Жилище на зелено

  • 826
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 231
Здравейте,
След няколко месеца ще се започва да се строй една сграда. В която ми предложиха да се включа на зелено. От строителя едни познат  си закупи апартамента и е доволен. Аз се колебая дали да закупя апартамента на зелено. Въпросите ми са?
1. Как се плаща в такива случай (още не съм говорил със строителия) колко процента на първа копка и после по колко на всеки акт?
2.Бях чел че има някакъв сайт в който може да провериш дали дадения парцел има всички документите за строителство, дали ако ида в община ще ми кажат такава информация.
И колкото повече информацията и съвети  ми даде ще съм благодарен.

Последна редакция: нд, 14 апр 2024, 18:39 от chao

# 1
  • There I was on a July morning
  • Мнения: 4 581
Схемата по която се плаща си я определя конкретният строител/инвеститор. Искат плащане на някакъв процент аванс или капаро, после % при достигане на кота нула,  на акт 14, на акт 15 и обикновено на акт 16 искат последните 10 % от сумата. Ако инвеститорът е гъвкав, може да се разберете и за друга схема на плащане.
Относно необходимите документи за строителство - фирмата трябва да има поне разрешение за строеж. Може да поискате да ви го покажат. Другият вариант е да търсите в сайта на общината, там също публикуват издадените разрешителни, поне за софийските общини е така. Освен това, ако е открита стр. площадка, там слагат транспаранти с данни за фирмата, за строежа - срокове и т.н.
И последно, пише се "строи", а не строЙ

Последна редакция: вт, 16 апр 2024, 16:39 от Скубиду

# 2
  • Мнения: 231
Схемата по която се плаща си я определя конкретният строител/инвеститор. Искат плащане на някакъв процент аванс или капаро, после % при достигане на кота нула,  на акт 14, на акт 15 и обикновено на акт 16 искат последните 10 % от сумата. Ако инвеститорът е гъвкав, може да се разберете и за друга схема на плащане.
Относно необходимите документи за строителство - фирмата трябва да има поне разрешение за строеж. Може да поискате да ви го покажат. Другият вариант е да търсите в сайта на общината, там също публикуват издадените разрешителни, поне за софийските общини е така. Освен това, ако е открита стр. площадка, там слагат транспаранти с данни за фирмата, за строежа - срокове и т.н.
И последно, пише се "строи", а не строЙ
Това за разрешителното за строеж в кой сайт мога да го видя и къде точно.

# 3
  • There I was on a July morning
  • Мнения: 4 581
Примерно тук https://nag.sofia.bg/RegisterBuildingPermitsPortal/Index

# 4
  • Мнения: 41
Здравейте,
След няколко месеца ще се започва да се строй една сграда. В която ми предложиха да се включа на зелено. От строителя едни познат  си закупи апартамента и е доволен. Аз се колебая дали да закупя апартамента на зелено. Въпросите ми са?
1. Как се плаща в такива случай (още не съм говорил със строителия) колко процента на първа копка и после по колко на всеки акт?
2.Бях чел че има някакъв сайт в който може да провериш дали дадения парцел има всички документите за строителство, дали ако ида в община ще ми кажат такава информация.
И колкото повече информацията и съвети  ми даде ще съм благодарен.

Най-добрата схема е 10 или 20% ( 10% вече рядко се навиват ) на зелено и останалото след акт 16. Рисковете при нея са доста малки, най-малкото означава че строителят не разчита на това да продаде сградата на зелено и с тези пари да строи, а че има осигурено 100% финансиране или със собствени средства или от банка.

Правилото обаче е че най-добрите цени се постигат при другите схеми - има всякакви схеми с различни проценти на различните етапи, трябва да се отбележи че аз лично знам за сгради от бума 2006-7ма които още не са взели акт 16, а спряха примерно на акт 15 - т.е. това че сградата е взел акт 14 или акт 15, не гарантира че ще вземе акт 16. Ако примерно си с ипотечен кредит и ти искат голям процент на акт 14 или 15, а акт 16 се забави няколко години, това може да означава да плащаш и кредит и наем ( примерно ) 2-3 години.
Има и схема за 100% плащане на зелено. Има даже и схеми дето се дават едни пари на всяка плоча без да има отчетност за парите. Всеки преценява какъв риск иска да поеме, за да постигне по-добра цена. Аз лично не бих рискувал с нищо различно от схемата с 10-20% на зелено и останалото на акт 16, но тогава цената няма да е толкова добра.

# 5
  • Мнения: 178
Chao, в кой град и район гледаш и какви параметри и цени?
Като срок си сложи 3-4 години до акт 16.

Към момента за големите градове що годе "нормална" цена има САМО на зелено. Даже коптурите са мега цифри масово.
Така че аз бих и рискувам на зелено. Преди беше по-гъвкаво, като съм имала и план 10 вноски по 10%, после стана 5 вноски по 20% и сега вече доста строители работят на първа вноска 30% и на акт 14 или 15 останалото(като по-кофти случай).
Където има риск, там цената е по-добра. Ако не искате с риск-плащате на акт 16 с 20-25% по-висока цена и доста по-малък избор етаж, изложение и пр.

Наемете адвокат за преглеждане на документация - инвеститорът дава поне базовата информация, по която да се гледа.

# 6
  • Мнения: 231
Chao, в кой град и район гледаш и какви параметри и цени?
Като срок си сложи 3-4 години до акт 16.

Към момента за големите градове що годе "нормална" цена има САМО на зелено. Даже коптурите са мега цифри масово.
Така че аз бих и рискувам на зелено. Преди беше по-гъвкаво, като съм имала и план 10 вноски по 10%, после стана 5 вноски по 20% и сега вече доста строители работят на първа вноска 30% и на акт 14 или 15 останалото(като по-кофти случай).
Където има риск, там цената е по-добра. Ако не искате с риск-плащате на акт 16 с 20-25% по-висока цена и доста по-малък избор етаж, изложение и пр.

Наемете адвокат за преглеждане на документация - инвеститорът дава поне базовата информация, по която да се гледа.

За София става на въпрос,аз ще се консултирам с адвокат 100 процента. Строителя за който казвам още не е започнал да строи блока. За това аз не знам какво ще ми иска  и затова сега правя проучване какво да очаквам. Той ми каза че блок щял да го направи за една година(нималия го е застроил за 2 години и малко).Иначе познати ми казва че на зелено е единствения начин да получиш 20/30 процента по-евтина цена преди да е на акт 14/15.

# 7
  • Мнения: 178
Една година просто не слушай. Една година е до акт 14 в добрия случай, дори за "бутикови сгради". От 14 до 16 може да е между 1 и 3 г и абсолютно никой с никоя репутация не може да даде гаранция.
Имай предвид, че неустойките за забавяне са смешно незначителни и не се разчита на това(говорим за няколко хил лева неустойка без значение от срока забавяне, защото има лимит).
Ами действай на зелено, за да имате поне сносна цена - другото е чист късмет! Проучете си с адвока и брокер(ако е читав и му имате доверие). Адвокатът може да провери за тежести и някои red flags, но няма чиста застраховка. Затова аз лично предпочитам първоначалното преди акт 14 да е до 20-25%.

# 8
  • Мнения: 1 263
Не бих купила от строител, който казва, че за 1 година ще построи. Че те по 18 месеца се бавят само тока да пуснат при наглед готова сграда. Административните пречки са доста.
Вижте в регистъра за разрешения за строеж и този за разрешения за ползване колко време му е отнело за предишната сграда. Не бих се учудила още да няма акт 16, но да я смята за завършена.

Общи условия

Активация на акаунт