Моля за мнения от живеещи до основни натоварени булеварди

  • 11 926
  • 83
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 969
А за тези, които познават София - какво ще кажете за апартамент на Патриарх Евтимий? Движението е еднопосочно, няма трамвай, наши познати купиха там и сега твърдят, че нищо не се чува. Те са със скъпа дограма, но все пак.
Живял съм в района 4 години, но от "Попа" в посока СУ, близо до кръстовището. Там трамвая си се чуваше всяка сутрин преди 5.
На самия "Патриарх" - зависи къде точно е апартамента. Влез вътре рано сутрин, когато няма много друг шум и опитай дали се чува трясъка от трамвая. Мръсотия си има, но зависи точно накъде гледа апартамента. Ако е към вътрешен двор може и да не е толкова.
За дограмата - задължително троен стъклопакет с дебелини на стъклата 4, 5 и 6 мм.
Сградите като цяло са добри, стари кооперации, част от тях са тухла, даже си имат бомбоубежища на ниво -2.
Като инвестиция е добро.

# 61
  • Мнения: 4 577
150 000 евро, Яворов, 85 кв.м. (светла квадратура по НА) напълно ремонтиран и обзаведен преди 5 г. за самите собственици, не за под наем.

# 62
  • Мнения: 4 275
Не знам защо си мислех, че сигурно е около 80 000 евро. Цените станаха космически. Направо е страшно

# 63
  • Мнения: 285
Преди около 3 години гледах апартамент пред Акт 15. Когато ги питах за цената, ми казаха 900 евро, а реакцията ми беше неволна нещп от рода на " Вие нормални ли сте". Сега разбирам колко съм сгрешил. Същият апартамент се препродаде за 1400 евро есента.

# 64
  • Мнения: 4 275
Преди 3 години тези 900 евро били като сегашните 1700 евро на кв/м Grinning Ако след 3 години съжалиш, че днес не си купил на 1500-1700 ще е още по-страшно Grinning

# 65
  • Мнения: 4 577
Не знам защо си мислех, че сигурно е около 80 000 евро. Цените станаха космически. Направо е страшно
Яворов е сравнително скъп квартал. 80 000 евро е цена за ремонтиран панел в Люлин, не до метрото с подобна квадратура. В другата тема бях постнала обява за 133 К евро, НС на зелено, първи етаж към Малинов (север) 130 кв.м, но както знаем,  това отговаря на около 90 кв.м светла квадратура. Та цените наистина са полудели.

# 66
  • Мнения: 9 152
Преди 3 години тези 900 евро били като сегашните 1700 евро на кв/м Grinning Ако след 3 години съжалиш, че днес не си купил на 1500-1700 ще е още по-страшно Grinning
Да, точно.  Такава е тенденцията. Не само в България. Само дето заплатите ни си седят същите.

# 67
  • Мнения: 4 577
Преди 3 години тези 900 евро били като сегашните 1700 евро на кв/м Grinning Ако след 3 години съжалиш, че днес не си купил на 1500-1700 ще е още по-страшно Grinning
Да, точно.  Такава е тенденцията. Не само в България. Само дето заплатите ни си седят същите.
Последното не е вярно за София. От 2008 в моя сектор (не е ИТ) заплатите са се вдигнали поне с 40%-50% средно, а ако човекът е натрупал опит и е сменял позиции (даже да не са мениджърски) може и 2-3 пъти да си вдигне дохода. Официалната статистика показва същото, а тя е занижена, заради все още големият сив сектор. Въпреки това съм съгласна, че за българският стандарт цената на жилищата, особено при наличното съотношение качество/цена е ненормална. Аз в момента имам конкретна нужда и ще продавам друго жилище, веднага след като купя, иначе не бих го направила сега.

# 68
  • Мнения: 9 052
ако направя обратната аритметика се оказва, че при жилища струващи 150 х.е. не може се нарекат заплатите ниски. Виж, да не се купуваха, ок, но гледам ... пазаруват се като едното нищо.

# 69
  • Мнения: 4 577
Май се заформя дежавю, но с някои нови специфики. Заради ниските лихви по депозити, а и по кредити и склонността ни да инвестираме най-вече в имоти, в момента една голяма част от спестяванията на хората са обръщани точно в това, като, за да се направи покупка, често се взима и сериозен кредит. При предишния бум хората купуваха нови жилища предимно за себе си. Сега масово се взима за даване под наем с надеждата, че наемът ще покрива вноската по кредита. Да, обаче пазарът в един момент ще бъде залят и наемите ще намалеят, ще има и жилища, които дълго стоят празни без наематели, лихвите пък – ще се качат. И тези, които не са предвидили да поемат вноските от собствените си приходи (без наема) ще гърмят. Като стане неизгодно да се печели от наеми, ще има доста имоти за продажба. Само че такива, които не стават да си ги купиш за собствен дом и... колелото ще се завърти.

# 70
  • Мнения: 9 052
моята прогноза е друга> парите се обезценяват във всяко отношение. Общи разноски, транспорт, храна ... инфлацията е на всичко. Един ден дори апартамента за 150 000 да струва 300000 с парите от продажбата ще можеш да си купиш друг за 300 000, но който преди, когато си купувала предния е бил и той 150 000 .Т.е. разлика , печалба >нямаш, но ще те ударят в данъците, защото ще го сметнат за печалба и няма да сложсметнат инфлацията, а и в данъка за покупката , % за брокера и пр. ... разноски. Всичко ще поскъпне.
Банката винбаги печели, държавата си взима своето.
По поводи заплатите на ИТ мога да кажа, че според мен и те ще се коригират естествено, поради спецификата на бизнеса. Но няма да го обяснявам това. Всеки, който е с тази професия може да се сети сам.

# 71
  • Мнения: 4 275
Не знам за спецификата на бизнеса, но имам чувството, че 10-15% от хората от други професии напират да се прехвърлят в IT сферата Grinning Съответно и там като стане повече предлагането, заплатите ще се регулират. Все пак зависи дали това количество ще може да предложи качество, де. Но дори и без тези новопопълнения, заплатите в този сектор ще се увеличават до един момент. Оттам нататък бизнесът ще се прехвърли в следващата евтина държава.

# 72
  • Мнения: 19 525
За ИТ сектора смятам, че първо и те са на "касти", тоест не всички професии са така добре платени и второ - голямо предимство при тях е, че може да работят от всяка точка на света за всяка точка на света - разбирайте работодателите са чужди, тоест стандартът на плащане е друг. Аз работя в друга сфера, но имам преки наблюдения, а то не е и трудно да се сети човек де...

# 73
  • Мнения: 9 052
аз друго имам в предвид.

# 74
  • Мнения: X
Живял съм доста години на главен булевард. Шумът не ми е пречил откакто взех дограма с троен стъклопакет, 5на камера, най-солидното, което фирмата предлагаше. Основният недостатък за мен е мръсотията. Терасата откъм булеварда беше неизползваема. Също ако искате да спите на отворен прозорец лятото - няма как да стане. Иначе шумът зависи и от етажа мисля.

Предимството на големия булевард е отстоянието от съседните блокове/сгради, каквото все по-рядко има в София. Дори да купите нещо ново в покрайнините, нямате никаква гаранция, че утре на 4 метра от терасата Ви няма да изникне небостъргач. Което е съвсем  реален риск за съжаление. Че цариградско няма да го застроят - това е ясно, поне нямате скрити недостатъци. Simple Smile

Между другото работил съм на висок етаж на 1ва линия на цариградско и беше по-добре от там, където съм живял. Може би заради високия етаж.

Преценявайте си. Идеално жилище няма. След много години на голям булевард и искрено желание да избягам на по-тихо местенце, в крайна сметка пак избрах нещо на голям булевард. Просто това да се бутам по ужасно забити улички в дъното на някакви квартали и да нямам добра инфраструктура наоколо, както и да надничам в прозореца на съседа и да мога да му преброя пломбите от терасата (и това да ми е единствената "гледка" от прозорците) ми допада дори по-малко от шумния булевард.

София е гаден град, това е истината. Идеално жилище няма, поне аз не съм виждал, ако ще да е за милиони (тези за милиони са същите на практика, просто са горе високо по покривите и със "зелен покрив" и "гледка")

Успех пожелавам с покупката Simple Smile Доверте се на интуицията си! С всичко в крайна сметка се свиква.

пс.
Скрит текст:
Май се заформя дежавю, но с някои нови специфики. Заради ниските лихви по депозити, а и по кредити и склонността ни да инвестираме най-вече в имоти, в момента една голяма част от спестяванията на хората са обръщани точно в това, като, за да се направи покупка, често се взима и сериозен кредит. При предишния бум хората купуваха нови жилища предимно за себе си. Сега масово се взима за даване под наем с надеждата, че наемът ще покрива вноската по кредита. Да, обаче пазарът в един момент ще бъде залят и наемите ще намалеят, ще има и жилища, които дълго стоят празни без наематели, лихвите пък – ще се качат. И тези, които не са предвидили да поемат вноските от собствените си приходи (без наема) ще гърмят. Като стане неизгодно да се печели от наеми, ще има доста имоти за продажба. Само че такива, които не стават да си ги купиш за собствен дом и... колелото ще се завърти.
недейте да лежите на тази кълка Sad в момента няма балон на имотите, а и 2008ма вероятно беше само кризата, не балон като американския. просто цяла България се стича в София, защото стандартът на живот тук е много висок (конкурира се с доста европейски столици вече) има много работа, работещите захранват цялата икономика на града и областта. Реално това, което се дава под наем, е много много зле, така че колкото и хора да купуват за инвестиция, наемите не ги виждам да паднат забележимо. Трудно е да се прецени заради безбройните фалшиви обяви, които предлагат на пръв поглед сносни неща на поносимицени, но имам много много познати, които наистина не могат да си намерят нищо на практика и то на "над-пазарни" цени. Пазарът няма скоро да бъде залят, защото е затегнато сравнително новото строителство и вкараха някакви стандарти и не се строи чак толкова масово колкото преди. А човекопотокът насам е огромен. Вие си знаете най-добре, но аз лично не очаквам падане на цени имоти, само вдигане на лихви по кредитите, все пак ерибор няма да е вечно отрицателен.... Евентуално панелките може да паднат със застаряването на част от софийското население, но те и сега са ниски, та не знам...

Последна редакция: пт, 02 мар 2018, 21:01 от Анонимен

Общи условия

Активация на акаунт