Минималистичен начин на живот

  • 440 049
  • 10 041
  •   1
Отговори
# 7 785
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 485
Нищо от изброеното не е моето и никога през живота си не съм се вглеждала в подобни неща.

# 7 786
  • Мнения: 3 505
Нищо от изброеното не е моето и никога през живота си не съм се вглеждала в подобни неща.
Късметлийка си, тъпо е! Аз се преродих откато обърнах палачинката.

# 7 787
  • MI
  • Мнения: 11 868
И за мен е това - обратното на консуматорското. Но тук периодично някой обяснява че трябва да живееш като в реалити за супер пестящи за да си минималист. Всъщност самият етикет не ме вълнува въобще, стигнала съм до тези идеи естествено, преди да знам че има минимализъм. Но някои постове ми идват в повече, като за изхвърляне на нещата на починалите. Прекалено е

# 7 788
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 957
Аз пък съм от хората, които “робуват” на разни марки. Докаже ли се някоя марка, че е качествена (+ разни др неща, вкл. и дизайн) мога да си стоя с нея дълго време и въобще да не поглеждам друга. От козметика,  през дрехи, техники и обзавеждане, че и до коли. Мъжът ми е експериментаторът у дома (за някои неще, не за всички), аз съм по-голямата консерва.

# 7 789
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 485
От тази гледна точка, да. Ако дълго време съм ползвала телевизор от дадена марка и той е бил качествен и не е давал дефекти, със сигурност следващият телевизор пак ще е от същата марка. Така погледнато, робувам на марки, ок.
Старият ми лаптоп е на 11 години. Работи перфектно, подарих го. Логично, новият ми е същата марка.
Но да си купя Айфон, защото всички около мен имат такъв и е някакъв символ на успялост- не.

# 7 790
  • Мнения: 41 390
Не вярвам някой да е 100% непукист или пък маниак по отношение на марките. Всеки си има приоритети. Аз например не давам големи пари за коли, телефони, лаптопи, обикновени дрехи, бижута. Но за маратонки, скиорски екипи, обувки търся предпочитаните от мен марки (най-добре на прИмоция разбира се). И за телевизор гледам да е от високия клас и марков, също за хладилник, за мебели и обзавеждане. Но никога не отивам над границата, където свършва потребителската стойност и започва плащане само за голия имидж.  Та така, когато реша, че нещо си струва, не се скъпя и смятам, че евтиното излиза скъпо, или най-малкото ти изяжда кефа за доста време напред. Но ако не мисля така не ми пука дали е марково или не.

# 7 791
  • Мнения: 8 919
То точно на границата е субективния момент.

# 7 792
  • София
  • Мнения: 3 180
На марки никога не съм робувала, нито за дрехи, нито за телефони и техника, нито за коли. Високите стандарти, за които говориш, кой ти ги е налагал, че си ги гонила? Аз си имам мой стандарт и той ми е достатъчен.
Обкръжението. То и робуването на марки и моди е част от тоя стандарт - пазаруване на неща от новите колекции на определени марки, ползване на нови модели джаджи, посещаване на определен тип заведения, почивки и уикенди в хотели поне 4* и тям подобни суети. Тъпо, тъпо, та вдлъбнато!
Единственото тъпо е да квалифицираш по този грозен начин изборите на други хора. Изобщо не е минималистично.

Ние вкъщи робуваме на някои марки, особено ММ на една определена марка МПС. Всъщност, в цялата фамилия друга марка няма, не е само той. Когато човек е доволен, нормално е да потърси отново онова, което вече се е доказало.

# 7 793
  • Мнения: 3 505
Под робуване на марки, имах предвид да купуваш нещо, защото е престижно да го ползваш. В някои среди това са Айфоните, в други наблягат и на дрехи, заведения, хотели и т.н. Извращенията стигат до там, че ценността ти като човек да се определя от притежаваните от теб вещи. Това няма нищо общо със случаите, в които си си взел продукт с дадена марка, харесал ти е и си продължил да купуваш неща от същия производител.

Последна редакция: вт, 11 май 2021, 16:43 от +-123

# 7 794
  • Мнения: 14 982
Впрочем, наскоро водихме такъв разговор с един познат. За дълго ползване без подмяна на телефон - или Айфон, или Гугъл. Цените и на двете марки стартират от 1000 за по-стари модели. Аз естествено възроптах по тоя повод и той каза така - 'като искаш дълга употреба - или купуваш тези, или ба друга марка още по-скъп флагман, но и Айфон, и Гугъл обновяват ОС до най-новата. Другите марки товарят ОС с глупости и нямат тази поддръжка'. Ако това е вярно, то айфоните имат повече смисъл от просто фукане, но пък на мен не са ми много по джоба.

# 7 795
  • MI
  • Мнения: 11 868
Съмнявам се, че има човек който да няма предпочитана марка техника, обувки, дрехи, че и храни. Робуване на марки е друго - да те интересува марката заради впечатлението което ще оставиш, защото средата ти се впечатлява от тази марка, а не защото наистина ти харесва функционалността ѝ. Поне аз винаги така съм го разбирала.

# 7 796
  • Мнения: 3 505
Впрочем, наскоро водихме такъв разговор с един познат. За дълго ползване без подмяна на телефон - или Айфон, или Гугъл. Цените и на двете марки стартират от 1000 за по-стари модели. Аз естествено възроптах по тоя повод и той каза така - 'като искаш дълга употреба - или купуваш тези, или ба друга марка още по-скъп флагман, но и Айфон, и Гугъл обновяват ОС до най-новата. Другите марки товарят ОС с глупости и нямат тази поддръжка'. Ако това е вярно, то айфоните имат повече смисъл от просто фукане, но пък на мен не са ми много по джоба.
Ако му ползваш всички екстри, няма лошо да си вземеш такъв, когато ти е по джоба. Аз моя телефон го ползвам за разговори и интернет, та ми върши работа и апарат за 200-300 лв. От ъпдейтите нищо не разбирам, с тях се занимава мъжът ми.
На марки никога не съм робувала, нито за дрехи, нито за телефони и техника, нито за коли. Високите стандарти, за които говориш, кой ти ги е налагал, че си ги гонила? Аз си имам мой стандарт и той ми е достатъчен.
Обкръжението. То и робуването на марки и моди е част от тоя стандарт - пазаруване на неща от новите колекции на определени марки, ползване на нови модели джаджи, посещаване на определен тип заведения, почивки и уикенди в хотели поне 4* и тям подобни суети. Тъпо, тъпо, та вдлъбнато!
Единственото тъпо е да квалифицираш по този грозен начин изборите на други хора. Изобщо не е минималистично.

Ние вкъщи робуваме на някои марки, особено ММ на една определена марка МПС. Всъщност, в цялата фамилия друга марка няма, не е само той. Когато човек е доволен, нормално е да потърси отново онова, което вече се е доказало.
Имаш ли идея как тия твари квалифицират избора на онези, които не страдат от техните дефекти!?

Последна редакция: вт, 11 май 2021, 17:31 от +-123

# 7 797
  • Мнения: 41 390
... посещаване на определен тип заведения, почивки и уикенди в хотели поне 4* и тям подобни суети.

А, много сори, ама съвсем не са суети. Почивам два пъти годишно по една седмица и искам всичко да ми е на шест, няма да се навирам по разни хижи. Искам и голям басейн (с топла вода, не за моржове), и СПА център, и добър ресторант и прочее. Даже и 4* като цяло не предлагат всичко за една пълноценна почивка. И със заведенията е същото - ми не искам да ходя в "някоя квартална кръчма", ходя където ми е приятно (което изключва много от топ заведенията, де).

# 7 798
  • Мнения: 28 817
За хотели, заведения, дрехи не е неминималистично ако са скъпи. Пак идваме до извода, че минимализъм не е живот като гаврош. След като почивам 2 пъти в годината много ясно, че ще отида на най хубавия хотел, който мога да си позволя, същото и за заведенията. Купувам качествени неща, но спрях да трупам, ползвам и когато се развали кпувам ново. Не ме блазни последен модел телефон, или дънки. Нося си дрехите, които съм избрала и харесала, е лошото е, че повече качество предлагат утвърдените марки на утвърдени цени!

# 7 799
  • Мнения: 41 390
Именно, минимализъм не значи евтино или пестене. Минимализъм значи да не ми е претрупан холът, а не да е с евтини мебели. Ето един минималистичен интериор, дали е евтин? Wink

Общи условия

Активация на акаунт