ОТслабвате или дебелеете по време на пости ?

  • 6 762
  • 63
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 290
много е красив хлябът! Благодаря! по принцип, не харесвам крайностите и не бих искала да се вманиачавам, все пак идеята ми е религиозна  най-вече, но ми се струва, че хляб бих пробвала да си правя.

А някой може ли да ми каже, защо въздържанието и постът помагат за връзката с Бог?

# 31
  • Мнения: 64
много е красив хлябът! Благодаря! по принцип, не харесвам крайностите и не бих искала да се вманиачавам, все пак идеята ми е религиозна  най-вече, но ми се струва, че хляб бих пробвала да си правя.

А някой може ли да ми каже, защо въздържанието и постът помагат за връзката с Бог?

http://www.pravoslavieto.com/docs/post/postite_v_BPC.htm

# 32
  • Мнения: 2 695
А някой може ли да ми каже, защо въздържанието и постът помагат за връзката с Бог?

Много обширна статия по въпроса

https://dveri.bg/xkxk

Цитат
Но Църквата знае, че хората нито имат тази духовна зрялост, че да знаят себе си, нито тези духовни сили, че да пребивават постоянно в такова състояние на бодърстване, на активна връзка с Бога и т. н. Затова четирите периода на постите през годината за установени като време, когато вниманието на човека да се насочи към проблемите, които иначе шумът на ежедневието ни заглушава. Ограничаването на храната е всъщност едно доброволно ограничаване на телесните ни потребности, ограничаване на желанието да правим веднага това, което пожелаем. В най-голяма степен и най-често вършим това при храненето си, защото то е ежедневно. Така че постът е аскеза, упражняване в дисциплина на самия себе си и то не като самоцел, а именно от послушание към Църквата. Без съзнанието, че участваме в Божия план за нашето спасение, преподаван от Църквата, постът се превръща в едно индивидуално упражнение, малко различаващо се от диетата.
Цитат
Така те започват да вярват, че изтощавайки тялото си, духът им се приближава до Бога. Затова св. отци и Сам Христос казва, че външният пост сам по себе си може да остане напълно безплоден, ако не води до раздвижване на съвестта ни, ако не води до пропукване на нашия егоизъм и чувство, че сме самодостатъчни. Затова Христос казва, че по-важната страна на поста е вътрешната: покаянието, съжалението за извършените грешки, вътрешната обнова на душата. Ако ги има тези неща, няма начин те да не се проявят навън като добротворство: което вие наричате "вършене на добри дела". Човекът, който изпитва покаяние, е и по-благ, и по-търпелив, и по-малко гневлив, по-състрадателен и т. н.

# 33
  • Мнения: 5 086
Не приемам чак такова анатемосване на хляба. Като че ли Светите Отци са яли само тофу, агаве и авокадо всеки ден Sad
Анатемата е върху всичко българско.  Манната небесна пътува към модерния българин с кораби.  Медът е зло,  зърното е отрова,  за слънчогледа да не говорим.

Нали знаеш, че пост се прави за диета, а  не за смирение и подготовка за  Великия ден. 

# 34
  • Мнения: 290
А някой може ли да ми каже, защо въздържанието и постът помагат за връзката с Бог?

Много обширна статия по въпроса

https://dveri.bg/xkxk

Цитат
Но Църквата знае, че хората нито имат тази духовна зрялост, че да знаят себе си, нито тези духовни сили, че да пребивават постоянно в такова състояние на бодърстване, на активна връзка с Бога и т. н. Затова четирите периода на постите през годината за установени като време, когато вниманието на човека да се насочи към проблемите, които иначе шумът на ежедневието ни заглушава. Ограничаването на храната е всъщност едно доброволно ограничаване на телесните ни потребности, ограничаване на желанието да правим веднага това, което пожелаем. В най-голяма степен и най-често вършим това при храненето си, защото то е ежедневно. Така че постът е аскеза, упражняване в дисциплина на самия себе си и то не като самоцел, а именно от послушание към Църквата. Без съзнанието, че участваме в Божия план за нашето спасение, преподаван от Църквата, постът се превръща в едно индивидуално упражнение, малко различаващо се от диетата.
Цитат
Така те започват да вярват, че изтощавайки тялото си, духът им се приближава до Бога. Затова св. отци и Сам Христос казва, че външният пост сам по себе си може да остане напълно безплоден, ако не води до раздвижване на съвестта ни, ако не води до пропукване на нашия егоизъм и чувство, че сме самодостатъчни. Затова Христос казва, че по-важната страна на поста е вътрешната: покаянието, съжалението за извършените грешки, вътрешната обнова на душата. Ако ги има тези неща, няма начин те да не се проявят навън като добротворство: което вие наричате "вършене на добри дела". Човекът, който изпитва покаяние, е и по-благ, и по-търпелив, и по-малко гневлив, по-състрадателен и т. н.


благодаря, аз полека лека навлезнах в ритъм, ям повече плодове зеленчуци и бобови, пия си протеиновите веган шейкове и се чувствам по-добре.

Относно вътрешния аспект, там е по-трудно, разбира се.  Старая се да съм малко по-скромна и неегоистична, и не толкова конфликтна с близките си, естествено с малки стъпки Simple Smile)). И всеки ден се старая да си мисля за Бог, за връзката си с Него.

Фръц!,
Християнството не е българска религия, чията е точно толкова християнска храна, колкото е и житото.

Последна редакция: сб, 03 мар 2018, 18:53 от andstillirise

# 35
  • Мнения: 5 086

Фръц!,
Християнството не е българска религия, чията е точно толкова християнска храна, колкото е и житото.
Нафора  знаеш ли какво е?

Лек пост!
Диалогът е обречен на безполезност Simple Smile

# 36
  • Мнения: 290
!
Диалогът е обречен на безполезност Simple Smile

да, наистина Simple Smile Твоят ник говори сам за себе си.

# 37
  • Мнения: 5 086
Като се абстрахираме от това,  със съществената част от поста си ти казах всичко.

# 38
  • Мнения: 290
По-скоро се пофръцка малко, но как да е.

 фръцкам се
държа се неестествено, превзето

# 39
  • Мнения: 5 086
Подведох се от думата  "пост " в заглавието.  После ми светна,  че  сме в раздел  "Диети " и пишещите не се вълнуват от религиозните измерения на поста, а от кантара.  Та за него е  много  добре чия  Simple Smile

# 40
  • Мнения: 5 086
Хее,  трила си,  дописвала си,  хитрееш  Simple Smile

Като казваш немски хляб,  какво си пробвала да ядеш. Аз лятото консумирах  само на Mastermacher . От него няма как да приема повече от  1- 1.5  филии. Правех си студена доматена супа от  зрели розови домати с магданоз.  И натрошавах хлебче.  Друго  - филия с маслинова паста,  с босилково песто  / без сиренето/, с кьополу.
 Други идеи  - леща  с много зеленчуци си правя; задушени гъби с праз;  копривена чорба;  ориз със зеленчуци и маслини / ползвам куркума за овкусяване/ ,  печени тиквички;  супа от тиквички,  моркови и пъщарнак; овесени ядки, малко лен и/или чия,  нарязан плод и кокосова сметана. Не вярвам,  ако изяждаш по 1 филия от препоръчания хляб към  супичка/постна  гозба,  да напълнееш,  даже тъкмо обратното би трябвало да се случи.
Ако има нещо, което ме разяжда много,  то това са цитрусите.  С тях да се заситя няма как  Simple Smile
Не ям царевица и соя.  Глутенът не ми е проблем, но  от ГМО бягам и не искам и да чуя.
Получих си  и 3 различни тахана,  лешниците и тиквените семки са произведени в Бг.  Не съм ги почнала,  само опитах лешниковия.

Мир Simple Smile

# 41
  • Мнения: 290
Мерси много, Фръц, този хляб нещо не мога да го намеря, но и аз споделям мнението ти, че ГМО-то е кофти. Аз изобщо се опитвам да ям локално поначало, смятам го за най-здравословно. Аз постя за първи път в живота си, и още се уча как да се храня така, че да не ми е съвсем дискомфорно. Заради това всички съвети са ми от голяма полза.
Без да съм светица, духовната страна на нещата не ми е маловажна, не се превземам. Искам да съм по-добър човек и да се развивам в това отношение.

# 42
  • Мнения: 5 086
Хлябовете съм ги намирала в  Била / на рафтовете, където поставят напр "Вита "/ и Метро.
Скрит текст:
Съвсем случайно открих колко добре ми понасят,  когато лятото,  в резултат на прием на медикамент,  така се увреди стомаха ми, че ме скъсаха киселини при всякаква поета храна.  И тъкмо бях решила, че не може да продължава така и ща не ща трябва да търся мед.  помощ,  опитах да ям от него,  без да очаквам такъв лечебен ефект Simple Smile
Щом ти е за пръв път съвсем естествено е да се затрудняваш, а и постът е изпитание.  Аз не бих успяла 40 дни да издържа,  предпочитам последните 3 седмици да постя.
Моли се, когато почувстваш нужда и порив.  В молитвата винаги ми е било най -красиво и леко на душата.

Тъй като е изминала седмица от публикуваната тема,  към момента как се чувстваш? 

# 43
  • Мнения: 290
ами много по-добре, в интерес на истината! тоест, имаше голяма полза за мен тази темичка. Правя си супи от замразени зеленчуци, бобови, елда, ям и по малко ядки. мъничко хляб. Искам да включа и тиква/морков такива неща. Гледам всеки ден да разнообразявам. Забелязвам, че ми изчезна желанието за непостна храна, не ме влече.
С молитвата по-скоро си чета разни неща свързани с Бог, от Светото Писание и беседи по него. Аз съм малко темерут и се моля в редки случаи, и в свободен текст, е ми е удобно да произнасям молитвите, които се препоръчват, но гледам да си размишлявам за Бог, и това е нещо, според мен.  

Ти от колко време спазваш последните три седмици? И става ли ти по-лесно с времето?

# 44
  • Мнения: 5 086
но гледам да си размишлявам за Бог, и това е нещо  

Ти от колко време спазваш последните три седмици? И става ли ти по-лесно с времето?

Да де,  това е Нещото Simple Smile

Аз няколко години правя този пост,  но  никога не съм пробвала да е 40 дни. Сега се назлъндисвам и тия дни ще ставам сериозна.
По-лесно не ми е,  всеки път е различно и може би зависи от изходното ми псих. и физ.  състояние . А моите са много променливи Simple Smile

Радвам се, че започваш да се чувстваш по -добре  и не се отказваш!

Общи условия

Активация на акаунт