя не е ендокринолог - а личната - каза, че се изчислявало по формула - трябвало на 120-тата минута инсулинът да е два пъти този на 0 минута, тоест бил повишен, но ми препоръча само диета и спорт. Каза, че може картофи и ориз, дори пълнозърнест хляб по малко, но без захар, газирани напитки и бял хляб.

Много се рових да намеря референтни стойности на инсулин на 120 минута и намерих ужасно противоречиви.
Това е от лаборатория в София



Това от сайта "Фрамар", който по принцип е сериозен сайт


А видях в групата за Хилеринсулемията едно момиче беше пуснало референтни стойности
Инсулин 0 - реф 2.6-24.9
Инсулин 60 -  реф. 25-231
Инсулин 120- реф. 18-276

Затова се обърках напълно!
Надявам се вие, като по-опитни, да ме посъветвате!

Привет  Hug
Според мен си имаш ИР.
Иначе всяка лаборатория си има свои реф. стойности и си ги пишат на листовете.
Ето точно това е причината да не може да се вярва на HOMA  индекса. С него може да се въведат много хора в заблуждение, че нямат проблем.

# 128
  • Мнения: 116
Привет  Hug
Според мен си имаш ИР.
Иначе всяка лаборатория си има свои реф. стойности и си ги пишат на листовете.
Ето точно това е причината да не може да се вярва на HOMA  индекса. С него може да се въведат много хора в заблуждение, че нямат проблем.

Благодаря ти!

# 129
  • София
  • Мнения: 11 575
WinchesterGirl, някой друг да ме допълни, нямам референтните стойности в твоята мерна единица. А дали не можеш да питаш в лабораторията какви са референтните стойности?

А по същество, първата таблица трябва да е вярната, другите две са в други мерни единици и не ти вършат работа. Ако първата таблица наистина е вярната, си само с 10 единици над нормата, в повечето случаи се счита, че с диета и спорт може да се вкара в норма. Но аз не съм лекар, така че не мога да ти кажа дали да пиеш лекарства или не, това си е сериозно решение. Според мен е най-добре да се консултираш и с трети лекар.

# 130
  • Мнения: 31 719
Извинявай, пак се загледах, че набързо видях снимката. Имаш, но не много голяма си мисля. На гладно смятам, че резултата ти е много добър. И кз и инсулин.Но  пък не ти пише реф. стойностите на другия инсулин.
Иначе имаш ли килограми за сваляне?
Каквото и да решиш, намалянето на въглехидратите само ще ти помогне.
Странни са изследванията. Видях и кръвната захар и принципно това, което имаш се води висока. Но пък реф. стойностите явно на лабораторията са други.
Нека и другите да кажат какво мислят.
Но недей да посягаш към лекарствата засега. Ако искаш пробвай с режим първо.

# 131
  • Мнения: 54 445
ПКЯ се вижда с коремен ехограф, яйчниците са като гроздове от кистички, неразпукнати фоликули. Не се притеснявай.

Инсулинът на 120' трябва да е до 25, не съвсем колкото на гладно, но не и 2-3 пъти над нормата.
Моят също беше висок, 78. Имах изпизан метформин, но не го пия вече.

НОМА се изчислява само на гладно.

# 132
  • Мнения: 17 987
На дъщеря ми беше 50 на 120 мин и веднага и изписаха Неоформин 🤔. Предполагам може да се спре след няколко месеца. Сега връщам лентата, понеже предстои бал, а акнето много я тормози, лекарката смяташе, че с него може по- бързо да се изчисти. Има подобрение, но и маже 1000 неща, та не знам от кое е

# 133
  • Мнения: 152
Може ли момичето с "кокалите" да сподели как го е постигнала.

# 134
  • София
  • Мнения: 11 575
Цитирате числа, но не и мерната единица, така не може да се сравни.

Общи условия

Активация на акаунт