Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 43
Здравейте!
Казусът е следния - ние сме семейство от трима души, които живеят рзделено (2-ма живеят в тристаен апартамен, а третият човек живее в двустаен). Няма деца, само възрастни хора сме. Наскоро решихме да се преместим в многостаен апартамент тримата заедно. Държим апартаментът да е нов, и да е извън града (в някое от близките села около София). Попаднах на един напълно подходящ за нас. Цената му е около 100 000 евро.

Моят въпрос е следния - какво инвестиционно решение би било най-подходящо за покупката на новото жилище, при условие, че:
1. Няма как да извадя 100 000 евро накуп, трябва да се ползва банков кредит.
2. Двата апартамента, които притежаваме, са панелни.
3. Тристайният е в перфетно състояние, намира се в Младост 4; двустайният е за ремонт, намира се в Младост 1А.
4. Двустайният може много лесно да бъде направен на тристаен.
5. И двата апартамента не са в непосредствена близост до метро, но са на около 5-8 минути разстояние пеша.

Как бихте процедирали вие? Продажба на едното, и запазване на другото с опция отдаване под наем? Отдаване под наем и на двете жилища? Продажба на двете? Ако реша да запазя апартаментът в Младост 1А, ще трябва да налея доста пари за ремонт там. В момента апартаментът е непригоден за отдаване под наем.


# 1
  • София
  • Мнения: 38 595
Случаят е подобен на нашия.
Но защо не се преместите всички в тристайния в Мл.4? Доколкото се сещам, панелните тристайни са с три отделни стаи и кухня. Така че ще има стаи за всички.🤔

Иначе...може да продадете този в Мл.1а и да отдавате другия под наем за покриване на вноската по заема. Но имай предвид, че големите апартаменти по-трудно вървят под наем.
И още нещо - 100 хил евро са прекалено много за апартамент извън София. Къде е точно?

Последна редакция: пн, 19 фев 2018, 14:31 от bubanka

# 2
  • Мнения: 43
Иначе...може да продадете този в Мл.1а и да отдавате другия под наем за покриване на вноската по заема. Но имай предвид, че големите апартаменти по-трудно вървят под наем.
И още нещо - 100 хил евро са прекалено много за апартамент извън София. Къде е точно?

Здравейте, апартаментът е силно казано извън София, става въпрос за село Лозен.
Изключено е и тримата да сме в тристайния, защото искаме всеки да има отделна стая, както и да има една обща всекидневна с кухня, т.е. трябва ни поне четиристайно жилище. Но най-голямото ни желание е жилището да не е в града. Готови сме и на вариант къща, но със 100 000 евро трудна работа да се намери нещо сносно.

# 3
  • Велико Търново
  • Мнения: 2 178
Аз бих избрала да ги дам под наем и с наема да покривате ипотека. Дори и някога нещо да се случи, предполагам лесно ще продадете двустайния и ще намалите главницата по кредита. Продажбата за мен е краен вариант Simple Smile Но разсъждавам така само в контекста на " да остане след нас, да има за децата". 
Ако пред вас не стои такъв проблем, то защо вместо да си живеете живота, трябва да се заробвате с кредити. Това последното го казвам в контекста на думите ви, че сте само възрастни хора  Simple Smile

# 4
  • Мнения: 4 275
Да но има едно НО. Апартаментът в Младост 1А явно не може да се отдаде под наем в този му вид и си трябва немалък ремонт. Може би едно 6-7000 евро ще са необходими

# 5
  • София
  • Мнения: 38 595
Ей това ми е мъката и на мен. Че трябва да направим ремонт в оня апартамент, ако го даваме под наем. А аз искам директно да го продадем. И брокери ми казаха, че така е по-добре и цената мяма да се повиши особено от ремонта.

# 6
  • София
  • Мнения: 13 289
Ако никой от тези възрастни хора няма деца и не се притеснявате от наследствени проблеми, най-добре продайте двата апартамента и купете третия, за да живеете спокойно и да не ви тежат ипотеки, кредити и заеми.
Ако в случая има намесени наследници и грижата е да им оставите имоти, продайте този в по-лошо състояние, без да наливате пари за ремонти, дори и на по-ниска цена. Вложете парите в новото жилище, а другият апартамент пуснете под наем и изплащайте вноските по ипотеката.
При повече наследници, давайте под наем двата и изплащайте новото жилище, като с един потребителски кредит може да покриете ремонта на по-неугледното жилище. Стига да може да си позволите изплащането на потребителския кредит след това и да не даде отражение на изплащането на ипотеката.

# 7
  • Мнения: 9 052
...

Как бихте процедирали вие? Продажба на едното, и запазване на другото с опция отдаване под наем? Отдаване под наем и на двете жилища? Продажба на двете? Ако реша да запазя апартаментът в Младост 1А, ще трябва да налея доста пари за ремонт там. В момента апартаментът е непригоден за отдаване под наем.

питате консултант и пресмятате добре, но има и опция запазвате двете настоящи за даване под наем, като ги ипотекирате и двете на сума за новия апатрамент и разноските. Т.е. жилището, което всичките искате да имате да няма ипотека над него.
Дали би могло да стане?

# 8
  • София
  • Мнения: 38 595
Аз, след дълъг размисли по моя казус, мисля че е най-добре първо да отидете в банката.
Аз засега не съм предприела тази крачка, но цъкам банкови калкулатори онлайн.
Та - вноската за 100 хил. Е ще е 1220 лв горе-долу. Малко трудно ще ги съберете от наем, даже в Младост. Освен това, наемателите могат да си тръгнат, а банката си иска вноските.
Така че просто решете кой апартамент ще продавате.

# 9
  • Пловдив
  • Мнения: 9 716
Вноска за ипотечен кредит за 30 г. за 98 000 лв е малко под 600 лв. С ипотека на двата /нов + единия стар/ или на трите апартамента ще има пари за новото жилище + ремонт на малкия апартамент. Не знам в София как е, но в Пловдив има голямо търсене на жилища по наем. Та не вярвам да има проблем с намирането на наематели.
Остава въпросът за какъв период може да бъде отпусната ипотеката, че то зависи и от възрастта на този, който иска заема, както и от дохода.   

# 10
  • София
  • Мнения: 4 192
Ако сте хора на 50+ не бих  предприела тази стъпка със с.Лозен по ред причини. Може би по-добрия вариант е търсене на четиристаен в София Wink

# 11
  • Мнения: 520
Иначе...може да продадете този в Мл.1а и да отдавате другия под наем за покриване на вноската по заема. Но имай предвид, че големите апартаменти по-трудно вървят под наем.
И още нещо - 100 хил евро са прекалено много за апартамент извън София. Къде е точно?

Здравейте, апартаментът е силно казано извън София, става въпрос за село Лозен.
Изключено е и тримата да сме в тристайния, защото искаме всеки да има отделна стая, както и да има една обща всекидневна с кухня, т.е. трябва ни поне четиристайно жилище. Но най-голямото ни желание е жилището да не е в града. Готови сме и на вариант къща, но със 100 000 евро трудна работа да се намери нещо сносно.

Здравейте, апартаментът е силно казано извън София, става въпрос за село Лозен.
Изключено е и тримата да сме в тристайния, защото искаме всеки да има отделна стая, както и да има една обща всекидневна с кухня, т.е. трябва ни поне четиристайно жилище. Но най-голямото ни желание е жилището да не е в града. Готови сме и на вариант къща, но със 100 000 евро трудна работа да се намери нещо сносно.
[/quote]
За Лозен - Оказва си най голямото село в БГ.
По голямо от 13 града в БГ.
10 000 регистрирани / по спомен

Та за Лозен - Или къща или нищо.
Това с апт в Лозен е - просто се местите от "Трети картофен пояс" в "Пети картофен пояс"
Ще ме разберете...
Надявам се правилно.
Извън темата - чистете М 1А и 4 докато има на кой..
Успех

# 12
  • Мнения: 9 052
.
Здравейте, апартаментът е силно казано извън София, става въпрос за село Лозен.  ...
апартамент в село ??? Не е ли нещо като къща с градина по-нормалното? Какво ще правите в апартамент на село? Ще се моткате през деня по местния бул. Витоша ? Ужас. апартамент в с. Лозен.

# 13
  • Мнения: 555
Вземайки решението аз бих се позамислила и за възможността съжителството да не се окаже успешно и  да ви се поиска отново да живеете самостоятелно. Което, вероятно би било трудно, ако останете само с  1 голям апартамент.

# 14
  • София
  • Мнения: 13 289
За хора на възраст, които са свикнали в апартамент, би било немислимо тепърва да свикват на живот в къща и да се нагърбват с поддръжката й.
Лозен се води село, но реално е добре устроено предградие, което има много добре организиран транспорт до София и много добра инфраструктура. Идеален е за хора на възраст. Коопераци не съм заглеждала, но има. Има и апартаменти в затворени комплекси. Приятно място е. Гората е наблизо. Въздухът е чист. В пъти е по-добре от Младост, например.

# 15
  • София
  • Мнения: 1 870
В случай, че решите да продавате, да кажа че усилено си издирвам апартамент в Младост 1А, било то и за ремонт. Simple Smile
По темата аз бих продала един от 2та, за да не тегля огромен кредит, а другия може да се дава под наем. Поне според мен е по-добрият вариант.

# 16
  • Мнения: 9 725
Като градски човек пренесъл се на село, малко по-добро устроено село от Лозен, но все пак животът тече различно от този в София, да си кажа. Проблем е пазаруването, транспортът, отоплението през зимата, както и достъпът до здравеопазване.
 Ако имате трайно решение за горните проблеми, местете се. Според мен, ако се разтърсите на местно ниво, може да намерите и по-изгоден имот.
За самата конфигурация, може би единият имот под наем, другият за продажба. Зависи от отношенията между тримата, включително относно текущата собственост.

# 17
  • Мнения: 9 052
Fever Ray за мен това са глупости. НА село къща. Апартаментите са в града. Лозен ак ое предградие аз съм трамвай по линия Ректората-с.Лозен.
Когато му прекарат метро ела ми кажи . Свързано л ие изобщо с калнализация това село ил ии там подобни многофамилни строежи са с тръва към местното поточе. Егати гадното.

# 18
  • София
  • Мнения: 13 289
Bandiera rossa, авторката говори за възрастни хора. Ако им се занимава с къщи и дворове, да действат. Може да нямат физическа възможност да се грижат за къща.
И аз живея до метрото и живот извън идеалния център не е за нашето семейство - заради децата, работата ни, клиентите ни и всичко останало, но на стари години бих се преместила някъде на тихо и спокойно и за нищо на света не бих се захванала тепърва с поддръжка на къща.
Моите наблюдения над Лозен са покрай наши много близки, които живеят там, но те са около 50-те и детето им е студент. Не зависят от градски транспорт (твърдят, че е редовен) и живеят почти до църквата и до магазина, като не им е проблем да запалят колата и да си напазаруват от другаде. Проблемът е само, че поддръжката на къщата и двора им изисква много време и ресурси.
Щом авторката са го обмислили, предполагам не се втурват на сляпо, а са преценили плюсовете и минусите. Предполагам, че става дума за семейна двойка на средна възраст и родител на някой от двамата. Тя не пита дали да изберат Лозен или не, а как да процедират с жилищата. Зависи и дали става дума за Горни или за Долни Лозен. Едното е много добре устроено, докато другото си е село.

# 19
  • Мнения: 12 821
Въпросът е какво представляват наличните имоти.
Ако 3-стайният апартамент е с добра квадратура, добра локация и в добро състояние, не е изключено той да струва повече от 100 000 евро - ето намирам за 112 000  евро в един сайт, въпросът е ще има ли търсене на някаква такава цена.
Ако е така, то с парите от продажбата му ще може да се купи 4-стайният в Лозен и да се ремонтира малкият апартамент, за да се дава под наем.
А и той ще бъде резерва, за случай, че не се разбирате според очакванията и се наложи "самият" човек да се върне в отремонтирания вече малък апартамент.

# 20
  • Мнения: 9 052
Fever Ray аз я разбирам какво пита, но се чудя какъв е този апартамент в село.

# 21
  • Мнения: 9 725
На село също има апартаменти, при това с нелоша квадратура и външен вид. Проблем, според мен е, че са 'ново строителство' и липсата на собствен двор, пък бил той и два квадратни метра.

# 22
  • Мнения: 9 052
На село също има апартаменти, при това с нелоша квадратура и външен вид. Проблем, според мен е, че са 'ново строителство' и липсата на собствен двор, пък бил той и два квадратни метра.

Именно.
Това не е за на село.

# 23
  • София
  • Мнения: 9 578
На село също има апартаменти, при това с нелоша квадратура и външен вид. Проблем, според мен е, че са 'ново строителство' и липсата на собствен двор, пък бил той и два квадратни метра.

Имам приятелка с три деца. Купиха си апартамент в Лозен още преди децата да се появят, защото нямаха достатъчно възможности за апартамент в града. Сега обаче им е супер, защото са на партерен етаж и излизат директно в двора на блока, който е ограден като двор на къща и е доста голям. Има цветя. Чист въздух. Докато бяха бебета децата спяха през деня в количките на двора. Купуват си продукти от местни баби - мляко, яйца, сирене, плодове и зеленчуци според сезона.
Но наистина е проблем посещението на лекар, пазаруването и т.н. Имат семеен автомобил, но пак е трудно. А когато им гостувам отивам с градски транспорт - имат маршрутка и автобус, но си е доста бавно така.

# 24
  • София
  • Мнения: 4 192
Модерния живот в къща изисква личен автомобил за всеки над 18 години.  Wink

# 25
  • Мнения: 8 902
Вземайки решението аз бих се позамислила и за възможността съжителството да не се окаже успешно и  да ви се поиска отново да живеете самостоятелно. Което, вероятно би било трудно, ако останете само с  1 голям апартамент.

И на мен веднага това ми изскочи като притеснение...Затова на първо време бих запазила двете жилища, защото после става съвсем сложно

# 26
  • Мнения: 5 059
Ние продаваме многостаен (4 стаи + кухня и 2 бани) за същите пари(с няколко хиляди само отгоре).В Младост 4 е отново.Ако ви интересува,пишете.Панелка.
Може и бартер с доплащане Simple Smile
Това стана като обява в някой сайт,но ако може да сме си полезни взаимно,защо не. Simple Smile

# 27
  • I want it all and I want it now.
  • Мнения: 4 694
Не бих купила апартамент на село нито къща. Цената на апартамента е ужасно висока по добре си купете в града. От гледна точка на магазини и здравеопазване. На апартамента в селото , ако решите след време да го продадете няма да намерите купувач.Всеки там си купува къща, а не апартамент и то на цената на къща.

# 28
  • Мнения: 5 234
Горни лозен или Долни лозен е по-добре устроено?

# 29
  • София
  • Мнения: 13 289
Долни Лозен е устроен като малък град.
Горни си е село.

# 30
  • Мнения: 9 725
Манастирът в кое от двете беше?

# 31
  • София
  • Мнения: 13 289
Манастирът Св. Спас е в Горни, а в Долни е манастирът Св. Апостоли Петър и Павел.
В центъра на Д.Лозен е църквата Св. Димитър.

Общи условия

Активация на акаунт