НВ-ВМХ и палео - тема за здравословното хранене част, 121

  • 128 543
  • 749
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 953
Интересно ми е дали има някой който е бил едва ли не зависим от хляб и тестени и с този режим е успял да пребори порока? Какви ли не режими не съм правила, но не мога да укротя този глад за хляб Confounded

Аз съм от тези. Дори миналата година изкарах няколко месеца на безглутеново хранене.
Тайната ми е - сутрин започвах дена си с белтъчна храна - яйце, сирене, месо с някакъв зеленчук. Така контролирах за деня да не ми се яде тесто/захар. Започнех ли деня с филийка, цял ден все това ме влечеше да ям.


yulinga
http://ns.vdahnovenia.bg/knigi/zdrave/avtoimunen-paleo-protokol- … organizma-si.html

Благодаря, че сподели за книгата. С автоимунно заболяване съм и от снощи си мисля дали да я купя. Мисля си, заради цената, признавам и второ защото не знам дали ще успея да си наложа да спазвам съветите в нея. А и май нямам кого да попитам за мнение за книгата - тоест дали си струва да вложа 60 лв...

Последна редакция: пт, 16 мар 2018, 06:35 от Каая

# 91
  • Мнения: 142
Благодаря за мненията, дават ми надежда, че и аз ще успея да спра тъпкането с хляб и тестено.

Вчера бе първият ми ден, взех мерки, измерих кг,а храната бе телешки бифтек на скара с 3-4 резенета тиквички, а за вечеря 3 яйца с гъби на омлет и голяма салата с мазнотии. Цял ден на крак и в движение. Не съм изпитвала глад Smirk Ако някой види да греша някъде, моля да ме скастря Simple Smile)) Чета и старите теми, но става бавно тъй като нямам много време.
За днес съм намислила супа с карфиол и застройка, омлет й салата (авокадо, маслини, зехтин и ядки в допълнение).
Вчера се сдобих с кокосово мляко от консерва. Моля за идеи как да го ползвам, за пръв път купувам Simple Smile

# 92
  • Мнения: 39 380
Аз и преди съм писала, че е много добра идея да не се търси заместил на хляб. И давам още един съвет. В началото и аз хапвах супички- многоо грешно. Хапнете си пържолата, яйцата и да ви е мирна главата.
shqip, телешкото си е сухо месце. Наблегни на нещо по- мазно. Иначе като за начало си добре, но може и още по- добре. Не се занимавай със супата днес. Омлет и салата е супер.

# 93
  • Мнения: 4 042
Не съм много съгласна за супите, зависи как се приготвят. Аз например от време на време правя крем-супа от карфиол с малко тиква за цвят или от броколи, като първо задушавам зеленчуците в масло, след това доливам вода, като се сварят пасирам и при сервиране подправям с голяма лъжица сметана. Добавям и натрошено сирене. Доста мазничко си става. Една такава супа ме засища за доста време, почти колкото и една пържола.

# 94
  • Мнения: 39 380
Не казвам, че са не-режимни или няма как да станат още по- мазни. Просто ще е 1-2 черпака чорба в корема. Друго си е мазната пържола. И това за супата го написах от моя личен опит. Хапвах си супа, нали пак режимна и после мрънках в темата що аз не отслабвам. И това бяха съветите на другарките тук. Да зарежа супите и да наблегна на мръвките, и яйцата.

# 95
  • Мнения: 68 659
И мен супа не ме храни.

# 96
  • Мнения: X
Благодаря за мненията, дават ми надежда, че и аз ще успея да спра тъпкането с хляб и тестено.

Вчера бе първият ми ден, взех мерки, измерих кг,а храната бе телешки бифтек на скара с 3-4 резенета тиквички, а за вечеря 3 яйца с гъби на омлет и голяма салата с мазнотии. Цял ден на крак и в движение. Не съм изпитвала глад Smirk Ако някой види да греша някъде, моля да ме скастря Simple Smile)) Чета и старите теми, но става бавно тъй като нямам много време.
За днес съм намислила супа с карфиол и застройка, омлет й салата (авокадо, маслини, зехтин и ядки в допълнение).
Вчера се сдобих с кокосово мляко от консерва. Моля за идеи как да го ползвам, за пръв път купувам Simple Smile
Ето ти ги грешките....  Simple Smile
1.Това е дългосрочен начин на хранене, не е диета за 2-3-6 месеца.Та, броене на дни/седмици, е напълно излишно.Или взимаш решение да се храниш така за години напред, или ....ще се откажеш след 2-3 седмици, като не видиш скоростно отслабване.От 4-5 години чета в темата, забелязала съм постоянната тенденция да се отказват именно тези, които гледат на ВМХ като на временна диета.И доста бързо се отказват.
2.Всякакви "странни" храни и напитки не са задължителни.Яж си месо, риба, яйца, салати, зеленчуци, и ще си напълно в духа на режима.Добавките-млечни, плодове, ядки-ако ти понасят и не ти пречат/стопират целите.
А иначе, кокосовото мляко може в кафето, може за десерти...ама в началото не ги препоръчвам.Един плод е по.добре, като ти се прияде сладко.

# 97
  • Мнения: 4 042
Не казвам, че са не-режимни или няма как да станат още по- мазни. Просто ще е 1-2 черпака чорба в корема. Друго си е мазната пържола. И това за супата го написах от моя личен опит. Хапвах си супа, нали пак режимна и после мрънках в темата що аз не отслабвам. И това бяха съветите на другарките тук. Да зарежа супите и да наблегна на мръвките, и яйцата.
Супата не може да бъде основно меню в режима, разбира се. Но от време на време е добро разнообразие. Аз примерно не по-често от веднъж седмично си я приготвям, когато ми омръзнат много месото и яйцата.

# 98
  • гр.София
  • Мнения: 2 757
Когато ям супа, не ям салата  Grinning
та за мен супата е салата  Mr. Green

# 99
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 404
Зависи, все пак, каква е супата. Аз си правя, подобна на курба-чорба, супа от свински джолан. В нея има достатъчно месо, за да не съм гладна и някой зеленчук за цвят. И салата ѝ подхожда.

# 100
  • Бургас
  • Мнения: 4 669
И аз имах един период на супи. Определено не ме засищаха за дълго. По-доброто решение си беше месо/яйца/риба с нещо друго. Ама ми трябваше време, за да го разбера. Но да уточня, моето не беше супа веднъж седмично, а всеки ден, близо месец. Нищо не свалих.
Аз направих нова промяна в менюто. Намалих добавените мазнини. Поиграх си с Фитнеспал да проверя как са макросите (правя го от време на време) и забелязах, че ако махна кокосовото масло в кафето и маслото в закуската, мазнините не се променят кой знае колко. Например от 67%, станаха около 65%, което се дължи и на намаляване на общите калории за деня с около 200. Реших да спра добавените мазнини, ще отчитам резултат към 02.04, ще споделя как ми се е отразило.  Предупреждавам, че аз боря последни 5 кг., не режима съм от близо година, и това не е препоръка към сега започващите. Все пак не е ясен крайния резултат Simple Smile

# 101
  • Мнения: 4 042
И аз имах един период на супи. Определено не ме засищаха за дълго. По-доброто решение си беше месо/яйца/риба с нещо друго. Ама ми трябваше време, за да го разбера. Но да уточня, моето не беше супа веднъж седмично, а всеки ден, близо месец. Нищо не свалих.
Аз направих нова промяна в менюто. Намалих добавените мазнини. Поиграх си с Фитнеспал да проверя как са макросите (правя го от време на време) и забелязах, че ако махна кокосовото масло в кафето и маслото в закуската, мазнините не се променят кой знае колко. Например от 67%, станаха около 65%, което се дължи и на намаляване на общите калории за деня с около 200. Реших да спра добавените мазнини, ще отчитам резултат към 02.04, ще споделя как ми се е отразило.  Предупреждавам, че аз боря последни 5 кг., не режима съм от близо година, и това не е препоръка към сега започващите. Все пак не е ясен крайния резултат Simple Smile
И аз малко намалих мазнините след първия месец на режима. Даже не знам дали сега може да се каже, че съм на НВ ВМХ. Ниско въглехидратно - със сигурност, поддържам ги 30-40 грама. Но мазнините вече са ми около 50-60% от калориите. В началото гонех 70%.  Искам обаче да отбележа, че сега се чувствам много по-добре, имам енергия и продължавам да свалям с разумни темпове - около 0,5 кг на седмица. Ям, колкото ми се яде, и като тегля чертата не надхвърлям 1200 калории на ден. Знам, че режимът не ограничава калориите, но при положение, че се чувствам добре и имам желание да се движа, не виждам смисъл да се назорвам да ям повече. Заради проблеми с пикочната киселина, които вече усещах и под формата на пукане в ставите, парене при уриниране, драстично се наложи да намаля червеното месо. Така че как да кажа, опитвам се да се придържам към правилата, защото вярвам, че мазнините са по-добрият източник на енергия и тялото ми вече се приспособи към това, но се наложи да направя някои модификации. Разчитам повече на растителни и млечни мазнини - кокосово и краве масло за готвене, зехтин и т.н. Месото основно ми остана пиле и риба, гледам с повече мазнини да ги приготвям. Пилето примерно го пека в йенска тенджера с масло, така става сочно и мазно. Ще опитвам да върна и свинското, но постепенно и внимателно. Не знам, първия месец май прекалих, почти всеки ден ми беше по два пъти в менюто и организмът не реагира добре. Преди това рядко го консумирах.

# 102
  • Мнения: X
Вчера се сдобих с кокосово мляко от консерва. Моля за идеи как да го ползвам, за пръв път купувам Simple Smile

В супа.  Laughing
Варианти, които в нас съм пробвала и винаги са се изяждали до дупка, че и засищат, при това сериозно, или поне това се касае за членовете на нашето семейство.  Wink
- карфиолена крем супа;
- супа топчета;
- тиквено- морковена крем супа /стига по- високите уж стойности на В да не те плашат, може и да махнеш моровите в такъв случай, но аз в крайности не изпадам/;
- пилешка.

Интерпретации по рецептите бол, правя уточнението,  че вместо картофи отдавна ползвам целина /глава- нарязвам като картофчета, или просто на по- големи парчета, които после пасирам/; 95% от случаите готвя с домашно приготвени в крок- пота бульони, било то месни или зеленчукови. Млякото добавям най- накрая, преди да изключа котлона. Ако клокне един- два пъти- добре, ако ли пък не- пак добре. При крем супите отгоре може да поръсиш с крутони от запечен бекон, трохи кайма, пармезан, кашкавал, сирене...

# 103
  • Мнения: 6

Вчера се сдобих с кокосово мляко от консерва. Моля за идеи как да го ползвам, за пръв път купувам Simple Smile

Аз съм си правила индийско къри с него - много е приятно. С по-мазно пилешко месо на късчета ( пържола бут например), запечатано на тиган, задушени зеленчуци - тиквички, чесън лук, червена, жълта чушка. Смесваш месото и зеленчуците в един по-дълбок съд, изсипваш кокосовото мляко, овкусяваш с къри, куркума, сол, кориандър ( или каквото друго желаеш), оставяш съвсем леко да закъкри, за да се смесят вкусовете, и е готово. Simple Smile Много питателно, сравнително ниски въглехидрати и доооста вкусно.

# 104
  • Мнения: X
О, да, индийски и тай рецепти направо "заспиват" с това мляко. Всъщност, употребата му е в основата на кухните им.
Аз редовно правя butter chicken, по тази рецепта- https://www.slowcookerclub.com/recipes/chicken/slow-cooker-butte … n-chicken-makhani, като не е задължително да се ползва слоукукър, може и в тенджера, може и в гювеч /предполагам/. Като и аз предпочитам месото да е от бутчета, отделно, при от мен добавям и кокосова паста, едно блокче и си бухам направо цялата консерва с кокосово мляко /моите са по 400 гр/. За гарнитура- "ориз" от карфиол, пюре от карфиол, може и разни задушени наситнени зеленчуци. Важното е и въображението да играе.  Wink

Общи условия

Активация на акаунт